• Thriller

Oko (2002)

Pangovci mají na horory talent. Když však ve filmu míchají melodrama a horor najednou, nemůže z toho vzniknout víc než podivný mišmaš, který děsí pouze ve třech scénách za celý film a ty jsou navíc vzhledem k filozoii snímku při opětovném sledování už jen fádní a nudné a hlavně neděsivé protože už víte proč se dějí. Filmu chybí to NĚCO. Něco co by film udělalo správným hororem a ne "jen" hororem. Absence jakéhokoliv zla, nebo ohrožení hrdinů taky filmu výrazně ubírá, stejně tak u druhého dílu. Samotný nápad o možnosti vidět duchy je na horor jako stvořený, ale tady je zabalen do melodramatického kabátu s kloboukem ušitým z klamání diváků. Díky tomu že jsou nám informace zdělovány postupně tak nakonec zjistíme že duchové jsou opět postavičky z pohádky. Z námětu mohl být skvělý psychologický horor touhle cestou se však Pangovci nevydali. Promrhaná šance, Kdyby byl celý film tak skvělý jako např. scéna ve výtahu nebo u Kaligrafa byl by to jednoznačně nejlepší asijský horor ale tím že nás celou dobu autoři tahají za nos si jen sami sobě vykopali hrob, oni někteří duchové jsou děsiví a některé scény jsou strašidelné, problém je v tom že díky informacím které dostaneme v polovině snímku nám už tak nikdy připadat nebudou protože nám jich bude prostě líto. To je právě to NĚCO co filmu chybí a to je to NĚCO co dokázali "vyrobit" autoři skvělých The Others nebo třeba Gothiky. Každopádně Pangovci horor natočit umí takže se těším na jejich The Messenegrs. Oko 2 bohužel v melodramatickém koření pokračuje ještě dál.

Ring 0 - Zrození (2000)

Nejvíc ze všeho Ring 0 připomíná Carrie. Jedná se o horor? Ano, ale nikoliv o horor ve stylu předchozích dvou dílů. Film nepotřebuje tuny lekaček nebo mordů aby byl hororem (toť ke komentářům vylučujícím horor u tohoto filmu, stejně jako např. u Lesů, Silent Hillu nebo třeba Klíče či Temných Vod...) stačí obstojná atmosféra nebo charaktery. Čistě psychologické děšení je šikovně doplněno desítkami obrazových strašení, tu je mezi šaty bledá ruka ukazující zlověstně na hrdiny, támhle je vzadu v lese vidět temná Sadako atd. Tyhle nenápadné ale mrazivé prvky nahrazují v první polovině veškerou hororovou složku aby v polovině druhé vykulminovaly do hororového inferna které je desetkrát děsivější než obehrané lezení z televize z prvního dílu.

Černé Vánoce (2006)

Hodnotím UK verzi filmu. Svižný horor kde se neustále něco děje, napráskaný až po zasněženou střechu odkazy na jiné horory. Billy jako by z oka vypadnul Eugenu Toomsovi z nejlepších dílů Akt X, jedna smrt je zase geniálním odkazem na hororovou sérii Nezvratných Osudů (které má taky na svědomí stejná režisérsko/producentská dvojice). Flashbacky prostupující celým dějem jsou jakousi alegorií na vývoj slasherů . Film má takový spád že si ani neuvědomíte že postavy projednou jednají vcelku inteligentně teda v rámci moderního slasheru se to dá ještě rozdýchat. Postavy, ačkoliv nejsou nijak moc propracovány Vám prostě musí přirůst k srdci a po dlouhé době jsem na promítání viděl publikum které nahlas fandilo oběti a nikoliv vrahovi. Co bych vytknul je zbytečnost některých postav, které jsou do filmu naroubovány jen pro zvýšení "bodycountu" ale to v originále byla vlastně Claire taky :). Co se gore týče celým filmem prostupuje téma "očí" tedy se neustále vypichují, vydloubávají a pojídají.. nic pro slabé žaludky. Herci jsou obstojní až na ty přihrávající charaktery, ústřední čtveřici není co vytknout. Black Christmas je prostě remake, který si z orignálu vzal jen to základní a stavěl na tom... Najde se tu i černý humor ale film se bere smrtelně vážně. Co bych opravdu vytknul je snad jen ta smrt a´la Final Destination, která je sice realistická ale zavedená do extrému co se efektu týče. Bohužel hloupost toho všeho tenhle kousek sráží do velmi slabého průměru...

Penny se bojí (2006)

Konečně ten pravý horor se stopařem. Ano filmů o šílených stopařích je tu dost a poradil si s ním nadmíru dobře. Mladá Penny má menší fobii z aut po té co jako malá při autonehodě přišla o oba rodiče a málem o vlastní život, její psychoterapeutka jí vezme na menší projížďku do míst kde se nehoda udála, aby Penny svůj strach překonala, všechno se ale zvrtne když cestou nočním lesem málem srazí podivného stopaře, který rád "maso od kosti"... Herecké výkony jsou velice nadprůměrné, hlavně moje milovaná Mimi Rogers (šílená máti z Ginger Snaps) která je pro horory snad stvořená. Nápad s nehodou, po která Penny zůstává uvězněná v autě zaklíněném mezi stromy a s mrtvou průvodkyní na zadním sedadle je geniální a i když film místy ztrácí dech těch pět hvězd si zaslouží.

