Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Atmosféra ještě o něco hustší než knír Aarona Eckharta. Celý film byl ale tak poctivě zpracován, všechno natolik taktní, jemné a decentní, že ho mohu přirovnat spíše ke kníru Toma Hankse. Sully je opravdu hodně dokumentaristicky pojatým filmem a každá minuta je využita dobře a účelně. A každý oslavný film o nějakém skutečném hrdinovi by si ze Sullyho měl vzít příklad, protože za těch skromných 96 minut vykouzlí obdiv od každého a není potřeba, aby v tom byla nějaká extra vyumělkovaná hollywoodská zápletka. Bravo, Clinte, bravo, Tome, bravo, kníre... teda Aarone. PS: Zajímalo by mě, jestli je to takto pravda, nebo jen film, ale dost mě překvapilo, že počet lidí, kteří si skutečně obléknou záchranou vestu, je tak nízký.

Podfukáři 2 (2016)

Jedničku si už moc nepamatuju a i přesto na mě dvojka působí slabším dojmem. Zvraty jsou sice zajímavé a malý kouzelník ve mně oceňoval především obrácený déšť (i přesto, že ta "advanced" část už byla asi nereálná), ale i tak jsem pociťoval, aniž bych se to aktivně snažil vymyslet, že je tak nějak jasné, jak to skončí. U letecké scény se tak moje napětí ohledně životů hlavních hrdinů rovnalo napětí jiné části - vztahové zápletky Mikea Pancakea a nového úlovku Lizzy Caplan. Oboje by se dalo vyjádřit zápornými čísly. Ve výsledku se jedná o solidní film a dlouho jsem váhal, zda dát tři, nebo čtyři hvězdy. Oproti jiným čtyřhvězdičkovým filmů by tento ale byl vyloženě slabší, a proto nakonec dávám hvězdy tři.

Captain America: Občanská válka (2016)

Nuudaaa. Tento dvě a půl hodiny trvající blockbuster by se dějově vešel zhruba do hodiny, hodiny a půl, aniž by tím cokoliv utrpělo. Následují spoilery. Tvůrci si předpokládám položili otázku: "Jak udělat tuto marvelovku jinou než ostatní díly?" Odpověď pak asi zněla: "Chtělo by to konečně nějakého Avengera zabít. Ale nemůžeme zabít nikoho, kdo je pro děj jakkoli důležitý, a nikoho, koho mají diváci rádi. OK, tak nikoho nezabijeme, jen zmrzačíme Dona Cheadla, jehož postava je stejně všem ukradená." + Při bitce všech Avengerů si Vision potřeboval dopít kafčo, a proto se připojil až uprostřed bitvy. + Totálně nevyužitý Martin Freeman. + Totálně nevyužitý Daniel Brühl. + Týpek se dokáže utopit, když má půlku hlavy včetně pusy nad vodou. Ale abych jenom nehejtil, tak Dark Panther (či jak se mu říká) je působivější než polovina stávajících Avengerů (upřímné pozdravy Anthony "Bird suit with glasses" Mackiemu a Jeremy "Umím střílet z luku, jsem zvláštní" Rennerovi). A i nový Spidey se povedl, aktuálně vtipnější než všechny ostatní postavy (upřímné pozdravy Robertu "Býval jsem vtipný Iron Man" Downeymu). No a když se dá film zhejtit i ve chválící fázi, víc než tři hvězdy mu dát nemůžu.

Nerve: Hra o život (2016)

Ztotožňuji se s názory uživatele Morzael. Film má velice zajímavý námět, řekl bych, že všechno, co tam je, by tak nějak šlo udělat, věřím, že taková hra by přežila. Bohužel trpí až moc vyumělkovaným koncem, který by jim reálně nikdy ani náhodou nevyšel. Co mě na filmu opravdu deptalo, tak že hlavní hrdinka používala neexistující dotykový MacBook. IT facepalm! Jinak to bylo docela fajn a za závěrečné titulky plné her a internetových služeb (především Hledání min mě potěšilo) lehce inklinuji i ke čtyřem hvězdám. Ale pak si vzpomenu, že hodně dialogů bylo naprosto klišoidních a tupých, takže zůstaneme u těch tří. PS: Poprvé vidím Davea Franca hrát postavu, co není úplně debilní. Ale když na konci říká, že jeho opravdové jméno je Sam, čekal jsem, že řekne Mike.

Syn zmaru (2014)

Do Ewana bych vždycky tipoval roli kladnou či alespoň komediální. Že si ale střihne (ještě ke všemu v australském filmu) padoucha, to bych do něj opravdu neřekl. Ale opravdu mu to šlo, více takových rolí pro Ewana! Film je jinak krapet roztahaný. Kdyby byl o nějakých 20 minut kratší, vůbec by to filmu neuškodilo. Díky Ewanovi a taky i díky Alicii, čtyři hvězdy to nakonec budou.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Nekorektní, tvrdá, nefalšovaná akce. Pět hvězd. Až na to, že akce tvoří tak možná půl filmu, když přivřu obě oči. Tři hvězdy. Nekorektní, nadupaný, přesvědčivý scénář. Pět hvězd. Až na to, že někdy se mluví až zbytečně a o ničem. Čtyři hvězdy. Nekorektní záběry ze špinavého Mexika a prostředí jak z reálných drogových kartelů. Pět hvězd. Až na to, že na těch záběrech se spálí mraky čau, kdy se prostě nic neděje. Jen koukáme na vyprahlou krajinku. Jen koukáme na špinavé město. Jen koukáme do díry. To snižuje napětí na úroveň igelitového pytlíku z American Beauty. Tři hvězdy. Kvalitní herci - Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin. Pět hvězd. Až na to, že všichni chceme vidět, co udělá Benicio, protože na něm ten příběh stojí, ale tvůrci nám pořád předhazují Emily, která nikoho, ale naprosto vůbec nikoho nezajímá. A to, že Emily Benicia z toho pitomého balkónu nezastřelí, bylo jasné už pět minut předtím, než ji to vůbec napadlo. No prostě ten film je dobrý, pokud vysekáme nejlepší části. Jako celek ale stojí za starou belu a mezi "červené" ČSFD filmy bych ho nezařadil.

