Dařbuján a Pandrhola (1959)

Na dedine išlo len o žrádlo. Ako inak by niekomu napadlo liečiť chorých lievancovým cestom a klobásou, či pýtať za odmenu jaternice rastúce na stromoch. O chamtivosti a jej následkoch. Taký milý malý predchodca Troch veteránov.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Už aspoň 20-ročný nepretržitý komiksový boom znamená, že diváci potrebujú hrdinov viac než Bonnie Tyler. Niektoré filmy o nich potom pôsobia nasilu. Napríklad Batman vs. Superman mal síce silné momenty, a po Man of Steel som tentokrát čakal určite menej, ale aj bez znalosti predlohy či iných informácií o predmetnom univerze, mi bolo jasné, že postavy, ktoré názov stavia proti sebe, sa nakoniec spoja v boji so skutočným záporákom. Vydržať dve hodiny, kým tento evidentný proces prebehne, bolo preto úmorné.

Mrzout (2014)

Napriek tomu, že sentimentom hnaná scéna o jedení buchiet, ktoré ľudí spoja na celý život, pripomínala reklamy typu "Hera je pečenie!", bavil som sa náramne.

Už je tady zas (2015)

Satira s vyváženým humorom. Keď som sa už začínal báť, že príde hluché miesto, nastala citácia virálne preslávenej scény z Pádu Tretej ríše. Menej povrchný počin než robí Sacha Baron Cohen a nie zas tak intelektuálny ako Petr Zelenka.

Profesionálové (1966)

Česť zvíťazila? Možno jedine sloboda. Ale skôr by som povedal, že po všetkých vraždách to bol príliš neskoro vymyslený kompromis, kvôli ktorému nevyhral nikto. No máme tu Claudiu Cardinale a chlapov s guľometom či dynamitovými šípmi. Takže, ak máte chuť na poriadny western, Profesionáli vám môžu poslúžiť ako hlavný chod.

Apollo 13 (1995)

Dospeli sme do doby vzdialenej od 90tych rokov viac než boli kozmonauti z Apolla 13 od Zeme. Oni sa vrátili, aj keď to bolo nepravdepodobné. Čo nepokladám za veľký spoiler. Patetické reči na každom kroku, že by o ne zakopol aj vozíčkar, to proste garantovali. Technická stránka dokáže ohúriť, v nej by tento prvotriedny blockbuster uspel asi aj dnes. Ale scenáristi sa prejavili skôr ako párik komikov.

Funny Face (1957)

Celkom pekný muzikál. Hlavne kvôli prostrediu. Ale 30-ročný vekový rozdiel medzi Audrey Hepburn a Fredom Astaireom bol neskutočne vidieť. Vtedy to muselo byť bežnejšie, keďže Audrey sa už viackrát ocitla po boku hercov, ktorí by mohli byť jej otcami. No dnes by sa jeden čudoval, prečo po ich prvom bozku nevolala o pomoc. "Can one kiss do all of this...?"

Kouř (1990)

Film je to asi tak seriózny, ako keď sa ma šéfka po príchode do práce spýta, ako sa mám a ja odpoviem, že dobre... Inak samozrejme sólový herecký koncert Tomáša Hanáka, ktorý si kradol každú sekundu pre seba. Aspoň také tri-štyri určite.

Holky na tahu (2017)

Šesť pohrebov a jedna svadba pre ženy. Im sa to snáď páči viac.

Miluj souseda svého (2014)

Malý je síce na svoj vek inteligentný, ale na konci naivný. Z plesnivého ožrana, čo sa mu venoval za prachy a keď ho naučil zarobiť, ukradol mu peniaze, spravil pre účely školskej besiedky svätca, ktorý to s určitým sebazaprením veľkodušne prijal.