Český sen (2004)

Autoři nám chtěli dokázat, že... co nám vlastně chtěli dokázat? Jejich poselství nějak pozapomněli odhalit. Lidskou blbost a naivitu? Blbostí nadělám dost sám a abych věděl, že jsme z velké časti konzumní společnost, na to nepotřebuji sáhodlouhé dokumenty. Nejspíš bych potřeboval slyšet ještě komentář obou autorů. Nejvíc se mi líbil pohled dovnitř reklamní agentury. Její sebestředný šéf, který se považuje div ne za Boha, protože dokáže manipulovat s tolika lidmi a jeho projev o Sixtinské kapli. Nebo další zaměstnanec této agentury, který nemá problém vytvořit celou reklamní kampaň pro neexistující hypermarket, ale odmítne jeden slogan na leták s tím, že on přece lidem nelže! Rodiny, které se přihlásily na konkurz, buď nejsou autentické nebo byly vybrány, aby byl celý dokument zajímavější (a nebo jim zaplatili, aby chvíli na kameru povídali demagogické žvásty). Až závěrečný běh davu vstříc plachtě uprostřed louky (ano, uprostřed louky stojí hypermarket a jenom pár lidem to přijde zvláštní) opravdu ukazuje onu lidskou blbost.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Film je protkán spoustou komediálních situací, které vyvolaly lehký úsměv, ale i nezřízené řehtání. Jmenovat nebudu, kdo viděl, ten ví.

Chobotnička (1983)

K poslední hvězdičce chybí tomuto filmu se sprostým názvem jedna věc. A ta věc se jmenuje Sean Connery. Roger Moore jako 007 působí trochu přišlápnutě. Příběhově jedna z lepších bondovek, akorát bych klidně oželel tu bláznivou scénu na letadle.

Cizinci ve vlaku (1951)

Námět jako z Horrible Bosses, ovšem zpracovaný s naprostou vážností a co je důležitější, mnohem lépe. Ze začátku jsem přemýšlel, kde se tam vzal Bill Murray, ta podoba s Robertem Walkerem mě na chvíli zmátla. Hitchcock se opět ukázal jako mistr napínavých scén. K tomu napětí, které plyne ze samotné zápletky (vůbec se nedivím, proč Hitchcock chtěl adaptovat právě tenhle příběh) ještě přidává dokonalou scenérii (údajně i smetí v kanále muselo být přizpůsobeno jeho představám).

Lekce neslušného chování (2008)

Lekce neslušného chování měla našlápnuto na čtyři hvězdičky. Adaptace stejnojmenné divadelní hry přibližuje svět britské aristokracie ze začátku 20. století, do kterého se přimotá americká žena "lehkých mravů". Herecké obsazení hodně slibovalo a ze začátku jsem se skutečně skvěle bavil. Vůbec mi ale nesedl ten konec a pokazil dojem z celého filmu.

Monty Pythonův smysl života (1983)

Tentokrát bez uceleného příběhu a, bohužel, i s mnoha nudnými pasážemi. Pár částí bych úplně vypustil (třeba Mr Creosote).

Kovbojové a vetřelci (2011)

Jon Favreau vytvořil poměrně sympatické prostředí divokého západu, ovšem veškeré kouzlo se vytratilo s příchodem mimozemšťanů. V traileru bylo plno akce, tak jsem doufal, že se v podobném duchu ponese i celý snímek a dostanu aspoň film s nesmyslným příběhem, ale zato skvělými akčními scénami. Nakonec jsem viděl film se skutečně nesmyslným příběhem, ale bez šťávy, bez jakékoliv silné scény, která by se mi vryla do paměti, navíc s přepálenou stopáží. Obsazení vypadalo slibně, ale slavná jména nedělají dobrý film.

Ip Man 2 (2010)

Příběh volně navazuje na první díl a odkrývá nám další část života Mistra Ipa, opět trochu filmově přibarvenou. Souboje jsou perfektně zpracované, drží se při zemi, a až na pár momentů dodržují fyzikální zákony. Ze začátku se Ip Man opět motá kolem svého špalku a snaží se rozjet školu Wing Chun v Hong Kongu. V druhé polovině filmu přišel pocit, že už jsem tohle jednou viděl (v jiném filmu). Čím víc se blížil konec, tím bylo jasnější, že se koukám na čínskou verzi Rockyho IV (až moc okopírovanou). Závěr s malým Brucem Lee je už jen taková třešnička na dortu (ale pravdivá!).

Král Artuš (2004)

Rytíři jsou barbaři někde z Tramtárie, navíc je jich jenom pět, z Merlina se stal divoch s blátem na ksichtě, Keira Knightley jako z Avataru, Artuš není král, ale zbožný sluha Říše Římské. Luky jsou samozaměřovací, není problém na stovky metrů trefit přes zeď člověka schovaného ve stromě. Když vezmete sekyru a parkrát s ní seknete do ledu, najednou se led roztříští skoro po celém jezeře. Brána, kterou jednou otevírají koně, podruhé člověk a nakonec se otevře sama(Římané nejspíš doufali, že nepřátele zastaví její nevyzpytatelnost). Když už konečně dojde k bitvě, všude je mlha, občas se v záběru mihne kůň, někdo mává mečem, kdekdo umře, ale nikdo nekrvácí. Amíci si pletou Sasy a Vikingy, Sasové se usídlili na jihu, proč by tam šli přes Skotsko? Vůbec celá historie je tam pokroucená a obsah i název jsou zavádějící, protože moc nesouvisí s tímhle filmem. Doufal jsem, že někde z lesa vyběhne Mel Gibson a ukáže jim, jak se má bojovat o svojí zemi.

Okno do dvora (1954)

Jedna místnost, ve které je okno. To je všechno, co Hitchcock potřeboval k natočení poutavé detektivky.