• Krátkometrážní

The Alternativity (2017) (TV film)

V roku 2017 si Banksy otvoril hotel  v Palestíne, ktorý si (okrem politickej agitácie) kládol za cieľ zvýšenie turizmu do mesta. Ešte jednu vec chcel ale Banksy priniesť späť do Betlehému a tou sú Vianoce. No a kam človek s anonymnou tvárou nemôže, tam si zavolá na pomoc Dannyho Boylea. A tak sa zrodilo toto roztomilé performance, za pomoci manažera hotelu, jednej učiteľky a jej žiakov. A je to tak apolitické, ako len nácvik vystúpenia pod vysokou stenou so strážnou vežou môže byť. Váš svetonázor to nezmení, o izraelsko-palestnínskom konflikte sa nedozviete nové prakticky nič, ale zistíte, jak moc milý a príjemný pán je Danny Boyle, kde zohnať v Betlehéme osla, uvidíte z diaľky Banksyho s rozmazanou tvárou, a ľuďom ako ja (ktorí majú Banksyho na stene aj na tričku, a jeho diela videli v múzeu aj naživo, ale sú natoľko povrchní, že by sa unúvali skúmať ich skutočný význam) to dá niektoré jeho zásadné veci do kontextu. Jediná škoda je, že sa filmu nedostalo produkčného ošetrenia aké by zaslúžil a tak film o filme (ku ktorému tu práve píšem komentár) a show (o ktorej vzniku pojednáva) môžete vidieť len ako dve samostatné videá na Youtube.

Princezna zakletá v čase (2020)

Zábavný mix časovej slučky, Fantaghiro a Avengerov. Křenková megacool. Viac takýchto vecí!

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Ja som nikdy nebýval veľký gamer a keď tak som hrával väčšinou Rockstar. Ale Residenta som pár častí prešiel a tu ma chytila nostalgia. Takže guilty pleasure. Pre gamerov ako tak, ostatní budú asi dosť trpieť.

Matrix Resurrections (2021)

Fun fact: Vedeli ste, že keď chcete zmeniť pohlavie, musíte najprv absolvovať mesiace ponižujúcich psychologických testov, aby sa posúdilo, či Vám to môže byť naozaj povolené? Po nich niekoľko rokov (!) náročnej hormonálnej liečby, na konci ktorej sa postavíte pred komisiu, ktorá posúdi, či ste naozaj dostatočne opačnopohlavní?  Keď Vám to odsúhlasí, prejdete ešte väčším zásahom do organizmu v podobe chirurgického zákroku, pri ktorom sú Vám odobraté pohlavné orgány a vytvarované nové? A že potom až do smrti musíte brať množstvo ďalších, silných hormonálnych liekov? Že to celé musíte robiť za nepretržitého pohŕdania, nepochopenia a nesúhlasu okolia, ktoré v prípade verejne známych osobností, číta desiatky miliónov ľudí, ktoré nad Vami nepretržite vynášajú súdy? A že po uplynutí týchto ťažkých rokov premeny fyzickej aj psychickej, na konci pekne vyhoríte a pokračovanie najdôležitejšieho filmu Vašej kariéry, musíte prenechať Vašej sestre? A dokázali by ste pochopiť, že pri tomto všetkom sa na svete nájde plebs tak stupidný, že sa bude z Vášho utrpenia tešiť a myslieť si, že ste to všetko spravili, aby ste boli zaujímaví? A vedeli ste, že Matrix z roku 1999, najzásadnejšie sci-fi a možno aj film našej doby, bolo od začiatku zamýšlané ako metafora tohoto zákroku? A vedeli ste, že väčšinu z Vás, ale že fakt hodne neznášam? :) Ibaže dnes je Štedrý deň. Dátum, kedy sa síce nenarodil Kristus (pretože nikto nevie, kedy sa presne narodil) ale poddaní sa niekedy v štvrtom storočí odmietali vzdať svojich pohanských zvyklostí, tak sa ich vrchnosť rozhodla spojiť s novovzniknutým majoritným náboženstvom. A o nejakých tucet storočí neskôr sa rozvinula taká pekná tradícia, že pokiaľ ste zrovna neboli v base, alebo otrok, začali ste si so svojimi blízkymi dávať darčeky. A to trvá dodnes. Raz kvôli tomu dokonca na pár hodín prerušili svetovú vojnu! A tak Vám chcem výnimočne aj ja zaželať Šťastné a veselé. A skúste aj Vy, aspoň na chvíľku, nebyť svine. Lebo bohovia sa pozerajú. A nikdy neviete, z čoho môže byť smrteľný hriech v budúcnosti. ;)

