Blok 99 (2017)

Zápletkou podobné filmu Shot Caller ze stejného roku. Přesto je film o dost jiný. A přestože Shot Caller je asi poctivěji zpracovaný, ani Brawl In Cell Block 99 se nemá za co stydět, navíc jeho děj je (i přes pár zvláštních chování některých postav) dost propracovaný a zajímavý. Určitě zajímavější než právě Shot Caller. Vince Vaughn se navíc opravdu předvedl, role tvrďáka mu naprosto sedla. Jinak musím ocitovat uživatele J*A*S*M, který to jasně vystihl: "Hlavní postava vypadá jako 'trumpovský redneck', fór je v tom, že když od něj v úvodu čekáte chování, které by předsudečně odpovídalo jeho vizáži, nedočkáte se, poněvadž vás překvapí tím, že je v něm víc, mnohem víc. Druhý fór je v tom, že se i přesto jím činěného násilí nakonec dočkáte."

Goon: Last of the Enforcers (2017)

Dvojka je trošku zbytečná, co se příběhu i komedie týče. Celý příběh je jasný z traileru, dobré vtipy jsou většinou vykrádačky jedničky a nové vtipy až tak vtipné zase nejsou (až na "Bruised and Battered", ale je docela psycho, že taková věc fakt existuje). Řežba je to nicméně ještě o něco větší než posledně, je tam taky víc narážek na Rockyho než posledně (velký Rus, training montage a její hudba). Celkově tedy filmově o trochu slabší než jednička, ale jo, byla to sranda.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Je vtipné, když vybudujete značku, ale abyste ještě zvýšili svoji cenu, dotáhnete větší, charismatější, svalnatější i vtipnější hvězdy a najednou už ta značka nepatří vám. Tohle přesně se děje od pátého dílu F&F. V tomto osmém dílu už ale Vin nemá na pomoc Paula Walkera a dějově nemůže těžit s jeho doprovodem (angličtina má pro to krásné slovo - entourage), protože je tentokrát jakýmsi záporákem. Jeho místo během vteřiny zaujme Rock a Statham. Ani by mi nevadilo, kdyby se Vin série už neúčastnil, protože z té hlavní trojky je silně nejslabším článkem. A klidně s sebou může vzít Michelle Rodriguez, jejíž nejlepší film série byl ten pátý, kde vlastně neučinkovala. Odstranění nudných článků je jediná možnost, jak sérii vynést ještě výše. Nebylo by to super? Kurt Russell zadává práci partě, které šéfuje Rock a Statham, k tomu operativec Ludacris, ajťačka Nathalie Emmanuel a šikanovaný Tyrese Gibson (kterému by stačilo méně prostoru na plátně). Zpět ale k osmičce. Akce je tentokrát spíše průměrná. Na přehnané, nereálné, i Sharknado-like akční kousky jsme v F&F zvyklí, ale díky Rockovi a Stathamovi (a občas Vinovi) jsme v minulosti dostali i akci starou, dobrou pěstní. V osmičce skoro není, nejlepší (a jediné) combat scény jsou tak útěk z vězení (ta byla cool) a střílení v letadle s dítětem (průměr). Scénář byl asi lepší než v sedmičce, kde byl ultradebilní, ale i tady jsou perly. Obecně zápletka je jinak docela zajímavá, s tím, jak se prohodily role, ale není to ani nic objevného. Ono dát jako hlavního záporáka velkého tvrďáka má něco do sebe, neboť na konci s ním může být ultimátní bitka. S Charlize to půjde asi těžko. Hodnotím tedy hůře než obvykle, právě proto, že to tentokrát bylo takové nemastné, neslané. (V Honest Trailers to vystihli zas jednou naprosto přesně.)

Trestanec (2017)

Film jako takový je poctivě zpracovaný a vězeňské pocity navozuje dost přesně. Nikolaj Coster-Waldau taky úplně přesně sedí na tento typ postavy a věřil jsem mu jak bankéře, tak kriminálníka. Vyzdvihuji také to, že film nevybudoval jeho vzestup na tom, že je bývalý bankéř a začne bossům počítat daně (jako by to udělala valná hromada filmů z vězeňského prostředí), ale musí si ušpinit ruce jako každý jiný. Nicméně k nějakým lepším výsledkům tam ale chybí právě důkladněji popsaný vzestup hlavního hrdiny a prostředí doprovodných postav. Po celou dobu po sobě film sice tu a tam pomrkává - občas vidíme tu stejnou postavu o několik let později/dříve, občas je některá postava zmíněná, na druhou stranu se tam ale hlavní záporák jenom mihne a je představen: "Víš, kdo jsem?" "Ano." O tom, jak "Money" rostl v žebříčku, je toho taky zmíněno dost málo. Obecně na podobné téma by se hodila spíš minisérie než jeden dvouhodinový film. Tento problém pak plynule přechází k druhému problému, a to nudnému závěru. Nevím, jestli mi nějaká hlubší myšlenka utekla, ale z pohledu diváka jsem na konci nedostal takový ten pocit "bylo to fakt dobré". Prostě to skončilo. A nic. Potenciál mi tak přijde dost nevyužitý.

