• Krátkometrážní

Kmeny - Hipsteři (2015) (epizoda)

Z dílů, které jsem shlédl, mi ten o hipsterech připadá vydařený. I přes krátkou stopáž jsem získal jakýs takýs vhled, zorientoval jsem se. Divákovi je několik hipsterů představeno, dozví se něco o kulturních souvislostech, historii, módě, hudbě, hodnotách, záměrech, dokonce oblíbených obchodech a kavárnách. Ve srovnání s ostatními hutný díl.

Kmeny - Hooligans (2015) (epizoda)

Co se dílu o hooligans týče - tvrzení, že Kmeny něco mapují, je nadnesené. Jde spíš o takovou črtu natočenou spíš videoartovými postupy, než dokumentárními. Tuna opakujících se více či méně nudných záběrů budí dojem náhody a nezájmu ze strany autora. Informační hodnota na půlhodinovou stopář až zarážejícím způsobem malá.

Kmeny - Rap (2015) (epizoda)

Na tenhle díl jsem se dost těšil. Je takový... samožerný. Řekni mý jméno! Orion!!!!

Kmeny - Skinheads (2015) (epizoda)

Velmi zajímavý a snad i poučný díl. Sympatičtí protagonisté. Dobře natočeno, dobře sestříháno. Škoda, že takhle nevyšly i některé další díly.

Kmeny - Tattoo (2015) (epizoda)

V rámci krátké plochy 25 min. asi maximum, co se do dokumentu vejde. Chci se dozvědět víc. Víc obrázků, víc přístupů, víc osobností. Tohle bylo nahlédnutí pod pokličku, řekněme, artovějšího a osobnějšího přístupu.

Kmeny - Thrash metal (2015) (epizoda)

Silně homevideo dokument, který působí dojmem, že to točil někdo, kdo trashmetal nesnáší. __ Dokument představí všeho všudy dvě české trashmetalové hudební skupiny. A to poměrně banálním způsobem. A tak mi jako nejzajímavější přišly ty džísky s nášivkama a skutečnost, že i TM hudebník je schopen vyučovat děti na ZŠ. Co mi vyloženě chybělo: pár slov k textům, postojům a názorům hudebníkům, něco o samotné hudbě pro ty, co se v tom nevyznají, něco o fanoušcích a trashmetalové scéně v ČR. Tj. prakticky vše, co v dokumentu nebylo. Když přičtu rádoby artovou kameru, zbytečně natahované, či opakující se záběry, bezobsažné rozhovory, je z toho nuda a pocit ztráty času.

Labyrint: Zkoušky ohněm (2015)

Zdá se, že scénář měl zachránit casting povědomých tváří. Už chyběl jen Jon Snow a Daenerys Targaryen letící na... helikoptéře. Tyrionova prořízlá pusa by se také hodila. Ale ten je na roli maze runnera krapet starej. A taky pomalej. I když labyrint level 2 se nekoná, hodně se běhá. Skutečným účelem Placerů je zřejmě vyhledání nejrychleji běhajícího teenagera, kterého potom v laborkách Z.LS.N. namelou do zázračné anti-raplí pilulky. Kdo asi za celou tou konspirací dospělých proti teenagerům bude? Nějaké rozmazlené děcko? Snad odhalí více třetí díl. Nebo radši ne. Už další díl netočte.

Malý Pán (2015)

Mix Skálových komiksů Velké putování Vlase a Brady a Jak Cílek Lídu našel. Skálův komiks miluju a jeho hravé umění si upřímně užívám. Nemám ale moc rád marionety, neboť jsou příliš neživotné. František Skála však svým loutkám vdechl duši a v Malém Pánovi ožívají. Jestli tenhle animovaný film není na nominaci na Oskara, pak už nevím jaký. Zajímavý komentář: Sarkastic.

Malý rytíř Trenk (2015)

Drak vegetarián, království zachraňují děti, kteří mají prase místo pejska, holky jako rytíři... A největší ničemnost padoucha je ta, že ukradne dráče... Kam ta civilizace spěje?:-)

Marťan (2015)

Filmařům se povedlo mě přenést na Mars a vytvořit iluzi opravdového dobývání vesmíru. Až tedy na některé ptákoviny, které mě vracely opět do křesla na Zem. Pokud film shlédli skuteční pracovníci NASA, museli se buď válet smíchy, nebo neskutečně trpět. Závěrečná třetina byla z logického hlediska čistá lobotomie diváka. Sci-fi mám rád, ale fikce musí být uvěřitelná. Tady to tak nějak padlo na oltář dramaturgického oblouku a akce. Jak bylo ve filmu řečeno, "NASA nemá ráda oheň". Zato Hollywood ho zbožňuje, dodejme. Filmu prospívá humor a jisté odlehčení. A co se vyloženě povedlo, byla Markova postupná fyzická proměna. Kdybych si měl vybrat mezi Marťanem a Moonem, sáhnu po Moonu.