• Krátkometrážní

Je to jen vítr (2012)

Fliegauf točí hypnotické filmy, ale v Je to jen vítr se začal vítr obracet k humanistické roviny, přistupuje velmi citlivě a divák vnímá budované napětí, cítí nejistotu na každém kroku, očekává peklo. Lovasiho kamera opět dokonalá. Dealer zůstává vrcholem.

Michael (2011)

Další silná káva z Rakouska, která vás rozemele myšlenkovou hloubkou. Rakousko už několikrát potvrzuje (M. Haneke, U. Seidl), že lidská existence krvácí - odpověď je mrazivá, psychický nátlak cítíme každou minutu, temný tichý tón ve sklepě je perfektní tah.

Byt (1968)

Pan Švankmajer je mistr v oboru, surreal postupy dokonalé, Kraus je perfektně zdeptán, ale i tak považuji Zahradu za Švankmajerův vrchol.

Hra na zajíčka (2010)

Nedoporučuji slabším povahám. Těžká deprese přenesená na filmové plátno. Při sledování jsem se necítil jako člověk. Těžký exploitation zářící hluboko v temnotě. Zvěrstvo, bez myšlenkové hloubky a příběhu.

Mami! (2014)

Krásná festivalovka. Pokud by mě lákal 49. festival v Karlových Varech, tak bych jel jen kvůli Dolanovi. Xavier je zakladatel moderního artu a já mu to žeru v plné parádě (taneční scéna jde pod kůži). Neuvěřitelný vstup do světa tvůrčího filmu. Tak realistické, tak emocionálně silné, formátově vychytané. Deprese, úzkost, krása, přirozenost, budoucnost. Závěrečný déjà vu v doplnění Lany Del Rey.

Gummo (1997)

Každý mohl v minulosti chodit po tomhle světě a na hlavě mít velké růžové králičí uši. Korine zobrazuje úděl lidí, realitu, všednost každého dne nejen na druhém konci světa, ale i v naší blízkosti. Bizarnost, která zaslouží pozornost. Rozhovor dívenky a jejím otci zamrazí. Vše podané amatérsky a realisticky. Svět je špatný a Gummo to krásně zobrazuje. Přesto jde o film na jedno zhlédnutí a bez emocionální vsuvky.

Zabil jsem svou matku (2009)

Neprocítěná krutost. Až příliš jednotvárné od začátku do konce. Xavier Dolan mě odrovnává až dalším počinem, kdy začíná Pop-Art zpomalovačky s nádechem a inspirací Kar-wai Wonga. Hodnocení předběžné, další zhlédnutí nevyhnutelné.

Imaginární lásky (2010)

Xavier Dolan mě dostává podruhé, po výjimečném Laurence Anyways, mě odrovnává svým citem jak za kamerou, tak před ní. Vztahy jsou tak dospělé, až v jeho letech jde o neuvěřitelnou záležitost. Výborná kamera dotýkající se zpomalených záběrů Kar-wai Wonga, nádherný hudební doprovod, scéna over the top!