V plném slunci (1960)

Takmer dokonalý zločin sa v nedokonalom svete dokáže udržiavať pri živote nebezpečne dlho. V krimi-thrillere priezračnom ako modrooký pohľad Alaina Delona. Aj ten záverečný výber pitia bol nakoniec podarený ťah, len ešte nevedel prečo...

Svůdná krása (1996)

Milé soft-porno v zmysle: režisér slintá nad mladou herečkou. Ale v peknom prostredí, to sa musí uznať.

Želary (2003)

Život na horách počas 2. svetovej bol ťažký, aj keď tam vojna bezprostredne nedoliehala. Pre starousadlíkov, aj pre novú tvár, ktorú na toto miesto dohnali okolnosti. Plné ruky práce mali s obživou a udržiavaním vzájomných vzťahov na znesiteľnej úrovni, no tá sa aj tak striedala ako počasie s ročnými obdobiami. A vojna si ich napokon našla aj na sklonku svojej existencie. Príbeh celkom jednoduchý, nádherné prostredie a hudba však obmäkčili moje srdce a zvýšili tak výsledné hodnotenie. Ďakujem jednej osobe (ktorá nebude menovaná nie preto, aby si zachovala súkromie, ale proste nemá rada svoje meno:) za to, že mi vnukla nápad pozrieť si film po rokoch znovu.

Jak přicházejí sny (1998)

Raz by som chcel vidieť film, kde bude nebo a peklo zobrazené menej prvoplánovo a doslovne ako v rozprávkach, ktoré ich stvorili. Jasné, v skutočnosti to všetko stvorili ľudia, ale keby to nerobili tak naivne, možno by sa nezvykli tak často sklamať. Tento film bol natoľko patetický, že pôsobil ako jedna veľká cesta k happyendu, kde nič iné nie je dôležité. A pri tom už aj kadejaký slovenský rapper vie, že cesta je zmyslom a nie len jej cieľ. Gýčové to teda bolo ako titulka nejakej Strážnej veže, ale na druhej strane, maľby na základe ktorých si postavy zvolili nebeské exteriéry, boli naozaj pekné. No aj tak by som hodnotil skôr negatívne, nebyť pár nápadov, ako napríklad, že aj v nebi (po smrti) môže človek snívať. A tým aj zabudnúť, že nežije. Otázkou je, po akej dobe sa to zmení na nočnú moru. Ďalší podnetný nápad bol vzhľad postáv, ktoré nevyzerali ako za života, ale ako chceli aby ich videl ten, kto sa práve pozerá. Od bodov, ktoré spomínam, pretieklo vo filme ešte veľa vody či lávy a nakoniec to všetko dopadlo, ako sa na spriaznené duše patrí. A nikomu nezišlo na um, či nie je trochu problém, že je to už na večnosť. Ok, na poslednú chvíľu tam ešte napchali reinkarnáciu, ale práve od tohto filmu som čakal iné východisko. A hlavne, že vo mne vyvolá nejaké citové poryvy, keďže ma k opätovnému pozretiu donútila smrť Robina Williamsa. To už sú ale moje problémy, on teraz aj tak prinajlepšom niekde slope s Philip Seymour Hoffmanom a sťažuje sa, kto vymyslel pre hercov osobitné nebo, keď je to len práca, čo ich spája. Jeho spoločník mu teda s úškrnom objasní, že to asi nebude nebo, kde sa nachádzajú, ale to druhé. A tak sa spolu napijú a ani im to nezašľape. Aké ponaučenie z toho plynie? Chľastať treba za života a nie za volantom. Trochu od veci, ale aspoň na záver som premostil do morálnej korektnosti.

Monty Python živě (převážně) (2014)

Panoptikum vrcholového britského humoru. A nekorektného, že to svet nevidel, ale tak ich poznáme a tak ich máme radi. O niečom svedčí aj fakt, že zabudnutie textu, či rozosmiate samého seba vlastným vtipom, predstaveniu len pridáva na kvalite. Starí páni si to neskutočne užili a ja môžem byť len neskonale rád, že aj my s nimi. A ďalej sa už rozpisovať nebudem, pretože every sperm is sacred...

Slunce v síti (1962)

Aký je rozdiel medzi bratislavským prašným dvorom a brigádou na vidieku? Ktoré dievčatá sú krajšie? A kde sa dá lepšie učiť životu? Čo čakať od zatmenia slnka a od jeho nového východu? Umelecký film nielen kvôli krásnemu vizuálu, ale aj tým, že otázky v ňom kladené medzi riadkami, má potrebu zodpovedať divák sám. Toto dielo by sa dalo bez problémov zaradiť do Novej vlny, ktorá sa vtedy šírila Európou. A je naše!

Noční jízda (2013)

Brilantná psychologická štúdia zodpovednosti. Chlap sedí v aute, idúc v ústrety svojmu rozhodnutiu. Len on a hlasy vychádzajúce z telefónu. Každý hovor je dôležitý, každé slovo podstatné. Ale ten najdôležitejší hlas ide z jeho vnútra. A to nie je žiadna schiza, ale svedomie.

Konkurenti (1992)

Film, v ktorom nevystupuje žiadna žena. Pretože je z prostredia obchodných zástupcov. Tí pracujú stále a k rodine sa dostanú, až keď je obchod uzavretý. Ale čo ak sa to jednoducho nepodarí včas? Začne sa špekulovať a snaha obísť legálny spôsob vyzerá ako jediné východisko. Kolegom a klientom to však veľmi neprospeje. Bezchybný herecký koncert, zastrešený podobne kvalitným scenárom.

Borgman (2013)

Smiať som sa nesmial. Chápať som nechápal. Baviť som sa nebavil. Ale napriek tomu, nejaké pocity to vyvolalo. Predstavte si, že k vám na ulici pristúpi cudzí človek a len tak vám dá facku. Nebudete polemizovať o tom, či by ste si ju vo všeobecnosti zaslúžili, alebo či bol ten dotyčný oprávnený urobiť to a čo za záhadnú bytosť a situáciu to vôbec bolo. Budete vrcholne vytočení a vinu budete bez váhania pripisovať iba jemu. Pretože si to nemal dovoliť. Ale toto je film. Takže to môžeme robiť opačne. A to aj v omnoho extrémnejších prípadoch. Asi.

Temné slunce (1980)

Tak toto bol slušný bordel. A značne mi to nabúralo dokonalý zážitok z toho vizionárskeho sci-fi natočeného v roku ’48. Ale to je aj moja chyba. Nemal som pozerať oba filmy hneď za sebou, resp. mal som pozerať len prvý. Dve hviezdičky za tých pár scén, ktoré mi pôvodný film naopak pripomínali či dopĺňali. Ináč veľmi kontraproduktívna záležitosť, s hnusnou atmosférou neskorého komunizmu a smiešnymi postavami.

Časové pásmo bylo změněno