Jupiter vychází (2015)

Tak tohohle filmu je opravdu neuvěřitelná škoda. Divákům se tu totiž od samého začátku naskýtá pohled na zcela nový, neokoukaný, a po všech stránkách nápaditý vesmír, který si už jen svojí propracovaností přímo říká o více filmů. Bohužel, všechno to co se v námětu podařilo vytvořit, to naprosto spolehlivě zatloukl příběh hloupý tak, jak jsem to již dlouho neviděl. Že hlavní hrdinka, apropo herecky podle mne zdaleka ne špatná Mila Kunis, bude ve svém před-heroickém životě ukrajinskou uklízečku, aby se nakonec stala dědičkou čtvrtky známého vesmíru, to je tak strašně podbízivé, že se mi z toho zvedá žaludek. Stejně jako z naprosto nepřehledné, nelogické, chaotické a přitom prosťounké dějové linie, kde se vynořuje a zase bez vysvětlení mizí nespočet vedlejších postav či nevykreslených lokací. Ač tedy herci jsou, aspoň podle mého názoru, velice slušní i dobře vybrání (Boromir jako mentor intergalaktického zabijáka je super), a stvořené universum bych bez obav přirovnal k tomu ze Star Wars, celkový dojem z filmu se sotva doškrábe na žalostný průměr - z milosti udělené 3***.

Rychle a zběsile 7 (2015)

Ze sedmičky Rychle a zběsile je bohužel už asi nejvíce cítit, že celá série se měla ukončit otevřením trezoru v pátém díle, neboť od té chvíle se jedná jenom o hodně krát nastavovanou kaši. Jason Statham je do role hlavního záporáka nasazen příšerně groteskně, a to rodové spříznění s Evansem by mu nevěřil snad ani podmazaný správce dědického řízení. Zbytek účinkujících se donekonečna potácí ve svých známých rolích, kterým se pro dosažení požadované promítací délky jen uměle vymýšlí těžko uvěřitelné historické reálie, jež se neobjevili v předchozích filmech, a jež musí pro mnohé znalce působit přinejmenším rozporuplně. Ve stejném duchu se bohužel odvíjí i celý příběh, včetně akčních scén, kde si, pro mne zcela nepochopitelně, divák odbude velké finále již v 2/3 stopáže. Jediné, z čeho tak může sedmička opět čerpat, je kult celé série. Stejné jako se tedy zarytým fanoušků podařilo z, právem udělených, černých hodnocení vytáhnout stupidní díly 2 a 3, tak úspěšně se daří držet nahoře i tento - zatím poslední. Ze svého pohledu nejlépe hodnotím hlavně finální rozlučku s Paulem Walkerem, ve které se myslím překvapivou symbolikou, a hlubokým chraplákem Vina Diesela, dobře podařilo trefit do správné míru patosu, což zvedá moje hodnocení na slušné ale těsné 3***.