Stalinova éra (2007) (TV film)

Kdybych měl vyslovit nějaký novodobý dokument, který je podle mě nejpovedenější, byl by to asi tento. Jeho hlavní sílou není jen barva, která je famozní, ale i celý styl vyprávění, protkaný různými Stalinovými hláškami. I materiálů bylo očividně dost, a proto nám dokument nic neskrývá. Zbývá doplnit jen jedna poznámka. Film je francouzského původu, takže v dokumentu je občas rozebírán postoj francouzské vlády k SSSR, což je zajímavé osvěžení.

Válečné šílenství 2 - Hitlerova válka 2. (2002)

Z tohoto dokumentu se dozvíme, že Hitler to vlastně myslel s Evropou dobře. Bohužel na jedné straně proti němu stál senilní opilec, který nepochopil jeho mírové záměry a ještě bezdůvodně vraždil civilní německé obyvatelstvo, a na druhé straně Stalin, pro kterého měl Hitler pochopení a chtěl mu dát nové pozemky na východě, aby si tam budoval socialismus. Bohužel, všechny plány mu zhatil jeho nevděčný přítel Mussolini, který vždycky něco zkazil a Hitler to musel napravit a tím jeho armáda selhala na jiné frontě. Silně proněmecký (nacistický?) dokument, který jedním dechem sfoukne celou válku. Pořád je nám vtloukána do hlavy Hitlerova vize a snaha sjednotit Evropu. Dokonce i Soukup v českém znění se neubránil silné proněmecké mluvě. Jedná se tedy o dokument pro začátečníky, kteří se budou asi místy divit, kolik dobrých věcí Hitler vymyslel (což nezpochybňuji).

Válečné šílenství 1 - Hitlerova válka 1. (2002)

Evropa tančila valčík (1989)

Mistrovsky ztvárněné historické události, přesně tak, jak to umí jen Otakar Vávra. Velká škoda, že již neměl k ruce tak velký rozpočet, jako při válečné trilogii, protože události před druhou světovou válkou by se měli ukazovat ze všech úhlů. Nejen z panovnických komnat. V tom je největší slabina tohoto filmu. Na Otakara Vávru je prostě příliš komorní. Hrozně jsem se těšil na atentát, ale ani ten zde nebyl. Výprava je ovšem GENIÁLNÍ!!!!!! Tedy to, co je nám ukázáno, protože jak jsem říkal, příběh je z nějakého důvodu (peníze, věk) strašně komorní. Podobnost s historickými osobnostmi je stejně jako ve všech Vávrových filmech znamenitá (nejvíce se mi líbil ten německý vládce). Herci hrají Vávrův standart, takže špatné výkony zde nečekejte. Jinak Hrušínský v roli Františka Josefa - to bylo hodně bizardní, ale budiž, byl mu přes ten make-up i celkem podobný. Závěrem chci říct,, že mě velmi mrzí, že tímto filmem Vávrova kariéra skončila. PS: woodyho komentář ignorovat!

Kyokutei tankensen Pora-Bora (1977)

Věřte mi nebo ne, ale já fakt nevim, jak mám tohle hodnotit. Veškerá představa o tomto filmu je degradována do pouhé nostalgie, kdy jsem přišel k dědovi a po filmu Bitva v Ardenách začal tenhle opus, podpořen ještě omylnými prostřihy z dalasu a podobnejch hovadin. Celý film je taková hovadina, že i Ztracený svět z roku 199X je proti tomuhle velkofilm. NIcméně hlavní účel splňuje dokonale. Až budu mít čas tak to zkopíruju na DVD a kdo se bude chtít hodně pobavit nad tím, kdy namalovaní japonští neandrtálci chystají bitku s hlavními hrdiny a do toho tam skočí nějaký český černobílí film, kde někdo řve o pomoc, tak tomu to rád pošlu.

