• Krátkometrážní

Jánošík (1935)

Náš starý Fričovský Jánošík s Paľom Bielikom. Je to až poetické a legendárne, veľmi sa mi páčil a po čase naň mením názor, predsa len je to z 30. rokov a musím mu zlepšiť hodnotenie, kedže sa nedá naň pozerať ako na film z 21. storočia. Príroda a celkové prostredie, dialógy, proste, keď sa povie Jánošík, tak sa mi často vybaví tento film. Klenot slovenskej a československej kinematografie. Neuznávam zbíjanie, ale ja tu nejdem hodnotiť jeho činy, či boli správne alebo nie, hodnotím umeleckú stránku tohto filmu. Film, ktorý vám prinesie veľký zážitok, je to naša história, naša kultúra, sme to my.

Pyšná princezna (1952)

50. roky a ich prekrásny príbeh s krásnou premenou a ideálnymi myšlienkami a ideálnym životom založeným na skutočných hodnotách. Pôvodne som danú rozprávku nemal až tak rád, ale postupom času jej musím to hodnotenie proste zdvihnúť. Hudba a naša Krasomila proste fantázia. Na tento náš historický bombónik ťažko hľadám slová, ale proste som si ho užil, má posolstvá, myšlienky, poučenia, je o láske a premene na dobro. Lahôdka pre uši, oči a nás celých. Bravó, Fantázia, Áno.

Discopříběh (1987)

Koniec zachmúrených 80. rokov priniesol v Československu akúsi žiaru svetla v podobe energických piesní Michala Davida. Do sveta sa dostáva ďalší herec z rodiny Hrušínských, ktorý má herecký talent už asi zdedený. Film o rebélií, o nezhodách, o smutnom živote, ktorý som si troška vedel prispôsobiť aj na seba. Krásny až priam dobrodružný muzikál, ktorý pohol našimi krajinami. Dobová lahôdka, ktorá stála zo to.

Po čem ženy touží (2000)

Poviem vám pravdu, herecky je to pre mňa rozpačité, lenže som sa zabavil. Tak ako píše užívateľka Marina111 človek väčšinou nemyslí v slovách. Preto je tento film trošku smiešny, ale mal nápad a hlavne to je vtipný nápad, z čoho potom vzniká takáto milá fantasy. Nuž chlapi, chceli by ste aspoň občas vedieť, čo si ženy myslia? Myslím, že to každého z nás niekedy napadlo, keď sme nevedeli ako si počať. Film má však fajn hudbu, myšlienky a poučenie. Také americké a sladké na sobotné popoludnie.

Cliffhanger (1993)

Už prakticky historická adrenalínová pilulka, ktorá má slušný dej a príbeh. Sylvester Stallone je známy skôr filmami zo sérií Rambo a Rocky, ale ja som si ho obľúbil skôr v tomto filme, avšak asi nikdy nebude mojím obľúbencom, tak ako tento film. Síce mu treba uznať určité zásluhy a postavenie, ale zaujal najmä scenériami a jedinečnou akciou v horách. Profesionálna práca s dávkou emócií.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Druhý filmový Asterix a Obelix, kde okrem tradične skvelého Gérarda Depardieu sa objaví aj taká herečka ako Monica Bellucci. Dobrodružstvo na vysokej úrovni, komédia tiež a preto možno vznikli aj také chvíľky v scénkach, že to je aj celkom slušný fantasy príbeh. Šialené, ale rodinný film európskeho formátu to pekne spĺňa. Som rád za ďalší zábavný film na túto tému.

Kalamita (1980)

Polívka ako strojvodca? Nuž, proti gustu, žiaden dišputát. Veľmi neobyčajný film s dejom, ktorý by som vážne nečakal. Je to aj mierne pochmúrny film, zimný film s určitou romantikou, ale ako komédia aj trošku suché, skôr by som to nazval tragikomédiou. Myslím, že celkom dobré a vystihujúce vtedajšie Československo.

S tebou mě baví svět (1982)

Príbeh z dovolenky na chate v zime s deťmi. Veľa srandy a smiešnych situácií, je to jedna z československých legiend. Roztomilý a nie príliš dlhý film z ktorého má veľa spomienok, no najmä hlášky ako: "Matýsek se posral!" Nejaká sánkovačka, blbnutie na chate, ale pre mňa to zostalo aj trocha suché.

Podzim v New Yorku (2000)

Smutný romantický film, ktorý už svojím názvom hovorí, že ide o lásku v jeseni, ale hlavne, čo je vnútri, o lásku v jeseni života jednej osoby. Aj keď jeseň hraje farbami, ja mám radšej jar a leto. Zimu, blato, studený vietor, hmly, dážď, stmievanie sa vážne nemusím. Taktiež tento film mal okrem krásnych myšlienok dávku nudy, takže akási významnosť tu u mňa upadá.

Ples příšer (2001)

Je to film o tom, že rasizmus nie je správny, ale je to také nemastné neslané, navyše s tými samovraždami dosť manipulatívne. Radšej mám film Kult hákového kríža, ale ani tento film so zaujímavým obsadením nebol najhorší. Mne sa páčil, keď som ho pozeral, ale musím sa priznať, že nejaké špecifické spomienky naň nemám, lebo svoj strop to pravdepodobne dosiahlo, ale neponúklo nič extra, hraje to dosť na city, čo je toho menšia chyba. Inak však celkom chválitebné.