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Prve bych rád uvedl, že Avangers 2 urcitě nejsou špatným filmem. Bohužel myslím, že nejsvíc doplácení paradoxně na svého předchůdce - totiž naprosto bombovou jedničku, která v mých očích vynesla akční komiksovky úplně na jinou úroveň. Osobně bych tak řekl, že za můj rozporuplný pocit z filmu může hlavně už prvních 10minut poněkud nemístně přepálené akce. Pak se totiž paradoxně celý děj uklidní a vrátí do standardního vyprávěcího tempa. Druhým mým problémem je určitě méně výrazný záporák celé dvojky. Težko vložit charisma Toma Hindlestona alias Lokiho do tváře plechového stroje. Nic na tom nevylepší ani mutantní poskokové, jejichž roli je možné předvídat hodinu dopředu. No a poslední hřebíček do rakve je vlastně taková vyčpělost celého toho nápadu nasypat všechny superhrdiny do jednoho akčního spektáklu. Velice dobře sice fungují scény mezi Starkem a Rogersem avšak to je tak asi všechno. Vztah Bruce Bannera s Vdovou je děsně umělý a chudák Hawkeye to v překvapivé rodinné vsuvce také nevytrne, i když Jeremy Renner má podle mého svou roli na háku skoro stejně, jako tradičně dobrý Downey Jr. Na krátkou dobu mi také zvedl náladu i Bettany (ten blonďák z Šifry) který je pro postavu Visiona jako dělaný, a svou roli si neustálým ometáním se okolo komixovek Marvelu určitě zasloužil, avšak ani on nemá myslím uplně dostatek prostoru. Zbývají tak akční scény, kde k upamatování je toliko klasické blockbusterovké finále. Zbytek je jen omáčka, která k němu vede, a to je na Marvelovký TOP trhák opravdu málo. 4**** z milosti.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Po naprosto úděsném a těžko stravitelném filmu o prvním doloženém jachtaři se zálibou v zoologii, se na scéně objevuje další adaptace opravdu mnoha lety prověřených příběhů. Vzhledem ke vzpouře proti maturitní otázce na Jidáše Iškariotského, to já považuji za velice dobrý krok, neboť to těm dnešním fakanům nabuší do hlavy aspoň něco, když už to za ně nemohou udělat jejich debilní rodiče a české vzdělávací ústavy. Krom toho, Ridley opět ukazuje, že svému řemeslu rozumí naprosto skvěle, a tak se, i přes věrné vyprávění, chopil provedení naprosto neotřelou, neokoukanou a povšechně netradiční formou. Divákům nenutí žádná zkratkovitá dogmata a dokonce bych řekl, že v určitém ohledu nabízí i alternativní vysvětlení, než je to klasické biblické. Viz Ramsesův rádce, nepotvrditelnost zjevení, dostatečně vyzdvižená kometa při ústupu mořské hladiny a mnoho dalších drobných, ale velice chytrých náznaků. Obsazení Balea je pak už jen sázkou na jistotu. Jsem proto trochu zmaten, když je zde na ČSFD Exodus hodnocen tak nízko, a přijde mi, že jsem snad koukal úplně na jiný film. Původně jsem se chystal bez přemýšlení napráskat 4****, ale jelikož se Exodus nedostal ani do červeného, sázím rovnou 5*****, abych tak aspoň částečně vyvážil cizí názory...

