Tenet (2020)

U Nolanovych filmu si zacnu delat carky - toto je po prvnim zhlednuti. A tomu odpovida i hodnoceni. Je to asi nejslozitejsi film, co jsem videl. Z hlediska divaka. A to jsem se fakt v kine soustredil, presto jsem to z vetsi casti nepochopil. Jen jsem mel takove naznaky, ze zhruba vim, vocogou. Neco takoveho jsem nemel ani po prvnim zkouknuti "Inception", a i to je pomerne slozite pro "panice". Nolanovy filmy jako je Tenet se proste musi "ojet" nekolikrat...takze je dost mozne, ze az to uvidim podruhe potreti, spadne mi brada. Je z toho opravdu citit, ze je to silne promyslene, ale jakmile se ve filmu objevi hratky s casem...boom. Vzdy cekejte mindfuck. A u Tenetu je teda poradny. Zpracovani je jako vzdy vpodstate dokonale. Velmi realisticky pusobici sceny vpodstate bez CGI. Dale bombasticka hudba plna basu, kterou kupodivu nemel na starosti Zimmer, ale rovnez oscarovy Sved Goransson ("Black Panther"). A obstal na vybornou. Herci jakbysmet. Pro me neznamy J.D. Washington je zajimava volba a Pattinson ho skvele doplnuje. Hlavni zaporak je spravne hnusny a cele to ma typicky nolanovsky mix sci-fi nametu a realneho prostredi s futuristickymi prvky. Vpodstate je to takova hodne sci-fi "Mission Impossible", ktera vas nenecha vydechnout. Uvidite stejne sceny z jinych uhlu, v jinych casech a vsechno to jede jak parni lokomotiva proti vasemi mozku. Nestihate. Proste ne. Citite, ze koukate na neco desne cool, ale vlastne jste uplne mimo. Proto nemuzu jinak, nez byt zatim pri zemi. Po druhem zkouknuti budu vedet vic, ale je to proste narocny film. Napoprve ho nepochopite. (po 2 zhlednuti // uplne nastejno, prevazujici emoce z filmu je zkratka "zmatek"...vyborna je veta jedne vedatorky ve filmu: "Nesnazte se to pochopit."...to je tak presne pro tento snimek, az to boli :/ Nolan proste svou kreativitu prepisknul. Je to strasne prekombinovane, ale diky te originalite to jistym zpusobem koukatelne je)

Volání divočiny (2020)

