Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

4. Mission Impossible me bavila hodne. Je to presne to, co od teto znacky ocekavam. Naprosto silene akce a technicke vychytavky hranicici se sci-fi, to vse ve spionskem duchu. Je to ale zaroven i to, co mi tak nejak brani dat pet hvezd :) Je to sice vsechno super, ale zaroven to ma stale nadech "beckovosti" puvodniho serialu...v takovem tom stylu, kdy si uzivate bombastickou scenu, ale zaroven vam v hlave cervicek pochybnosti neustale pripomina, ze to je tak strasne nemozne a na efekt, ze by to v realu proste nikdy neslo :) A to je presne to, co treba u novych bondovek s Craigem temer neni (jsou tam male vyjimky). Soucasne bondovky (zminuji je kvuli podobnemu zanru) jsou pomerne realistickou zalezitosti. Mission Impossible stale drzi (protoze to je proste styl teto franchise) takovou tu brosnanovskou "sci-fi" akci 90. let. Ctverka ale oproti tretimu dilu velmi zamakala na pribehu. Vsechno do sebe dobre zapada, ma to prekvapive momenty a to vsechno s nostalgickymi easter-eggy na uplne prvni film sagy. Takze si opet uzijete Prahu a ceske herce. To v US filmech primo miluju :) Takovy ten vtipny narodni hrdy pocit, kdy vam ukazou Kreml a vy pritom cumite na prazsky Hrad :-D Casting se povedl, opet je tu Pegg (ktery byl i ve trojce), ale Luther (Rhames) tu ma tentokrat jen male cameo. Lokace jsou bezva, hlavnim tahakem je urcite Dubaj a nejvetsi mrakodrap sveta Burj Khalifa. Hodne ocenuju stridmy, ale trefny smysl pro humor...napr. jak si autori delaji legraci z typickych propriet serialu, jako je kazeta s infem o misi nebo masky. Trochu mi vadily jen dve sceny, kde bylo hodne citit CGI, ale jinak to bylo fajn i po technicke strance. Cruise kazdopadne ukazuje, ze nestarne. V 49 vypada porad stejne.

Mission: Impossible III (2006)

Rozhodne mnohem lepsi nez druhy dil, coz byly podivne zpomalovaci orgie Johna Woo s naprosto silenymi scenami na motorkach. Abrams je uplne jiny kafe, hlavne v prvni pulce, ktera me hodne bavila. Akce sice opet crazy, ale presne na te hrane, kde je jeste tak nejak skousnutelna. Takovy ten styl bondovek 90. let s Brosnanem. Vsechno pekne boucha, strili, podivame se do Nemecka i Vatikanu. Vse vymysleno v duchu serialu (serie) vcetne typickych masek. Ovsem druha "asijska" pulka je jaksi uplne neco jineho. Zajimava zapletka tocici se kolem cerneho trhu s kdovicim se zmeni na jakousi instantni pomstu hlavniho padoucha. Do toho intriky, ktere ale pokud jste zanru i hercu znali, pomerne rychle prokouknete. A k tomu nejsou nektere dulezite akce - kradeni, pruniky - vubec ukazany. Druha polovina filmu to zkratka nejak pomotala, ze kdyz si chci neco typickeho z trojky MI vybavit, vzpomenu si jen na Kralici packu a bombu v hlave. A to je malo. Melo to i na 4*, ale Abrams se tolik zabral do kamerovych fines znamych treba ze Star Treku - rychle strihy, roztresene a rozmazane zabery, ruzne odlesky - ze trochu zapomnel na to hlavni, poradne dokoncit pribeh.

Shazam! (2019)