Prometheus (2012)

Prometheus napoprvé očividně není to samé, jako napodruhé. Zatímco po první projekci, jsem bez dalšího rozvažování nasázet 3***, s bohem a šátěcek, po té druhé, si tím vůbec nejsem jistý. Atmosféra filmu je hodně silná, mne asi příliš provokuje velká podobnost s Vetřelcem, která i přes svou očividnou úmyslnost, působí hodně klišoidně a tak nějak okoukaně. Já chápu, že je to zase další 'film před filmem', ale i tak mne to prudilo. Nijak přehnaně bych se nenavážel do dialogů, hereckého ani grafického provedení, protože tam všechno alespoň formálné klape nadpoměrně dobře. Už po několikáté mne napadlo, že ten Fassbender je asi schopnej zahrát fakt všechno a neskutečně se v jeho podání těším na Jobse. Osobně mi tak nekonec možná trochu chybí nějaká dobrá hláška, ještě než nám to začne pěkně postupně umírat, abych si po titulcích mohl vzpomenout na něco jiného než na 100+1 netypických způsobů, jak zhebnout ve vesmíru. Napodruhé jednu zvedám a uvidím, jak příště. 4****

Ledová archa (2013)

Tak takhle to dopadá, když se notně sjetý ťaman rozhodne prorazit v Hollywoodu zfilmováním francouzsky střeleného komiksu. Chudák šikmooká vezme co dobře zná z šílených anime sraček pro otaku a podobné kašpary - hodně krve, usekaných hlav, uřezaných rukou a rozčtvrcených příslušníků lůzy - a celé to zamíchá v kotlíku vlastní schizofrenie. Takže zatímco první polovina filmu splňuje všechny parametry pro nejlepší komorní post-apo všech dob, s parádním nátřeskem neskutečně sugestivní klaustrofobické atmosféry, kde bych bez váhání nasázet 5*****, od 'tunelu' to jde do kytek a vy pochopíte, že jste se celou dobu dívali na úplně jiný žánr. Druhá část Snowpierceru se totiž zoufale utápí v alegorických břitkostech, a veškerý dosavadní děj splachuje do hajzlu. Od té chvíle je všechno narážka na všechno, za každým prd je společenské poselství, a každý doposud nevysvětlený jev je pouze květnatou metaforou na problém moderní doby. Proč?!?! Tohle mohl být sakra hit, a ne jen další z dlouhé řady pseudo-filosofickým ptákovin!! 2** a ještě mne to znechutilo...

Království ohně (2002)

Na tomhle dílku je krásně vidět, že dobrý herec nerovná se i dobrý film. 4 hvězdy áčkového formátu tu jdou do plných téměr celou dobu stopáže, a ať zvedají celkový dojem z Králoství ohně poměrně podstatně, dát víc jak 3*** nemůžu, i kdyby na chleba nebylo. Ani jednomu z obsazených bych to ale nevyčítal. Butler zařve poněkud lacino, aniž by dostal čas cokoliv předvést, Bale nemá zdaleka dostatek prostoru, takže jen umrle běhá a odříkává bezkrevné repliky, a nejvíc tak určitě potěší až McConaughey v netradiční roli. Celý film ale kolosáně táhne ke dnu scénář, ve kterém je logických děr jak v ementálu. Slušnou atmosféru naopak zabíjí naprostá absence humoru nebo kreativity, a dialogy se spolehlivě omezují na strohé oznamovací věty a hláška hodná zapamatování je tu toliko jedna. Koulatelné, ale daleko, daleko za očekáváním.

Divergence (2014)

Přestože tu každy píše o trestuhodných hereckých výkonech (poprávu), stupidních dialozích (poprávu), či vratkém příběhu (také poprávu) mně na tomhle filmu nejvíc dostalo do kolen úplně neco jiného. Totiž evidentní odraz myšlenek a hodnotového žebříčku cílové skupiny - nactiletých holek a kluků. Nechci tu nějak moralizovat, v jedna dvaceti asi nemám nárok, ale čuměl jsem na to jak tele na nová vrata. - - - - - 1.) Podle tohohle je odvaha měřená toliko vykonáním té nejnebezpečnější hovadiny, a to bez ohledu na riziko a smysl. Viz scéna z vlaky, u které mne až děsivě rychle napadá paralela s jízdou mezi vagóny pražského metra. Či zcéna 'skok do temnoty', kde je sice natažený síť, ale skokan o ní neví. Co by se stalo kdyby Čtyřka - óóó jak je sexy, umí dokonce počítat do 4 - zapomněl ráno dole síť napnout, to nevím. Ale určite bych dal o hvězdičku víc. 2.) Tetování má KAŽDY kdo chce být cool. KAŽDY. BEZ VÝJIMKY. Bez něj to prostě absolutně nejde. 3.) Sexy jsou toliko svalouši, nebo ještě lépe, nagelovaní svalouši. Bez ohledu na to že třeba neumí číst - jak by se to taky naučili když jenom lezou po budovách a jezdí na laně. Jiní ale zdaleka nemaji nárok. 4.) Základem prosazení se, je dělat všechno proti běžným konvencím či řádu světa. Aneb srát na následky, když nedáte maturitu, pořad můžete být děsně cool, pokud splníte body 1-3 a neumřete. - - - - - Když si k tomu všemu tedy příčtu výtky které tu jmenují ostatní, namátkou: vykradený nudný děj, rádoby akci upravenou ve prospěch přístupnosti, evidentní nelogičnost prakticky všeho - od elementárního fungování předestřené společnosti počínaje, po jednání většiny kladných i záporných postav konče - nejsem si tak docela jistý, jestli se film namísto Divergence, neměl jmenovat spíše Esencedemence. Dát víc jak 3*** nedovedu a to skutečně zavírám obě oči.

