Jak jsem se zamilovala do gangstera (2022)

Historie polského organizovaného zločinu na příběhu jednoho gangstera v podání Tomasze Włosoka (nar. 1990) ,... přesně takhle začínala moje recenze i u předchozího počinu ( Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019)) od režiséra Macieje Kawulskeho , který jako producent stojí i za erotickými 365 dní (2020) . Život gangstera od sedmdesátých do devadesátých let ( něco na způsob českého Příběh kmotra (2013)) což mám jako divák rád, ale tady jsem měl pocit dvakrát opakovaného vtipu, nebo dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, protože ve srovnání s předchozí gangsterkou je to slabší. Jede to ve slušném tempu, technicky i herecky supr, ale i tak tomu chyběla šťáva, něco co by mne chytlo a délka tři hodiny je prostě smrtící, když to nemá pořádně děj, jen sled scének jedné kariéry grázla.

Bagdád střed (2020) (seriál)

Waleed Zuaiter jako bývalý irácký policista Sadámova režimu, který invazi US army ztratil práci a dceru, a aby ji našel v chaosu Bagdádu,musí nechtěně pracovat pro kolaliční vojska, čímž se stává kolaborantem na odstřel a pak se stane i jako spolupracovník na odstřel, protože narazí na kriminální zločiny svých nových kolegů. Mohl bych tomu vyčítat nějaké mouchy jako občas pomalé tempo, nepřehlednost jmen, ale dám pět hvězd. Je to na téma Irák, ale vtipný je, že to není válečný, akční ani psychologický jak by se dalo čekat, ale prostě čirá krimi zasazená geniálně do prostředí rozvráceného Iráku, přičemž ten vizuál za velké peníze je přesvědčivý, autentičnost na jednotku a sympatický hlavní hrdina, kterému jsem věřil každé slovo, gesto, pohyb. I proto, že mám slabost pro filmové prostředí Blízkého východu a jeho témata dám pět hvězd. PS: Taky tam je Hisham Suliman aka arcilotr z mé oblíbené Faudy ( u které každým dnem čekám čtvrtou řadu ), takže bodík plus.

Benedetta (2021) odpad!

Historický film o charismatické řádové sestře s lesbickými sklony ze 17. století má samozřejmě kvality v technických i hereckých disciplínách - krásná výprava, kostýmy, lokace, kupa erotiky, ale pro mne to je odpad. Tak jako v předešlých dílech Paula Verhoevena jako Základní instint, Showgirls ale i telenovelová Černá kniha, se klade důraz na vzepření se konvencím, provokací, odpor proti autoritám hlavně tedy náboženství zejména křesťanství, z kterého má Paul nějaký mindrák. Tady režisér tak tlačí na pilu, že se mi to znechutilo, prostě si myslím, že určité hranice se nepřekračují. To je spíš výraz neschopnost naservírovat divákovi téma, myšlenku promyšlenějšími filmovými postupy nebo autorovou urputnou nenávistí. A hodnocení reálně sráží i historická nevěrohodnost vyvrcholená všelidovou revoltou, která smete toho inkvizitora.

Kanadská soda (2011) (pořad)

Soubor skečů od občas vtipných po úplně nezábavných. Na zabití času mezi dvěma smysluplnými programy se to nějak i dalo.

Zelená léta (1985)

Osmdesátková reklama na československou socialistickou armádu ve čtyřech jednoduchých povídkách, které ve výsledku působí dost hloupě.  Největší terno, které jsem si zapamatoval, když předseda JZD sliboval vojákům za bramborovou brigádu holky na diskotéku.... tak asi tak.

Matrix Resurrections (2021)

The Matrix (1999) jsem považoval za naprosto dokonalý geniální film do doby než jeho hodnotu snížily bramboračkové pokračování. Tahle čtyřka u mne boduje jistým sentimentem, technickou kvalitou a provedením akčních scén, nicméně celá ta překombinovaná konstrukce fikce a reality ... asi jsem zestárnul, ale já už na to jako divák nemám. Bavilo mne to jen jednou v roce 1999, tohle byla nuda, bez atmosféry, napětí se spoustou keců.

Špunti na cestě - Velký vůz (2022) (epizoda)

Jednou jsem viděl mrtvou leklou rybu ... koukat na tohle je stejně zábavné a akční. PS: Řešit v rodinném seriálu týrání ženy a dítěte, které se fakt nevyřeší výchovným pohlavkem, kdo tohle vymyslel.

Polosvět - Polosvět světských (2022) (epizoda)

Jednoduchý dokument na téma život a dílo mafiána pardon podnikatele, kolotočáře, guru Františka Mrázka Antonína Běly. Několik zajímavých informací - už v sedmdesátých letech mu asi prošla vražda policisty, v osmdesátých letech patřil k boháčům, dokonce jeho manželka mohla oficiálně podnikat a dosahovali denně příjmů  dvojnásobek průměrné měsíční mzdy, chtěli ho sejmout protitankvou střelou.... Plusem je, že jsou zde Bělovy fotografie a nepoužívá se jen ta jedna známá z jeho náhrobku, ale hlavně celé to o řád výš posouvá "upřímná" výpověď jeho syna, kterýmu se asi hřejivě vzpomíná z kriminálu na časy, kdy v šestnácti dostal nejnovější merecedes, kdy se bavili po bordelech a kdy obdivoval tátu, kterýho má za boha..

Volným pádem (2021)

Dílo z dílny ostravského Divadla Mír. Dokud tahle parta dělala svoje skeče v krátkometrážních projektech Tři tygři nebo nadprůměrných Skoro na mizině,  vždy platilo, že to má několik výborných geniálních věcí, ale ve větším množství to jde do nezábavného trapna. Takže vystavět na této konstrukci celovečerní film , ikdyž necelých sedmdesát minut nevypadá na celovečerák, tak výsledkem je něco hrozně slabého a i těch vtipných věcí bylo nějak málo a co hůř, mně ten osud hlavního hrdiny přišel melancholicky smutný... což u komedie není trefa do černého. Jedna hvězda za Beatu Hrnčiříkovou.