Dračí doupě 3 - Kniha děsivé temnoty (2012) (TV film)

I kdyz prvni dva pokusy o zpracovani zname stolni hry nebyly nijak valne, kupodivu mely relativne uchopitelnou story. Krom ceckovych hercu (vyjimkou byl Irons v jednicce) je ale vzdy ubily priserne triky a celkove studiovy feeling jak serial Xena nebo Herkules z 90. let 20. stol. Trojka je urcite lepsi v CGI. Samozrejme neni to uroven prvniho Hobita ze stejneho roku, ale drak i kouzla zde vypadaji uz k svetu. Bohuzel je strasne vse ostatni. Opet tu jsou zcela nudne a nezajimave exteriery, nejsou zde zadni fantasy nepratele (goblini, trollove...proste nic), no a hlavni herec (Derges) je tak libovy playboy, ze jsem mel celou dobu pocit, jestli ho nevzali ze stage nejakeho gayporna. I kdyz hraje paladina, vubec se do filmu nehodi. Vsechno ale ubiji pribeh, scenar, ktery nijak nenavazuje na predchozi snimky a odehrava se tentokrat v kralovstvi Karkothu. Uvodni animovana sekvence je asi na filmu to nejatmosferictejsi. Vzbuzuje nadeji ve velmi temnou story, mozna az Rkoveho ladeni. Ale misto toho divak dosane nelogickou, nekonzistentni sracku, kde i dialogy nedavaji casto vubec smysl (kor v CZ dabingu - ten prekladatel se snad ucil anglicky z YouTube). Kdyz to shrnu, cele je to o tom, ze "lawful good" rytiri unesou otce a on, aby ho zachranil, se musi pridat k druzine slozene z "lawful/chaotic evil" charakteru, coz ho zkazi a poznamena. Inspiraci byl supplement source book od Monte Cooka z r. 2002, coz bylo prvni DnD "pro dospele". Podle me by se z toho dalo vytriskat pomerne hodne. Ty herni motivy tam citit jsou, proto necham aspon jednu hvezdu - je tu nakup vybaveni, questy (i kdyz zcela bez ladu a skladu), v druzine je barbar, warlock, vrah nebo kouzelnice shadar-kai...jenze vsechno to ubiji ta filmova amaterstina, kdy predevsim hlavni hrdina dela naprosto divne veci, jelikoz svou roli neumi vubec zahrat. Navic ma film dost uspechany konec. Stale doufam, ze opravdu velke studio veme napr. Salvatoreho knizni sagu a udela z ni neco, co bude konkurovat LOTR. Ale styl, jaky predvadi Book of Vile Darkness je cesta do pekel.

Dračí doupě 2 (2005)

V mnohem to hodne pripomina mladsi snimek The Hobbit: The Desolation of Smaug, az jsem si rikal, jestli Jackson vylozene nekopiroval :) Ale je nutno rict, ze DnD 2 je takova "pakistanska verze" Smaka :) Ten "TV budget" je proste znat v celem filmu - od naprosto necharismatickych hercu, tuctovych exterieru, pres triky na urovni levnych videoher (jen pripomenu, ze v tomto roce vysel i Goblet of Fire, ktery je kvalitou CGI uplne jinde), az po nevyraznou hudbu. Pritom zapletka je pomerne ok, i kdyz je tam par momentu, ktere uplne nedavaji smysl. Damodar (Payne) se vraci jako nemrtvy po sto letech a chce se pomstit na potomcich vsech obyvatel Ismiru. Pouzije k tomu jakysi orb, ktery ma probudit spiciho draka v hore (uz vidite tu podobnost? :) ) A jeden ze slechticu Ismiru, Berek, sestavi druzinu, ktera se vyda orb znicit. Podobnost se hrou znat je, v druzine je barbarka, elfka, cleric a rogue. Ten posledni je bohudik uplne jiny nez v predchozim dile a nesnazi se neustale trapne vtipkovat. Ma ale jeden moment, kde jsem se fakt chlamal :) Kazdopadne jsem rad, ze cely pribeh je bran vazneji, nez komedialni jednicka. Presto mohli svet DnD vyuzit vic. Krome draka a licha s duchy se zde mihne jakysi goblin, magmin a darkmantlove, cimz to konci. Koukatelne to urcite je, nenudil jsem se, ale zkratka za technickou stranku filmu nakonec davam opet nizke hodnoceni. Mozna, ze pokud uvidim jinou nez DVD verzi, ktera byla celkove hodne "mazla", budu mit z filmu lepsi dojem. Ale konkurence je ve fantasy dnes uz tak velka, ze tyhle stare DnD vypadaji jak ne chudi, ale primo polomrtvi pribuzni :) Az se znacky chopi poradne studio a zpracuji treba Salvatoreho sagu, myslim, ze se ale muzeme tesit na vetsi bombu nez byl LOTR.