The Gambler (2014)

Tak toto jsem opravdu nečekal. Ne, že bych nevěděl, co si tak asi představit pod slovem gambler, ale to, že uvidím toliko skoro dvě hodiny trvající slátaninu o sebe-destrukčním chování učitele literatury, mne opravdu nenapadlo. Předjímal jsem promyšlený plán, kde hlavní hrdina skončí s penězi všech ostatních v kapse, ale ono to dopadne vlastně skoro obráceně. Respektive nedopadne to nijak. Děj jednoduše skončí skoro stejně jako začal a já osobně jsem v něm nějaké hluboké poselství neviděl ani náhodou. Celý film mi přijde příšerně odtržený od reality, nebo toho co já považuji za realitu, tudíž je pro mne zcela nemožné se jakkoliv ztotožnit s hlavním hrdinou a alespoň částečně překlenout nudné rádoby-filosofické pasáže, které vyplňují dobré 2/3 stopáže. Zbytek tvoří (zprvu) vypjaté scény z nelegálních kasín, kde je pro obyčejného diváka zajímavá toliko ta první, neboť všechny další jsou již pouze její utahanou variací. 1* - a váhal jsem i nad odpadem.

Interstellar (2014)

Předně bych asi napsat pro koho je podle mne film určen. Na své si rozhodně přijdou mrvitelé času a prostoru všeho ražení, intelektuálové využívající se v mnohodimenzionálních nelogičnostech a samozřejmě samozvaní profesoři kvantové fyziky kteří trpí naivní představou, že je možné nejsložitější problémy současné vědy snadno vysvětlit pomoci pár čar na papír formátu A5. Je pro mne tady trochu zarážející, že podle množství pětihvětdičkových sázečů je zde na ČSFD jedinců takové povahy zjevná většina. Samozřejmě nevylučuji, že jsem druhou polovinu toho zvěrstva nepochopil čistě pro nedostatek vlastních intelektuálních zdrojů, přeci jen jako student Fakulty stavební ČVUT se příliš často s relativními veličinami ve výpočtech nestřetávám, protože relativní budovy obvykle padají. Tím tuplem ale nechápu, co bude naše Země s takovými zástupy Einsteinů dělat. Zvlášť když ani nemají filmový vkus. I pokud se totiž přenosu přes téměř nekoukatelnou druhou polovinu, zcela totálně přitékající rádoby fyzikálně-vědeckými zvratky, ani tak nejsem ochoten odpustit celou hromadu stupidních klišé (věčné nedostatky paliva) a WTF momentů ("je nutné něco obětovat" - proč?!?!?). Korunu tomu všemu nasadí už jen několik flagrantních nedostatků, namátkou třeba podrobné pronimrávání psychologického vztahu mezi otcem a dcerou na úkor představení členů posádky, kteří vlastně nakonec jsou dobří jen k tomu aby sami strávili 27 let na lodi, a pak v tichosti zhebli. Je mi tedy velmi líto, že přes poutavý, utopický a thrillerový úvod, by se film pro mne musel od konce první třetiny natočit znovu abych dal více jak 3***. Dále trochu spoiler; /// Od odhalení NASY je to totiž jen pomalu ubývající slepenec, jež by se dal shrnout asi takto: 1.) NASA - 2.) nuda s dcerou - 3.) bác do lodi (srát na výcvik) - 4.) šup skrz červí kouli (proč kouly? proto!) - 5.) hup k moři - 6.) časovědné pindy až běda - 7.) zabít Bourna (hodina stopáže k ničemu) - 8.) proletět černou dírou (to je přeci jen obrovsky hmotný bod, ne? drž pysk!) - 9.) podívat se za knihovnu a zachránit svět (zcela revoluční fyzikální teorie která by zvedla z křesla i Hókinga) - 10.) konec. /// No nezlobte se na mne...