Žraločí tornádo 5 (2017) (TV film)

Obsahuje spoilery. Pátý díl se vyznačuje hlavně tím, že je všude hromada silikonu. To není ani klad, ani zápor, jenom konstatování. Tím, že děj je tentokráte světový, lokace se střídají častěji než v typické bondovce a děje se toho dohromady fakt hodně, jsem se přistihl, že mě to vlastně fakt baví. A když se toho všeho chopí Offspringové, je to asi nejlepší část filmu. Bohužel druhá polovina trochu strádá. Všichni poměrně překvapivě umírají (Nechte proboha už April umřít!!! Je to nejhorší postava všech dob!), Al Roker se objeví snad jen dvakrát, z toho jednou nemluví, a dějová linka se ani neuzavře. Ta absence Ala Rokera z toho všeho spolu s úmrtím Novy bolí asi nejvíc. Každopádně neukončením děje a tím, že je na tom Steve vlastně hůř než na začátku, působí rozporuplně i cameo Dolpha Lundgrena. Cameo samo o sobě bylo ultimátně supr (nečekal bych, že to někdy řeknu, ale za mě se sem jeho cameo hodí víc než předchozí dva díly s The Hoffem), vykrádačka Back to the Future nic extra, ale ta pachuť po neukončeném příběhu tam setrvává. Ve výsledku se ale jedná o jeden z lepších dílů, pětka pokračuje v tradici kvalitnějších lichých epizod a jsem zvědav zase na šestku příští rok.

Válka o planetu opic (2017)

Jdu naprosto proti proudu a veřejně hlásím, že dosud nejlepší část (tohoto rebootu/prequelu) je dvojka. Jednička byla poměrně zajímavá, ale dost naivní, grafika sice ušla, ale opice pořád vypadaly dost počítačově, no a konec, kdy Ceasar začal mluvit, byla spíš komediální. Ve dvojce se daleko víc šlo do systému fungování opic a bylo to přesně to, co se mi na tom líbilo. Zrady, podrazy, hra o mocenské postavení a do toho bitvy mezi opicemi a lidmi. Trojka není špatná. Akorát to jsou dva filmy spojené v jeden. Od trojky jsem čekal, že to bude válečný film. Tak to prezentoval nejen konec dvojky, ale taky trailery. Válečný film to ale není. Vůbec. Rozjede se sice slibně válečně, ale střed se změní z války na pomstu, která se změní na "Sám doma", které se změní na dobrodružné putování. Tedy z kina jsem odcházel spokojený, že na původní filmy to napojili pěkně. Odcházel jsem ale zklamaný, že mě tvůrci obrali o zajímavé zážitky. Co se týče nejrozporuplnější postavy, tedy opičky ze Zoo, je to jakási obdoba Ewoků/Jar-Jara ze Star Wars. Osobně bych přirovnával spíše k Ewokům, protože ho beru pozitivně - film oživil a přidal i pár decentních vtipů. Uznávám ale, že šlo o postavu ryze komerční a k ději ničím nepomohl. Postava plukovníka výborná a Woody Harrelson odvedl skvělou práci, přesně tam seděl. Grafika taky úžasná, sice ještě u nějakých pohybových scén je poznat, že jsou počítačové (např. když opice naskakují na koně), ale jinak opravdu výborné.

Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Fíha, tak to je asi překvapení letoška. Nechtěl jsem si vypíchnout obě oči! Docela to utíká, příběh silně průměrný, ale neurážející. Ani ta délka nebyla překvapivě tak hrozná. Soundtrack taky fajn. Nejvíc mi asi vadila až moc nechutná Rita (aspoň zezačátku) a nevyužitý potenciál Billa Hadera jakožto parodie na Alfu. Ale jinak bych klidně snesl i dvojku. (Jo ale poctivou akci nečekejte, ta tam plus mínus není žádná.)