Zajimavy pokus DC o komedialnejsi komiksovy blockbuster. I kdyz to ma pomerne dost vtipnych momentu, na konci jsem se proste nemohl zbavit pocitu, ze jsem videl kycovitou blbinu, takove novejsi Power Rangers :) Z velke casti je to mozna tim, ze o SHAZAMovi vim docela prd. Videl jsem jen kratas s Black Adamem (https://www.csfd.cz/film/285806-superman-shazam-navrat-cerneho-adama/komentare/?comment=10093829) a taky se mihnul v ostatnich DC animacich. Komiksy jsem ale necetl. Nejlepsi je kupodivu prvni pulka filmu, kdy Billy Batson aka SHAZAM dostane tak nejak mimochodem jakesi superschopnosti od tajemneho carodeje a protoze mu je teprve 14, musi nejprve za pomoci sveho kamose z pestounskeho domova zjistit, co jsou jeho limity. A protoze jsme v moderni dobe, vsechno jde rovnou na YT :) Jedine, ceho si je vedom hned od zacatku je, ze mu magicka supersila dava telo namakaneho dospeleho...ehm, muze. Je to skoro s uvozovkami, protoze kostym SHAZAMA je vsechno jen ne cool :) Levi celou dobu pusobi jak nasamponovany vycpany teplous, coz je samozrejme zamer. Bohuzel ani po nastupu zaporaku na scenu se muj pocit, ze koukam na opravdu nejdetstejsi komiks ever, nezmenil. Padouchu je vlastne 7in1. Sedm smrtelnych hrichu (demonu) v tele Dr. Sivany. Smysl jsem absolutne nepochopil, protoze ve filmu vpodstate temer nic neudelaji a nejsou vyuziti tak, jak by mohli byt. Pusobi jako kdyby vyletli z Dooma, ale zaroven je vse totalne kids-friendly - behem filmu uvidite max kapku krve jak tece ze SHAZAMova nosu. Jinak je vse ciste a nenasilne jak lilie. Mark Strong se sice snazi, ale nijak zlovestne nepusobi a komedialni styl snimku se mu nedari ani vychylit na stranu neceho temneho. Zaver to pak zazdi jeste vic a na ty kostymy se proste nedalo koukat. SHAZAM asi nebude muj salek kavy, ale je to komiks, na ktery muzete vzit klidne male deti. Ostatne nekolik deti je i ve filmu a jsou legracni. Konkurencni Marvel umel byt napr. v Ragnaroku dokonale vtipny, ale pritom to bylo cool a chlapacke. Tohle je jen pubertalni. Cilovka je jina. I ten hero feeling je zde jen takovy nanicovaty. Proste cukrova vata z pouti. No big deal. [v titulcich jsou dve dotacky]

Equilibrium (2002)

Takovy slabsi Matrix, z opacne strany. Jakoby se probral agent Smith a rozhodl se svhrnout system, ve kterem se vedeni lidstva po 3. svetove valce jalo pomoci leku vymytit preventivne vsechny emoce. Asi zamerne je nazev "leku" Prozia podobny Prozacu. Lide jsou zdrogovani - otupeli, poslusni, jako loutky. Pro zjednoduseni se vse odehrava v betonove dzungli jednoho mesta Libria (ktera mimochodem vypada jako amaterske CGI, holt rok 2002), kde se poradaji razie na cleny podzemniho rebelistickeho hnuti, nici se umelecka dila, hudba i zvirata. Problem cele te myslenky je, ze je to utopie brutalniho kalibru, cemuz se - zda se - nedokazi ubranit ani sami herci a obcas jsem mel pocit, ze si mysli to same, co divak (ja), div jim z toho necuka koutek :) Napr. by me zajimalo, jak maji obcane Librie bez emoci sex, jelikoz Preston (Bale) tu ma dve deti :) Je to na rozdil od pomerne uveritelneho Matrixu (pokud se to da o sci-fi rict) opravdu kravina, ale ma nekolik vcelku cool prestrelek i melee souboju. Rovnou se tu mluvi o kata se zbranemi, coz z toho dela jakesi karatisticke zduvodneni "nesmrtelneho Johnyho" :) Ale opet, zatimco v Matrixu je kazdy souboj defacto videohrou (v pravem slova smyslu, v Neove hlave), tady je Preston realny clovek, v realnem svete, ale dela totalne nerealne veci :) Presto me to bavilo, protoze jsem to bral jako jeho trenink na Batmana :) Osmadvacetilety Bale tu ukazuje, ze na Temneho rytire fyzicky ma aneb "he got moves!" a je mi jasne, proc si ho Nolan vybral.

