• Thriller

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Až mne děsí jak tenhle film za těch třicet let zestárnul. Vynikající režie a syrovost spojená s nervujícím kraválem bohužel nezachrání film od řady dnes už nechtěně směšných momentů (ano myslím ty NECHTĚNÉ) každopádně film má stále ten náboj jaký měl již před lety jen tomu v porovnání s remakem a jeho prequelem už v moderní době něco chybí.

Temná legenda (1998)

Upřímně lituji všech kdo měli tu možnost vidět tenhle vcelku povedený horor v TV, protože tak otřesný a směšný dabing a primitivní ořezání obrazu kde všem postavám chybí polovina obličeje jsem ještě neviděl. Díky bohu za DVD.

Letní tábor hrůzy (1983)

Horor který za ty roky zestárnul snad nejvíce. Všechny vraždy mají ten správný znepokojivý potenciál ale jenom u třech se ho opravdu povede docílit. Atmosféra je kolísavá a zbytečně často se posunujeme v ději moc velkými skoky. Herecké výkony jsou špatné ale viděl jsem i horší zato dialogy jsou rozporuplné jako by je psal člověk s rozdvojenou osobností, když jednou za čas nějaká postava pronese naprosto geniální větu aby ji hnedka uzemnila nánosy nerealistického a roboticky odříkaného bahna. Samotný příběh je však velmi povedený, filmu patří kredit za to že se otevřeně zabývá sexualitou a dalšími věcmi které byly v té době naprosté tabu... všechny rekvizity a OBLEČENÍ bylo pečlivě vybráno aby film jako skládačka nakonec perfektně a plynule dosáhl kompletnosti. Co taky stojí za zmínku je že film obsahuje jednu jedinou do očí bijící chybu v kontinuitě... ale že by to nebyla chyba? (Myslím že ti co viděli vědí o čem mluvím). Nakonec taky musím zmínit geniální konec který vás trefí naproto nečekaně a posupně vás s hudebním doprovodem zakope hluboko pod zem odkud už se nikdy nevyhrabete... pokud se totiž do filmu dostanete a přehlédnete všechny ty chyby které stárnutím nasbíral poslední minutu do smrti z hlavy nedostanete to Vám garantuju...

Brazilský masakr (2006)

Hororový diamant vybroušený téměř k dokonalosti opět dokazuje že na dobrý vacancy horror stačí i jedna jediná trochu násilnější scéna která je pak středobodem celého filmu. Společně s Wolf Creek špička tohoto subžánru.

Resident Evil (2002)

Nejlepší zombie horror který jsem kdy viděl, i když s minimem zombie. Takhle měla vypadat i dvojka, která se ale místo zombie hororu vydala cestou hororu akčního (populární je teď označovat tenhle subžánr jako techno horor). Anderson svůj Horizontovský původ nezapře a akčních scén je zde jen nutné minimum (pokud teda za akční scénu nepovažujete scénu kde hrdinové kupříkladu běží ;-)). Zatímco herní série se propadá do bahna, nás čeká už brzo díl třetí tak doufám že na té akci zase trochu uberou a připraví nám výživný monster/zombie horor... i když z teaseru to tak nevypadá.

Cujo, vzteklý pes (1983)

Klasický psychologický horror podle Kinga, kdo čekal něco jiného (podle některých komentářů takových lidí bylo asi více) nechť si příště ověří do čeho jde, třeba se může naučit číst a kouknout na knížku.

Pustina (2006)

Povedený britský survival horor, který naneštěstí ve své poslední třetině ztrácí tempo. A proboha proč je vždycky alespoň jeden horor každý měsíc označený na DVD jako thriller? (V tomto případě dokonce i jako "akční")

Pád do tmy (2005)

Jeden z nejlepších hororů poslední doby už s osvědčenou formulí 50/50 :). Vynikající horor s perfektní režií. dokonalým scénářem a vynikajícími hereckými výkony. V okamžiku kdy těsně před finále mé domácí kino přesně před rokem rozezněly válečné bubny jsem věděl že tenhle film je (stejně jako Psí Vojácí) předurčen ke kultovnímu statusu. Dokonalý horor na který se nesmí moc často koukat aby jste si jej pokaždé dokonale užili.

Dům voskových figurín (2005)

Z moderních vyvražďovaček rozhodně jeden z těch lepších kousků s obstojnou atmosférou a skromným rozpočtem. K plusům počítám hlavně první armosférickou polovinu a nádherně mrazivé město Ambrose. Realističnost sice dostává v druhé půlce občas pořádně do rozkroku (Ale nemylím tím zde v komentářích vzpomínané problémy s voskem protože kdo kouká na Mythbusters ví, že je MOŽNÉ aby člověk nějakou dobu přežil pod nánosem průmyslového vosku (i jiné látky) stejně tak každý ví, že vosk k hoření nepotřebuje knot a při dostatečné teplotě taje ale nijak moc NEPÁLÍ) ale není to (až na jeden okamžik kdy má vrah až nadlidskou sílu) nijak hrozné. Vraždy jsou taky povedené a pěkně intenzivní, práce s voskem občas originální a Vincenta bych rozhodně nechtěl potkat v nějaké temné uličce. Paris Hilton taky neleze do každého záběru (což je samozřejmně PLUS) a celkově jde o imho nejlepší počin Dark Castle Entertaiment. Jo a huba Johna Ottmana je opět perfektní.

Hostel (2005)

Sociální kritika americké společnosti, která nejenže je naprosto lhostejná ke svému okolí ale "sem" jezdí jen za příslibem levné zábavy aneb sexuální turistika na sto a jeden způsob. Jen proboha někdo usekněte pracky Tarantinovi za přepsání první části scénáře. Roth se určitě od dementně labilního Cabin Feveru zlepšil ale pořád nejde o nějaký zázrak a první polovina filmu ho srází do kolen víc než by se slušelo. Komentář(e) společnosti nám tady zůstává pohřbený pod snůškou vaty, která sama o sobě nestojí za podívání, ale když už se konečně začne něco dít stojí to za to (teda pokud překousnete nehorázné věty lynoucí se z úst první oběti). Samotná myšlenka filmu je děsivá sama o sobě a prostředí kde se film odehrává Vám může lehce připomenout některé temnější zákoutí jak České Republiky tak Slovenska (rozhodně sice ne v okolí Bratislavy a také ne takhle přeexponované ale o to ve filmu vůbec nejde, to málo co vidíme vidíme očima hrdinů a právě to patří k pointě celého příběhu). Opravdu se teď těším na druhý díl, ten už by se měl obejít bez zbytečné vaty a "rozjet" by se měl hned od začátku a jak to tak vypadá tak taky můžeme čekat sympatičtější hrdin(k)y :).