U Konce světa (2013)

Trilogie, kterou chlapci Pegg a Wright vytvořili je nesmrtelná. Skvěle představuje veškerý britský humor a vynalézavost. Příběh sám o sobě moc originální není, ale je pojatý, že tak i vypadá, což do jisté míry stačí. Jeden z nejočekávanějších trháků roku 2012 si vedl dobře. Humor byl všude kam jste se podívaly a to onen film dělalo typický. Herecké práce odvedeny na všech stranách perfektně. Ale musím říct, že ke konci se to skoro celé s velkým odpuštěním "posralo". Příběh se najednou zvrhl do apokalypsy, kde lidé žijí jako ve středověku a samo o sobě už konec jako takový mě silně vyvedl z míry. Nicméně, vždycky budu vzpomínat na ty tři filmy - Shaun of the Death, Hot Fuzz, The World's End. Tři filmy, tři klenoty britské kinematografie, tři počiny obstojné dokonalosti.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Seth Rogen a Evan Goldberg spolu již vytvořili americký kult. Jejich humor plný perverznosti a zhulenosti je dnes již legendární. Travička zelená byla jejich triumf, na který se nezapomíná a asi už ho ani jeden z nich nepředčí. Apokalypsa v Hollywoodu byla trochu snížení kvality. Humor byl do jisté míry stále na stejné úrovni, nicméně míry perverznosti možná už trochu překročila mez. Post-apokalipticky vzato - originální, ale zhulený, jak bývá zvykem. Společně s démony a jinými potvorami se vytvořilo dílo, které není od věci, ale zároveň oproti originalitě Ananasového expresu silně kleslo. Apokalypse, ale nesmím upřít některé "vytlemené" části, která na filmu byli na filmu úžasné. Chvalitebné, nicméně trochu úchylné. Příště by se to chtělo zlepšit, ale díky za pokoukání.

Poslední samuraj (2003)

Zwick nezklamal. Podání historie mu se dí do rukou všemi deseti. Pohrávání si s příběhem, který je krásně zakomponován. Do jisté míry až rozporuplný film byl pro mne jen další pochoutkou, která se mi více než deset let vyhýbala. Cruise se opět předvedl v tom úžasném akčním světle při kterém doslova září. Příběh samurajský mi od Kill Billa je čím dál bližší a mám větší chuť se dozvědět víc. Tento snímek mě od toho vůbec neodradil. Další skvělé dílo.

Pan Nikdo (2009)

Toto jsem ještě nezažil. Asi nejzamotanější a nejprapodivnější film všech dob. Leto byl čtyřikrát? Žil v každém jiném paralelním vesmíru a všichni byli propojeni? Nebo Mr. Nobody prostě neexistoval. Když už jsem si myslel, že to chápu, tak jsem to nepochopil a i kdybych měl vše před očima, tak stejně asi nepochopím, ani kdybych chtěl. Jaco vytvořil něco zajímavého co působí prapodivně v každém směru. Něco jako Osudový dotek, ale Osudový dotek byl alespoň pochopitelné dílo. Scénář měl myšlenku a génia, to mu neberu, ale tento stupeň inteligence je nad lidské chápání a lidi, kteří ani nepochopí Matrix, těžko pochopí i toto. Viděl jsem, slyšel jsem a nevěřil vlastním očím.

Horem pádem (2004)

Horem pádem. Velmi příhodný název. Schodka několika lidí, který o každém vypráví nějaký příběh a je smutné, že ve většině případů končí špatně. Jarchovský a Hřebejk jsou dobrá dvojka a jejich filmy mohou mít sílu drama a taky sílu humoru století - Pelíšky. Macháček předvedl nezapomenutelný herecký výkon.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Na motivy Homéra? To snad on tak nudný není ne? Coenovci trochu chňápli vedle. Čekal jsem skoro všechno, ale tohle fakt ne. Jediné co se jsem si z filmu odnesl bylo Man of constant sorrow. Nic extra, nic vyjímečné. Jen jeden film géniů, který skončil trochu jinak.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Efektivita, auta, diesel (ať už součást auta nebo hereckého obsazení). Hezké opepření s Johnsonem, který všemu dal akčnější a příjemnější dech. Pětka byla něco jako sešlost rychlozběsilovských Avengerů a i to z něj asi udělalo toto. Že by se pro mne nějak pětka a ostatní díly nějak lišili se říci tedy nedá, ale na člověka z tohoto dýchala, taková ta novodobá atmosféra. Fast si získal popularitu a na pětce si rozjel nový začátek "s červeným pruhem", který se táhne přes šestku k sedmičce. Celkově vzato, pro mne oproti jiným dílům nic extra, nicméně podání herců, scenáristické nasazení a efektivita filmu dodala jistý šarm.

Red 2 (2013)

Porovnání jedničky a dvojky je velice rozlišné. Jednička byla spíše taková při zdi a při zemi, ale zde se už dokázali všichni odvázat. Dvojka byla uvolněnější a příjemnější. Docela mi tam chyběl Freeman, ale co nadělám. Ať do týmu přibyl kdokoliv, zdálo se mi, že Malkovich sršel vtipem v každé scéně. Mirren prokázala svou nespoutanost. Zeta-Jones spíš svou romantičnost. A Hopkins svou bláznivost, která by mohla alespoň získat Glóbus. To, že se neobjevil Urban mě nějak netrápilo, ale jeho přítomnost, by alespoň oživila na pár minut děj. Příběh je zajímavý v tom, že nikdy nevíte kdo je vlastně skutečný nepřítel. Dvojka byla oproti jedničce podle mě mnohem lepší. RED 2 byl pro mne jeden z nejméně očekávanějších filmů roku 2013 a stalo se chybou. RED 2 je až skoro dokonalý film, plný akce, humoru a překvapení. Trojce se nebráním.

8 MM (1999)

Joel je zajímavě rozporuplný režisér, který jeden rok vytvoří gayovského Batmana a poté mistrovské dílo. Volný pád a Telefonní budka jsou díla, která mě dostala a patří k unikátům světové kinematografie. Volný pád nás zavedl do podvědomí muže, kterému nesvědčí chaos a Telefonní budka vyprávěla úžasný příběh lidské nátlaku. Nyní se dostáváme do dimenze sadomaso pornografie toho nejkrutějšího typu. Dostáváme se do situace muže, který se pokouší rozkrýt smítko tajemného porna s vražedným podtextem. Cage se z počátku na roli možná nehodí, ale roli nakonec zvládl perfektně. 8MM je úžasný film, který může působit negativně, ale nakonec se z toho stane luxusní podívání pravého Joela stylu, jak to mám rád.

Láska a jiné závislosti (2010)

Takový romantický film s nádechem humoru a především sexu všeho druhu, kde se herci odvážili ukázat i své nejcitlivější partie. Nic extra na předchozí Zwickův triumf jako Odpor, ale i přes to je to film, na který se určitě dá koukat, trochu se zasmějete a zjistíte různé tajnosti lidské sexuální mysli.