Ricardovi (2021)

Zimomriavky. Keď už tá najúbohejšia náckovská špína tejto databázy, ktorej filmový rozhľad začína Predátorom a končí Komandom (arsenal88) napíše, že to bola nuda, môžete sa pripraviť na výborný film. Ani nie tak herecky, ale sorkinovsky. Skrátka starý Hollywood; komorný, konverzačný, interiérový, plný prehnaných gest a fyzického herectva, a hlavne dialógový. Posúvajúci dej slovami, bez potreby akčných scén. Rozvíjajúci jednovetový námet, opakovane sa vracajúci k zdanlivo nepodstatným témam a symbolom, a stále hlbšie prenikajúci do vnútra postáv. A s katarziou. Trochu mi to prišlo, akoby som dve hodiny sledoval Merchant-Ivory kostýmovku, do ktorej si miestami prišiel odskočiť Spielberg. Je to malý film, ale potešil ma viac, ako oba predošlé Sorkinove režisérske zárezy. 85%

Sorority House Massacre II (1990)

Tam je reálne jedna scéna, keď sa prsatka vyzlečie, ukáže kozy a dá si nane podprsenku, aby sa v nasledujúcej scéne (za zvuku strašidelnej hudby) zase vyzliekla, aby si mohla dať tielko. 👍

Hawkeye (2021) (seriál)

Pohodovka. Vianočný, rodinný Marvel a prekvapivo je to funkčná tímovka hlavne vďaka účasti Hailee Steinfeld vo fialovom kostýme. Bavilo ma to celé. Keď sa niekto nevie vyrovnať s tým, že žije v 21. storočí, kludne si môže radšej pustiť 90.kového Kapitána Ameriku v juhoslávskej koprodukcii. Na mňa, ako fanúšika komiksov, fungujú rovnako sebaparodovanie, citácie, New York, aj Vianoce.

Pán tygrů: Příběh Doca Antlea (2021) (seriál)

Je to len rozširovanie už povedaného, rovnako ako druhá séria. Ale tento námet je atraktívnejší. Hári om, hári om.

Ženy 20. století (2016)

Jeden z tých filmov, ktoré sú celý čas na 5*, ale v závere rozmýšlate, prečo im ich nedať. Ten dôvod je vlastne len jeden: nevýrazný mužský protagonista (a jeho ešte menej výrazný predstaviteľ). Chápem tú myšlienku, že bol vlastne vedľajšou postavou v príbehoch žien, ale na môj vkus bol upozadnený až moc. Tak moc, že sa z neho - v jeho nevyargumentovaných pubertálnych náladách, stala vlastne značne otravná postava (aspoň ja som ho neznášal, pričom som ho nemal neznášať, neznášať som mal Elle Fanning - s ním som mal súcitiť). Zvyšok super, klasický Mills. Presne 90%. Chýbajúce body prihadzujem za ten menzes.

Není čas zemřít (2021)

Výborné v emocionálnej rovine, v ženských postavách a vzťahoch.  A pre Craiga herecká rozlúčka vo veľkom. Akurát to pokazil ten Malekov trapák. To bol mix prízvukov a duševných porúch, že ak ho chcú tromfnúť, nabudúce musí  hrať záporáka vozíčkar. Ps: Song Billie Eilish jeden z naj bondovských songov.