• Pohádka

Kam zmizel kurýr (1981)

Tento snímek má zřejmě vyjadřovat jakousi poklonu starší československé sci-fi produkci, protože jinak si tak dlouhé sekvence z 5 jiných filmů, které se v něm objevují, nedovedu vysvětlit. Samotný příběh je velmi slabý, jednotlivým ukázkám se nemůže rovnat. J. Kanyza ani E. Jakoubková nemají šanci tento propadák s nesmírně hloupým námětem zachránit. Stručně řečeno : ještě horší než Akce Bororo.

Poločas štěstí (1984)

Vzhledem ke jménu režiséra jsem byl k filmu předčasně skeptický, avšak opak byl pravdou. Jedná se o zajímavý lidský příběh z pražského Žižkova, ve kterém exceluje J. Vinklář. Neméně dobrý je i J. Adamíra, ale ten nedostal ve filmu tolik prostoru. Ústředním tématem filmu je přechod mezi stavem neobyčejného štěstí a následným uvržením zpět do kruté reality. Jednoznačně nadprůměrné Brynychovo dílo, zejména díky skvěle a přirozeně zahrané hlavní postavě.

Silnější než já (1990)

Tak tohle mě hodně příjemně překvapilo. Polozapomenutý film se nese ve dvou rovinách : brutální šikana na internátě a vyšetřování vraha mladých žen. Lehce labilního kriminalistu hraje Karel Roden, který svému VAZ 2103 (Lada 1600) dává pěkně zabrat. Nepřehlédnutelný je též jeho charakteristický extravagantní účes. Z mladších herců mě zaujal Ernesto Čekan, hrající přesvědčivě hlavního ´kápa´na internátu a dále mladičký J. Wehrenberg se svou fotografickou pamětí a zálibou ve starších ženách. Představiteli hlavního záporného hrdiny K. Zimovi zločin přímo čiší z tváře a jeho konečné dopadení je velmi zajímavě a dramaticky zpracováno. Vyzdvihl bych ještě atmosféru socialistického učiliště, ze které mi šel skutečně mráz po zádech. Připočtu-li k tomuto filmu výbornou strach nahánějící hudbu (zejména na konci je to opravdu síla), jedná se o dílo, kterému mohu dát směle 5 hvězd.

Hříšní lidé města brněnského (1999) (seriál)

Na tohle jsem byl hodně zvědavý, ale bohužel musím konstatovat, že oproti Hříšným lidem města pražského či Panoptiku je to o hodně slabší. Dějové linie jsou poněkud rozvleklé, pointa celkem předvídatelná, celkově to postrádá napětí. Kvalita jednotlivých dílů má sice vzestupnou tendenci, avšak na vyšší hodnocení to nestačí.

Poslední údolí (1971)

Historický film z období třicetileté války. Hlavní myšlenka filmu je sice zajímavá, avšak mě nejvíce zaujala syrovost prostředí a ponurá atmosféra 17. století. M. Caine jako bezejmenný šlechtic a učitel O. Sharif hrají výborně. Třicetiletá válka, tak jsem si ji představoval.

Úplně vyřízený chlap (1965)

Československý film z období raného budování socialismu odehrávající se na stavbě ocelárny v Ostravě. Intelektuál J. Vízner (pozor neplést s O. Víznerem) byl sesazen na místo stavebního dělníka a sleduje dění kolem sebe. Atmosféra 50.let byla vykreslena vskutku dokonale : zejména neutěšené a syrové prostředí těžkého průmyslu (podobně jako v Naději) je výborné. Také herecké vykony mladých (zamyšlený J. Vízner, F. Peterka, L. Geprtová) či zkušených herců jako J. Vojta, O. Nový, M. Nedbal zanechají v divákovi nevšední zážitek. Velmi podařený snímek.

Obžalovaný (1964)

Vynikající Vlado Müller bojující o svou nevinu ve filmu, který rozhodně zaujme jak hereckými výkony, tak i napínavým dějem. Velká část dramatu se odehrává v soudní síni, kde jsou souzeni 3 obžalovaní ze zpronevěry. Výborný byl též M. Macháček jako prokurátor, na jehož tváři lze rozpoznat po celou dobu filmu úsměv naznačující, že veškerá obhajoba je marná a pak sám změní názor na vinu hlavního hrdiny. Svým hereckým výkonem se neztratil ani mladičký J. Menzel v roli obhájce. Trezorový film od známé dvojce režisérů, jenž si bezesporu zaslouží pět hvězd.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Jeden z našich nejlepších seriálů odhalující historii a vývoj kriminalistických metod s naprosto unikátním hereckým obsazením. Nebýt poněkud pomalejšího tempa v závěrečných dílech, neváhal bych s nejvyšším hodnocením, avšak i přesto je to klenot mezi televizními seriály.

Až přijde kocour (1963)

Velice zajímavý film s výbornou hudbou, znamenitým Sovákem (jeho ředitel byl vskutku perfektní), Werichem a spoustou barevných lidiček. V. Brodský zde hraje netradičně zamilovaného učitele. Moment, který mě z tohoto filmu zaujal nejvíce je ten, když si malý klučina Joska nese zázračného kocoura, kráčí nádherným náměstím a do toho hraje svižná veselá hudba. Také hra na flétnu byla velmi zajímavá. Bohužel k mému zklamání obsahuje film příliš mnoho hluchých pasáží a proto nemohu přistoupit k nejvyššímu hodnocení.

Tam na konečné (1957)

Československé psychologické drama o lidech z jednoho domu. Musím se příznat, snímek mě moc nenadchl. Přestože některé postavy byly ztvárněny velmi kvalitně (zejména alkoholik v podání M. Růžka), očekával jsem něco víc. V. Ráž si zahrál nesympatického sobeckého člověka, který se snaží přesvědčit svou partnerku, aby šla na potrat. Některé postavy mi přišly úplně zbytečné, nepochopil jsem poselství J. Kemra ani P. Haničince. Od této dvojce režisérů jsem zvyklý na lepší filmy.