Hardcore Henry (2015)

Henry nám odvyprávěl svůj jakýs takýs příběh, který i v zásadě jakž takž dával smysl, na ryzí akčňáky tedy docela atypické, ale ta první osoba mně nějak nesedla. Zamrzela mě taktéž hlavní výhoda hlavního padoucha, která je taková... no... těžko se s ní soupeří a celé je to o to víc takové o náhodě. Zas na druhou stranu ten konečný objev, že proč to Henry všechno dělá, to bylo fakt dobré, to jsem od tohohle filmu naprosto nečekal. Navíc obrovské plus za Sharlta Copleyho, jeho role byly úžasné. A samozřejmě také malé plus za cameo Tima Rotha, toho není nikdy dost. Když tak o tom přemýšlím, tak by si Hardcore Henry ode mě zasloužil vlastně i ty čtyři hvězdy, poctivý je na to dost. Ale fakt jsem se u toho až tak nebavil. Nevím, možná to bylo tou klipovostí než uceleným příběhem. Holt nakonec fakt jenom ty tři lepší hvězdy.

Zbrusu Nový zákon (2015)

Namlsaný z nedávno zhlédnutého Co jsme komu udělali jsem očekával francouzskou komedii prvního řádu. Však z toho popisku to tak i vypadá. Zrovna toto téma přece musí být jasný jackpot. Pořád čekám, kdy jednou přijde lepší francouzská komedie než snad neporazitelné Drž hubu. Zhruba po půl hodině jsem si ale uvědomil, že promoční materiály byly pravdivé asi jako obrázky produktů z průměrného čínského e-shopu. Po trpkých 115 minutách jsem tedy odcházel s méně poetickou Amélii. Zasmál jsem se jen párkrát a naopak se vyloženě nudil u takových těch poetických, fantasy, bla bla, rádoby hlubokých scén, kterých tam bylo snad milión. Ale vinu vidím u sebe. Kdybych si byl býval detaily filmu prostudoval více, zjistil bych, že jeden ze scenáristů je autor Mr. Nobody, podobně výpravného patosu o ničem. Tam ale byla aspoň fajnová hudba.

Sousedi 2 (2016)

Z jedničky si toho popravdě moc nepamatuju. Byla to taková ta jednorázová komedie, která se za týden zapomene. Po zhlédnutí dvojky mám stejný i jiný pocit. Je to určitě opět jednorázová komedie, pořád je to typická komedie Setha Rogena, někdy víc, někdy míň úchylnější. Celkově bych ale řekl, že děj jako takový je o něco výraznější. Sice ubylo narážek na jiné filmy, ale jinak film rozehrává více dějových linek než tu "základní". Nejdůležitější roli pak hraje právě Zac Efron, který osvěžuje jinak repetitivní zápletku a rozdmýchává celý děj. I když nakonec dávám stejné hodnocení jako jedničce, protože změna nebyla zase až tak velká, věřím, že dvojka byla o chlup lepší. PS: Přestože se tu Dave Franco snažil hrát trošku vážněji, pořád je to naprosté pako. Myslím, že se u mě z rolí typu "Mike Pancake" nikdy nedostane. Prostě to na něj sedí.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Rozhodně mi to přišlo lepší než Man of Steel. To každopádně. Nicméně je to jinak silně generická komiksovka, takže víc než tři dát nemůžu. (Následují spoilery.) Dokonce jsem uvažoval, že dám dvě, potom, co: 1) Batman přestane bojovat se Supermanem jenom kvůli tomu, že Supermanova matka se jmenuje Martha stejně jako jeho. 2) Nejenže Batman přestane bojovat, ale i zahodí svou jedinou zbraň, kterou kdy může Supermana porazit, a také poslední výskyt kryptonitu na Zemi. 3) Nejenže to "kopí" zahodí, ale když odchází, nechá ho na místě, asi aby si ho mohl vzít náhodný kolemjdoucí. Kromě toho tam je samozřejmě další tuna logických chyb, ale tuto příběhovou logiku bych očekával od Sharknada, televizní film s rozpočtem 2 mil. dolarů, ne od hollywoodského blockbusteru za 250 mil. dolarů s plno velkými jmény. Nakonec dávám tři hlavně díky poslední půlhodině, kdy zabili Supermana. Což je cool. A kdyby to fakt udělali a nebylo tam to poslední zachvění rakve, možná bych se odhodlal i ke čtyřem hvězdám a odpustil ty nelogičnosti, protože konečně by se odprostili od základního problému komiksovek - tedy jasnou neúmrtnost hlavních hrdinů.