• Krátkometrážní

Černý den v Black Rock (1955)

Výtečný film, který mě velmi mile překvapil. Napínavý děj zhuštěný do 80 minut rychle odsýpá a odhaluje traumatickou vzpomínku z nedávné historie jednoho Bohem zapomenutého místa. Hlavní postava - cizinec a zdánlivý outsider - svým příjezdem napraví spáchanou křivdu a navzdory svému handicapu získává místní na svou stranu a odjíždí jako morální vítěz, který nastartoval očistu Black Rock od nezdařené minulosti. Výborné drama s téměř archetypálním vyzněním, kterému nemohu nic vytknout.

Děti noci (2008)

Na Děti noci jsem jsem se docela těšil, především kvůli herecké přítomnosti mého oblíbence Jirky Mádla. Bezprostředně po zhlédnutí ale z tohoto filmu zažívám spíše rozporuplné pocity. Líbila se mi postava Ofky, jejíž životní tápání rezonuje s pocity řady lidí této generace, a celková civilnost snímku, který je svým charakterem spíše televizní inscenací. Výsledný dojem však u mě stahuje dolů otravný product placement, trapnost některých dialogů a vyloženě divný závěr, který jsem zrovna dvakrát nepobral. U tohoto filmu pro mě není bez zajímavosti, že byl natočen v pro mě důvěrně známých lokacích - při sledování jsem měl skoro pocit, jako bych já a postavy na plátně byli jedna velká rodina, která chodí po stejných ulicích a do stejných hospod. Tedy až na ten vymyšlený krám, kde Ofka pracovala, a který se jen těžko může opřít o nějakou reálnou předlohu, protože podobných nonstop prodejen potravin, kde by prodávali rodilí Češi, se dá podle mě v Praze napočítat na prstech jedné ruky, a možná ani to ne. Což opět nezáměrně snižovalo můj dojem z celého filmu, protože mu to v mých očích přidávalo na nepříjemném napětí mezi scenáristickou vykonstruovaností a režisérčiným úsilím o autenticitu. Celkový dojem u mě osciluje někde mezi 3 a 4 hvězdami - nakonec jsem se přiklonil k slabšímu hodnocení, protože mám pocit, že se mi tenhle film rychle vykouří z hlavy a nestojí moc za zapamatování.

Rocco a jeho bratři (1960)

Skvělý film, kde jsou na prvním místě postavy, nikoli děj. Což je asi to nejzásadnější, co o tomto filmu můžu říct. A k tomu se mi líbila výborná hudba i herci, především Alain Delon a Annie Girardot. V textu distributora je napsáno vše podstatné a nic zásadního už k tomu dodat nemůžu. Pro někoho jako jsem já, kdo nikdy bratra neměl, je tenhle snímek zajímavou sondou do úplně jiného, pro mě neznámého světa. Posledních 25 minut filmu mi přišlo strhujících a téměř jsem uvažoval u plném hodnocení. Mám rád tenhle typ filmů, ale bezesporu to není podívaná pro každého. Visconti byl vpravdě velikán filmu.

Madagaskar 3 (2012)

Klasická řemeslně rutinérská esence vší komerčnosti, obehraných animačních postupů a instantního humoru, jakých se urodilo za poslední léta tuny. Nejsem cílovka, ale pár fórkům jsem se přesto zasmál. Člověk ani nemusí vidět tu trojku v názvu, aby mu došlo, že tahle podívaná není nic víc než komerční oddychovka pro dětského diváka, kterého spolehlivě na hodinu a půl zabaví. Je to samozřejmě hloupé, povrchní, uřvané a schematické, ale přesně taková je poptávka cílovky, která mimo jiné udržuje v chodu celý ten doprovodný merchandisingový byznys. Kolik dětiček asi vyrazí v září do školy s novou taškou potištěnou postavičkami tučňáků, lva, tlusté hrošice... Škoda mizerného českého dabingu, 3D efekt je zde naopak využit vcelku slušně. Madagaskar 3 je klasická maistreamová produkce do multikin, která neurazí ani nenadchne, a po pár dnech se spolehlivě vykouří z hlavy; další 3D animák už jistě nedočkavě čeká za rohem na svých nových 15 minut slávy.

Ani stín podezření (1943)

Dokonalost každým coulem. Tedy až na ten strašlivý český dabing, ve kterém to dnes odvysílala ČT2 :) Kristebože, za tohle bych fakt vraždil, tenhle typ filmu bezpodmínečně vyžaduje původní znění a titulky! Ale jinak jooo, bezprostředně po dokoukání mám jasno v tom, proč je Hitchcock jedním z mých nejmilejších tvůrců a proč má stále smysl mít doma televizi - kvůli nočnímu filmovému klubu na Dvojce. Tenhle klasický černobílý biják mi mimořádně sedl - kromě toho, že je to napínavá podívaná, je to i zajímavá sonda ze života jedné takové průměrné americké domácnosti v 40. letech - byla to vzrušující doba a při sledování filmů z té éry se zdá, jako by to od nás nebylo vzdáleno sedm dekád, ale celou věčnost - to není jen jiné století, to je totálně jiný svět.

