• Krátkometrážní

Hideo Kojima: Connecting Worlds (2023)

Nahlédnutí do mindsetu jednoho z největších kreativních tvůrců v herním byznysu. Člověk se nedozví moc o tvorbě samotné, spíš jakej Hideo je a jak umí pracovat s myšlenkama, výpovědi spolupracovníků jsou jen hlazení ega. Většina dokumentu je pak o Death Stranding, který je za mě lehce nadprůměrné, raději bych viděl dokument o tvorbě Metal Gear Solid. Už jen z úcty k Hideovi dávám 4* a.k.a 75%

Napoleon (2023)

Napoleon je pro mě celkem nezajímavý téma, k Francouzské historii mě to netáhne (už od středověku je to depresivní hnus) a tudíž ani k jejím představitelům. Bitvy pro mě nelogické a zbytečně moc ztrátové. Tudíž tady nebudu nadávat nad tím co je a není pravda a co si Ridley vymyslel nebo přibarvil. Beru to jako že takovej Napoleon Bonaparte byl nebo mohl být, to je krása neznalosti látky. Byl celkem cílevědomej inteligentní sympaťák, kterýmu cíl přerostl hlavu i ego a nedopadl zase tak zle. Takovej malej předchůdce Ády Hitlerů. Cením praktické efekty a živé prostředí, bitvy pak nebyly předigitalizovaný a vypadaly slušně, i když jich bylo málo, což mi asi ani nevadilo, když už se to začalo řezat, tak pořádně. Vizuál špinavé revolučně/porevoluční Francie byl fajn a píchací linka s Josefínou mě taky nesrala, prakticky jsem dle ohlasů věděl do čeho jdu. Herecky to bylo v pohodě ale ne na Oskarovou škálu, celkově to nebylo moc ani na Oskarovou nominaci. Ridley za mě zvládnul zase (Poslední duel) poctivou historickou věc, která mě nenudila a v pár solidních scénách překvapila, hlavně za doprovodu slušnýho soundtracku. Počkám si na rozšířenou verzi. Na hodnocení budu hodnej, 4* a.k.a 75%

Rychle a zběsile 10 (2023)

Ty pičo, toto snad Diesel nemyslí vážně, že ne. Všichni tam bez jediného škrábance projdou peklem (hnusným, futuristickým, hloupým a nedomyšleným), auta lítají, rotují, plavou, shazují vrtulníky a vlastně dělají vše, co auta dělat nemají, každá jednotlivá postava (krom jedné) dělají jednu volovinu za druhou a nikdo se ani nesnaží na jedinou vteřinu přemýšlet dvě vteřiny dopředu. Každej tam najde sourozence, rodiče, mrtvou pichnu nebo kýho boha, všechno je jak z 23. století, vše se dělá složitěji než je potřeba a vůbec je to i hnusný na pohled. Netvrdím, že to předtím byla shakespearovská hra, ale teď je to vyloženě žumpa vším, co tvorba filmu potřebuje. Postavy úplně na hovno s myšlením předškoláka, rodina se bije mezi sebou bez sebemenšího důvodu, nikdo nepřemýšlí nad následky, auta jsou nezničitelný ještě o 100% víc jak minule a camea jsou naprosto k hovnu i když jsou to lepší na tom celým paskvilu. Hudba je tu klasicky taky úplně na piču. Zachraňuje to je tragikomický Momoa, na kterým bylo vidět, že si to užívá víc, než by měl. Jinak je to rozhodně nejhorší díl série, dřív to mělo alespoň špetku osobité kreativity a originální přestřelený pasáže. Bylo to takový guilty plesure. Teď je to na úrovni 2 girls 1 cup. S hodně odřenýma blatníkama je to na 2* a.k.a 35%

Zrození Planety opic (2011)

Vzestup ,,remasterované" ságy o primátech at its finest. Zopakoval jsem si to po 10ti letech a neztratilo to ani procento kouzla. S oznámeným pokračováním to má tah na bránu s vidinou další vynikající ságy ve světové filmografii. Jedinečný start. 5* a.k.a 95%

Její tělo (2023)

