Jabloňová panna (1973)

Ta správná temná pohádka s neobyčejnou gotickou stylizací a nádhernými loutkami, z nichž vyniká hrůzná metamorfóza panny.

Stříbrný vítr (1954)

Výborně převedený duch předlohy do díla, který je tímto stříbrným vítrem prosycen v každém záběru. Navíc skvěle vytvořená dobová výprava a plejáda výborných herců v čele s Cupákem, Šejbalovou a Vinklářem. Zklamala mě však Rybářová, je sice nádherná, ale její výkon je pro mě až příliš stylizovaný a neoslovil mě. Zajímavé je i temné prostředí gymnázia, z kterého běhá až mráz po zádech i dusná atmsoféra domova. A za pozornost stojí i notná dávka erotického jiskření, které dotváří svět dospívajícího mladíka, kvůli níž se film nesměl několik let hrát v kinech.

Pacientka Dr. Hegla (1940)

Vkusně a po filmařské stránce kvalitně natočená moralita, ve které se občas zablesknou psychologické momenty i okamžiky civilního herectví Mandlové. A nevadil mi ani trochu přepjatý optimistický konec, naopak v dobových podmínkách byl takto podaný výraz naděje více než potřeba. Co však snímek velmi sráží dolů je zachovaný literární jazyk, který jde silně proti pozitivním snahám uchopit moderně zatuchlou předlohu.

Diplomová práce (1996)

Silně znepokojivý zážitek, který má sice pár scen navíc než aby bylo jeho tempo strhující, ale o napětí zde není nouze, závěr strčí do kapsy většinu obdobné americké produkce.

Parohy (1947)

Já mám na tyhle frašky slabost. Navíc secesní stylizace toto dílo pořádně pozvedává a Langová je kočka a netrpí dobovými hereckými manýrami. Nový spíš standartní výkon. Rozhodně příjemná podívaná, která v době vzniku byla jednomyslně zavržena. Pro mě přebíjí řadu dobově vyzdvihovaných děl.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Parodie mi chvílemi připomínala opravdu velmi špatný film ze třicátých let a ne nějaké jeho ironické ztvárnění, ale pak začalo přibývat absurdity a vynikajícího filmařského řemesla a například píseň v pochybném baru a napínavé sekvence v závěru daly plně najevo výjimečnost díla u kterého jsem se nezbavil smutku z toho, jak jedna nezapomenutelná éra překotně mizí. A proto mi byl ten dovětek pořádně nesympatický a Nového mi bylo až líto.

Vyšší princip (1960)

Rozhodně jeden z vrcholů žánru okupačního dramatu se silnými hereckými výkony (Smolík, Brejchová, Vášová), které vynikají hlavně v dokonalém vyvrcholení. Avšak pro plnému počtu brání ne zcela realistická kresba některých charakterů - především nelomeného Vlastíka, stereotypní zobrazování Němců i trochu cílený antiburžoazní tón u Janiny rodiny. Ve srovnání s brzkým nástupem hlubšího i sugestivnějšího pohledu na protektorátní dobu tento film času tolik neodolává.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Naprosto ujetej, ale o to sympatičtější animák, kde je všechno dotažené až do asburdna. Opoti tomuhle dílku se i Pixarovky jeví jako uhlazené kreslené filmy Disneyho začátků. Navíc žánr katastrofického filmu je zde do písmene vytěžen a závěr geniálně mísí humor s napětím. Zážitek však má nakonec tendenci vyprchat rychleji než trvalejší pocit s uhlazenějších Pixarovek. Zvláštní.

Prodaná nevěsta (1922)

Opravdu děsivý případ toho, co bylo v našem němém filmu možné. Film, kvůli kterému musela vzniknout petice někdy působí až bizarním dojmem. Robustní Mařenka ve směšném kroji uprostřed Prahy a pak celou druhou půlku děje v hysterickém breku, Smolík se někdy tváří jako by potřeboval odbornou pomoc, Vašek ji potřebuje doopravdy a nijak to nezastírá. Jedna hvězdička za skvělé mimické herectví Karla Nolla. Jinak ubohá ilustrace děje.

Volver (2006)

Další dějový kolotoč alá telenovela, ale opět působící na diváka odzbrojujícími emocemi, černým humorem a myšlenkou lidské pospolitosti. Na tyto ingredience jsem si už u Almodóvara zvykl a pokaždé vítám, že Almodóvár vaří stále ze stejné kvalitní kuchařky.