Pravidla mlčení (2012)

Kdyby se mne někdo před pár lety zeptal, zda se mi bude líbit thriller se 76 letým Redfordem, a králem bayovského digi-bordelu Shiou LaBeouf, asi bych se mu vysmál. Ale páni, ono to funguje. A funguje to tak skvěle, že po podařené Fury beru Shiu definitivně na milost a jeho angažování v druhém a třetím dílu počítačového vrakoviště jen za omyl mladické nerozvážnosti. Otázka samozřejmě je, zda by si jej někdo všiml, nebýt téhle praštěné série. Pak bychom se těžko dočkali takovéto suprové podívané, která si bere z žánru thrilleru na můj vkus přesně tolik, aby to tahalo za nervy, ale aby po shlédnutí člověk neupadl do deprese s nutkáním vystřelit si mozek z hlavy jen aby nemusel žít v takto zkaženém světě. To ale rozhodně neznamená, že by Pravidla mlčení byly zkratkovitá, či snad chybělo napětí. Pravda, akce tu není ani zbla, ale co. Konec je dobrý, a já spokojen. 4****

Jumper (2008)

Nějak si podle toho množství nízkých hodnocení moc nedokážu představit, co kdo od tohohle čekal. Jumper je prostě čistokrevná komiksovka, kde se logika, fyzika, a tyhle věci neberou moc vážně a s tím je podle mého třeba k ní i přistoupit. Já osobně tedy nemám přišil co téhle jednohubkové žánrovce vytknout a komentář píši zcela spokojen. Hlavní představitelé si tam také odpracovali své role poctivě a zejména obsazení Haydena Christensena mi zvedlo náladu. Myslím, že právě angažování povětšinou alespoň částečně známých tváří, táhne celý film z průměru jemu podobných. Je podle mne tedy jen trochu škoda, že většina rozpočtu se pravděpodobně rozdělila mezi herce a cestování štábu po všech možných světově známých destinacích, takže třeba digitální efekty myslím mohli ještě o fous přitlačit na komplexnosti. To samé se týká soundtracku a stopáže, díky jejíž krátkosti film přichází o osudovost a naléhavost, která by zanechala v paměti diváka trvalejší stopu. I tak je to ale celé pestré, nápadité, s dobrým námětem, herci i kamerou. 4**** zcela zasloužené.

Filosofové (2013)

Velice nápaditý námět, který mne vlastně k tomuhle dílku přitáhl, se rozplyne otřesně rychle. Ač je prvních 15 minut skoro na plný počet (5*), tak s přibývajícím časem to celé nemilosrdně padá přes laciný průměr až kamsi pod něj k soustavnému přemáhání nutkání film ukončit a jít dělat něco podstatně užitečnějšího - třeba kopat jámu a zase ji zahazovat. Kdybych na to šel do kina, asi bych si teď opravdu hodně nadával a tak na oslavu svojí prozřetelnosti raději zruším některé rezervace v Cinestaru. První co Vás po úvodu zajisté trkne je herecké obsazení - třída je tak gendrově vyvážená, že v ní už snad chybí jen jednonohej a retardovanej. Všichni s postavami a tvářemi modelů spodního prádla. (4*) Digitální efekty, jsou spíše podprůměr, akce tu není pochopitelně žádná, a tak aspoň napjatě čekáte jaké že to zajímavé filosofické hádanky si režie připravila. Bohužel - žádné. (3*). Jakous takous invenci si totiž vyplýtvala na první dialog studentů s kantorem. Krátce na to umře navíc i logika, což je u filmu, který je vlastně na logice založený, totální fail. (2*) Poslední půl hodina je utrpení plné nesmyslů, vršení jedné překroucené teorie přes druhou do nepřehledného slepence, aby jsme se nakonec nedozvěděli vůbec ale vůbec nic. Finální rozuzlení o perverzním učiteli to spolehlivě sráží na kolena a Vy máte jako divák pocit, že taková 1*, je vlastně docela hodně.

