Wonder Woman 1984 (2020)

Asi jsem koukal na jinej film, nez vetsina zdejsich hodnoticich :) [bacha, budu lehce spoilovat] Jako jo, je to dlouhy. 2,5h jsem necekal a dalo by se to zkratit. Obcas to ma zvlastni triky hlavne co se tyce pohybu Wonder Woman. Takove neprirozene, pokud se to tak da o komiksove postave rict. Jsou tam taky min. dva tri hodne nelogicke mindfucky. Zminim napr. to, ze WW nasedne do bezne vojenske stihacky, ktera stoji na muzejnim dvorku a na jeden zatah s ni preleti pulku planety, aby nasledujici rano byla opet zpatky ve Washingtonu. Nebo ze jeji mily Steve cumi na metro i ohnostroj, jak kdyby se nevratil z druhe svetove, ale z doby kamenne :-D ALE! ma to podobne jako jednicka super emotivni pointu a treba kdyz konec srovnam s naprosto prisernym zaverem "Thora 2", mam fakt chut dat i 4*. Je to tedy spis tak na 70%, ale urcite ne min. Marvel ma asi lepsi triky, ale kdyz vemu treba "Spider-Man Homecoming", kde je te akce take relativne poskrovnu a zaporak stoji za starou belu, tak tohle je minimalne stejne dobre. Urcite nejsem z filmu zklamany. Mozna jsem cekal vice odkazu na ta 80. leta, ktera mi neprisla tolik vyuzita, jak byt mohla a zdrclo se to vpodstate hlavne na to, ze je Studena valka. Ale jinak pokud se to zde nevytahne minimalne na 60%, tak pochybuju o zdravym usudku CSFD :-D Dokonce to ma i prekvapive mile cameo v titulcich :)

Nevědomí (2013)

I kdyz Cruise prilis nemusim, protoze mi prijde, ze v kazdem filmu hraje vpodstate uplne stejne a jeho samotna pritomnost je uz jakymsi kycem, filmy, ve kterych hraje, jsou proste dobre. Pribehove. A tento i trikove. Z dnesniho pohledu bych vizual i styl vypraveni prirovnal ke Kojimovu videohernimu opusu "Death Stranding". Pusta, zdevastovana Zeme, kde z prachu pouste nebo vody oceanu sem tam vycuhuje mrakodrap nebo Socha Svobody. Podobne jako v "Planete opic". V teto pustine se Jack Harper a jeho kolegyne staraji o zarizeni, ktere morskou vodu meni na energii, aby mohli zbyli obyvatele nasi planety odletet po prohrane valce s mimozemstany na Titan. Jacka ale pronasleduji podivne sny a vse se zmeni, kdyz z nebe spadne spankovy modul NASA.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

MCU PHASE 3-11: Ja tam nakonec tu patou hvezdicku dam. Je to zkratka lepsi nez prvni dil. Ma to zajimavou zapletku, kdy upgradovali padoucha znameho z kresleneho serialu do podoby 21. stol., k tomu fajn humor a co vic - ma to ceskou stopu! :) Spider-Man se totiz vydava na skolni vylet do Evropy a krom jineho zavita i do Prahy :) (respektive i do Liberce, ktery se tvari jako Praha :) Paradoxne ve filmu zminovany Festival svetla jsem v zivote nevidel, protoze dle wikipedie (heslo Signal) ma tradici az od r. 2013, cili pomerne novinka. A to jsem si puvodne myslel, ze si to tvurci cele vymysleli (spis ho tedy jen upravili pro sve potreby) :) Takze i z americkeho filmu se clovek uci o sve zemi :)) Kazdopadne je to docela prca, protoze Spider-Manovi je furt 16 let (tim, ze v "Infinity War" "zemrel", nezestarnul) a neciti se byt dost silny, aby pokracoval v odkazu Iron Mana. Dokonce tipne mobil i Furymu :) Film totiz primo navazuje na Endgame. Chce si hlavne uzit vylet a sblizit se s MJ. Zde musim zminit, ze Zendaye prichazim vic a vic na chut. Kde jsou ty doby, kdy krepcila v "Na parket, Chicago". Proste je zde opravdu roztomila a i kdyz to neni zrzka, zvykam si. Vtipny je i Happy a Nick Fury. Cele je to take (hlavne k zaveru) zabaleno do slusneho nasupu triku a ma to naprosto...no nereknu nic. Ale nenechte si uzit dve dotacky v titulcich ;)