Prijemny rodinny film vpodstate disneovskeho charakteru. Od predlohy Jacka Londona se to zrejme dost lisi, pry to je malo drsne (jsem cetl v recenzi), ale tak aspon na to muzou koukat i deti. Diskutabilni je to zpracovani. Je to opravdu hodne CGI. Neco jako nova "Kniha dzungli" nebo remake "Lviho krale". Sice je to kvalitni CGI, ale na rozdil od full CGI zminenych filmu jsou zde realni herci, v cele s H. Fordem, a to je vzdy svizel. To i mene znale oko vidi ten rozdil mezi skutecnou postavou a umelym zviretem. Nikdy to asi nebude uplne dokonale. Hlavni postavou je pes Buck (pry krizenec bernardyna a skotskeho ovcaka), ktery se z jizanske farmy dostane do Yukonu po bok drsnych zlatokopu, kde najde nejen nove pany, ale i svou prirozenost. Tvurci mu dali misty pomerne hodne lidske vyrazy, coz sice srazi realisticnost, ale musim uznat, ze je to docela roztomile. To vse v nekdy az kycovite nadhernych obrazech divoke Aljasky. Kameru mel na starost oscarovy Kaminski ("Zachrante vojina Ryana", "AI Umela inteligence" ad.), takze se na to opravdu dobre kouka. Kdyby mi bylo deset dvanact, bastim to se vsim vsudy. Dospelakovi mozna bude chybet vetsi drama nebo "survival" story, ale jako zvireci film pro milovniky chlupatych stvoreni je to bezva.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Nemuzu se zbavit dojmu, ze toho na me uz bylo nejak moc. Jsem rad, ze se FF serie dostala od tuning-fan filmu k akcni rezbe, ale tento dil je az prilis "military", tak nejak nad sily a mimo puvodni zamereni (pokud se to tak da rict) nasich znamych zavodaku v cele s Torettem. Jednak je hlavni zaporak byvaly SAS, jednak se kradou vojenska zarizeni - navic opet toho typu, ktery moc "nezeru", cili jakesi EMP vecicky. Do toho samozrejme nabuseny Rock, ktery mel premieru v predchozim (mimochodem skvelem) dilu, ale take high-tech serepeticky, ktere to cele uz posouvaji tam, kde je silna hlavne "Mission Impossible" (MI) s Cruisem. A tam by FF fusovat nemelo. Chapu, ze je tezke vymyslet nove a zajimave akcni sceny, ale to, co uvidite zde, je uz pomerne sci-fi :) Cool auta tu sice stale jsou (https://bestmoviecars.com/all-cars-in-furious-6-2013/) a je sympaticke, ze se kvuli vyse zminenym serepetickam museli zamerit na stare vozy, jako treba Ford Escort MK nebo Dodge Charger Daytona 69, ale zbytek je proste tak nejak vycucany z prstu. Vse stavi na chatrnem napadu opet zapojit (ozivit) Letty (Rodriguezova), kterou objevil Hobbs (Rock) uz na konci predchoziho dilu v Evrope. Cela parta, ktera si po svem velkem ulovku uziva na vysoke noze, se tedy presouva do Londyna, aby ji nasli. Vince uz tu sice neni, ale jinak je ansambl komplet. Pribyla k nim Gina Carano, MMA zapasnice, aby mel Rock odpovidajici partacku. Proc ale treba zaporak Evans, z ktereho delaji jakehosi top notch padoucha, ktereho se vsichni boji, zije v polorozpadle garazi a ma kolem sebe sotva pet sest lidi, jsem nejak nepochopil. Je z toho citit nepovedena snaha dat serii vetsi provazanost po vzoru MI, jakousi zlocineckou sit v pozadi, ktera si poda s prehledem Interpol a ma prsty vsude od CIA po DEA. Do FF serie se to dle meho uplne nehodi. Opravdu to pak pusobi jako beckova verze MI s rozsirenym vozovym parkem. Alespon ale opet nezapomneli na muj oblibeny for s Hanem (Kang), ktery se neustale chysta do Tokia :-D Ale tentokrat uz...no uvidite sami. Take je smutne, ze v roce 2013, kdy mel film premieru (kveten) zemrel P. Walker (v listopadu). V sedmicce se jeste objevi, ale jeji premiery se nedozil.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Dosud nejlepsi FF, tentokrat v brazilskem Riu a vpodstate jako plne akcni zanr, kde auta jsou jen cool doplnky. Je to sice silene az na pudu, ale tak cool od zacatku do konce, ze to sbastite se vsim vsudy. Po ctverce se do tymu "zavodaku" vraci dalsi zname tvare - Roman (Gibson), Tej (Ludacris) i Vince (Schulze). A k tomu vsemu prichazi konecne poradna protivaha Dieselovi - Rock Dwayne Johnson :) Ma to parkur, prestrelky, poulicni zavody, krasny holky (v cele s "Wonder Woman"), bezva soundtrack...nechybi tu asi nic. I zaporak je spravne ulisny, takze clovek Torettovi a jeho parte fandi, aby mu poradne nakopali zadek. Urcite by se v deji daly najit nejake preslapy, ale film ma takovy spad, ze vas moc nenecha vydechnout a odpustite mu i nektere okatejsi CGI momenty. Celkem vtipne taky je, jak opet poukazou na to, ze Han (Kang) stale jeste neodjel do Tokia, cili ze se film odehrava pred FF3 :) Tim z tohoto tretiho dilu autori vice a vice delaji jakousi podivnost z jineho vesmiru, coz taky ve sve podstate byla :) [v titulcich, ktere obsahuji hezke flashbacky, je jedna velmi dulezita dotacka a cameo]

Rychlí a zběsilí (2009)