Temné slunce (1980)

Pravděpodobně nejhorší film Otakara Vávry. Troufnul bych si tento film srovnat s filmem Batman a Robin. Je to totiž úplně stejný tvůrčí výbuch. Těžko hledat v tomto filmu nějaké klady. Pokud bych měl alespoň nějaké jmenovat, pak to bude jistě jistě Magda Vašáryová a Hrušínský. Brzobohatý hrál co měl, ale jeho postava zde už není tak dobře napsaná jako v původním filmu. Zbytek herců je děs a hrůza. Šmeral byl naprosto katastrofální a pan Radimecký ještě pravděpodobně žil postavou Chamberleina, protože používal při svém úplně zbytečném skeči stejnou gestikulaci. Režie je průměrná. Sem tam Vávra něco vykrádá (pendreky), ale co mi vážně vadí je ten tmavý namodralý osmdesátkový podtón. Já fakt nemám rád dramata 80. let pro svoji levnost, která pak vyústila v temné období pánů Soukupa a Olmera. Ale to ještě nemluvím o tom nejhorším a tím je scénář. Sorry, ale takovouhle snůšku sraček, logických nesmyslů a prázdného tlachání už jsem dlouho neviděl. Celý nápad přesunout film ze snu do reality je opravvdu nejhorší nápad v historii knižních zpracování. Ze začátku máme mocit, že Prokop je asi něčim sjetej, jak furt mluví ty samí nesmysly, jenže v původním filmu horečně blouznil, ale tady se má jednat o realitu!!! Je vidět, že ani scénáristé si s tímto přenesením nevěděli rady. Nejlepší ukázka této bezmocnosti je propuštění za Tomešem, kdy padouši řeknou, že si ho najdou všude, přičemž za ním pošlou 1 vrtulník a po jeho explozi už žádné další pronásledování nenastane. Dalším zvěrstvem je ta scéna demonstrace. Opravdu děs. To přece nikdo nemohl myslet vážně. Posledním hřebíkem do rakve je už dnešní Troškova tendence, čili obsadit do filmu zpěváky/celebrity - odpadlíky. Totální vrchol filmu nasadil konec, kdy vidíme snad to nejtrapnější vyjádření změny charakteru na plátně. A když už si začínáte říkat, že to může začít být děsivé, najednou se ozve nějakej zpěvák a začne zpívat nějakou strašnou píčovinu. Opravdu po této scéně jsem už fakt málem zdechnul. Je to asi jako kdyby na konci filmu Smrt krásných srnců začali hrát Rammsteini.

Čtyřicet dva atentátů na Hitlera (2008) (TV film)

Prosím, berte mé hodnocení s rezervou. Nejsem si jist, jestli hodnotím ten dotyčný dokument, který jsem viděl. Pokud je to TEN dokument, kde nechávají postavit repliku budovy, kde bouchla Stauffenbergova bomba, tak je však hodnocení správné! A basta!

168 hodin (2006) (pořad)

David Rath tohle rád!

Velký vojevůdce maršál Žukov (1995)

Na přelomu století už režisérovi Ozerovovi došli režisérské schopnosti, a tak začal recyklovat sám sebe. Tento polodokument má stejné chyby jako Andělé smrti. Opět se režisér asi nedokázal rozhodnout, zda vytvořit dokument o velké vlastenecké válce, nebo o Žukovově postavě. Opět se snažil zmapovat obojí a opět z toho vzešla marná práce. Ze začátku nám dokument narychlo předhodí něco z Žukovova předválečného období a pak už hurá, jde se stříhat! První polovina filmu je vyplněna záběry z Boje o Moskvu. Čili z roku 1941. Už nyní jsem si kladl otázku, jak chtějí v těch zbývajcích 40 minutách odvyprávět zbytek války. Pokračujeme Stalingradem, kde je Žukov sotva zmíněn. Následuje rychlé shrutí roků 1943 a 1944 a ocitáme se přímo před útokem na Berlín. A najednou se stane něco, na co by si asi nevsadil i ten nejbláznivější sázkař. Film skončí!!!! Verze, která se nachází na DVD od Řitky má 102 minut. Chtěl jsem dát 3 hvězdy za pár nových poznatků, ale ten konec mě vážně neskutečně dopálil. PS: Celý film mě neskutečně otravoval dabing Řitky. Řitka tam nedodala originální znění, a tak ve filmu slyšíme česky hovořící němce atd. Nehledě na to, že už jsem zvyklí na starý Walló dabing, a proto mě to vyloženě bičovalo přes uši. A však úplně nejhorší je překlad: Hoth - Goth, Halder - Galder. Už jsem jen čekal, až se tam objeví Gitler, ale naštěstí překladatel ukázal, že ve škole pilně naslouchal, a tak je tam přece jen Hitler. :D