• Pohádka

Jsem agent (2002)

Vkusně namíchaná směsice akce a humoru se sympatickou hereckou dvojicí a slušným dabingem. Tato komedie s jednoduchým příběhem byla zřejmě zamýšlena jako parodie na bondovky, takže o vtipné momenty není nouze. Má to spád i zajímavé triky, nechybí honičky a výbuchy a je hlavně bez nadměrné brutality a potoků krve, což dneska, kdy realita mnohdy předčí filmovou iluzi, oceňuji. Chci se u filmu pobavit, nikoliv ho protrpět.

Star Trek (2009)

Ačkoliv sci-fi není můj nejoblíbenější žánr, zvolila jsem si večer, vycházejíc ze zdejších kladných doporučení, z televizní nabídky tento film. Udělala jsem dobře. I když jsou pojmy jako časoprostor a černé díry mimo mé chápání, byla jsem velmi mile překvapena hereckými výkony, trikovými efekty i napínavým příběhem, který mě úplně pohltil. Lze tedy konstatovat, že moje první setkání se Star Trekem dopadlo úspěšně. V minulosti jsem občas viděla útržky ze stejnojmenného seriálu v rámci propagačních televizních upoutávek, ale říkala jsem si, že to není nic pro mne. Ono taky naskočit do rozjetého vlaku nemusí vždy dopadnout dobře. Včerejší film mě ale natolik zaujal, že pokud začnou klasický seriál někdy opakovat, nasednu hned v první stanici.

Řidič a fantom (1996)

Svižná francouzská duchařská komedie se skvělými pány Noiretem a Jugnotem v hlavních rolích mě potěšila v současném nevlídném čase. I když příběh není originální, tak vtipem, pohodovou atmosférou a trikovou nápaditostí se řadí k tomu nejlepšímu, co je v daném žánru k vidění. Bylo by fajn, moci si po smrti vyrovnat pozemské účty a pak se přesunout někam hodně vysoko třeba lavičkovým výtahem.

Zlatokopové z Arkansasu (1964)

Klasická indiánka, jedna z těch, jaké se v šedesátých letech v Německu hojně točily. Zajímavé byly české exteriéry a velký počet komparsistů a koní. Asi proto už na špičkové herecké obsazení nezbylo, protože kromě bravurního záporáka Mario Adorfa tam nebyl žádný výrazný a sympatický hrdina. Asi všichni účinkovali v Mayovkách Haralda Reinla, které se ve stejnou dobu točily v Jugoslávii. Ve srovnání s nimi se to celé topilo v jednoduchosti a šedi a nový dabing tomu na kvalitě taky nepřidal. I když mám tento žánr moc ráda, neubráním se srovnání.

O mrtvých jen dobře (1985) (TV film)

Méně známá, ale překvapivě slušná televizní inscenace, potvrzující, že i za málo peněz se dá se schopnými lidmi udělat hodně muziky. Zajímavé zvolna plynoucí vyšetřování se opírá o výborné herecké výkony a o starý dobrý logický úsudek. S osudy venkovských lidiček, kteří v případu figurují se seznamuje a postupně je rozplétá Eduard Cupák v netradiční roli kriminalisty. Líbilo se mi to, ale milovníkům akce bych to nedoporučila.

Red (2010)

Dynamická akční podívaná přesně podle mého vkusu. Ne zcela originální zápletka o tom, že si špičkoví politici vycvičí vražedné komando, aby odvedlo špinavou práci a oni zůstali čistí, protože po akci zlikvidují likvidátory, je podána svižně s humorem a nadsázkou. Herecké obsazení staré drsňácké gardy byl mistrovský tah, který se vyplatil. Přikurtovalo mě to do křesla pozdě v noci, i když jsem se původně chtěla podívat jen na začátek.

Amadeus (1984)

Výjimečný historický velkofilm, který se částečně natáčel i u nás, ocenili už jiní daleko erudovanější odborníci než jsem já. Miloš Forman zcela pobořil moji představu, kterou jsem o Mozartovi měla. Možná to tak bylo, možná ne, ale v každém případě je to velkolepý hold hudebnímu géniovi od génia filmového. Také mám vzpomínku z natáčení v našem městě, kdy nám ve vyučování chyběla řada studentů, kteří za stovku denně pózovali v historických kostýmech v zámku a v Podzámecké zahradě jako kompars a my se je marně snažili dostat zpět do školních lavic. Kdo by je tam v těch napudrovaných parukách našel. Byl to pro ně neskutečný zážitek. Celé město tím tehdy žilo. Letos na konci června u nás proběhne festival Vivat Amadeus. Uplyne totiž třicet let od doby, kdy zde tento oscarový film vznikal.

Lidé na kře (1937)

Martin Frič před 76 lety zaručeně netušil, jak nadčasové dílo točí. Ani já jsem ho v mládí nedocenila, bylo to něco dávno překonaného, závan z minulosti. Toto strhující sociální drama z období hospodářské krize bohužel ukazuje aktuální současnost, kdy poctivost, čestnost a pracovitost prohrávají s korupcí, protekcí, hospodářskou kriminalitou a všudypřítomným strachem z nezaměstnanosti. I když se jedná o filmovou podobu divadelní hry, byly výkony účinkujících přirozené a mimořádně působivé. Staromódní pohled na svět, ztrátu ideálů a pokořující nutnost odvržení morálních zásad, excelentně herecky vystihl František Smolík. Ocenění patří i Zdeně Baldové a Lídě Baarové, která byla až překvapivě civilní a ve střízlivém kostýmku ji to fakt seklo. Snad jen Ladislav Boháč nepřekročil svůj stín a byl prkenný jako vždy. Mrazivý depresivní zážitek.

Muž ve stínu (2010)

Tak to už se mi dlouho nestalo. Sledovala jsem celé dvě hodiny ponurý a napínavý Polanského film, aniž bych pochopila o co jde. Tento politický thriller je skvěle natočený a herecky dokonale zvládnutý, ale kdybych měla odvyprávět o čem byl, měla bych problém. Podstata příběhu mi unikla, budu se muset asi podívat ještě jednou. Nebo raději ne.

Malý kousek nebe (2011)

Každý člověk si občas klade nepříjemnou otázku, jak by se vyrovnal se zákeřnou nemocí a jak by se zachoval s vědomím krátkého horizontu své pozemské existence. Je řada filmů, které různé alternativy takovýchto situací nabízejí. Tento je docela pozitivní a lidský svou snahou získat ještě za ten krátký čas od života co se dá. Velmi přirozeně se Kate Hudson vyrovnala s dojemnou rolí smrtelně nemocné dívky a příjemná byla i hudební stránka filmu.