Se 4. dilem se serie vraci vpodstate ke korenum, ale tuningova cast, ze ktere cerpaly napr. videohry serie Need for Speed, uz je trochu na vedlejsi koleji a FF se posunuje vice do zanru akcniho filmu, kde jsou auta jen sexy proprietami. Vraci se Toretto (Vin Diesel) i Brian (Walker), Brewsterova i Rodriguezova. Novou tvari je Gal Gadot, sedm let pred tim, nez se z ni stala Wonder Woman v Justice League. Prekvapive je tu i letma zminka o velmi prumernem tretim dilu FF ("Tokyo Drift"), nebot se na flashbackovem zacatku mihne Han (Kang), nez do Tokia odjede. Jinak je ale hlavnim motorem filmu Torettova pomsta a Brianuv lov na sefa drogoveho kartelu Bragu. Samozrejme je to zase vse filmove, cili jsou zapojeny cool poulicni zavody, protoze prevazet drogy nelze nijak jinak, nez nabusenymi muscle karami nebo Nissanem GT-R :-D #kappa. Cili jo, je tu par nelogicnosti v deji, spousta nerealnych scen pod zemi a obcas i neprijemne viditelne CGI zasahy, ale jako akcnak to proste funguje a bavi. Vse tahne predevsim chemie mezi ustredni dvojici postav jako v jednicce a i kdyz je to zase takovy ten styl "je to zlodej, ale my ho mame radi", clovek jim to vsechno basti. Aut je tu nespocet, takze si vybere kazdy (https://bestmoviecars.com/all-cars-in-the-fast-and-the-furious-4-2009/).

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Divny a slaby dil. Z prvnich dvou FF vpodstate nezustal kamen na kameni. Misto poldu a zavodaku je tu parta teenageru a neco jako Yakuza. Proc? Nevim. Proste chteli zmenit prostredi a dostat do deje vice Nissanu :) Zcela novy ansambl a zcela nova lokace - Tokio. Zustava tuning a spousta cool aut. To jedine je na tomhle dilu zajimave a drift sceny lahodi oku, i kdyz nekdy pusobi hodne videoherne. Ostatne ve stejnem roce vydany Need for Speed Carbon nema k tomuto FF3 daleko. Prostredi betonove dzungle, kde jsou vsichni neskutecne "nahnacani" je divacky celkem zajimave, zvlast kdyz se do toho rozjede nejaky ten zavod. Bohuzel hlavni role je bida a castingovemu agentovi bych premie nedal. Naprosto nesympaticky L. Black (24) s usmevem jak z Jedlickova ustavu hraje cca 17leteho Amika, ktery vpodstate pohrda vsemi regulemi a bere ho jen zavodeni. Je mu sice realne 24, ale vypada starsi, nebo spis jak retard. Vyberte si. Kazdopadne mu toho stredoskolaka absolutne divak nezere. Jeho filmovy charakter si o sobe a svem zavodnim skillu mysli az prilis a v driftujicim Tokiu, kam se pristehuje, je totalnim noobem. Dej tak spise nez FF pripomina Karate Kid, protoze se ho ujme sikovnej Japonec, kterej ho vsechno nauci. Na zbrane sice taky dojde, ale jen vyjimecne. Mix drsnych Japonciku z Yakuzy a driftujicich stredoskolaku proste nepusobi verohodne. Ale tak nikdy jsem v Tokiu nebyl, urcite tam bohata mladez bude. Presto je tento snimek dejove i postavami fakt hodne mimo misu (serii) a nezachrani to ani male prekvapko pred zaverecnymi titulky.

Rychle a zběsile 2 (2003)

Tento dil byl vzdycky dost podcenovan a vlastne nevim proc. Sice zde z puvodniho castingu zustal jen Walker a jeho sef, ale vlastne mi to nevadi. Brian (Walker) po konci prvniho dilu uprchnul do Miami, kde ho poldove ale najdou a zlanari pro novy undercover job. Tentokrat jsou v tom drogy, takze "zavodakum" divak vice fandi, nez kdyz se kradly videokamery :) Partakem Walkerovi je sympaticky T. Gibson (pozdeji obsazeny napr. do "Transformers") a vseho je tu nejak vic. Vic aut, vic neonu... Pusobi to obcas trochu "zvejkackove", kycovite (hlavne zaverecne titulky), casto s docela otravnymi CGI "blur" efekty, ale vpodstate presne takhle vypadaji napr. Need for Speed Underground 1/2 a jake to byly pecka videohry. Takze i kdyz jsem videl FF2 uz nekolikrat, libi se mi vpodstate cim dal vic. Nejezdi se tu take ty obycejne sprinty jako v jednicce, ale i street zavody maji vic zatacek a driftovani. Soundtrack je taky o neco lepsi, hlavne Ludacrisem (ktery hraje roli Teje) nazpivany "Act a Fool", takze az na ten naprosto sileny nerealny zaver se na dvojku Rychlych a Zbesilych diva fajnove :)

Rychle a zběsile (2001)

