• Krátkometrážní

Plurality (2012)

Na tomhle kraťasu se mi líbí všechno - námět, který by vystačil na celovečerák, zpracování, žánr, herci, efekty, hudba i grafika titulků (líbí se mi, když titulky neodbydou a nějakým nápadam graficky propojí s dějem).

Defiance (2013) (seriál)

Žánrově rozmanitý a celkem ucházející rodinný sci-fi seriál bez pocitu, že vám někdo provádí lobotomii mozku. Tedy až na jednu či dvě ulítlé epizody (jako např. komplikované pohřbívání kyselinou a obživnutí jedné postavy díky nanotechnologii - při lepším ztvárnění by se to ale možná dalo skousnout.). Z počátku ne moc originální, ale postupně se děj rozvíjí a docela mě to vtáhlo. Artefakty integrované do těla... konečně nějaká pořádná zajímavá sci-fi technologie. A to propojení s irathienskou mystikou, to je hotová lahůdka. Co se týká rozmanitosti ras alienů, jdou tvůrci cestou pestrosti. Provedení masek pak nechá občas vzpomenout na Muppet Show (fakt jsem jediný, kdo si u sledování vzpomněl právě na Muppety?). Žánrově to je od všeho trochu - kousek z Terra Novy, kousek ze Star Treku, kousek z Indiana Jonese... Atmosféra se přelévá z polohy nevážné do vážné a zase zpět. Ale jinak je to příjemný a dobře koukatelný seriál s povedenými triky a místy skvělou zvukovou podmalbou - skoro jako od Vangelise. Relativně krátká životnost postav ve vedlejších rolích pak zajišťuje, že se vztahová témata nevlečkou (opravdu jsem to napsal?).:-) Performují zde vedle sebe herci prvotřídní i úplní dřeváci. Jako např. rozhovor Fionnuly Flanagan a Justina Raina. Ale i tak může vzniknout kouzlo nechtěného.

Maniac (2011)

Na kraťasy mám poměrně přísná kritéria. Režisér má relativně malý prostor, na kterém musí diváka odpálit. V tomto případě se tak nestalo. Strašidelné to není. Spíš taková nuda v Brně. Dva sériové vrahy následuje dvoučlenný natáčecí tým. Paradokumentární, řemeslně zvládnuté, černobílé, bez pointy. Resp. pointa je slabá a nevýrazná, tak na úrovni nějakého pubertálního zastydlína. Možná šlo o nějaký druh humoru, jehož smysl mi uniká. Ale nezaujalo mě to natolik, aby mi to vadilo.

Highlander (1992) (seriál)

100 % ztráta času (99 % nuda, 1 % nezajímavé šermířské souboje).

Horizont události (1997)

Kdybych měl tohle mrazivé scifi přirovnat k dortu - působivý sci-fi korpus pokažený lacinou hororovou polevou.

Ataque de Pánico! (2009)

Jako samostatný kraťas nic moc. Chtělo by to alespoň krapet děje. 5 min. adorace na destrukci mi nějak k ucelenému filmovému zážitku nestačí. I intro počítačové hry předvede občas víc.

Alicia (1994)

Aby tohle člověk pochopil, musel by asi žít ve Španělsku. Perverze katolického pojetí některých druhů hříchů (opakuji: některých) asi někomu vyhovuje. Když se to zfilmuje, je z toho bizardporno. Když se to zfilmuje umělecky, jsou z toho psychicky zdraví diváci bezradní, protože se jim chce zatleskat i duševně zvracet současně. Čím si nejsem u tohoto kraťasu jist, jak je na tom s psychickým zdravím režisér - jestli to je osvěta, nebo agitka.

Vařte jako šéf! (2013) (pořad)

Kvalitně udělaný pořad. Od toho, co účinkující v kuchyni předvádí, přes interiér, vybavení... Formát šéf a tři sympatičtí kuchtíci má ten správný edukativní šmrnc a Pohlreich se tu chová jako člověk a ne jako bestie (což skalní fanoušci samozřejmě nepochválí, ti mají raději tu bestii);-). Kritiku těch tří kuchtíků v komentářích moc neberu. Mě naopak ten kontrast zkušený mentor / žáci baví. Ocenil bych podrobnější vysvětlování postupů. Mám dojem, že hodně přeskakují (asi aby toho ukázali víc) a pro začátečníka jsou některé momenty trochu moc honem, honem. Ale zase má pořad celkem odpich a neukolébává, což se mi občas u kulinářských pořadů stává.