Loni v Marienbadu (1961)

Pompézně se tvářící pseudointelektuální nuda, která je ve svém výrazu nesnesitelně afektovaná. Ech, tohle mi fakt nesedlo, a bezprostředně po dokoukání je mi jasné, že tenhle typ filmařiny nebude můj cup of tea. UPDATE 11. 9. 2016 - Po druhém zhlédnutí zvyšuji původní 3 hvězdy na maximum - ten film mě nově naprosto dostal. Přijde mi bezmezně nadčasový, formálně dokonalý a filmařsky naprosto převratný. Ten soulad kompozičně dokonalých záběrů, znepokojivé varhanní hudby a nekončícího přívalu mužových replik je jednoduše... fascinující. Hodinu a půl jsem na to koukal s doslova úžasem ve tváři a v hlavě mi vířila změť myšlenek a asociací, které mi ten film vyvolal. Samozřejmě to není film pro každého a většina lidí ho pravděpodobně prozívá jako nejnudnější film pod sluncem, ale pro lidi, kteří dokáží ocenit jeho kvality, je LONI V MARIENBADU vyloženě očistným filmovým zážitkem natočeným v časech, kdy se ještě film považoval za umění. Naprostá libovka a mimořádný divácký zážítek - nota bene pokud člověk něco ví o kontextu vzniku tohoto filmu.

Drive (2011)

Atmosférická pecka s dokonalým soundtrackem. Současně velkolepá filmová adorace světa motorů a řidičského umění (nevybavuji si film, u něhož bych zažil lepší iluzi, že sedím v autě vedle postavy na plátně). Filmařský majstrštyk, při jehož sledování v kině jsem si přál, aby nikdy neskončil. Formálně dokonalé je zde naprosto vše, velmi se mi například líbilo, že se zde velmi úsporně nakládá s dialogy, dokonalá je kamera, zvuk, automobilové honičky, scéna v šatně plné nahatých krásek... velmi dlouho bych mohl vrstvit svůj obdiv a pochvalu k jednotlivým složkám tohoto výjimečného snímku, který mě naprosto dostal. Tedy až na několik drobností - ve scénáristicky překomplikovaném vysvětlení osudu ukradených peněz jsem se krapet ztrácel, a především mi vůbec nesedlo obsazení Alberta Brookse a Rona Perlmana do jejich rolí - ten první je spíš než chladný zabiják stárnoucí děda odvedle s politováníhodným kukučem vodnatých očí chlápka, kterýmu se už bez Viagry nepostaví, a Perlman je opice, která o hraní neví absolutně nic, a veškeré jeho pokusy o drsnou image u mě vyznívaly naprázdno - těm dvěma jsem prostě jejich role nevěřil a jejich herecké výkony považuji za největší slabinu tohoto filmu. Jinak maximální spokojenost - právě mi tu hraje soundtrack a jsem v sedmém nebi.

Mamut (2009)

Těžko bych k tomuto filmu mohl dodat něco nového, co už tady nezaznělo; velmi se mi líbí například komentář uživatele "JFL", s nímž se plně ztotožňuji. Takže asi tak.

Mayerling (1968)

Kultivovaná podívaná, která si dává na čas, aby hlavní trumf vyložila až v samém závěru. Hlavními klady zde jsou nádherné kostýmy a výborné obsazení v čele s úchvatnou Catherine Deneuve - už jen pro její oslnivý herecký výraz stojí tento film za vidění. Není sladší filmové blondýnky. Konec mě hluboce zasáhnul a naplnil nekonečným smutkem. Skvostný film.

Královská aféra (2012)

Žánrový snímek, který mi dokonale sedl - historické filmy z této éry, se všemi těmi úchvatnými kostýmy, parukami, hlubokými dekolty a velkými emocemi jednoduše miluju. Natočeno je to moderním stylem, který ukazuje poslední vývoj na poli žánru historické výpravné podívané. Romantická dějová linka je zde spíše upozaděna a ve velmi doslovném závěru je doslova eliminována na úkor finálového vyznění snímku, který v první řadě zachycuje ideologický vývoj dánského království v 2. pol. 18. století. Nesmírně mě bavila kamera, nasvícení scén a obsazení neokoukanými hereckými tvářemi. Přemýšlím-li o tomto filmu důkladněji, pak se jen utvrzuji o jeho kvalitách, a pro mě osobně byla tato projekce velmi příjemným diváckým zážitkem. Zřejmě to není podívaná pro každého, ale minimálně fandům žánru mohu tento film směle doporučit. Mimochodem maximální spokojenost s titulky, které byly dokonalé - skládám svůj hold překladateli.