• Krátkometrážní

Já a robot (2013) (seriál)

Buddy krimi seriál, ve kterém v hlavních rolích vystupuje polda John (Urban) trpící traumatem ze zpackané akce a jeho přecitlivělý robotický kamarád Dorian (Ealy). Technicky je seriál na slušné úrovni, nechybí vtipné momenty, hudebně i jinak nechá vzpomenout na klasiky žánru. Co díl to jeden případ. Seriál by mohl být svižnější a více "dospělácký". Ale možná mě jen ukolébával ten Dorianův klidný hlas.

Arrow (2012) (seriál)

Průnik toho nejprovařenějšího z mýdlových oper a akčního béčka pro děcka ve stylu Robina Hooda a parkůrové komiksárny obsazené pohlednými herci. Naštěstí technicky celkem zvládnuté, což Arrow mírně pozvedá z úplné nudy ve Starling City. Jatka, která Olík občas rozpoutá (ale nebojte, decentně, krev prakticky není vidět) edukativně vyvažují lekce z rodinné výchovy. Schéma nápravy města postaveném na konfrontování jednotlivých bossáků je stále více méně stejné. Občas proběhne nějaká dějová či dramatická odbočka. Pointu ohledně ztroskotání Olíkovi jachty, se divák dozví hned v úvodním dílu. Zacílení je zjevně spíše na mladšího diváka, starší ročníky tenhle seriál asi příliš neuchvátí.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

(e1) Svižná zábavná popcornová oddechovka napěchovaná hláškami, podařenými triky a obsazená poměrně dobrými herci. Rozmanitá partička lidí s hezkou tvářičkou jde bez zaváhání z mise do mise a se vším si poradí. Zábavnost roste s přibývajícími díly. Spin-off produkce mezi jednotlivými marvelovskými filmy o Avengers je dnes poměrně pestrá a Agents of S.H.I.E.L.D. tenhle stroj na zábavu rozjeli... Začínal jsem na 2*, ale protože zjišťuji, že míra těšení na další díl převažuje nad výhradami a míra nadhledu seriál neutápí v rozpacích, když se kombinuje "vitamín C a kvantová fyzika", dávám 4*. Koment platí jen pro první a druhou sérii. Trojka je děsná, čtyřku vytáh povedený inhumanní záporák a v pětce si připadáte jak ve Star Treku, který dvakrát nemusím.

Muž z oceli (2013)

A je tu další převyprávění klasického komixu se Supermanem - jen oděné do poněkud modernějšího a epičtějšího hávu. A nezbytného, mírně redesignovaného, legračního oblečku (ty červené trencle oblíklé na kalhoty by už dneska asi neprošly). Jinak standardní americká bejkárna, jak jsou diváci zvyklí.

Nibbles (2003)

Výtvarně zajímavé, svižné, žravé...

Old Boy (2003)

Způsob této pomsty se mi zdá být poněkud podivný. Řádně ujetá jízda, která mě na jednu stanu ohromně bavila a na druhou stranu uváděla do rozpaků. Abyste se mohli mstít takhle komplikovaným způsobem, musíte být za A) fakt pracháč, a za B) fakt magor. Ale ponechme realizmus stranou. Zde hraje první housle poetika školy jihokorejských akčních filmů a v tomto ohledu předvádí to nejlepší. Co však sráží moje hodnocení vždy dolů, u Oldboye nevyjímaje, je sázka na spekulativní "psychologii", která do detailu předjímá chování postav. Celkový dojem je však velmi příznivý.

Tajemství Pravdy (2008) (seriál)

Celkem příjemný fantasy seriál rodinného typu, ve kterém dobro bojuje se zlem o svobodu a vůbec. Styl vyprávění i hraní je spíš pohádkový, střídaný akcí a dramatičtějšími fantasy prvky. Kouzla se vyloženě povedla. Pokud se nenecháte odradit prvními dvěma twajlajtoidními pilotními díly, dá se to celkem užít (nezapomene-li při tom divák na věkovou kategorii, pro kterou je seriál určen). Špetku uvěřitelnosti zápasů si tvůrci zajišťují rychlým střihem a zpomalovačkami. Koukatelně hraje potrhlý čaroděj Zedd. Hlavní záporák, mocný temný mág Darken Rahl, má vizáž vyžilého floutka a není vůbec děsivý. Zpovědnice Bridget Regan si mohla v Pátračovi vyzkoušet - podobně jako Kristen Stewart v Twighlightu - celou plejádu zamilovaných pohledů plaché laně. Hned pak popadne dýku a šmik šmik záporáky. Případně nejdřív šmik šmik a potom oddaný pohled: "Opět jsi mi zachránil život, Richarde!" Kolikrátpak to ještě v seriálu zazní? :-) Jediné, co by snad mohlo úzkostnou matku odradit od toho, aby nechala své ratolesti koukat, je sem tam nějaká ta krev, nějaké to mučeníčko ve stylu S/M. Takže tyhle epizody doporučuji dětem odfiltrovat. Některé díly jsou ale celkem povedené, ba i vtipné...

Pupendo (2003)

Bylo to takové... mozaikovité... Jakoby poslepované z více filmů. Asi jako ta mozaika, do které Mára a ředitel Břečka zazdili "vzkaz budoucím generacím", kterou potom zase museli rozebrat, protože do školy zateklo. Pokud bychom některé scénky odebrali, vlastně by se to nepoznalo. To je možná škoda. Ale každý z těch kousků něčím potěší, stejně tak jednotlivé postavy. Občas zahlédneme záchvěvy umu práce s kamerou, jakoby tréning na Kawasakiho růži.

Halo Legends (2010)

Dynamičnost a poutavost anime-povídek postupuje od statičtější kusů k těm zajímavějším a akčnějším. Výtku mám k nevyrovnanosti kvality animace. U některých povídek v úvodu jsem měl pocit, že se koukám na anime z roku 1990. Srovávat s Animatrixem má smysl jen co do struktury, nikoliv obsahu. Ten je v Halo o poznání víc orientován na akci a boj, než na filozofování. Ale souhlasím s připomínkami, že mytologie je o dost plošší a méně zajímavá, než by si divák přál. Samurajská parafráze ve futuristické podobě mimozemských válečníků je fajn. Trošku mě místy otravovala určitá klišovitost a nadsázka, ve které postavy vypadají spíš jako superhrdinové, než lidští bojovníci, byť technologií obalení. Celkově hodnotím kladně - Halo Legends rozhodně stojí za shlédnutí.