LEGO® příběh (2014)

Lego příběh je další z řady filmů, které jsem toužil vidět v kině již v době uvedení, ale pro nedostatek času jsem se stejně nakonec musel smířit s DVD o několik měsíců později. Animáků jako je Lego příběh najdeme v poslední době celou řadu. Mně osobně není snaha o zkombinování 'dětských' motivů s 'dospělými' prvky, typu metafor a hlášek, nikterak nepříjemná. Lego příběh je osvěžující, chytlavě čerpá z témat populární stavebnice, aniž by přehnně ztrácel na logičnosti a spádu. Postavy jsou upraveny pro dětské publikum a přesto musím přiznat, že jsem se v příběhu filmu nesčetněkrát smíchy dávil cibulovými kroužky. Jako příznivec filmových citátů si již teď dokáži docela dobře představit, že některé gegy typu "first try!" se mohou snadno stát běžné citovaný, minimálně ve filmově-znalejší společnosti. Jediné co může staršího fanouška mírně rozladit je ryze dětské zakončení, které však musíme vzhledem k cílové skupině, chtě-nechtě, odpustit. A na závěr doporučení: Mladých diváků se to až tolik netýká, ale rodičům radím to rozhodně nepodceňovat a minimálně jedním okem stále sledovat děj. 4****

Rytíři nebes (2006)

V první světové neznají Yperit, válka je tady tak trochu sport a kluci v dvouplošnících hrají vždycky FairPlay. Někdo má nějaký mindráky z minulost, nebo je kriminálník, ale všichni jsou vlastně strašně fajn parta protože není nic lepšího než střílet Němce ruku v ruce negr se šlechticem. Kromě některých zjevných naivit je to ale vážně dobrý film a pokud se odprostíte od myšlení, a přijmete lehkou romantickou linku v heroickem pláštíku, docela dobře se pobavite. I já se pobavil a přes původní skepsy jsem naprostou většinu Rytířů nebes skoukal s velikou chutí. Pokud nemá James Franco ruku pod balvanem je s nim i docela zábava a herecky se rozhodne neztrácí. Samozřejmě klasicky potěší skvělý Jean Reno a charismaticky vystupující Henderson. Nemám tak co dodat, a Rytíři si u mne, i přes slabší start, doletí pro 5*****.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Tak jsme si konečně dočkali. Již totiž i sám velký Napichovač, syn Ďábla, krutý a sadistický Hrabě Drákula je v novodobé kinematografii vlastně pouze srdnatým vlastencem, milujícím otcem a bojovníkem za práva malých dětí. S takovou se dá očekávat, že do pěti let tu máme Stalina alá lovce Nemrtvých a po něm i Adolfa. Ono by to ani tak nevadilo, kdyby se na toho Drákula dalo koukat aspoň déle než do půlky. Úroveň sice očekávaně zvedá Luke Evans, ale s tímhle scénǎřem by nic neudělali ani větší hvězdy. S přibývajícím časem totiž děj stále více překypuje WTF momenty, kdy nejenže mají dovolenou fyzikální zákony - což pochopitelně u akční fantasy nevadí - ale bohužel i zákony logiky a to navíc způsobem který hodně bije do očí. (Nebojí se toho, co nevidí - to mne dostalo na kolena!) Děj je ale i tak předvídatelný až běda, chudší rozpočet se nejspíš utopil na Evansův honorář a co zbylo padlo na 2-3 digitální rubanice v polomračném šeru či temnotě. Zbytek je proto spíše komorní, a nedostalo se ani na slušně vyretušovaná širokoúhlá krajinná panoramata, pro takový žánr tolik typická. Celková snaha nevodit ponurou, temnou, krvavou a hororovou atmosféru zaniká s očividným tlakem na přístupnost od 12 let. Suma sumárum, nebýt hvězdy v hlavní roli, mohlo by to směle běžet od 0:30 na Nova Cinema po retardovaného akčňáku se Stevenem Seagalem. 2**.

