• Krátkometrážní

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Veľká, veľká škoda, že som tento seriál (resp. prvú sériu) videl až roku pána 2015. Za ten čas som sa o ňom napočúval mnoho: geniálne, bezchybné, mrazivé. A iné superlatívy. Výsledok? Po prvej sérii fakt neviem, čo si mám myslieť. Nuž teda. Pilot výborný, navnadil, na atmosféru som si trochu musel zvykať, ale napokon som sa do toho dostal. Línia s pátraním po vrahovi má takmer všetko: napätie, humor, emócie, hoci to predsa len mohlo byť viac "lynchovské." ALE! Pri odbočkách ohľadom románikov hrdinov a motívov, kde henten spí s hentou, tá s tým druhým a druhý kuje pikle s prvým som trpel ako zviera. Niektoré herecké výkony boli miestami na hranici prehrávania (ak to bol zámer, na mňa nefungoval) a väčšinu postáv som mal chuť zabiť. Zachraňovali to skutočne len agent Cooper a šerif Truman. Ak by sa seriál sústredil výlučne na kriminalistickú zápletku bolo by to - pre mňa - lepšie. Ale hej, hej, jasné, že je to paródia na soap opery, ale sorry, ja fakt seriály podobného typu, kde je každý prepojený s každým a v každej epizóde sa vzťahy motajú viac než v telenovelách fakt nemusím, nech už považujem Lyncha za akéhokoľvek génia (a to si píšte, že považujem!). O to viac vo mne ostáva horkastá pachuť... Sledovať ďalej asi budem, ale bojím sa, že to bude skôr z povinnosti... zatiaľ 3* /// Edit: Ok, po zahryznutí do prvého dielu druhej série mi došla trpezlivosť. Dal som seriálu šancu, ale vracať sa medzi bandu idiotských pošukov a odhaľovať ich rádoby temné tajomstvá ma fakt nebaví a už ma to regulérne otravuje. Neznesiteľnosť väčšiny postáv, totálne prepálené herectvo, naivita, kolísavá atmosféra a všehovšudy DVE (!!!) sympatické postavy. Tak toto vážne nie. Možno je to tým, že som už úplne zmagorený súčasnou audiovizuálnou tvorbou, ale MESTEČKO TWIN PEAKS imho zostarlo priam neuveriteľne. Pravdepodobne jediný Lynchov titul, kde mi jeho obľúbenosť totálne uniká. A je mi to sakra ľúto. Zatracovaný FIRE WALK WITH ME je o dve triedy lepší zážitok, než toto... A ja som sa tak strašne tešil a skutočne by som úprimne CHCEL aby sa mi TWIN PEAKS páčilo, ale jednoducho by som len klamal sám seba. Asi najväčšie sklamanie ever.

Animal (2014)

Solídna jednohubka. Napätie nechýba, herci sú sympatickí a príšera vôbec nevyzerá trápne (čoho som sa obával). Na zabitie jedného večera, k pukancom a kole úplne ideálne.

Kurt Cobain: Montage of Heck (2015)

Štýlové, ale informačne strašne diétne. Pozerá sa na to vynikajúco a ako exkurz do Cobainovej mysle to vcelku funguje. Napriek tomu si nemôžem pomôcť, ale radšej by som videl viac výpovedí o Kurtovi, o tom aký bol, o tom ako ho vnímali ostatní... Nábehy tu sú, hlavne keď sa film venuje Kurtovmu detstvu, ale to je - aspoň pre mňa - dosť málo. 70%

Pestrobarvec petrklíčový (2014)

Ou, tak po vynikajúcom BERBERIAN SOUND STUDIO je toto sklamanie. Samozrejme, Stricklandov štýl je prítomný aj tu a film je pastva pre oči. Lenže tentokrát ma to proste nevtiahlo, atmosféra nie je ani zďaleka taká hustá a neistá ako v "Studiu" a celé mi to prišlo až príliš zahľadené do seba. Tempo naviac v závere dosť drhlo a miestami som sa regulérne nudil, čo odpustiť nemôžem.

