• Thriller

Pátek třináctého 3 (1982)

Návrat legendy, tentokrát v 3D a dunivější hudbou. Jediné co bych filmu vytknul je smrt tří motorkářů, to bych klidně nahradil nějakými dalšími rozhovory. U scény s harpunou dodnes skláním zrak, charakter Dany je více než sympatický a závěrečná honička natáhnutá na perfektních 10 minut je více než skvělá. Druhý nejlepší počit v "první generaci" Friday the 13th.

Pátek třináctého 2 (1981)

Perfekní pokračovaní o jakém si dnešní filmy mohou nechat jen zdát! Pamela je mrtvá a táboru Crystal Lake se nyní přezdívá Camp Blood, myslím že je jasné proč, a pokud by jste to náhodou chtěli vědět tak ne před obědem, ona by Vás mohla rychle přejít chuť. Dokonalá hudba opět podkresluje nelítostnou atmosféru strachu a finále v improvizovaném přístřešku je výborné. S nikým si film nebere servítky a až na jednu postavu jsou všechny nadmíru sympatické. Klasika a nejlepčí z "první generace" Friday the 13th.

Pátek třináctého (1980)

Hororový kult, který bezestudu smíchal to "nej" na tehdejší hororové scéně. Máme tu pohledy z očí vraha jako v Halloweenu a Black Christmas, máme tu gore a násilí které našlo svůj vzor v Last House on the left, máme tu hudbu která silně připomíná Psycho, stejně jako závěrečná pointa. Všechno řádně protřepané a ochucené děsivou a temnou atmosférou a pořádnou letní bouřkou. Už v okamžiku kdy se zpomalí kamera a my slyšíme jen nervydrásající vřískot jedné z prvních obětí, jsem věděl že tohle je TEN film. Ve dvanácti letech jsem jen nervózně přetáčel pásku dopředu abych se na film byl schopen vůbec dodívat, dnes už samozřejmně ne ale ta ATMOSFÉRA tam pořád je. Temný, zvířecký a děsivý... takový je Friday the 13th a k čertu s tím že tahle série předznamenala zkázu slasherům jako takovým!

Suspiria (1977)

Tohle je naprosto dokonalý kousek. Ano je to pořád béčko a ano některé postavy jsou přehnaně paranoidní, ale pak už nezbývá než tenhle surealistický, vizuálně snový a naprosto dokonale ozvučený horor chválit. Já tímto ještě děkuji cz distributorovi, že jsem měl po letech konečně šanci tenhle klenot vidět a to teprve teprve podruhé :). Tenhle film na diváka roste, a pokud Vás napoprvé přílliš nenadchnul dejte mu tak za nějakou dobu druhou šanci :)

Hellraiser: Návrat mrtvých (2005)

Jak vidím budu sám, ale mně se prostě DTV Hellraiseři líbí. Nepotřebuju 90 minut masakrů, cenobitů nebo psychedelických světů, stačí mi zábava a obstojná atmosféra. A to rozhodně Deader má, stejně jako dobrou kameru, hudbu a několik skvělých děsivých scén (v rámci DTV), hlavně návštěva bytu na začátku je skvělá. Efekty jsou taky nadprůměrné, teda pokud pominu závěr s "elektrickým výbojem". Tyhle flmy mám rád, podobně jako další DTV kousky jako Shallow Ground nebo Madhouse.

Halloween: Zmrtvýchvstání (2002)

Není to vlastně TAK špatný film. On je to jenom TAK špatný Halloween. Je až podivem že se tvůrcům podařilo i přes ten veškerý marast okolo vytvořit jakous takous atmosféru, jejíž vrchol je první návštěva sklepení, přesněji Mikova "pelíšku". Hudba i celkově temně laděné prostředí zvláštním způsobem evokují klasickou Halloweenovou atmosféru, většinu času vidíme jen Michaelův stín nebo tmavý obrys, jak si pomalu prochází starým děsivým domem a do toho ve slabém světle lampy děti venku před domem položí vyžezanou dýni a to se musím zmínit o perfektních prvních deseti minutách. Bohužel film je jako celek naprosto trivializovaný už jen tím nápadem "webshow" v domě Myersů, ale i samotným vysvětlením proč MM žije, i když si osobně myslím že moc jiných šancí na výběr tvůrci neměli i když bych osobně vybral jinou.. NEPOKRAČOVAT. Nevýrazné herce bych byl díky hrátkám s kamerama schopen odpustit (některé scény jsou opravdu povedené) ale Bustu Rhymese bych nechal upálit na hranici. To je ten nejtrapnější a nejdementnější článek celého filmu, neustálé fuckování, zesměšňování prakticky celé série, znásilnění perfektního charakteru ll cool jeye z H20. Rhymes nejen že je nechopný cokoliv zahrát, fuckuje v pravidelných intervalech a umí kung-fu jen z toho že sleduje televizi, on je tu taky proto aby zachránil celej den! Taky nesmím zapomenout na do očí bijící chyby jako kamery který fungujou i když jim byly přeseknuty dráty a dokonce i když všechno díky čemu kamery vůbec fungujou HOŘÍ nebo se s tím hází! Rick Rosenthal umí natoči atmosférický Halloween, coč mimojiné dokázal už i u Halloweenu 2, ale tady přes ten dementní scénář asi moc dělat ani nemohl. Několik opravdu skvělých a povedených scén (namátkou celý začátek nebo moment kdy se hlavní hrdinka rozhodne utéct po střeše a do toho je naprosto perfektně vkládán pohle z její kamery), perfektní hudba a ucházející atmosféra... myslím že zasloužené 2 hvězdičky ale příště už by to nemusela být ani jedna...

Čarodějky (1996)

Zábavné a mysteriózní, potěší Neve Campbell a pár celkem strašidelných scén jo a taky How soon is now :)

Věc (1982)

Konečně jsem si sehnal to dnes již takřka nesehnatelné DVD a na film po dlouhé době (a ignoraci svou repríz v českých TV) kouknul. Nemám co bych mu vytknul, snad jen ten úvodní trapas s létajícím talířem :) Společně s Alienem jedička na poli scifi hororů :)

Neviditelné zlo (2006) odpad!

Tohle je ten správný dementní, nudný, samoúčelný, děravý, směšný, okofilní horor bez atmosféry, napětí, strachu, kameramana, režiséra a herců.

Moje sestra vlkodlak 3 (2004)

Nádherná atmosféra a povedené vlkodlačí útoky na pevnost. Herecké výkony opět nadprůměrné, v případě Emily Perkins opět dokonalé. Sice je to nejhorší část trilogie, ale rozhodně je ze všech tří dílů nejlépe natočená a "opracovaná". Metafory z prvního a drhého dílu se zde bohužel ztrácejí do pozadí, takže ve výsledku film vypadá jen jako běžný vlkodlačí horor, což je v případě prequelu ke geniálnímu prvnímu dílu opravdu škoda.