Dračí doupě (2000)

Neni to vylozene snimek, u ktereho bych se kroutil nudou a rval si vlasy - zkouknout se da a misty to ma sve RPG kouzlo. Na Ironsove policce slavy D&D vystaveno ale urcite neni, i kdyz se snazil a dokonce ve "film o filmu" mluvi v duchu PR o "silnem scenari" :) Ne, to opravdu ne. Zapletka je v zakladu vpohode, to ano - magove versus plebejci a do toho kouzleni a draci, vpodstate takova retro verze Fantastickych zvirat :), ale je ubijena zbytecnymi vecmi, jako je spatne zvoleny typ humoru (velmi trapna postava ukecaneho zlodeje Snailse) a klisovite dialogy, kdy jsem ve dvou pripadech presne tipnul, co postava rekne a musel se tomu pak smat :) Take filmu nepomaha celkove zastarale "TV-like" zpracovani, ktere nejvice pripomina serialova becka 90. let, jako je Xena a Herkules, tedy mix studiovosti, neutralnich lacinych exterieru a priserne CGI, ktera do roku 2000 byla mnohdy bidne kvality a vyraznejsi improvement prinesl az prvni Harry Potter. V D&D je jeden opravdu cool zaber lesniho mesta elfu, ktery evokuje Jacksonova Pana prstenu, ale to je vse. Je to holt reziserova prvotina a ocividne ani prilis v teto branzi nepokracoval, protoze reziroval jen 3 filmy, zbytek produkoval. Horsi ale je, ze je ve filmu dost veci nevysvetlenych nebo vylozene divnych. Ja prisel s D&D francizou do styku jen videoherne, takze Beholdera poznam, ale treba proc do dungeonu (questu) smi jen hlavni protagonista, jsem nechapal. I ve videohrach totiz vsude "maka" druzina jako celek. Nebo v jedne scene odchazi parta z onoho elfiho mesta a od do te doby nevidenych postavicek dostava hlavni hrdina cool mec. Kdo mu to dal, jake ma mec schopnosti, to tam neni... Asi aby nemel jen dyku. Zaverecna scena pak pro me byla uz totalni mindfuck a nechapal jsem ji. Kdyz k tomu prictu trapne bojove sceny v cele s divne zahranym Damodarem (Profionuv hlavni drab), musim zustat s hodnocenim niz, nez jsem chtel, ackoliv dve hlavni zenske postavy - elfka (Kristen Wilson) a kouzelnice (Zoe McLellan) jsou obe kocky :)

Bourneovo ultimátum (2007)

BOURNE 03 // Tak tohle uz bylo temer dokonale. Uz jsem si asi zvyknul po dvou predchozich filmech, ze neco je divakovi receno vice, neco jen naznaceno a neco vubec, abych se konecne soustredil presne tam, kde divak ma. Chce to opravdu zkusenost obou filmu, protoze Bourne serie ma neskutecne rychly strih (ktery nedokazu k nicemu prirovnat) a velmi rychle improvizace za behu, takovy MacGyver na speedu, takze je nutno si postupne zvykat. V tehle trojce se ale nitky konecne spojily, Joan Allen - skvela uz ve dvojce - je tu zase vyborna, a cele me to drzelo v ocekavani, co bude dal, i kdyz popravde pointa neni nijak odzbrojujici, coz jsem vpodstate cekal. Dulezitejsi je cela Bournova "cesta", proto jsou tu i male zkazky na prvni dva filmy, na Marii apod. Jeste vice nez v predchozich dilech je tu znat ten leitmotiv, ktery zminovali v bonusech u dvojky, ze Bourne nema hlavniho zloducha, ale ma zly system. O tom to cele je a strasne me na jednu stranu mrazilo, jestli by ve skutecnosti opravdu mohlo byt tak snadne nekoho vmziku odposlouchavat, sledovat, ci dokonce odstranit nepohodlnou osobu (neco mi bohuzel rika, ze ac je to film, na tech ultra top postech v CIA budou mit moznosti, ktere si bezny clovek neumi predstavit). Na druhou stranu me pak bavilo, kdyz Bourne chladne, bez naznaku emoci, vpodstate cely ten system a jeho poskoky posila do hajzlu stylem, jako kdyby si sel pro ranni noviny. Je to opravdu zajimavy filmovy charakter a mam strasnou chut zkusit i knizni predlohu.

Bournův mýtus (2004)

