Místo zločinu České Budějovice - Černé světlo (2023) (epizoda)

Tak ono asi nebylo moc těžký uhodnout vraha hned na začátku, když se tento díl jmenuje Černé světlo a najednou se tam objeví slepec, jehož slepota nemá v ději žádný význam krom matení diváka.  Vrahy nikdy nehádám, ale i tak to bylo zase sotvě za dvě hvězdy.

The Angel (2018)

Špionážní film o zeťovi legendárního egyptského prezidenta Násira, který se stal agentem Mossadu. Výpravné, solidní tempo, technicky a herecky první liga. Tenhle film jsem našel v seznamu nějakého jůtubera jako jeden z pěti nejlepších filmů s tematikou Mossadu a po shlédnutí s tím asi můžu souhlasit. Není to žádný akční film, ale relativně realistický film inspirovaný skutečným osudem Ashrafa Marwana dvojitého agenta, kterého vyznamenali obě strany.

Zlatá labuť - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Příjemné překvapení, že první díl české verze je o třídu lepší než slovenská  Dunaj, k vašim službám (2023) a nejen že je lepší, ale ten scénář je mírně pozměněný čímž se vyvaruje několika nelogickým zápletkám. Lepší dobová výprava, více exteriérů a pokud člověk měl rád to lepší z První republiky (2014) tak první díl dopadl nadějně.

Případ s koncem (2023) (TV film)

Rozloučení začátkem dua Preiss Matásek, které samo o sobě bylo hlavním a asi jediným majstrštykem celé série, protože detektivky samotné jsou spíš z časů nedělní chvilky poezie, ale na pohodu. Geniální na zločinu tohoto dílu je, že mi problesklo hlavou jakási mikrovzpomínka na černobílou verzi Měsíc s dýmkou (TV film) (1967) s Voskou v hlavní roli. Tři hvězdy za příjemnou pohodu a sentiment.

Omar (2013)

Můj první čistě palestinský film aneb o tom jak se žije na okupovaném území klukovi, který je zamilovanej a zároveň má kamarády, kteří tak děsně chtějí bojovat proti Izraelcům. Nic heroického nebo propagandistického, ale výborný realistický vzhled do duše sympaťáka, který se dostane pod tlak z obou stran konfliktu. Herecky a technicky výborné, zejména ty akční pasáže. PS:  Vždy mne překvapovalo kolik Palestinců  kolaboruje s "okupanty" a tenhle film skvěle ukázal mechanismus tlaku, kdy se kolaboranty nestávají snad jen sebevražední islamisti.

Konference ve Wannsee (2022) (TV film)

Německý dokument jako doplněk k televiznímu celovečernímu filmu Die Wannseekonferenz (2022) o konferenci, kde se naplno naplánoval holocaust ve své "průmyslové" podobě. Komplexní pohled na vývoj postavení Židů na příkladu jedné berlínské rodiny. Plusem navíc jsou určitě některé unikátní archivní záběry.

Konference (2022)

Filmová rekonstrukce konference ve Wannsee, kde Heydrich naplánoval technicky konečné řešení židovské otázky. u tohoto německého filmu se člověk neubrání hře "najdi deset rozdílů" při porovnání americké verze z roku 2001 Konference ve Wannsee (2001), která má slavnější obsazení, je herecky výborná a naprosto efektivní v dopadu na emocích na diváka. tato nová verze má prostě plus že je nová, technicky lepší a že se tam mluví německy což podporuje autenticitu o level výš, ikdyž to jinak působí emočně chladně , ikdyž možná to je spíš pozitivum.

Narvik (2022)

Norský válečný film o největší norské bitvě za druhé světové války a vlastně první porážce nacistického Německa, prostě bitva o městečko Narvik, které bylo klíčové pro expres surovin jak do Anglie tak Německa. Celkem solidní II. SV film s příběhem fiktivní manželské dvojice, kdy on bojuje a ona "kolaboruje", akorát poslední třetina rozkouskovaná do skoků v čase je trochu mínus. Na toto téma je asi nejlepší Boj o těžkou vodu (2015) , kde také hraje Němec Christoph Bach (nar. 1975, Západní Německo) akorát ne konzula ale vědce.

Tunel (2019)

Finsku se říká země tisíce jezer a přesně tak by se Norsku mohlo říkat země tisíce tunelů ( respektive 1100 ) a občas tam dochází k nehodám, čímž je inspirovaný i tento katastrofický film. Uchvátil mne námět, norská zimní příroda, technický systém správy tunelů, ale ten film samotný zahynul na způsobu vyprávění. Čekal jsem něco strhujícího ale ne něco ve stylu leklé ryby.