Vlk z Wall Street (2013)

Je úžasné, jak zajímavě to ve filmu někdy funguje. Jsme ochotni fandit vrahům, kriminálníkům a podvodníků, protože nám scénáristé dovedou velice snadno vnutit myšlenku, že jde vlastně o skvělé a milé lidi. Někdy to není tak těžké, ze skoro každého člověka stojícího mimo zákon se takový menší Robin Hood udělá při troše dobré vůle docela snadno. Jak je ale možné, že to funguje u Vlka? Jeho činy tu nejsou zlehčovány, a přesto mu do konce filmu přejete to nejlepší. Jeho společnost okradla statisíce lidí, on sám se prochlast, profetoval a prošukal za peníze ostatních až do vězení a My na to teď koukáme v dvouhodinovém večerním filmu a královsky se bavíme. Bohužel i takový je film. Morálně odpad jednoznačně, ale ani já nemohu jinak než dát 5*****, protože že to bude až takhle výborně zfilmované jsem nečekal. Je to hrozné, vím že lidé, kterých se to týká to asi jako úžasný snímek nevidí, ale přesto musím smeknout. Sakra dejte Leonardovi už toho Oskara!!

Soudce (2014)

"Námitka! Film se podle traileru tváří o dost lepší, než je!!” Nekompromisní herecké obsazení, které tu mnozí vyzdvihují, je zajisté velkým tahákem Soudce, avšak vše to ostatní je spíše laciné pozlátko. Ač je tedy divákovi slibován napínavý a strhující příběh, je již od začátku vtažen do značně rozvleklého a nesourodého děje s klišé momenty, jejichž počet značně převyšuje úroveň očekávanou od takového dramatu. Romantické a rodinné linky jsou jednoduché, předvídatelné a hlavně vlastně nedořešené. Momenty ze soudní síně, nabízející obrovský prostor tradičně skvělému Robertu Downey Jr. jsou krátké, je jich málo, a působí spíš jako pojivo, než pevný základ. Soudce neurazí, leč ani vyloženě nepotěší. Hodně věcí, co by bylo probrat více, pouze naznačí, a naopak to, co by stačilo jen naznačit se přetřásá opakovaně a přehnaně (rozhovory o otcovství?!). Samotný závěr je pak stejně polovičatý, jako celý film. Jednoduše myslím, že s možnostmi a hereckými kvalitami, které měli scénáristé k dispozici se z toho všeho dalo vykřesat o mnoho víc, a hodnotím tedy na moje očekávání hodně nízko. Edit: po druhé projekci zvedám na 4***.

Labyrint: Útěk (2014)

Tak pro mne je Maze Runner rozhodně jedno z překvapení roku 2014. Čekal jsem zase stupidní vykrádačku pro otylá americká dítka, která se, trpíce nedostatkem životních vzorů, budou moci po shlédnutí dalšího nelogického blábolu jasně intelektuálně ztotožnit s novým hrdinou. Ale Maze Runner je, aspoň podle mého názoru, i trochu něco jiného. Jednoho samozřejmě rozčiluje prvních třicet minut, kdy se tam prdlajs děje, a 15ti letí kluci si hrají na skautský tábor. Na rozdíl od ostatních pubertálních krávovin s adolescenty v hlavní roli se ale Maze Runner poměrně sympaticky zvrhne. Sem tam tu někoho sežere robo-pavouk, sem tam někdo zařve nějak jinak, a skoro až dokonce se nenudíte. Jasně, občas je třeba moc nepřemýšlet a raději se vyprdnout na logiku, ale neotravuje tu průhledná romantická linka (ač se nabízí), herci nejsou úplně prkenní (hodně to zvedá Brodie-Sangster) a napětí či překvapení tu také úplně neschází. Trochu potom škoda konce, kde sice natáhne bačkory jeden tlouštík, ale zároveň se hodně přehnaně připravuje půda pro dvojku. Tím bohužel příběh a katarze utrpí dost zásadní ránu, za což já dávám rozhodně o hvězdu méně. 3***

Železná srdce (2014)