Falling Skies (2011) (seriál)

* 1. série: Na FS se mi líbí to stejné co před shlédnutím: název a plakáty. Aneb - vše, co vás zajímalo, jste viděli v traileru. Padající obloha je jinak velmi ukecaný rodinný seriál se špetkou thrilleru. A hodně, ale opravdu hodně velkou dávkou lekce z rodinné výchovy. Zadání mohlo znít takhle: "Ať to produkuje někdo slavnej, hrajou tam pěkný kočky, a jsou tam hustý alieni, který budou připomínat District 9. A hlavně, ať je to levný. Ale ať to vypadá jako drahý. A hlavně žádný sex, ať na to můžou koukat i děcka." Seriálu by hodně pomohlo obsazení lepšími herci. Ale zase pochybuji, že ti by byli ochotní do bezvědomí odříkávat klišovité věty. Tuhle sezónu s klidným svědomím přeskočte. O nic zásadního nepřijdete. ** 2. série: Začíná to být ono. Sice nepochopím, jak někdo, kdo urazí stovky mil, může mít stále čisté ponožky, ale jinak mnohem koukatelnější a hi-tech, než pvní série. Přidal bych hvězdu, ale ve srovnání s lepšími seriály, by to nebylo fér. ** 3. série: Je přesně tím, čím seriál chtěli diváci mít hned na začátku. Akce, napětí, špína a alespoň trochu důstojné konfrontace s alienama. A dramata méně banálnější, než že si chce někdo pro sebe ukrást nějaké léky navíc. Vypadá to také, že se začíná trochu rozehrávat a do rolí dostávat i většina herců, kteří zatím hráli, emh, podprůměrně. Jako např. Noah Wyle (aka Tom), že? Koukatelné, ale ke třem hvězdám tomu zatím stále něco chybí. *** 4.--5. série (prý finální): Tvůrci pochopili, co diváci očekávají, a to jim servírují. Prakticky v každé epizodě se najde nějaký ten wtf moment, ale v zásadě jde o slušné akční rodinné sci-fi neurážející inteligenci diváka, na které mě baví se koukat. Vyjma té do*ebané finální epizody. Tam je špatně snad všechno. Úplně všechno. S klidným svědomím zvyšuji na 3 hvězdy a směšný závěr tvůrcům odpouštím.

I Gordon Ramsay se nechá poučit (2010) (pořad)

Ostatní pořady Gordona Ramsaye rád sleduji, ale tohle, to je teprve moc zajímavé pokoukání. Český název "I Gordon Ramsay se nechá poučit" je fakt legrační... Spíš by se to mělo překládat jako "Gordonův velký útěk." - Po jednom náročném roce se Ramsay rozhodl všeho nechat, od všeho zdrhnul a vypravil se na pracovní cestovatelskou dovolenou po Asii. A divákům představuje své kulinářské objevy. Název "Gordon's Great Escape" také odkazuje na pořad Jamieho Olivera: "Jamie's Great Italian Escape" (což se nám z nepovedeného českého distribučního názvu rovněž vytratilo). Ačkoliv Ramsay ve "velkém útěku" není tím ďáblem, jak ho známe z kuchyňských Nočních můr a Pekelné kuchyně, ani zde se občas nezapře. Nicméně nám Ramsay ukáže i svou lidskou tvář - ať již prokazuje respekt k tradicím (upřímně - některým stravovacím zvyklostem bych se vyhnul obloukem, Ramsay se do všeho vrhá po hlavě) či se ujímá role žáka vedle kuchařů v nejrůznějších koutech Asie. Potěší a pobaví, když se Ramsay pokusí něco se sebou dělat a vezme lekci meditace v thaiském buddhistickém klášteře, nebo se nechá sekýrovat šéfovou v kambodžské vývařovně pro sirotky či o pár dnů později uvaří pro premiéra nebo krále a královnu. Vysílala Fox-tv s rychlodabingem, což znatelně ubíjí autentičnost a divák si nemůže svůj zážitek a Gordonův slovník vychutnat naplno (ach jo, to tam nemohou dát titule?!?!).