Avengers: Endgame (2019)

MCU PHASE 3-10: O Endgame se moc psat neda. Endgame se musi videt. A idealne predtim zhlednout vsechny snimky, ktere tomutu spektaklu predchazely a k nemu smerovaly. 11 let, 21 filmu, behem kterych se z Marvelu stala nekolikabilionova franciza a na filmovem platne rozdrtila do te doby dominujici DC. A vsechny ty pribehy vedou sem, k 3hodinovemu finale, ktere dle meho lepsi byt nemohlo. Spojilo vsechny linky, nabidlo nostalgii i vtipne pohledy z jinych uhlu na jiz videne veci. Presto nabizi i spoustu noveho a vtip se zde misi se smutkem. Podobne jako asi kazdy komiksfanda uroni slzu v Loganovi, ktery zakoncil velkou eru Wolverina a potazmo starych X-Men, zde jde o vsechny ty ostatni marvel postavy, ktere zapocaly svou pout skrze MCU r. 2008, kdyz Tonyho Starka unesli teroriste a stal se z nej Iron Man. A mozna, ze kdyby akvizice Foxu Disneym (cili Marvelem) probehla drive a ne v breznu 2019, dockali bychom se X-Menu i zde. Ale neni to treba. Postav je tu vice nez dost a divak dostane nasup triku, cool momentu a hlavne emoci. Troufnu si tvrdit, ze takova megaserie, jako Phases 1-3, cili tak provazana a promyslena, tu ted hodne dlouho nebude. A kdovi, co s podobnymi spektakly udela budoucnost, kdyz se kvuli covidu neustale odkladaji. Muzem jen doufat, ze se to v nejakem stylu do starych koleji vrati, protoze po "spinoffu" Spider-Man Far from Home se svet Marvelu odmlcel. Doufejme, ze se vrati silnejsi. [v titulcich tentokrat nejsou zadne dotacky]

Captain Marvel (2019)

MCU PHASE 3-09: Zkusim pominout to, ze oscarova B. Larson je pry pekna krava a zhodnotim film, ktery je vysledkem prace mnoha lidi a ne jedne herecky. Snimek dela v MCU opet trochu chronologicky mismas, protoze se odehrava v r. 1995. Predchazi tim padem vetsinu hlavnich udalosti, napr. probuzeni Cpt. Americy a pocatek Avengers ale i utoku na Xandar v prvnich Guardians. Nabizi ale diky tomu par forku na devadesata leta, typicke skladby a taky "omlazenou" verzi napr. Nicka Furyho. Opet se to ale prilis nedari a v oblicejich je citit digitalni facelift, podobne jako to bylo znatelne u Downeyho Jr. na zacaku "Civil War". Tohle CGI stale neumi dostatecne dobre. Kdyz ty divne ksichty clovek prekousne, mame zde celkem fajn origin nove MCU postavy, na kterou odkazuje dotacka v "Avengers Infinity War". Filmovemu fanouskovi to mozna misty pripomene "Green Lanterna" (opet jsou tu vojensti piloti), ti komiksovi zase najdou nektere zmeny proti predloze. Stopaz je misty uondana a mozna by to mohlo byt sviznejsi, ale ma to sve vtipne momenty i cool finale, cili v kine jsem si docela chrochtal. Doma bez 3D je to slabsi, ale taky se to da. [v titulcich jsou 2 dotacky]

Blade Runner 2049 (2017)