Je mozne, ze uz pred FF byly podobne filmy, ale pro me az tento snimek znamenal prvni vhled do toho, ze existuje jakysi tuningovy automobilovy svet. Hlavne kdyz se pak tematu chopily videohry v serii Need for Speed - Underground ad. Prvni FF ma jeste takovy lehky devadesatkovy feeling. Obcas je tam trochu znat v te dobe jeste nedokonala CGI nebo nektere trochu umele pusobici upravy - vyvysene navesy tiraku, aby napr. mohla auta kamion podjizdet nebo trochu zvlastni styl loupeni za jizdy - ale atmosferu to ma jinak dobrou. Je to spravne klukovske/chlapske...sama cool soucastka, chrom, nitro, pekny holky, akce... Mozna je trochu skoda, ze se zde jezdi jen sprinty (rovne trate na ctvrt mile), ale vynahradily to pak dalsi dily. Osvaleny Vin Diesel jako Dominic Toretto ve sve asi nejdulezitejsi roli (vedle Riddicka a XXX) sedi castingove proste dokonale a i jeho protejsek - polda v utajeni - Paul Walker nemohl byt asi vybran lepe. Sice uplne nemusim takovy ten "robin hoodovsky" zanr, kdy je vlastne zlodej defacto kladasem, protoze jsem na to holt moc slusnak, ale sem se to celkem hodi. Nebyt ale videoher, ktere na tuning super aut nalakaly miliony fanousku, asi by neuspela ani serie FF. Jsou to dve strany jedne mince. [po titulcich je jedna dotacka]

Sestra (2018)

I kdyz neni reziserem Wan (autor Conjuringu), je podepsan pod pribehem a je to znat. Vkusne to opet navazuje na Conjuring (1 i 2) i na Annabelle 2. Je to defacto prequel pro celou serii, protoze se odehrava uz v r. 1952, ale osobne doporucuju koukat Conjuring Universe tak, jak byly natoceny filmy. Jsou v nich ruzne naznaky, ktere jsou rozvinuty vzdy v dalsim snimku. Koukat na to vylozene chronologicky (podle udalosti primo ve filmu) by mi prislo zmatecne. To jen takove doporuceni. Ale zpet k "Sestre". Hodne se mi libil ten goticky nadech, takze ma clovek pocit, jak kdyby koukal na pribeh ze stredoveku. A ono to svym zpusobem tak trochu je. V opatstvi kdesi v Rumunsku se temer zastavil cas. Daleko od moderni civilizace, kraj pover, konskych sprezeni a odriznuteho radu sester, ktere strezi nebezpecne tajemstvi. Skvely a zajimavy je take vyber hl. herecky. Taissa Farmiga, ktera hraje novicku Irene, je sestra Very, ktera pak v Conjuringu ztvarnila demonolozku Lorraine Warrenovou. Filmove tyto postavy vylozene spriznene nejsou, ale ta podobnost tvare, oci a vyrazu je podle me super a podtrhuje provazanost serie. No a ta lokace opatstvi - v realu hrad ve meste Hunedoara - je luxusni...musim se tam nekdy podivat :)

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Jsem mile potesen. Tenhle film by mel byt v cervenych cislech, je urcite lepsi nez prvni dil. Hlavne vyberem hercu. V jednicce byli strasne nesympaticti, az jaksi nerealisticti manzele, kdezto tady tleskam detskemu castingu. Vsechny mlade herecky (kupodivu ve filmu nejsou chlapci) hraji bravurne, predevsim ta Talitha. Klobouk dolu. Jedinou vytkou je pro me, ze je film pomerne uondany. Ale kdyz uz se neco stane, tak je to fakt prijemne mrazive a i bubaka opet ukazi :) akorat to chce fakt sledovat v noci, ostatne jako vsechny ducharske horory. Conjuring serie hodne tezi ze tmy. Nejsou to filmy, na ktere muze svitit slunko z okna, kdyz to tak hloupe reknu :) Surround zvuk pak pokladam za samozrejmost, Conjuring Universe ve stereu je hrichem :) Co me ale dostalo, ze jsem dlouho tapal, kde je ta navaznost na dalsi film, tedy jednicku. Protoze toto je prequel, proto nema cislovku dve. A myslim, ze to lepe nakonec asi zvladnout neslo. Mozna na nejakou nesrovnalost prijdu, ale momentalne me zadna nenapada.