• Pohádka

Ať žijí duchové! (1977)

Roztomilá muzikálová komedie pro děti se spoustou pěkných písniček, bohatě vykreslených postav, trochou nezbytné budovatelské agitky a příjemné letní pohody. Taková klasika mého dětství.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Fantastický, laskavý a inteligentní svěrákovský humor v legendární komedii z neveselých se dob, kdy se točily veselé filmy.

Čertí brko (2018)

Tedy cpát do pohádek politiku, to nepamatuju ani za bolševika. Jedna hvězda za Budaře, který byl jako jediný uvěřitelný, jedna za výpravu. Zbytek nestojí za řeč.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Už jsem se bál, že parodie plné černého humoru patří nenávratně do filmařského dávnověku. Z této letargie mě vyvedlo toto svěží dílo, které v sobě snoubí geniální smysl pro humor, politickou satiru a šílenou nadsázku. A když se to zamíchá se skutečnými historickými postavami a událostmi, je z toho naprostá pecka. Jen škoda, že je to tak ojedinělý úkaz.

Mrazík (1964)

Pohádka symbolizující mé dětství byla patrně jediným kvalitním sovětským vývozním artiklem. Tohle ruské kulturní obohacení je paradoxně velmi moderní, neb tam chlapi hrají ženské postavy a naopak. Čili se do dnešní doby docela hodí.

Trhala fialky dynamitem (1992) odpad!

Jestli existuje důkaz, že česká kultura a kinematografie zvlášť padly počátkem 90. let na úplné dno, tak je to bezpochyby tento film. Kdybych si měl o tehdejším Česku udělat obrázek z takovýchto kokotin, tak bych soudil, že tady žil národ vymaštěných retardů. Spíš mi to ale připadá, že si pár známých herců a filmařů chtělo udělat zadarmo výlet do tehdy ještě exotické Francie a po cestě notně posilněni alkoholem vymýšleli, jaký scénář by se na to dal naroubovat.

Hotýlek v srdci Evropy (1993)

Jedna z mnoha porevolučních blbin ukazující 90. léta ve světle chaosu, zmatku a morálního rozkladu. Já bych spíš řekl, že ten zmatek a chaos probíhal v hlavách tvůrců tohoto paskvilu, než v realitě těchto dnů.

Moje zprávy (2018) (pořad) odpad!

Tohle nejsou zprávy, ale mediální onanie šíleného miliardáře, který uvěřil tomu, že za peníze se dá koupit talent. Racionální část mé duše úpí, ta masochistická říká "pusť si další díl".

Premiér (2019) (seriál) odpad!

Dnes nás jmenují premiérem, milááášku. Ano ano jmenují nás premiérem, glum glum glum..... Co dál k tomu napsat?

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

První díly seriálu se mi zdály až neskutečně vtipné. Herci, kteří parodují sami sebe a svou profesi. Bylo to takové surově krobotovské, cynické a sebeironické. Ze startu jsem tomu napálil skoro plnou palbu. Jakýmsi pomyslným vrcholem byl AIDS. S postupujícími díly ale úroveň humoru začala rapidně upadat. Řekl bych, že poslední uvěřitelní a v celku vtipní byli Vládci loutek. Je vidět, že ve druhé půli už autorům scénáře i samotným hercům začaly docházet nápady. A slibně rozjetý vlak začal sklouzávat k fantasmagorickým absurditám a infantilnosti. Závěrečný velice rozpačitý díl s naprosto nicneříkajícím koncem pak tuhle tragikomickou frašku smutně a velice trapně zakončil. Je to škoda, ale tenhle v celku povedený experiment se utopil tak říkajíc sám v sobě. Tři hvězdy dávám za první vtipnou a v celku zdařilou polovinu série. Ta druhá je prakticky na odpad.