Mimořádná událost (2022)

Mimořádná událost je skromná, ale hravá komedie, která, co do situací přímo souvisejících s vlakem funguje vážně dobře. Scény mimo motoráček (hejtman, zrzci v zrzavym autě...) jsou zbytečné a z velké části by se bez nich film bez potíží obešel a 80 minutová stopáž by tak více odpovídala reálným 15 minutám "hrůzy a zoufalství". Cestující jsou směsicí nejroztodivnějších (ale zas né tolik reálu vzdálených) existencí a pospojování příběhu s dalšími mimořádnými událostmi, jako jsou dnes již legendární bába pod kořenem nebo pseudoterorista Balda, mě vážně bavilo. Podobně jako Vlastníci tak i zde téměř divadelní formát konverzační komedie funguje, jen to chce zredukovat zbytečné. Na české poměry ale zase jednou něco svěžího, díky čemuž mi dnes cesta Českými drahami příjemně utekla.

Andor (2022) (seriál)

Nejlepší hraný Star Wars seriál (ano, za mě ve výsledku povedenější než výborný Mando) a to, co Andor předvádí v druhé polovině série patří k vůbec tomu nejlepšímu z předaleké galaxie, tečka. Dospělý, inteligentní, atmosféricky skvělý, politicky neúprosný a řemeslně precizní. Andor nedisponuje známými postavami, respektive ne těmi nejznámnějšími, přestože se zde známé tváře objeví, ale příběhově patří k tomu nejlepšímu. Vězení a finále jsou naprosto skvělé. Nejde o typické Star Wars, ale já osobně nepotřebuju světelné meče a epické souboje - ano, mám je rád, ale rebely a vůbec celý svět tvoří právě obyčejní lidé. Jsem šťastnej, že po vážně špatném Kenobim vyrukoval Disney (od kterého bych něco tak povedeného nečekal) s něčím tak diametrálně a kvalitně odlišným. Škoda jen, že "fanoušci" budou raději koukat na světélkující hnus bez špetky srdce a ryzích emocí, takže i přes nepopiratelnou kvalitu se kvůli nezájmu nemusíme dočkat pokračování nebo vůbec podobného obsahu celkově. Nemůžu než doporučit, stojí za to nenechat se odradit pozvolným stylem a jeden by řekl "prvotní nezáživností", protože Andor je nářez, byť asi né v tom klasickém slova smyslu.

Enola Holmesová 2 (2022)

Průměr, těžkej průměr, ale nějak se mi nechtějí dávat jen 2 hvězdičky. Charisma Cavilla a Thewlise sice nemá šanci zachránit nudu, která pohlcuje film skrz na skrz, ale nějaká ta akce, aby mě vyvedla z dřímoty, se objeví. Ve výsledku je to víceméně stejné jako jednička, s tím rozdílem, že Holmes numero uno dostal více prostoru a tím vyvažuje nedostatky filmu jinde. Tím, kam Enola Holmes (1 i 2) záměrně směřuje, se divím, že Dr. Watson není žena.

Rod Draka (2022) (seriál)

Ale ale ale, tak ono přeci jen jde udělat kvalitní prvoligovej fantasy seriál (ehm Prsteny, ehm Zaklínač...?). A jak to HBO udělalo? Jednoduše, dodržuje knihy, má silné dialogy, silné scény a dává smysl, přičemž si ale umně upravuje scénář a scény, aby vypadaly lépe i na obrazovce. Ve výsledku tak seriál jde svou cestou, ale ctí předlohu, což Netflix ani Amazon brutálně nezvládají a scénáristicky naprosto propadají. Rod Draka je vítaným návratem do Západozemí a pachuť posledních 2 sérií Hry o trůny se rozplynula v prvních minutách targaryenského prequelu. Ramin Djawadi předvádí neuvěřitelnou hudební show, Considine si 8. dílem musí vysloužit Emmy (celkově herecky není prakticky co vytknout), překonání časových skoků za mě naprosto bravurně zvládnuté včetně postaršení. Zbytečné opálení jednoho rodu včetně bílých dred je sice do očí bijící, zvlášť vzhledem k důležitosti otcovství a bastardství v tomto příběhu, ale s tím v dnešní době nic nenaděláme a jelikož jsou všichni Velaryoni zahráni výborně, není jim, s přivřenýma očima, co vytknout. Předloha mi není cizí, ale jsem připraven nechat si psychicky ublížit jednou z největších tragédií tohoto světa! Každopádně doufám, že laťka kvality první série (která se dokáže rovnat nejsilnějším sériím GoTka) nepůjde dolů. Jedinou vadou 2. série je její plánovaný release až v roce 2024.

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi (2022) (seriál)

Příjemné překvapení tak trochu odnikud, ale co jiného, než SW kvalitu od Filoniho čekat, že? Zaměření na Ahsoku a Dooka je super, camea hromady postav potěší a podobně jako Clone Wars (nejen stylem) doplňuje prequely. Fajn jednohubka, u který mě netrápí nepřesnost s Ahsoky knihou, neboť jsem ji nečetl. Musím ale uznat, že ač je Ahsoka snad mojí nejoblíbenější postavou, tak kvalitu tohoto počinu obstaral Dooku.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Miluju Tolkienův svět a přestože o něm nevím vše, tak toho docela dost je. Na seriál jsem se skutečně těšil, zároveň jsem se ale obával výsledku, tedy obsahu a jeho zpracování. A dostal jsem cca to, co jsem očekával a bohužel ne to, v co jsem doufal. Seriál jako takový není vůbec špatný, ale nekoupení práv k Silmarillionu se (nečekaně) ukazuje jako chyba, čerpání jen a pouze z Pána prstenů (a několika málo souvisejících dodatků) nestačí a odklání se od nám známého lore. Postavy pak vůbec nepůsobí jako postavy z knih (nebo filmů) a události časově moc nesedí. Vizuálně je Středozem nádherná, ale to prostě je povinnost, vzhledem k nádherným standartům, které položil už Peter Jackson. Řekl bych, že poslední díl první série funguje nejlépe jako celek a naplňuje mě opatrným optimismem, že do plachet se začíná opírat vítr správným směrem. Prozatím ale hodnotím umírněně, vzhledem k tomu, že to je přesně mezi 3-4, ale musím zatím dát 3, hlavně ve srovnání se skvělým, paralelně vycházejícím House of the Dragon. Ale na další sérii se těším víc, než jsem v polovině Prstenů čekal.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