V jako Vendeta (2005)

Voilá! Vidět je pokorný vaudevillový veterán, co když se vrtkavé štěstěně zlíbí, vystřihne viny prosté i viníky. Tato vizáž není však výstřelkem výstřednosti, ale je vzpomínkou na vox populi, dnes všude vymizelý. Nicméně, tato vážná vizita se z časů vád vyvanulých vstala z mrtvých a vytkla si vítězství nad vládou věrolomných a všehoschopných všeobecně s velkou vervou výrazně svobodnou vůli vytěsňujících. Jediným verdiktem je, vězte, vendeta, vykonaná votivně, ne bez vášně, jejíž význam váhy vítězství jednou vychýlí na stranu všech cti věrných. Věru, vodopád verbální výmluvnosti vytryskl velmi, tudíž už jen dodám: Je mi ctí, že tě poznávám, a můžeš mi říkat V. V jako Vendeta je pro mne osobní srdcovka, které jsem sice svého času dal 4****, avšak po nejedné opakované projekci bych zpět pod 5***** nešel. Strhující příběh, plný znamenitých obratů, skvěle natočených akčních scén (kterých je sice poskrovnu, ale mně to v tomto případě určitě nevadí) a emotivních momentů. Potěší i skvěle vybraní herci a hudba.

Terminator Genisys (2015)

Proklamovaná akční podívaná na kterou jsem se opravdu hodně těšil, a u které bohužel jen u toho těšení zůstalo. Filmu možná není z formálního hlediska vyloženě špatně, ale z celkového pohledu já určitě spokojený nejsem. A to i když odhlédnu od nesnesitelně komplikované změti časových smyček, které scenáristé vysvětlují tím, že je prostě nevysvětlují - a to doslova. Dalším hřebíčkem do rakve je určitě casting, kde se opět projevuje nešvar “moderní doby” v podobě modelů a modelek v hlavních rolích - namísto dřívějších charismatických herců s tvářemi ošlehanými časem. Kayle Reese z T1 je ten tam a stejně tak Sarah Connor z T2 se změnila v jakousi nehereckou přelíčenou barbeenu. Nahoru to tedy táhne toliko Arnold (tedy nostalgická vzpomínka na jeho zlaté časy), a uvážíte-li jeho herectví-neherectví a věčný deutche-österreiche přízvuk, snadno si uděláte představu o ostatních. Druhým a neméně palčivým problémem je pak absence jakékoliv ikonické scény, jejichž postupné ubývání je, zdá se, společným trendem všech Terminatořích filmů. To se bohužel v tomto posledním dějství dotklo i záběrů akčních, které jsou sice působivé, ale v porovnání z předchozími díly, zejména dějově podobným T3, hodně zkratkovité a končí ještě dříve, než začnou. Tím je samozřejmě ještě umocněn pocit z překotného střídání lokací, a ani jedno jediné prostředí nedostane šanci se ve filmu pořádně rozvinout a působit na diváka jinak, než jako sekvence nesourodých výplňkových scén. Celkově tedy nerad, ale sázím 3*** i když si myslím, že potenciál byl podstatně větší.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Film o dětech, avšak ne asi úplně pro děti. Režisér se zjevně nespokojil s dnešním obvyklým unylým dřením PG13 ratingu na kost a balancováním nad propastí, takže Kingsman právem padli do Rka. V kontextu mi ale přijde škoda, že se ještě trochu nepřitlačilo - mohlo to dopadnout skoro Tarantinovsky. Potěší velké množství ikonických momentů klasických špionážních akčnǎků, nápaditá první půlka i dobrý casting, který namíchal skvělou sestavu slavných a méně známých herců. Colin Firth jako Hary, Mark Strong jako Marlin, Mark Hamill jako profesor Arnold, Samuel L. Jackson jako řádně slizký záporák, i neznámá Sophie Cookson jako hlavní ženská hrdinka, či Michael Caine - ti všichni táhnou celý film hodně hodně hodně nahoru a člověk by jim opravdu věřil všechno. Nebýt toho trapného kulisáka, který se bůh ví proč dostal do hlavní role!!! Jeho projevu chybí civilnost a uvolněnost a to shazuje i spoustu velice dobrých scén. Když pak ke konci začne trochu drhnout i scénář a na úkor více akce se vytratí hodně nadsázky, je hotovo. Kingsman si u mne odkroutí 3***, i když první polovina měla určitě na mnohem víc.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Takový méně nápaditý Mr. & Mrs. Smith s větší porcí přepálené akce a nadsázky. Na Tomu Cruisovi je vidět že si svoji roli vyloženě užívá, stejně jako Pitt ve výše zmíněném snímku, a že mu nedělá problém hrát s grácií téměř cokoliv. Zato Cameron Diaz, analogicky Angelina z Mrs. Smith, je ve své postavě strnulá, neschopná uvolněné nadsázky a někdy očividně přehrává, což je vidět hlavně v kontrastu s jejím hereckým kolegou. Ač je tedy příběh opravdu prosťounký, neuráží zdaleka tolik, jako dialogy ve kterých to vinou hereckého projevu Cameron namísto zamýšleného jiskření spíš jen skřípe. Je to ale oddychovka, parodie které neurazí, a jen trochu uvolní mozek. Já osobně bych ocenil sem tam nějakou pop-kulturní narážku či ostřejší vtip. Takhle člověk v hlavě uvízne toliko "myslel jsem že po mně jdete". I tak ale ještě 3***.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

