• Krátkometrážní

Ukradený stát (2019)

Film, ktorý bol ešte pred premiérou mimoriadne diskutovaný pre detail, že dával priestor úplne nepodstatnej pseudonovinárke Jane Teleki. Ako je u Piussi zvykom, dokument nevysloví názor, neurobí to explicitne, ale necháva diváka spracovať hromadu rôznych podnetov, ktoré by si mal dokázať sám vyhodnotiť. V tomto prípade sa jedná o striedanie novinárov, dezinformátorov, politikov, bývalých príslušníkov tajných služieb, atď atď, a pre nezainteresovaného diváka je miestami prakticky nemožné posúdiť, kto je relevantný hráč, kto zaplatený a do veci zapletený, a kto je proste len konšpirátorský magor. Konkrétne scény s Martinom Bavolárom (ktorý sám seba nazval slovenským Snowdenom, odhalil kauzu Gorila dva roky po jej odhalení, a ktorý je na smiech každému, kto kedy zablúdil na slovenské meme stránky) nijak nedávajú tušiť, že ide o humornú postavičku, skôr  úmyselne vytvárajú dojem vážnosti a reálneho konšpiračného stretnutia s do veci zainteresovaným whistleblowerom. A nie je to len ním. Dajú sa identifikovať pohnútky napríklad u Forischa, neskôr u Teleki, na mnohých miestach ale film/réžia/autorka pôsobia dojmom nevedomosti a zmätenosti, a ak bol autorský zámer navodiť dojem, že je v tomto štáte absolútny chaos, aj tak je to nezmysel. Chápem Piussiovej štýl pri filmoch ako Od Fica do Fica, alebo Krehká identita, tu sa ale rozoberali fakty, a keď pri vysvetlovaní postavíte na rovnakú úroveň novinárov, vyšetrovateľov, obvinených a bláznov, nakoniec možno omylom vytvoríte panoptikum, kde najtriezvejšie pôsobí Braník, a vo výsledku dopadnete ako tá Kočnerova Threema. Najpádnejším argumentom pre chybovosť zvolenej formy je spätný pohľad zo súčasnosti (01.2022), pretože za uplynulú dobu sa krajina zbláznila, zbúrali sa všetky hranice, odkryli sa skutočné charaktery, a z Piussiovej snahy o diverzitné pokrytie situácie spravili čistý vtip. V istom zmysle mala pravdu, chaos tu naozaj je. Ale k pravde sa nedopátrate, keď necháte rečniť Občiansky tribunál.

Eternals (2021)

Najdospelejší Marvel. Napadá mi asi viac negatív ako pozitív a aj tak si za päťhviezdou stojím. MCU by malo pokračovať v nastavenom štýle kompromisu medzi Infinity War a Ragnarokom, rozvíjať teen verse a konečne sa nechať komplet pohltiť Kangom. Okrem alternatívnych vesmírov blúdiť časom a planétami. Pod vedením Captain Marvel. A nerozvíjať toto. Ale už to tu navždy bude, ako artová alternatíva. Ako taký Snyders Cut.

50 States of Fright (2020) (seriál)

Michigan 2,5*, Kansas 2,5*, Oregon 3*, Minnesota 3*, Florida 3*, Iowa 4*, Washington 3,5*, Colorado 2*, Missouri 2,5*

Boba Fett: Zákon podsvětí - Kapitola 1: Cizinec v cizí zemi (2021) (epizoda)

Prakticky všetká kritika, ktorú tu momentálne vidno (a ktorú by som čakal skôr na Refresheri, ako z Moviezone), vychádza z faktu, že sa nejedná o Star Trek. Dobre. Ale chápem, že istá generácia mohla vyrastať v domnení, že zasadania galaktického parlamentu a Jar Jar Binks sú “tie pravé Star Wars.”

Studené štěstí (1991)

Atmosférou pripomínajúce niektoré filmy od Figgisa, alebo Radforda, také poloumelecké béčko medzi dňom a nocou. Neisté časom. A realitou a tým zvyškom. Zámer chápem a je to odvážne, zároveň to ale nemá dostatočných hercov a pozadím hrá lacná barová hudba. Zvláštny film.

Maminka (2021)

Skvelý námet, dobrí herci a je to pekný film, ale čo má tá režisérka proti hudbe? To bolo až ultrakomorné a tiché, že to za tých 72 minút vlastne stihla byť pekná nuda. Cítim, že by som tomu mal dať 4*, ale čakám na ten film odkedy vyšiel vo Varoch a nakoniec som ho pretrpel. Pri Žene v plameňoch som si ešte hovoril, že je chyba vo mne.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Mne osobne len trošku vadilo (rovnako ako pri novom Spider-Manovi), že celý príbeh je vystavaný okolo už použitých záporákov.  Ale rozhodne som spokojný, kludne nech spravia aj tých Goonies.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

Každý zločin potrebuje svoje priznanie. Horacio bočná chôdza.

Muž, který spadl na Zemi (1976)

Rovnaký druh hypnózy, pre aký mám rád Wendersa. Nemusíte chápať, stačí cítiť. Pritom to nenudí. Bowie ikonický, ako vždy.