Doufejme, že první série je zároveň tou poslední, protože ač mám MCU vážně rád, tak bohužel disponuji (nebo v to alespoň doufám) jakýms takýms vkusem a mám i nějaké nároky na kvalitu. She-Hulk je bezkonkurečně tím nejhorším, co jsme v rámci MCU mohli zatím vidět a problémů je zde celá řada. Táňa mě bavila, ženské hrdinky, pokud jsou správně zpracované mají co do sebe a spousta cameo potěší (byť bych mohl mít velké výhrady k jejich zpracování), jenže dál moc nevím, co chválit. Seriál nefunguje ani jako právničina, ani jako komediální náhled do života (obyčejné) ženy. Právnická stránka je naprosto nevyužitá (haleluja Jen vs Murdock, alespoň jednou to bylo zajímavé a fakt to fungovalo, leč jen na pár minut) a komedie je v naprosté většině času za hranicí trapnosti a nucenosti. I když nemám zrovna oko, tak občas mě CGI vážně bolelo a i já viděl očividný chyby a nekvalitní vizuál, celkově mi přijde, že laťka Marvelu jde občas dost dolu a to si kritiku bohužel oprávněně zaslouží. Scénář je o ničem, není zábavný, není napínavý. Boření 4. zdi pro mě nefungovalo a i když vím, že je to jednou z originálních myšlenek komiksu, tak já se bez toho obejdu a nechám si radši líbit komentář od Ryanova Deadpoola, od She-Hulk mi neseděl - nemastnej neslanej. Když ve finále dojde doslova k "smashnutí" nejen zdi, ale celého ateliéru, byl jsem víc zaraženej a opakované sebevědomé náznaky na 2. série mě doslova urážely. Věřím, že tohle byl jen průzkum, kolik si toho nechá obyčejný fanda světa líbit.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Kváknu a fláknu (2022) (epizoda)

To, na co jsme všichni čekali (po té, co byl ofiko představen jako součást MCU v No Way Home), tj. že DareDevil dostává konečně trochu více prostoru v momentálně největším filmovém universu. Paradoxně přeskakuje ze dvou kvalitně nejlepších seriálů Marvelu (vlastní DareDevil a Punisher) do zatím toho nejhoršího. A byl by to právě on, kdo by dokázal vytáhnout díl na 4 hvězdy, kdyby epizoda neměla posledních 5 minut, které ji opět srazily. Abych nikoho nevyvedl z omylu - Murdock v podání Coxe je skvělou komplexní postavou narozdíl od většiny zde přítomných parodií, ale zde kupodivu dokonce fungovaly i základy seriálu a chemie mezi postavami a byl zde k žasu i náznak fungujícího děje, což je něco, co jsem ani nečekal, že by mi She-Hulk mohla dát. Nejlepší díl seriálu, což s přihlédnutím na kvalitu celku není žádná výhra, a doufám, že tenhle nepovedený pokus boření 4. zdi se CGI horším než které nabízel IronMan před 15 lety, končí 9. epizodou.

Jan Žižka (2022)

Kdyby se Jan Žižka jmenoval jakkoliv jinak, než Jan Žižka, sklidil by nejspíš více úspěchu. Chápu ale, že jméno jako takové je (hlavně u nás) slušným tahákem a téměř neznámá minulosti tohoto legendárního válečníka nabízí tvůrcům celkem volné ruce. Přestože jsme všichni věděli, že se (totálně made-up) příběh bude odehrávat dlouho před nejslavnějšími lety legendy, doufali jsme, že nám film nabídne to, co naznačily poslední sekundy filmu. Místo toho jsme dostali komorní rubačku v lese (sic kvalitní, syrovou), tak trochu kombinaci Robina Hooda s Rambem. Za půl miliardy člověk přeci jen očekával trošku něco velkolepějšího, čímž nechci říct, že jde o špatný film. Nejde. Někdo si ale řekl, že si připlatí, aby mohl pracovat s Cainem. A evidentně v českých lesích a hájích není dost kvalitních herců, takže si připlatíme i za jiné hlavní role a české herecké elitě necháme drobné (sympatické) štěky. Chápu Jáklovo uvažování udělat z filmu chytlavou podívanou i pro zahraničí a musím ocenit, že ve výsledku to není zas takový průser, jakého jsme se mohli obávat. Taky je fajn, že někdo u nás má koule do podobného projektu jít. Příště to chce jen vědět, co točit, protože kombinace všeho, jak jsme se naučili u Pejska a Kočičky, né vždy funguje. A přestože atmosféra je dost dobrá, tak ten šedej filtr bez barev středověk nedělá.

Všechno, všude, najednou (2022)

Šílená akční jízda plná nenuceného humoru a barev, ve které je občas těžší se orientovat, ale rozhodně jde o nápaditý zábavný film, který zobrazuje neuvěřitelnou malost bytí. Jedna z nejzajímavějších existenčních tragikomedií, na jakou jsem zatím narazil. PS: těžce cítím tvůrce Švýcaráku, což ovšem není nic špatného, to byla taky houbičková jízda.