• Krátkometrážní

Císař a vrah (1998)

Uf, sledování tohoto bijáku bych přirovnal k divokému zápasu s býkem, který se ne a ne vzdát; ten film se místy tak strašně táhnul, všechno tam bylo pomalé, od pohybů kamery po mluvení herců, bože! Celkovou bilanci nedohlédnu, ale trvalo mi několik dnů, než jsem to dokoukal do konce, musel jsem si dávat i několikadenní pauzy, vypil jsem u toho něco přes dvě láhve vína, a na konci jsem byl tak vyčerpaný a schvácený, že jsem příchod závěrečných titulků uvítal s úlevou zmoženého toreadora. Současně jsem žasnul nad tím, jak je to megalomanské, a přitom to na mě vůbec nezabíralo, všechny ty litry krve, velkolepé scény, hromady zabitých, včetně dětí... říkám si jen proč?! Bylo to jako sledovat něco s odstupem pod skleněným poklopem - jo, odstup, to je to správné slovo, ten film mě nedokázal vtáhnout a celou dobu tam byl odstup, jaký si udržujeme u někoho, koho nechceme pustit do své intimní zóny. Celé to navíc totálně zabil ten strašlivý český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala - místy jsem se bezděčně musel uchechtnout nad tou debilní intonací dabérů, která byla v naprostém nesouladu s chováním herců. Asijské filmy miluju, ale právě jen v původním znění, tady dabing nefunguje a celé to jen zprasí. Vidět tenhle film v kině v původním znění, asi by to bylo na 4*, ale v telce v děsivém dabingu je to na 3*, a to jsem ještě vrcholně shovívavej. Za takovéto filmy nedík. Mimochodem, Li Gong je kus, to se musí nechat. Mít tak taky takovou konkubínu, která by si kvůli vám dala i vypálit cejch do tváře... ach!

Persona (1966)

Náročná intelektuální podívaná, žel ne tak úplně můj cup of tea. Podobně jako třeba u Sedmé pečeti se nebráním interpretacím, které tyto slavné Bergmanovy snímky vynášejí do nebes, ale osobně se k nim stavím poněkud rozpačitě. Čili, ačkoli mě tento film dvakrát neoslovil a surrealistická sekvence v úvodu téměř obtěžovala, soukromá divácká intuice mi brání hodnotit méně než 4*. Ale upřímně, tak nudný film aby pohledal...

Proposition (2005)

Ohromující. Jo, to je myslím přesně to slovo, které tenhle film vystihuje nejvíce. Proposition je prvním filmem, který jsem viděl na svojí nové televizi, a obojí v této zatěžkávací zkoušce obstálo :) Tenhle biják je natočený v podmanivě uhrančivých lokacích, které nutně vyžadují pořádnou obrazovku, aby byl filmový zážitek dokonalý. Bože, některé záběry byly možná to nejlepší, co jsem za poslední dobu ve filmu viděl. A jestliže jsem většinu děje shledal na lepší 4*, odzbrojující závěr mě zbavil pochybnosti a vytáhl můj dojem na maximum. Ostatně, to by v tom byl čert, abych nebyl unešen filmem, pod jehož hudbou a scénářem je podepsán můj oblíbenec z nejmilejších, Nick Cave.

Zatímco spíš (2011)

Naprostá pecka, která mě na druhé zhlédnutí dostala ještě víc než poprvé (kdy jsem filmu vyčítal hlavně vysokou nepravděpodobnost děje). Jasně, spousta věcí se tam vzpírá chápání, potažmo logice, a těžko věřit, že by k něčemu takovému mohlo v reálu dojít, ale nově mi to nevadí - žádný film nemusí 100% odpovídat naší "realitě" (ani nemůže), a je prostě v pořádku, když se v něm dějí "nepravděpodobné" věci. Ten film má výbornou atmosféru (jako horor bych ho ale rozhodně neoznačoval - žánrově je to spíš psychologický thriller), napětí nepoleví ani do konce (který je velmi překvapivý - a možná o to více cynický) , vizuálně je to celé strašně pěkně natočeno, a stejně tak herečtí představitelé všech rolí jsou skvělí (především Luis Tosar v hlavní roli je naprostý herecký bůh). Čili za mě podruhé naprosté nadšení - strašně jsem si ten film užil.

Vica (2012) (studentský film)

Vtipné, svěží, milé a nápadité. Tereza Nádvorníková v titulní roli je kouzelná. Tauber je dítko štěstěny a jistě o něm ještě uslyšíme.

Černý den v Black Rock (1955)

Výtečný film, který mě velmi mile překvapil. Napínavý děj zhuštěný do 80 minut rychle odsýpá a odhaluje traumatickou vzpomínku z nedávné historie jednoho Bohem zapomenutého místa. Hlavní postava - cizinec a zdánlivý outsider - svým příjezdem napraví spáchanou křivdu a navzdory svému handicapu získává místní na svou stranu a odjíždí jako morální vítěz, který nastartoval očistu Black Rock od nezdařené minulosti. Výborné drama s téměř archetypálním vyzněním, kterému nemohu nic vytknout.