Ó Bože! Proč když první polovina filmu má grády, spád, švih a sugesci, tak to v té druhé to Hollywood spolehlivě degraduje na třetiřadou střílečku, alá Univerzální Voják. Takže zatímco na první část jsem měl rozhodně chuť se kouknout ještě jednou, a parádně si užít skvělé herecké obsazení v čele s Bradem, kterému zdatně sekundují ostatní, včetně Shia - který, když nepobíhá v bayovině pro náctileté, je kupodivu i docela dobrý herec -, tak na druhou bych raději zapomněl. To všechno co se totiž na začátku podařilo vystavět - psychologicky skvělé klaustrofobické prostředí železné obludy s bandou magorů - je v závěru naprosto spolehlivě rozmetáno v prach. Pro posledních dvacet minut má totiž rozum, logika a fyzika volno, což je na válečné drama skutečně trestuhodné zvěrstvo. Namísto autentického a klidně i hrdinného, ale rychlého!, masakru se dočkáme nekonečné akční scény, přetékající patosem, citacemi z bible a WTF momenty. Fury měla parametry a šanci zařadit se po bok pětihvězdičkových es jako je Rayen, Hanební panrchanti, Nepřítel před branami, Odpor či Bratrstvo neohrožených. Takhle zprznit perfektní film je neskutečné umění a já velice lituji, že nemohu dát víc jak 3***.

Poslední smích (1995)

Černočerná morbiďárna kde se sice šetří krví, ale vůbec ne mrtvolami. Přítomen je i lehký filosofický podtext a tak je Poslední večeře rozhodně komedii, která zasáhne širší spektrum diváků. Kdo ale čeká neutuchající řachandu, kde každý vtip oznamuje smích publika v pozadí, doporučuji mu raději přepnout na jiný kanál, pročež zde bude jenom zklamaný. Zabili byste v roce 1909 malíře jménem Adolf Hitler? 4****

Equalizer (2014)

New Balance, Suunto a Sony zatlačili a z Denzela je fajnový introvertní altruista, co po nocích míti zločin a kladivem morduje všechny falešníky kteří si to zaslouží. Práce má chlapec nad hlavu, až by jeden nevěřil kolik šlapek, mafounů, vrahů a veškeré podplácené policejní verbeže se motá okolo jednoho hobby marketu a kavárny. A aby se i děcka mohla koukat na první půlku toho veledílka, zbytek si zajisté snadno domyslí, je diváctvo zprvu krmeno spíše náznaky takových spravedlivých likvidací. Ještě že si to všechno ale Denzel přesně stopuje, i když důvod proč to děla jsem asi zaspal. Bohužel i podprůměrně zfilmovaný super hrdina dostane občas důvod se pořádně nasrat, své by mohl vyprávět Bruce Banner, takže když Denzelovi zmlátí jeho oblíbenou sečtělou štětku, vezme nespící vigilant spravedlivost a nastřelovačku hřebíků naplno do svých rukou aby vykopal všechny ty grázly zpátky do Moskvy. Houževnatá Ruská svoloč se ale taky nadá snadno a tak soudruzi zase povolají svého Voloďu, se skoro stejně nevýrazným herectvím jako tady předvádí náš geront, aby si to kluci společně rozdali mezi regály v absolutní tmě. Slepci tak zase pojednou nejsou při sledování thrilleru diskriminování a mi ostatní aspoň nemusíme přemýšlet jak by to vlastně fungovalo s tou vrtačkou. No prostě blbé to bylo až to bolelo a od potupné 1*  Equalizer zachrání jen Chloë Grace Moretz a chytlavý soundtrack. 2**

Hercules (2014)

Tak tohle mne dostalo. Čekal jsem něco jako bastarda stupidního Vzestupu říše 2014 a okoukaného Barbara Conana, a jsem velice rád, že to dopadlo dost jinak. Jasně, z Hercula asi nikdy nebude kultovka, leč rozhodně je to více než koukatelné. Dwayne "The Rock" Johnson předvádí - na poměry - dosti slušný výkon (mile mne překvapil již podruhé) a začínám si pomalu myslet, že asi není jen další hrouda svalů s dvouciferným kvocientem. To samé platí také pro zbytek bandičky takže i díky Johnu Hurtovi je to celkově herecky neurážející. Sem tam nějaká necenzurovaná digitální krev či zpomalené podřezávání krků také potěší. Choreografie jatek je celkem přesvědčivá, i když trochu zarazí zásoba nožů Ruffuse Sewella a - pravděpodobně ve prospěch rovnoprávnosti - angažovaná blond Xena. Obstojně to ale zachrání jeden nebo dva lepší dějové zvraty, trochu prvoplánového humoru a já i přes své výtky sázím 4****. PS.: koukejte na rozšířenou verzi, klasika s PG-13 je nuda až běda. Tam bych šel o 2** níž.