• Krátkometrážní

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Dallas po Turecku. Nahlédnout pod pokličku uvažování jiné kultury je zajímavé. Ale musí to být koukatelné.

Farmář hledá ženu (2010) (pořad)

Pár dílů jsem shlédnul, zbylé mi odvyprávěla přítelkyně, která pořad nadšeně sledovala:-) O něco lepší úroveň, než např. Prostřeno. Zajímavé hlavně tím, že štáb sleduje účastníky dlouhodoběji a o osud zúčastněných se zajímá. Také mám dojem, že hlavním cílem Farmáře je opravdu dát dva lidi dohromady a ne pouze sestřih negativních emocích a eskalujích konfliktů, ke kterým nutně dochází... A díky tomu, že účastníci jsou vybíráni jiným klíčem, než u jiných RS, není výsledkem soustavná přehlídka trapnosti, ale jsou k vidění i nějaké zajímavé okamžiky.

Prostřeno! (2010) (pořad)

Pokud si chcete zkazit náladu, nebo se škodolibě smát nad reality-show úrovně uštěpačné pavlačové báby, ve které si lidé různých kvalit přišli vyvařit ostudu za 25.000, je to pořad právě pro vás. Pokud se zajímáte o sociologii, nebo nedejbože o vaření, odpíchněte se raději vařečkou co nejrychleji od telky a uvařte si něco stravitelnějšího. ___ Dejte dohromady např. protivnou nánu, příslušníka menšiny, distingovaného pána, magora, který sotva dodělal základku, přidejte excentrika... zkrátka lidi, které spojuje pouze to, že si chtějí navzájem dokázat, kdo lépe vaří... Co asi z toho může vzniknout jiného, než pokažený večer? ___ Jedna hvězda za další nelichotivou sondu do temných hlubin duše národa a také za vcelku přiléhavé komentáře Vydry a Bouškové, kteří se - bohužel - uvolili uvrtat do tohoto děsu... ___ PS: Některé díly se pravděpodobně navždy zapíší mezi černé perly historie na YouTube. (VIP verzi jsem neviděl, možná je to o něco lepší.) Zajímavý komentář: Verbal

Kókaku kidótai: S.A.C. 2nd GIG - Individual Eleven (2006)

Japonsko, doba po 3. světové válce a odstranění radiace pomocí nanotechnologie, o které se mluví jako o japonském zázraku... Kyberprostor a v něm skrytý potenciál revolučního hnutí... Film je sestříhanou kompilací seriálu o 11 jednotlivcích volně rozšiřující původní anime trilogii GITS (vytvořené 1995–2006). Film určitě nabízí velké množství materiálu k zamyšlení. Pro diváka, který seriál nezná, však děj může působit trochu zmateně a závěr překombinovaně. Stopáž je poměrně dlouhá. Razantnější sestříhání by však pravděpodobně ještě více ubralo na srozumitelnosti... Každopádně jak situace v utečeneckých táborech přituhovala, a ke slovu se přihlásila akce, film mou pozornost vtáhul do děje a udržel až k závěru. ____ Téma "ideálů revolučního hnutí" mi nějak není po chuti... Zatím téměř všechny vize technologie a budoucnosti (nebo spíše budoucnosti kygerzločinu), se kterými autoři anime o „duchu ve skořápce“ přišli, mi připadají potenciálně možné, jakmile technologický pokrok trochu postoupí... Také si kladu otázku k čemu policejní kybork potřebuje velké kozy?:-) A pak, že "Ghousti" netrpí fan servisem...:-) V porovnání s ostatními "celovečeráky" GITS, hodnotím "jen" 4 hvězdami. Předchozí tři filmy mě bavily přece jenom o něco více. Toto je čistá recyklace, takže hodnotím přísněji...

Lakomá Barka (1986)

Vynikající animovaná pohádka, plná láskyplného humoru - toho jemnějšího i toho drsného. Groteska občas řízlá hororem. Ale s mírou, znáte lidi:-) Kouzelná animace, hra se světlem a stínem. Vše podkresluje skvělý hudební doprovod. A pan Werich si čtení zjevně užívá. Jako dítě jsem měl tuto animovanou pohádku v oblibě a i dnes se na ni rád podívám znovu. Čtvrt století stará záležitost směle strčí do kapsy naprostou většinu současné produkce, včetně novodobého Fimfára a Fimfára 2.