Děti noci (2008)

Na Děti noci jsem jsem se docela těšil, především kvůli herecké přítomnosti mého oblíbence Jirky Mádla. Bezprostředně po zhlédnutí ale z tohoto filmu zažívám spíše rozporuplné pocity. Líbila se mi postava Ofky, jejíž životní tápání rezonuje s pocity řady lidí této generace, a celková civilnost snímku, který je svým charakterem spíše televizní inscenací. Výsledný dojem však u mě stahuje dolů otravný product placement, trapnost některých dialogů a vyloženě divný závěr, který jsem zrovna dvakrát nepobral. U tohoto filmu pro mě není bez zajímavosti, že byl natočen v pro mě důvěrně známých lokacích - při sledování jsem měl skoro pocit, jako bych já a postavy na plátně byli jedna velká rodina, která chodí po stejných ulicích a do stejných hospod. Tedy až na ten vymyšlený krám, kde Ofka pracovala, a který se jen těžko může opřít o nějakou reálnou předlohu, protože podobných nonstop prodejen potravin, kde by prodávali rodilí Češi, se dá podle mě v Praze napočítat na prstech jedné ruky, a možná ani to ne. Což opět nezáměrně snižovalo můj dojem z celého filmu, protože mu to v mých očích přidávalo na nepříjemném napětí mezi scenáristickou vykonstruovaností a režisérčiným úsilím o autenticitu. Celkový dojem u mě osciluje někde mezi 3 a 4 hvězdami - nakonec jsem se přiklonil k slabšímu hodnocení, protože mám pocit, že se mi tenhle film rychle vykouří z hlavy a nestojí moc za zapamatování.

Rocco a jeho bratři (1960)

Skvělý film, kde jsou na prvním místě postavy, nikoli děj. Což je asi to nejzásadnější, co o tomto filmu můžu říct. A k tomu se mi líbila výborná hudba i herci, především Alain Delon a Annie Girardot. V textu distributora je napsáno vše podstatné a nic zásadního už k tomu dodat nemůžu. Pro někoho jako jsem já, kdo nikdy bratra neměl, je tenhle snímek zajímavou sondou do úplně jiného, pro mě neznámého světa. Posledních 25 minut filmu mi přišlo strhujících a téměř jsem uvažoval u plném hodnocení. Mám rád tenhle typ filmů, ale bezesporu to není podívaná pro každého. Visconti byl vpravdě velikán filmu.

Madagaskar 3 (2012)

Klasická řemeslně rutinérská esence vší komerčnosti, obehraných animačních postupů a instantního humoru, jakých se urodilo za poslední léta tuny. Nejsem cílovka, ale pár fórkům jsem se přesto zasmál. Člověk ani nemusí vidět tu trojku v názvu, aby mu došlo, že tahle podívaná není nic víc než komerční oddychovka pro dětského diváka, kterého spolehlivě na hodinu a půl zabaví. Je to samozřejmě hloupé, povrchní, uřvané a schematické, ale přesně taková je poptávka cílovky, která mimo jiné udržuje v chodu celý ten doprovodný merchandisingový byznys. Kolik dětiček asi vyrazí v září do školy s novou taškou potištěnou postavičkami tučňáků, lva, tlusté hrošice... Škoda mizerného českého dabingu, 3D efekt je zde naopak využit vcelku slušně. Madagaskar 3 je klasická maistreamová produkce do multikin, která neurazí ani nenadchne, a po pár dnech se spolehlivě vykouří z hlavy; další 3D animák už jistě nedočkavě čeká za rohem na svých nových 15 minut slávy.

Ani stín podezření (1943)

Dokonalost každým coulem. Tedy až na ten strašlivý český dabing, ve kterém to dnes odvysílala ČT2 :) Kristebože, za tohle bych fakt vraždil, tenhle typ filmu bezpodmínečně vyžaduje původní znění a titulky! Ale jinak jooo, bezprostředně po dokoukání mám jasno v tom, proč je Hitchcock jedním z mých nejmilejších tvůrců a proč má stále smysl mít doma televizi - kvůli nočnímu filmovému klubu na Dvojce. Tenhle klasický černobílý biják mi mimořádně sedl - kromě toho, že je to napínavá podívaná, je to i zajímavá sonda ze života jedné takové průměrné americké domácnosti v 40. letech - byla to vzrušující doba a při sledování filmů z té éry se zdá, jako by to od nás nebylo vzdáleno sedm dekád, ale celou věčnost - to není jen jiné století, to je totálně jiný svět.