• Pohádka

Americký prezident (1995)

Já vám nevím, ale jak Amíci natočí nějaký film o prezidentovi, vždycky mám z toho divné svrbění, že to bude zavánět propagandou. Tady tomu sice neleze jak sláma z bot, ale přece tam je. Jen díky Douglasovi tomu dávám tři hvězdy. Protože herecké výkony jsou na jedničku.

Dokonalá vražda (1998)

Perfektní psychothriller, který Douglasovi dokonale padnul. Ten člověk se pro takové role narodil. Důstojný remake starého Hitchcocka. Málo kdy se člověku stane, aby fandil grázlovi. Ale já mu fakt přál, aby to vyšlo. Ne, že bych měl podobné úmysly, ale prostě mě dokázal chvílema dostat na svou stranu.

Hra (1997)

Vynikající prsycho detektivka. Už dlouho jsem u nějakého filmu necítil takové napětí, jaké Fincher dokázal do této originální zápletky vtěsnat. I Douglas je tu famózní, jako téměř vždy.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Vorlíčkova tvorba zaznamenala v porevoluční době strmě sestupný trend. Dokud ještě pracoval s Macourkem, nebyla to taková tragédie, ale budoucí průšvih z toho už byl cítit. Takovým příkladem pomalu zasmrádající bažiny, kterou nakonec korunovala nová Saxána, je právě Arabela II. Oproti geniální jedničce je tu více triků, méně herectví a totálně děravý a místy jakoukoliv logiku postrádající scénář. Asi nemá smysl se tím patlat (to už zvládli sami autoři). Jen mi není jasné, proč se to jmenuje Arabela, když o ní to v podstatě není. Je to o dvou senilech, kteří se jí nevím proč narodili. Respektive netuším, k čemu v tom filmu jsou dobří. Jo a taky o té podivné porevoluční době, ve které vznikal jeden takový skvost za druhým.

Den nezávislosti (1996)

Vše, co by stálo za řeč, si raději odpustím. Snad jen, že je vidět, že Amíci zmáknou propagandu o pár levelu výše než svého času soudruzi. Nedovedu si představit, že by se tu podobná sračka o hrdinném Komsomolu či rudých partyzánech dostala nad 70%. Ale Independence day ano. Možná je to proto, že představit si třeba Brežněva, jak sedá do stíhačky a jde to natřít E.T., bych dokázal snad jen v parodii. Ovšem kovbojské americké mentalitě to absurdní nepřipadá. Tak uráááá pane prezidente, jdeme na ně. Ta jedna hvězda je za efekty a za to, jak se dvojice real american heroes nabourala windowsama do mimozemské sítě. Z toho jsem fakt chcal. A víte, co je nejhorší? Že za oceánem se tomu nikdo nesměje.

Goyovy přízraky (2006)

Pokus Miloše Formana natočit druhého Amadea. To je jasné jak facka. Jenže se to nějak nepovedlo. Každý tvůrce má ve svém životě nějaký svatý Grál a jakmile ho jednou najde, měl by s filmováním skončit nebo točit něco úplně jiného. Valmot se tak úplně nepovedl. Stejně jako Goya. Tahle Formanova freska ukazuje dobu, o které vypráví. Nic víc, nic méně. Chyhbí tam jakékoliv hlubší poselství, jako například u Amádea. Takdy jsou dobové kulisy tím jediným, co ve filmu uvidíte.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Zajímavé a poutavé biografické drama o muži, který chtěl Ameriku naučit nebát se veřejně hanobit její ikony. Film ukazující tu méně atraktivní stranu svobody, zesměšňující maloměšťácké pokrytectví, které v Americe najdeme. Schizofreénnost je to, co mě u tohohle filmu napdlo jako nejvýstižnější slovo. Příběh, který odkrývá, jak velký / malý národ tam za oceánem žije. Přitom Larry nebyl mé, v nitru konzervativní, duši ani za mák symptický. Přesto jsem mu musel držet palce. Nakonec to je nejlepší důkaz toho, jak geniálním vypravečem Forman je.

Valmont (1989)

Asi nejslabši Formanův film. Co k tomu víc dodat. Oceňuji Formanův vhled do společnosti předrevoluční Francie.

Avatar (2009)

Na Avatara jsem se v kině nědostal, takže jsem si musel počkat až na TV. Nedovedu si představit, jakou extázi bych asi zažíval ve 3D. Děj filmu je přitom naprosto neoriginální a banální. Časem se doství pocit, že tohle jste už někde viděli. V podstatě jde o téma, které se v milionech proměn objevuje ve filmech jako například Tanec s vlky. Tentokrát je ale zasazen do sci-fi prostředí cizí planety. Jake (alias poručík Dunbar) se sblíží s divoce žijící rasou lidu Na´vi (indiáni Sioux) atd. To ale nic nemění na silném morálním poselství filmu, který je navíc okořeněn až neskutečně vkusně a podmanivě krásným prostředím. Jestli nekdo tvrdí, že tenhle film stojín na efektech, pak ano. Stojí. Ale tady nejsou samoúčelnou vatou, kdy tvůrci s pomocí PC vyplňují díry ve scénáři a hereckých výkonech. Tady je všechno v tak neskutečném souladu a harmonii (děj, herci, hudba, grafika), až to bere dech. Myslím, že Cmeron si šáhnul na svůj vrchol.

Terminátor (1984)

I když v telce stále dokola reprízují dvojku, jednička Terminátor je podle mého snad nejlepší akční sci-fi všech dob. Snad jediná Arnieho záporácká role v celé jeho kariéře, které se zhostil doslova s genialitou. Zároveň je to Cameronův skutečně první velký trhák, díky kterému ho dávám do top 10.