The Gravedancers (2006)

Jeden z nejlepších nízkorozpočtových hororů za několik posledních let, s perfektními maskami a závěrečným šílenstvím v podobě obří CGI "věci" která naše hrdiny velmi pěkně "vysere". Povinnost pro každého fanouška hororu.

Pátek třináctého 8 (1989)

Nejrozporuplnější pátek ze všech. Takhle šíleně nesourodý a nevyvážený horor jsem snad dještě neviděl. Naprosto dokonalé, děsivé a napínavé scény (Například ta s Tamarou ve sprše) často okořeněné povedenými lekačkami střídají naprosto nudené a dementní (Aneb jak se zbavit 6 studentů co si o sobě moc myslí co nejrychleji aby mohl film pokračovat). Cinematografie je však nádherná, snové flashbacky jsou perfektně sestříhány (Před koncem film při autonehodě když se hrdinka dívá na hořící olejovou skvrnu jsem se opravdu zarazil, protože režisér má očividně na víc než ukazuje) a hudba s novým "ja-s-s-so-so-son-on" zvukem, která pěkně rozezvučí " všechny (jen) tři kanály je stále kvalitní. Stále však jde o řadove lepší film než díl V. A taky nesmím zapomenout zkritizovat Jasonův xicht takže "CO to KU*VA je?".

Pátek třináctého 7 (1988)

Tohle je už sedmé pokračování, jak jistě všichni víte, dalo by se říci kultovní série F13, a je to na něm znát. Po perfektním Jason Lives se scénáristé rozhodli humor úplně vynechat a spojit tak vlastně JL s předchozími etapami. Tohle se jim povedlo, film je patřičně temný s perfektní hudbou (jako u všech dílů... Harry Manfredini je pašák), smrti jsou krvavější než posledně, ale MPAA tady už zasáhla takže nic ve stylu prvních čtyř Pátků nečekejte. Film je samozřejmně zábavný, kamera je hodně dobrá (i když na JL nemá), masky a efekty opravdu velmi slušné... a málem jsem zapomněl, film má nejlépe vypadajícího Jasona v historii série. Kane Hodder vdechnul Jasonovi opravdu život. Způsob jakým se pohybuje, vypadá a zabíjí je oprvadu nezapomenutelný a z Jasona jde zase po dlouhé době opravdu "strach". Přibližně 15 minut před koncem navíc dojde k opravdu šokujícímu odmaskování která Vám nejspíše vyrazí dech. J.C. Budechler opravdu ví co dělá a ke všemu se zde objeví slavná "spacáková" scéna kterou pak trapně okopíroval Jason X. Film má však také spoustu chyb... za prvé je děsně zmatený, skáčeme od oběti k oběti a trochu se nám z toho motá hlava. Za druhé je tu úplný závěr filmu... nehodlám spoilerovat ale kdo viděl dá mi za pravdu. Pak je tu skvělá hudba, která je však v některých momentech "doplněna" o podivné ruchy což leze na nervy. A pak tu jsou sestříhané vraždy, které jsou sice dobře natočené ale jde vidět že jsou drasticky zkrácené. Shrnuto je F13 7, důstojné pokračování, které však ztrácí hlavně na scénáři. Obecně je to lehce nadprůměrný slasher, s geniálním finále kde Jason konečně narazí na schopného protivníka. Film podivně střídá svou kvalitu, některé scény jsou perfektní ale hned na to je vystřídají ty opravdu nepovedené.

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

Naprosto dokonalý Friday the 13th "druhé generace". Geniální zkloubení černého humoru a hororu s "gotickým" prostředím. Humor neruší a plynule se proplétá dějem, není to žádná trapná hororová komedie ale obyčejný horor s vtipnými ale uvěřitelnými momenty (pokud teda nepočítám dvě velice vtipné vraždy), geniálními postavami které si musí snad každý oblíbit a skvělou novou hudbou. Friday the 13th je od tohoto dílu spíše monster hororem, ale takové oživení série potřebovala :)

Pátek třináctého 5 (1985)

Část znamenající "přerod" celé série, Jason tady není ale máme tady neskotečně debilního copycat killera a místy obstojnou atmosférou. Zbytečně moc vražd a ještě překombinovaný závěr kde navíc nesedí hrdinčino "vřískání" s pohybem jejich úst. Co se mu nedá upřít je celkem atraktivní spád a pokus o originálnější přístup. Jako celek sice tenhle horor pohromadě drží ale až nechutně se v jednotlivých scénách rozpadá.

Pátek třináctého 4 (1984)

Čtvrtý a poslední díl "první generace" Friday the 13th. Jason je krutější a agresivnější, a rodinka Jarvisových jsou ti nejsympatičtější hrdinové celé ságy. Degradace je tady bohužel patrná a to hlavně u střihu který je v jednom momentě tak neskutečně špatný až mne to zarazilo. Atmosféra je však pořád 100% a i když ve strachu už tak výživný není, napětí si film celkem drží. Závěrečné "odmaskování" Jasona je naprosto dokonalé, toho potkat o samotě v lese tak nevím nevím :D