Jsem milovnikem prvniho BR. Byl to jeden z mych prvnich sci-fi vubec, cetl jsem knizku i hral hru. Kazda ta forma je trochu o necem jinem, ale pojitkem je vzdy jista uvaha o lidstvi. Krom toho filmove zpracovani je legendarni svymi vizemi sveta budoucnosti i Vangelisovou hudbou. Byla velka vyzva na to odpovidajicim zpusobem navazat a podle me se to povedlo. Pribeh se odehrava 30 let po konci jednicky a rozviji osud Deckarda a Rachel, kteri spolu uprchli. Stredobodem je zde policista a novy (poslusny) replikant K, ktery na jednu stranu snasi nadavky od lidi, zatimco na druhou musi "vyrazovat" sve starsi a po svobode touzici replikantske kolegy. Tyrell a jeho korporace zkrachovaly, ale prevzal je jisty Wallace, ktery opet trpi syndromem touhy po bozstvi. // Nejlepsi na tomto pokracovani je urcite vizual. Jsou to presne ty scenerie, jak si predstavuji svet skomirajici po nejake katastrofe - zde konkretne zrejme po valce, protoze padne vyraz spinava bomba. Svet sice technologicky vyspely, ale zaroven spinavy a prazdny. K tomu uzasna hudba a intenzivni zvuk, ktery vas pohlti az rozvibruje. V kine to bylo best (neco jako "Dunkirk" z tehoz roku), doma to chce aspon kvalitni sluchatka. [2x Oscar 2018: Kamera, Vizualni efekty]

Muž se zlatou zbraní (1974)

BOND 09 - MOORE 2 // Tyhle stare "Moorovky" mi prijdou vsechny kolem 70%. Neni to uplne prumer, ale stale je to takove misty naivni retro. Tentokrat se jedna o temer rytirsky souboj mezi dvema zabijaky, "hodnym a zlym", Scaramangou a Bondem. Divak se podiva do Hong Kongu a Thajska. Lokace jsou pekne a fotogenicke, bond girl jsou dve a obe Svedky - Adamsova a jeste krasnejsi Eklandova. Trademarkem filmu je pak liliput Nick Nack (Villechaize). Autori si navic vyhrali i s ruznymi jmeny formou vtipnych slovnich hricek a i to, jak zde Bond s devcaty jedna, je docela legracni. Akorat si Hamilton mohl odpustit to cameo jizanskeho policisty Peppera, coz je jedine pojitko s predchozim dilem a opet bohuzel hodne trapne. Zapletka taky neni spatna a toci se kolem solarni energie. Christopher Lee jako zaporak Scaramanga je tu sice uhrancivy, ale urcite to pro me osobne neni tak zapamatovatelna role jako jeho Saruman nebo hrabe Dooku.

Žít a nechat zemřít (1973)

BOND 08 - MOORE 1 // Na postu hlavniho predstavitele nastava na nejaky cas velka zmena. Connery se zbavil v minulem dile Blofelda a tudiz mame "cisty nepopsany list", kdy muze Moore zacit tak trochu nanovo (neni tu Q a dokonce daji Bondovi novy revolver). Tvurcum se asi v USA zalibilo, protoze se tam Bond vraci vyresit vrazdy svych kolegu agentu, a rovnou divakum predkladaji velmi cernossky dil. Harlem v New Yorku a New Orleans, kde vladne tajemny obchodnik Mr. Big. A k tomu (fiktivni) ostruvek v Karibiku San Monique s jistym Kanangou (Y. Kotto z "Vetrelce"). Cele to cernosske ladeni je velmi prijemnou zmenou s nadechem voodoo, kde zari dosud neposkvrnena Dr. Quinnova :) tedy vlastne Solitaire (J. Seymour). Zapletka neni spatna, ale tempo je trochu uondane. Nejvic je to znat na silene dlouhe honicce na clunech skrze Bayou. I kdyz se Hamilton vyvaroval trapnych grotesknich forku (z predchoziho snimku), chapu nektere zdejsi komentatory, ze je film nudil. Taky jsem ho pauznul a dokoukal pozdeji, ani nevimproc. Ma to vpodstate vse, co ma bondovka mit. Dokonce tu uz bohudik (!) nejsou honicky ze studia s tim trapnym pozadim. Presto je to stale pomale retro. Na dnesni dynamickou akci to proste nema. Mozna je to jinym skladatelem (i kdyz uvodni McCartneyho pisen je fajn). Zkratka 4* jen s odrenyma usima.