U mne se nový Mad Max hravě vyhoupl na příčku největšího letošního zklamaní, nejvíce nadhodnoceného filmu, a největší slátaniny - to vše zároveň. Nejsem divák příliš náročný, a klidně bych se přiznal, že se dovedu dobře bavit u lecčeho, kde si režisér nedělá moc hlavu s logikou, jenže tohle bylo i na mne už trochu příliš. Abych absolutně nebyl schopen odhadnout chování a zařadit motivace některých postav, protože všichni jednají tak nějak náhodně, jen aby z toho bylo co nejvíc digitálních výbuchů, to se mi ještě nestalo. Tajemství předestřená na začátku se nikdo neobtěžuje objasnit, a s těmi co se objeví uprostřed se zachází jako by nebyly. Prostředí není vůbec představené, postavy nejsou vykreslené, a děj zcela chybí. Jen se jezdí z místa na místo, něco se vyhazuje do vzduchu nebo zabijí. Vtip apsentuje - víc joků je i v Bibli. Postavy nemluví, snad aby náhodou něco nevysvětlily. Jak mi je Hardy sympatický, tak tady by jej mohl směle nahrazovat i jeden z mladších bratrů Baldwinů (jako - vejce - vejci) . A příběh... ?? Tam byl nějaký příběh? Jestli jo, tak Vám to bohužel nemůžu ani vyspoilerovat, protože jsem jej nezachytil. A teď fakt nekecám. Je tu jakás-takás zápletka: "S bandou sexy holek sedneme na hovnocuc a jedeme tam a zpátky", ale to nepočítám. Jediné co je na tomhle dílku vidět jsou tak nějaké ty miliony na masakr ve zvláštních efektech, takže za to ta 1*. Víc ani ťuk. Trapnost nad trapnost - za pár let to budou dávat od jedné v noci na Nově Cinemě a pes po tom neštěkne.

Slow West (2015)

Slow West je skoro klasický starý western, jen natočený moderním způsobem. Je tu více genderové vyváženosti, než měly všechny slavné westerny dohromady, a ani atmosféra není ve všech momentech tak 'krájitelná', jak by bylo potřeba. Přesto za sebe musím vyjádřit spokojenost. Už od prvních pěti minut je jasné, že pokud je film dobrý, nemůže skončí jinak, než kombinací selhání, paradoxu a hořkosti, což si jako divák sice nepřejete, ale zároveň víte, že aby to mělo smysl nemůže tomu být jinak. Myslím, že klučina v hlavní roli mohl být ještě krapet starší, ostatně zelenáč jako zelenáč, i tak ale obstojný výkon. Nedají se nezmínit kladné body za hudbu a kameru, ale zároveň těžko přehlédnout záporné za casting, který měl přeci jen sáhnout ještě alespoň po jedné či dvou profláklejších tvářích. Kdyby měl Fassbender více o koho se opřít, sázím 4**** podstatně jistější. Takhle to bylo dost na hraně.

127 hodin (2010)

Film sám o sobě je spíš průměr, ale naprosto neuvěřitelným způsobem jej táhne nahoru samotný příběh. I když tedy kamera není úplně úžasná, někdy přímo nedýcháte. James Franco nepředvádí to nelepší co umí, byť je výkon kvalitní, a přesto někdy člověk podvědomě zatne zuby s ním. Já osobně bych sice trošičku ořezal psychedelické pasáže, ale i tak naprostá spokojenost 4**** a citelá stopa ve vzpomínkách. /Nakonec smekám i před Aronem Ralstonem jehož činy a jednání si člověk naplno uvědomí až když se nakonci objeví skutečně v titulcích. Ohromná síla vůle je mu vidět na očích - tohle je jeden z těch mála lidi, kterému bych věřil, že by dokázal cokoliv, když by musel. Neprosto nechápu zdejší zástupy idiotů, kteří píší, že si za to vlastně mohl sám, takže dobře mu tak./