Creep (2014)

No, komédia... Možno aj hej, ale takým veľmi špecifickým cynickým a škodoradostným spôsobom. A rovnako špecifický romantický príbeh :D Úžasne napínavé a unsettling po celú dobu stopáže. Pritom to atmosféru buduje v základe úplne minimalistickými a jednoduchými (až banálnymi) scénami. Duplass je vážne CREEP as fuck, pre diváka (a hlavného hrdinu) totálne nepredvídateľný. Ten úplný záver mi tam prišiel trochu naviac (dalo sa to domyslieť), ale to je asi jediná väčšia výtka.

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

Dickov román mi zase až tak nesadol, hoci je pravda, že som ho čítal už strašne dávno. Oproti tejto adaptácii mi román prišiel taký viac zádumčivejší a enigmatickejší, kedy sa tam často akoby vlastne „nič nedialo.“ Celkom teda rozumiem, že sa seriálu muselo trochu pridať na akcii a dynamike. Pilot zaujal. Je atmosférický, zápletky dobre rozohrané, zmeny oproti knihe tu samozrejme sú a nie je ich málo (podľa toho, čo si pamätám), ale to mi nejak zvlášť neprekáža. Uvidíme, čo tvorcovia ponúknu ďalej, tá téma má sama o sebe veľký potenciál. Sledovať!

Borgman (2013)

Nádhera! Nádhera! Nádhera!!! Úžasná surreálna delikatesa. Atmosférické, okorenené absurdnými situáciami a čiernym humorom, nútiace premýšľať a zapájať vlastnú fantáziu a to tak intenzívne, že by sa ani Lynch nemusel hanbiť. Nemám čo vytknúť. Pre mňa film z iného sveta.

Odebrat z přátel (2014)

Ale hej, dá sa to. Námetovo podobný THE DEN mi síce prišiel zvládnutejší a hororovejší, ale UNFRIENDED je vcelku zaujímavý experiment hlavne v tom že dej sa odohráva v reálnom čase a režisérovi sa darí (napriek tomu) udržiavať a postupne gradovať znepokojivú atmosféru, odkrývať minulosť jednotlivých postáv, nápady mu tiež nechýbajú a celé je to – vzhľadom na zvolený koncept – dobre prehľadné. Inak som ale celý film fandil Laure, z čoho asi jasne vyplýva aké sympatie som k hlavným hrdinom prechovával. Tiež úplne posledný záber bol fakt zbytočný (podobným spôsobom ako v SINISTER).

Divoké historky (2014)

Je tu ešte niekto, kto pozná Gabriela Pasternaka? Bože, to je geniálne. Krysy. Zločin z vášne. Bombička. Zrazená tehotná. A záverečná svadobná poviedka je najpresvedčivejším dôkazom, že láska dokáže zázraky, smrk. Slastné. Celé.

In Their Skin (2012)

Tak pre mňa celkom prekvápko. Čakal som „len“ rutinný home invasion, ale dostal som celkom slušný psycho-teror. Mamutí podiel na tom majú herecké výkony – hlavní hrdinovia sú sympaťáci a dá sa im fandiť. Zato rodinka „trošku“ divných susedov je tak neskutočne „fucked up,“ že scény s nimi sú už od začiatku neuveriteľne atmosférické a „nervózne.“ Hlavne v situáciách kedy zdanlivo ešte o nič nejde (prvá návšteva, večera) je napätie šponované priam excelentne. Pravda, inšpiráciu Hanekem asi režisér nepoprie, napriek tomu sa jedná o veľmi dobre zvládnutú žánrovku. V rámci home invasion hororov, ktoré som videl v poslednej dobe (KRISTY, WHITE SETTLERS ...) vo mne IN THEIR SKIN dokázalo zarezonovať najviac, miestami vyvolať nefalšované zimomriavky a poriadne zabrnkať na nervy. Palec hore!