Resident Evil: Vendeta (2017)

Urcite nejlepsi dil CGI serie Resident Evilu a mozna i lepsi nez hrane filmy teto francizy. Nevim, jestli za to muze jiny reziser nebo technologicky pokrok - asi oboji - ale vizualni kvalita je na velmi vysoke urovni. V nekterych scenach, kdyby je clovek pauznul, jsou CGI charaktery temer k nerozeznani od realnych hercu. Az na zenske postavy. Je mi zahadou, proc zde chlapi vypadaji tak neskutecne realne - kazdy vous, vraska...fakt si s nimi brutalne vyhrali - ale holky? opet maji takovy ten fetisisticky manga styl. Neprirozene stihle boky, velka prsa, oci...proste pusobi stale docela komiksove na rozdil od jejich muzskych protejsku. Co se tyce atmosfery, top je urcite uvodni scena v opustenem sidle, zrejme zamerne pripominajicim prvni RE videohru, kde je pokrok proti "Damnation" z r. 2012 videt asi nejvic. Svetla a stiny, textury, pohyby vojaku plus skvele hororove ladeni...proste lahoda. Mozna je to az prilis kvalitativne prepalene, protoze pak uz to tak super neni. Jakmile napr. dojde na dialogy, opet to ma takovy divny japonsky patos. Mne proste prijde, ze zapadni hrdinove, at uz v knihach nebo filmech, tak divne nemluvi :) Story je sice jednoducha - padouch se msti, je nutne ho zastavit - ale do Residenta se hodi. Uplne odstranili vsechny slozitosti z "Damnation", takze tu nejsou lickeri, Ganados ani Plagas a mne to vyhovovalo. Mozna nemuseli tolik odbyt detektivni stranku pribehu, ale je jasne, ze se chteli zamerit spis na akci. Zatimco v predchozich dilech byl hl. hrdinou Leon, zde ma o neco vic prostoru Chris Redfield, ktery se v CGI filmech zatim neobjevil. Leon je takovy lezerne sportovni agent, ktereho uz prilis nebavi zabijeni zombiku a utapi svuj zal ve flasce, Chris je namakana korba, ktera proste dela svou praci a zachranuje svet, i kdyz to casto boli. Jejich akcni double-team funguje vyborne a neustale stupnuji crazy akcni sceny. Ke konci uz je to opravdu hodne prestrelene a i Chucku Norrisovi by spadla brada z toho, co predvadeji :) Ale budiz, je to videohra a kouka se na to dobre :) Zaverecna prisera se mi taky libila ze vsech tri dilu asi nejvic. Grafika dela proste hodne. // 70% // [opet jsem koukal v CZ dabingu pro jistotu, protoze na blurayi mely prechozi dily hodne zmrvene titulky]

Skála (1996)

Jedna z klasik devadesatek. Tenhle film je proste akcni pecka po vsech strankach, i kdyz je to, koukam, Bayuv teprve druhy celovecerak, po rovnez uspesnych Mizerech. Skala ma vsechny jeho typicke vychytavky - vyborne herce, spousty zaberu "z podhledu", honicky s auty, plno high-tech serepeticek od vystroje vojaku po letadla, cool scenerie... Je to svym zpusobem akcni kyc nejvyssiho kalibru, ale tak dokonale do sebe zapadajici, ze vas proste snimek nenecha temer vydechnout. Kazda zbesila scena je vystridana malym intermezzem, aby vas film semlel svym tempem a dynamickou hudbou ihned dal. Do toho vtipne repliky a skvela chemie mezi starnoucim agentem britske SAS (Connery) a "laboratorni krysou" Goodspeedem (Cage), ktery je poprve v akci a hned na jeho bedrech lezi osud celeho San Francisca. Videl jsem Skalu mnohokrat a pokazde me bavi. Je to pohodovy cool akcnak pro kluky vsech generaci, ktery ma hrdiny i padouchy a jeste se u nej zasmejete.

Pátek třináctého 4 (1984)

Tohle bylo strasny becko. Dokoukal jsem ho az napotreti. Sice primo navazuje na treti dil a je tu i rekapitulace vsech predchozich, ale jinak tu neni zadna znama postava krome Jasona. Pouze chlapik, kteremu zabil Jason sestru, ale clovek vubec netusi, ktera to vlastne byla :-D Spis uz mam z toho ten divny pocit, ze kdyz se to porad odehrava u Crystal Lake, jak je to dohaje velky, ze je to jako pokazde nekde jinde? A proc tam ti lidi teda furt ziji? :) Tentokrat tvori hlavni setup dva opustene domy naproti sobe. V jednom zije triclenna rodina bez otce, druhy si pronajalo sest pubertaku. Rezie mi prisla spatna - nektere razeni scen je proste debilni. Napr. jde kluk zapnout svetla do sklepa. Napinavy svit baterky. Strih a uplne jina scena s pubertaky. V dalsi chvili uz dum sviti a borec je v druhem patre. Nebo dalsi - jedna z obeti zarve a nic vic. Do konce filmu se jeji telo neobjevi. Proste nekolik nelogicnosti a do toho trapne pubertalni problemy typu "nadrzenec si chce zasukat" a "nahodou jedou kolem dve povolne holky". Fakt jsem si rikal, jak to ma misty pitome dialogy a snazi se to zachranit jako vzdy scenami s prsama nebo v pradle. Nastesti tu par maskerskych (gore) chutovek je, ale mam co delat, nedat tomu i 1* :( prvni tri filmy byly sice na stejne brdo, ale byly lepe natocene.