Byla nejlepší ve skákání do vody, pak byla nejlepší ve skákání na penisech a na konec ji zaskočil nádor na mozku. Podání bylo spíš televizní, překvapila mě v jedné scéně absence cenzury, ale nic převratného. Ale taky to neurazilo, jen to bylo takový fádní. Příběh napsal sám život a ten s ní nakonec vyjebal. Smutné. 3* a.k.a 55%

Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Už od kraťasu Lesapán jsem říkal Dejte Soukupovi víc peněz a on natočí pecku! A stalo se. Bez obalu můžu říct, že lepší český seriál tu nikdy nebyl. Příběhově není co dodat, napsal sám život (smrt), ale podání příběhu je chytlavé, sympatické a místy ukázkově umělecké. Některé úhly kamery a záběry jsou pastvou pro oči. Kostýmy a dobová atmosféra celkově je vynikající, ani si nechci představit, kolik to muselo dát práce dát dohromady tolik rekvizit a udělat to tak věrohodně. V neposlední řadě je potřeba zmínit herecký výkony a trefu v podobě castingu, kdy nikdo zbytečně nepřehrával a ani nebyl upozaděn. Překvapil mě Kotek a jeho ztvárnění inteligentního sadisty Tekverka, hned jsem si vzpomněl na Mindhuntera, kterej mě ale bavil o poznání méně. Tohle je majstrštych a pan Soukup je momentálně český režisérský eso. 5* a.k.a 100%

Metoda Markovič: Hojer - Možnost léčby (2024) (epizoda)

Moc pěkně natočený, tvůrci si dali záležet na jednotlivých záběrech a úhlech, to cením. Jinak je to solidní reklama na rakovinu plic. Snad to udrží tempo a kvalitu. 4* a.k.a 80%

No Way Up (2024) odpad!

Tenhle film byl stvořen jen čistě pro absurdní námět, nic víc. Je to stupidní jak samotným námětem (z tohodle by ani Spielberg neudělal nic), tak hereckým trapčením, nelogické chování postav a levná produkce. Postava černouška je tam uvedena jakože trénuje na triatlon a za celou stopáž (krátkou pro něj) neudělá ani piču, vše za něj odserou důchodci, hlavní, alespoň trochu zajímavá, postava umře ve čtvrtce filmu, je tam gey pro woke normy a občas nějakej digitální žralok (celkově tak 5 minut). Je to zlý jako survival i jako to nejstupidnější Béčko, i jako cokoliv jinýho. Clear trash. ODPAD

Pět nocí u Freddyho (2023)

Jestli je hra podobný hovno jak film, tak nechápu ten kult kolem toho. Jasně, jednoduché a hloupé věci pro jednoduché a hloupé lidi, budiž, srát na hru, když se na to podívám jak na horor bez předlohy, tak je to pořád špatný. Cliché za cliché, nudné lekačky, paranormální roboti nejsou extra zajimaví, žádný gore. Na jednu hvězdu stačí akorát průměrný cast a vizualizace. 1* a.k.a 15%

Olověná vesta (1987)

Až teď jsem dohnal tenhle Kubrickům masterpiece a hodně cením první polovinu filmu, kde je krásně vykreslený systém, špatný nutno dodat, kde se z chlapců stávají vymaštěný zelený mozky a jde to až do takové podoby, kdy systém selhává. Vynikající D'Onofrio a R. L. Ermey. Pak se to láme do syrové reality války ve Vietnamu, kde jsou Amíci vykresleni jako válečný prasata, což věřím, že byli a jsou, ale změnilo to drasticky perfektně budované tempo a atmosféru. Dal bych tomu takovej slušnější průměr, ostatní charaktery byly jen tak machem načtrtnuty a byly mi u prdele. Na čtvrtou hvězdu to zvedá Kubrickův um a cit pro filmařinu, protože tohle se může, dokonce musí, z fleku učit na všech filmových školách. Je málo lidí, co umí tomuhle řemeslu dát osobitost a Kubrick je jejich král. Asi je potřeba to vidět víckrát, hodně detailů může uniknout, ale mně to stačilo jednou. To, co mi to mělo hlavně dát mi dalo, víc nepotřebuju. 4* a.k.a 80%