Kancl (2005) (seriál)

Ač mám britské seriály rád, k britskému The Office jsem si cestu nanašel. Po asi dvou dílech jsem se přestal dívat. O americkém remaku jsem četl, že sice první řada je stejná, ale potom už je to jinačí. Překonal jsem tedy první řadu, která se mi též moc nelíbila, Michael Scott tam je totiž (stejně jako David Brent v britské variantě) hajzl. Od druhé řady se to ale rozjíždí a přináší zajímavý typ zábavy. Především tím, že nedělá drama z různých vztahů a jediný dlouhodobě rozebíraný vztah je Jim-Pam, který je spíš taková ta příjemná tečka, než věčně omílaný vztah pořád dokola, až je to po 9 řadách už fakt trapné. Pravděpodobně kvůli svému mockumentary formátu The Office těží z toho, že čím déle postavy známe, tím jsou zajímavější. Taktéž si neuvědomuji, že by se postavy vykrádaly. Vrchol tak přichází v 5. a 6. řadě, kdy vyvrcholí vztah Jima a Pam a vyvrcholí také osudy firmy Dunder Mifflin. Na 7. řadě je hodně vidět, že se tvůrci snaží vyrovnat s odchodem Steva Carella, a tak ukončují jeho zápletky. Bohužel ale sází na extrémnost a vyhrocenost, aby se rozloučili v tom nejlepším, což je ovšem v The Office spíše na škodu. Carellův odchod byl ale zvládnutý na jedničku a málokterý seriál se může pochlubit s tak precizně zvládnutým odchodem hlavní postavy. Slabší byl bohužel Will Ferrell, postava Gaba a do nepříjemné spirály se hodila postava Andyho, která každou řadou měnila svou náturu, což je podle mě největší fail tvůrců. 8. řada sice těží z Andyho, který se podobá Michealovi především svou bláznivostí, ale bohužel zápletky už jsou trošku slabší. Stejně tak postava Jamese Spadera je v některých dílech pro seriál požehnáním, ale naopak někdy díl stáhne pod snesitelnou úroveň. Nakonec 9. řada strádá především kvůli tomu, že zpochybňuje největší oporu seriálu - vztah Jima a Pam - což sice dělá decentně, ale není to směr, kterým jsem chtěl, aby se The Office vyvíjel. Nové postavy jsou rozporuplné, nejhůř je na tom postava Nellie Bertram. Postava Andyho jde navíc úplně do háje a zahodí všechny pozitivní vlastnosti, co si vybudoval v předchozí řadě. 9. řadě ovšem musím pochválit poslední díly, kdy tvůrci zopakovali hodně dobré rozloučení, a proto nakonec moje vyšší hodnocení. Oblíbené postavy: kromě hlavních čtyř protagonistů hlavně Darryl, David Wallace, Toby než se vrátil z Kostariky, "veselý" Stanley (v druhé polovině seriálu). Neoblíbené postavy: Gabe, Nellie, Jan, Meredith, Kelly.

Pobřežní hlídka (2017)

Všichni přirovnávají Baywatch k 21 Jump Street... a mají přesně recht. Je to podobný princip, ale všechno špatně. Prvních zhruba 20-30 minut je to fajn, protože je to ještě nové, první fórky jsou pořád ještě zajímavé. Zbylá hodina a půl je ale pořád stejná a pro diváka tedy extrémně průměrná až podprůměrná. Narážky na starý Baywatch absolutně, absolutně, absolutně nevyužity. Ano, v titulcích hned na začátku uvidíme, že tam bude The Hoff, že tam bude Pamela, ale vážně se dá říct, že tam jsou? Děj je navíc tak hloupý, že po představení zápletky je okamžitě jasné, co se stane. Nečekal jsem, že by byl zrovna v Baywatch děj nějak přelomový. I obsazení bylo fajn. Stejně tak nemůžu říct, že bych se vyloženě nudil. Vlastně ty dvě hodiny utekly docela rychle. Je ale škoda tak velkého nevyužití potenciálu. Byl jsem na pomezí dvou a tří hvězd, ale právě kvůli tomu špatnému podání nakonec volím hvězdy dvě.

Girlboss (2017) (seriál)

Girlboss je sice veden jako komedie, ale komediálních chvil by člověk v seriálu pohledal. O seriálu se ale stejně nedá říct, že by to bylo drama. Celou dobu to vypadá, že se seriál stejně jako hlavní představitelka tak nějak hledají. Když k tomu ještě přičteme scénářovité výkyvy, kdy pendlujeme mezi "docela fajn díl", "šedá průměrnost", "doslova se tam nic neděje" (E07), nedá se dát více než tři hvězdy, i když mám Britt Robertson rád. Velké plus za epizodu, kde zajímavě (a vtipně) podali internetová fóra (E10). Velké plus za to, že se to odehrává v San Franciscu, které využívají, co to jde. (Až na podle mě faktickou chybu z E01, kdy ta jejich pověstná zubačka popojíždí za rozbitým autem. To by se v reálu kvůli technickému řešení celé "šaliny" podle mě nestalo.)