Pátek třináctého 3 (1982)

[2D verze] Tentokrat se podivame k jezeru v miste zvanem Higgins Haven. Dve tretiny tohoto dilu jsou ale pomerne otrava, spise jako technicke demo amatera, co chce hollywoodskeho producenta oslnit 3D efekty - opakovane vyjizdeni ruznych tyci, palek, gest, jo-ja do kamery...mozna ze v tom 3D (kdovi, zda se da vubec sehnat) by to bylo fajn, u placate verze to jednak pusobi toporne, jednak je film rozmazany a pusobi v horsi kvalite nez jeho predchudci. A je to skoda, zajimalo by me, jak se s tim popasovali uz u tak stareho filmu. U nekolika scen jsou dokonce videt trikarske propriety - dratky/struny, coz pusobi priserne beckove. Par situaci bylo i hodne predvidatelnych. Takovy ten pocit "tudy proleti mrtvola" a ono ze fakt jo. Nastesti toho nebylo moc. Ovsem jakmile si Jason poprve navlece svoji ikonickou hokejovou masku (ve dvojce mel pouze pytel), nabere to docela grady a misty jsem se usklibal morbidni spokojenosti jak malej jarda :) Hlavni herecku vybrali dobre :) Takze nakonec opet 3 hvezdy. Mit 3D, tak jsou zrejme uplne bez debat.

Pátek třináctého 2 (1981)

Pokracovani se nese ve stejnem duchu jako prvni dil, ani lepsi, ani horsi. Opet se podivame ke Crystal Lake, ale na jinem miste, Packanack Lodge. Tentokrat je to vylozene nazvano jako treninkovy kemp pro vedouci letnich taboru. Vrazdit deti by bylo i na 80. leta asi prilis hardcore :-D takze je tu jako feed do masokombinatu opet nekolik cca 20-letych. Opet je to misty trochu uondane, opet je tu ten fetis se spodnim pradlem a sexem obecne (holt cilovka jsou pocitam teenageri, i kdyz to je urcite Rkovej film :), ale uz nastupuje Jason osobne, protoze mamka je, jak vime, mrtva. Zatim je synacek v takove "rozpracovane" podobe. Je z toho uz zkratka citit, ze Jason je nejen seriovy, ale spis serialovy vrah. Zaver je vygradovany dobre, ale neni to tam cele uplne dobre rezijne zvladnuto. Uplny konec je totiz nelogicky. Az pri sledovani 3. dilu jsem pochopil, ze oni zavery delaji jako u jednicky...jakoby hl. hrdinovi preskocilo a cast toho, co divak vidi, se hrdinovi vlastne zda. Jenze v tehle dvojce neni jasne, kde ten "sen" zacina. Hodne skoda takhle zkazit zaver.

Pátek třináctého (1980)

Pro me pomerne prekvapeni (cekal jsem trapne becko), ktere je defacto prequelem cele serie, ale nebudu prozrazovat proc, protoze pointa je zajimava. Obecne slashery moc nemusim, protoze proste hned na zacatku je vam jasne, ze (skoro) vsichni umrou :) a spis jde o to, jak zajimave jsou ztvarneny ty vrazdy a to, jak si vrah s obetmi "pohraje". To zde muze byt trochu zklamanim, protoze nektere akce tu nejsou primo a je videt az vysledna mrtvolka :) anebo je to takovy ten "strih" styl, protoze jeste nemeli tak dokonale triky a protetiku - cili v jednu chvili obet krici, strih, a na nasledujicim obraze uz ma v hlave sekeru :) Cili ne vzdycky si uzijete "ten prubeh", kdyz to tak morbidne reknu :) Ale napinavou atmosferu to ma slusnou. Navic z hercu jsou proste hezky citit ta 80. leta...z ucesu, obleceni...je tu 22lety Kevin Bacon (4 roky pred "Footloose"). Takze nakonec jsem byl fakt mile prekvapen. Urcite stoji aspon za jedno zhlednuti.