• Krátkometrážní

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Pokud budu srovnávat s předešlými díly, tak je to opravdu slabé. Hlavní problém spočívá v tom, že trojka X-menů je až překvapivě nevýrazná a mdlá. Nový režisér ještě jakžtakž zvládá akční scény, ale děj se mu drolí pod rukama a mezilidské ehm...mezimutantní vztahy jsou taky dost odbité. Ve filmu se navíc oběvuje až zbytečný přehršel vedlejších postav, jejichž dějové linky nikam nevedou a jsou tu spíš pro okrasu. Poslední vzdor není až taková katastrofa, jak se čekalo, i tak mohlo být zakončení jedné z nejkvalitnějších komiksových serií, víc důstojné.

Karamazovi (2008)

Geniální! Přiznávám se, že mi z bratrů Karamazových šla občas až hlava kolem. Nejsem si jist zda jsem všechny dějové linie úplně pochopil, i tak mi pan Zelenka připravil ohromný filmový zážitek. Myšlenkami a vášní zmýtaní hrdinové jsou naprosto bezchybně zahraní. Trojan je ďáběl a odvádí jeden z nejlepších výkonů svojí kariéry, skvěle mu sekundují i děsivě legrační Radek Holub, chlapácký David Novotný a na malém prostoru září i Igor Chmela či Martin Myšička. Pánské oko jistě potěší i nádherná Michaela Badinková nebo talentovaná Lenka Krobotová. Film má sice svoje chyby, ale podle mého názoru u nás už dlouho nevzniklo nic tak velkolepého jako je tento přepis Dostojevského románu. Karamazovi hravě strčí do kapsy Bathory s jejím ,,nejvyším rozpočtem v dějinách našeho filmu" i třeba Triera a jeho podobně laděné Dogville.

Mlha (2007)

Nebudu zde sáhodlouze kritizovat, že to vlastně není horor ale spíš sociální drama o náboženské fanatičnosti a lidské hlouposti, že ty příšery jsou až nechutně počítačové už tady taky někdo psal, stejně tak o zbytečně vyhroceném finále, které je opravdu silné, ale ne moc dobře podané a prostě nepůsobí moc uvěřitelně. The Mist má svoje chyby, ale to nic nemění na tom, že jsem dvě hodiny neodtrhnul od filmu zrak a byl upřímně zvědav na vývoj příběhu. Mlha přede mnou, mlha za mnou a já těch pět hvězd dát prostě musím, protože takhle nadělaný v kalhotách jsem dlouho neměl. A Marciu Gay Harden teď dlouho nechci vidět...

Muž, který nebyl (2001)

Úchvatná pocta noir filmům 40. a 50. let. Skvělí herci září v poctivě zamotaném detektivním příběhu a obzvlášť stoický Billy Bob Thornton stojí za to. Díky skvělé režii dýchá z filmu svěží retro atmosféra a vypadá jako by vznikl opravdu před padesáti lety. V dnešní době, ojedinělý filmový zážitek.

Ghost Rider (2007)

Zbytečný a hloupý film, který mě připravil o dvě hodiny života. Říkám si, jestli je sledování podobných snímků vůbec ještě zábava. Cage je loser a tvůrci v Hollywoodu by už mohli konečně začít používat hlavu a ne jenom vyhazovat peníze za takovýhle kraviny. Filmy podle komiksu mám rád a třeba i mnohými zatracovaný Daredevil se mi líbil, ale tohle je silný kafe (břečka) i na mě.

Satan přichází (2006)

Už to tu sice bylo několikrát, ale i tak ten malej spratek pořád dokáže vyděsit. Film rutinního Johna Moora sice nepřináší nic nového, v záplavě tupých amerických béček je přesto příjemným osvěžením. Po audio-vizuální stránce samozřejmě není co vytknout, herci jsou dobří a kvůli českým lokacím filmu odpustíte i nějaké ty nelogičnosti a nedostatek invence.

Marie Antoinetta (2006)

Pěkně naaranžované obrázky a kostýmy na historický velkofilm rozhodně nestačí. Obsazení talentované Kirsten Dunst a moderní hudba v několika scénách sice potěší, ale kostrbatý příběh, ve kterém se skoro nemluví a jednotlivé scénky, jež na sebe moc nenavazují a chybí jim potřebná údernost, potěší už méně. Celý film je navíc dost krotký a učesaný, a tak dává Královna svou divokost spíš tušit. Po skvělém Ztraceno v překladu, je tak Antoinetta docela zklamání.

Zítra nehrajeme! (2006)

Nostalgická nuda, jež postrádá nějaký smysluplnější příběh a spád. Slavní herci zde vlastně nemají co hrát, a tak si neustále pobrukují country, které fakt nemusím. Film je navíc zalidněný, tak divnými postavami, že by nechápal snad i Tim Burton. Dvě zpívající sestry v podání Streepové a Tomlinové nebo vtipkující kovboji s tváří Woody Harrelsona a Johna C. Reillyho ještě docela jdou. Co tu ale dělá detektiv, jako vystřihnutý z noir filmu (suchý Kevin Kline), velký boss (nemluvný Tommy Lee Jones) a hlavně anděl (!) Virginie Madsen, to ví asi jen dnes již zesnulý Altman. Často jsem si i říkal, že je škoda, že se film nejmenuje Dnes nehrajeme...

Hrdinové a zbabělci (2007)

Inteligentní film, plný velkých myšlenek a zajímavých názorů. Pravda, není to bůhví jak strhující a vlastně se tu pořád jen ,kecá´, ale i tak si Redford udržel moji pozornost. Příběh sice postrádá nějaký větší dramatický oblouk ale to vynahrazuje svižnými dialogy a na konec je tu i to hvězdné obsazení. Nevím, jestli si na film zítra vzpomenu, ale docela na mě tahle hodina a půl z politologie zapůsobila.

Sex ve městě (2008)

Kýčovitá, přes dvě hodiny trvající reklama na iPhone, Diora, Manola Blahnika, Vivienne Westwood a kupu dalších návrhářů. Těch hadrů a všelijakých serepetiček je ve filmu fakt až moc, na druhou stranu Sex ve městě nikdy vyloženě nenudí a hlavní představitelky jsou skvělé.