Diamanty jsou věčné (1971)

BOND 07 - CONNERY 6 // I kdyz se jedna o koukatelny snimek a navrativsi se Connery je opet sarmantni a svuj, nemohl jsem se zbavit dojmu trapnosti na nekolika mistech v deji, hlavne v posledni vrcholne scene. Vice nez v predchozich filmech se totiz autori snazi byt vtipni a nekdy je to zbytecne pres caru, az jsem mel pocit, ze odnekud vyleze Austin Powers. Blofelda sejmou jeste v predtitulkove scene a opet mi vadilo, ze uz je to treti rozdilna tvar za sebou v teto roli. A nejen to. Nejenze neni plesaty (jako v predhozich filmech; protoze v knizni predloze opravdu vlasy ma), ale Ch. Gray hral jen dve bondovky nazpet Bonduv pratelsky kontakt v Japonsku ve filmu "Zijes jenom dvakrat", cili jsem se nemohl zbavit schizofrenniho pocitu, ze hraje sice dobre, ale nema na teto pozici co delat. Prvni americka bondgirl J. St. Johnova je vazne krasna a prostredi Amsterodamu nebo Las Vegas fajn. Celou prvni pulku divak vlastne sleduje pomerne komplikovany retez poslicku pasujicich diamanty, mezi ktere Bond pronikne. Ale jak se to cele v posledni tretine odhali, zacne to byt misty az parodicke. Je to takova ta fantomasovska retro naivita, kterou soucasne bondovky s Craigem nastesti uz nemaji. Zaporaci by totiz mohli Bonda asi tucetkrat snadno zabit na mnoho ruznych zpusobu, ale vzdycky ho nechaji nejak hloupe proklouznout. Nemuzou ho proste zastrelit. Musi ho uspat, hodit do kufru, odvezt kamsi na staveniste, hodit do roury, ODJET samozrejme a jaksi doufat, ze Bonda zakopou do zeme delnici...WTF? jsem si rikal :) Do jiste miry to je pro tyhle stare slagry typicke, ale tady uz to bylo misty trochu hloupe. Lepsi 3* (70%)

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

BOND 06 - LAZENBY // Jedina bondovka s Australanem Lazenbym pusobi dost "mimo misu" a kupodivu to nejmensi, co mi vadilo, byl prave novy hlavni protagonista. Opravdu se na Bonda hodi svou atletickou postavou, pokud tedy snesete tu obri witch-like bradavici na jeho tvari. Problem je, ze filmari nevedeli, ceho se drzet, zda knih nebo filmove souslednosti. Na jednu stranu se pry jedna o vernou adaptaci predlohy, kde se Bond a sef SPECTRE Blofeld neznaji, na druhou snimek obsahuje uz v uvodnich titulcich (poprve bez pisne) minividea ze vsech predchozich bondovek a tutou navaznost pak jeste zminuji tim, ze Bond uz po Blofeldovi dva roky patra. Neboli od chvile, kdy se stretli tvari v tvar v "Zijes jenom dvakrat" (1967). A pak? Nejvetsi fail, co mohli udelat. Bond a Blofeld na sebe cumi, jak kdyby se neznali. A vpodstate i ano, protoze misto Conneryho a Pleasence je tu Lazenby a Savallas. Mozna to mel byt jakysi vtipek, ale mne to prislo spatne. Proc tvl! PROC jsem si rikal celou dobu, ze pomerne normalni obstojnou bondovku srazili do kolen takovym strasnym rozhodnutim. Jdu tedy na 2*. Krome teto boty totiz divak musi prekousnout take pomerne amaterske akcni sceny. Tretina je rozmazana, tretina ve studiu a tretina zrychlena a "vysperkovana" naprosto dementnim rychlym strihem. A take zapletka, cili to, cim chce padouch svetu uskodit, mi prisla trochu divna a krecovita, ba nerealna. Bohuzel to nezachrani ani charismaticka D. Rigg, prvni typ Aston Martin DBS nebo krasne prostredi svycarskych Alp. Lazenby good, zbytek na dnesni dobu zastaraly. Ale uz asi chapu, kde bral Nolan inspiraci pro svou zaverecnou zasnezenou scenu v "Inception" :)