BOURNE 02 // Podobne akcni a jeste rychlejsi nez jednicka. Bourne drzi nastavenou latku, ale zaroven je to neco, co mi na teto serii trochu vadi. Je to misty silene rychle, hlavne strih. Presne to, co tvurci v bonusech na disku vyzdvihuji, ze chteji syrovost, kameru z ruky, a proto vybrali indie rezisera...tak presne to i ve vysledku u me zabranuje dat pet hvezd. V tech bonusech to srovnavaji s Bondem...ze ten je na ty gadgety, kdezto Bourne spis na improvizaci, cili inteligentni okamzita reseni. Ano, v dobe 007-Brosnana to beru, ale kdyz uz mam za sebou Craiga, ktery Bonda od Casino Royale (2006) pozdvihl prave do te surovejsi podoby, je to v tomhle smeru uz plichta. A Bond u me nakonec vitezi, protoze je presto tocen konzervativneji, elegantneji, mozna vic "po anglicku". Bourne je super, ale nekdy tlaci na pilu az moc. Navic je tu jeden mindfuck - zamerne trochu zaspoiluju pro dobro veci. Bourne si stale na nic nepamatuje, ale minulost se mu brzy pripomene. Vzapeti ho to privede do domu posledniho (tedy druheho vc. Bournea) clena Treadstonu. Jak si na nej vzpomnel, kde bydli atd., to film vubec neuvadi a vubec jsem nechapal, proc se tam Bourne objevil. Proste si na tohoto agenta v jedne ze svych vzpominek asi vzpomnel, ale nijak to ukazano nebylo. Anebo to bylo opet v tom debilnim strihu. Takze to jen na vysvetlenou teto sceny. Zajimave bylo ale, jak tocili honicku v autech, kdy byla kamera primo pod Mattovymi nohami, zkratka v kokpitu. Vymysleli na to zcela revolucni zarizeni - Go Mobile shooting-platform system - diky kteremu muze misto herce ridit profik umisteny vne auta, protoze je soucasti specialniho sasi, a tudiz kamera muze zabirat herce velmi zbizka v realnem case a ve velkych rychlostech, zatimco stunt ridic sasi sedi bokem (nebo na strese) a celou honicku odjezdi on. Dokonale, doporucuju zhlednout.

Agent bez minulosti (2002)

BOURNE 01 // Tohle je typicka serie, ktera me uplne minula, ani nevim proc. A podobne jako u Mission Impossible (MI) i zde zjistuju, ze to byla skoda. Spionazni thriller, kde hlavni hrdina vlastne nevi, co se deje a proc ho chteji vsichni zabit :) Matt Damon je takovy americky podprahovy 007...nevi ani sve jmeno, ale z fleku odrovna dva tri policisty nebo ochranku na ambasade :) Je to misty dost rychle a na prvykrat v originale tezsi stihat chapat, takze nemusi byt od veci zkusit dabing. Ale ma to fajn bitky i bezva automobilove honicky, z velke casti tocene i v Praze, podobne jako prvni MI (1996). Detektivni prace je tak nejak na hrane uveritelnosti a prilis jsem nepochopil, jestli hraji roli jakesi prasky (drogy), ktere tu dvakrat zminuji, ale trochu toho nevysvetleneho asi k podobnemu zanru patri. Zpestreno je to cele tim, ze do hledani vlastni minulosti Matt zatahne nicnetusici kolemjdouci Marii (Potente). I kdyz je tedy prvni Bourne uz trochu retro, urcite je o parnik lepsi nez MI2 (2000).

Chraň nás od zlého (2014)

Na jednu stranu kvalitni casting a herecke vykony, na druhou byl tohle po dlouhe dobe film, ktery jsem dokoukaval az druhy den a i tak mi to prislo strasne zdlouhave. Zatimco jine filmy utecou a chcete vic, tady jsem mel pocit, ze to ma tri hodiny. Nema to moc spad. Coz je zvlastni, Derrickson reziroval i vyborneho marvelovskeho "Dr. Strange" (2016). Mozna jen holt nebyla nalada, nebo jsem to zkratka videl v mnoha obmenach jinde, nevim. Vice mi sedi Conjuring Universe, coz je v soucasnosti asi topka ducharin, i kdyz i "Chran nas..." se take tvari jako "realna udalost", natocena dle knihy "Beware the Night" od hl. aktera pribehu, policisty Sarchieho. Nebyt ale opravdu uzasneho Seana Harrise, jdu asi i na dve hvezdy. Sice se mi vic libil jako hlavni padouch v Mission Impossible (2015, 2018), ale tady neni o nic mensi hnusak :) Hodne mi ale vadi takove ty typy rodin, kde manzelka (casto asi vylozene housewife, protoze jeji zamestnani neni nikde ukazano) jebe otce rodiny kvuli tomu, ze se jim nevenuje. Sama doma jen sedi na zadku, ale proste do nej hystericky stale huci :) Je to na flakanec a vzdycky me to ve filmech vytaci. Ale jinak je "Chran..." celkem fajn pripad z Bronxu, misty hezky nechutny :)

Mizerové (1995)

Mizery koukam poprve cele s velkym odstupem. Nikdy me to prilis nelakalo a asi jsem mel duvod. I po zhlednuti to pokladam za prumerny akcnak, ktery se s jen o rok mladsi Bayovou Skalou nemuze rovnat. Holt je to jeho prvotina. Takovy pokus o ciste cernosskou verzi buddy cop movie ala Lethal Weapon, ale treba i Rush Hour mi prijde vtipnejsi. Nejhorsi je ale samotna zapletka, kdy se zrejme ve snaze o vetsi humornost scenarista rozhodl, ze si oba hlavni protagoniste (Smith a Lawrence) prohodi jmena, aby nevyplasili svedkyni. Jeste bych to chapal na chvili, ale drzet tuhle debilni notu az do konce filmu, to je proste trapne. V realu by stacilo vysvetleni co a jak a jede se dal. V Mizerech? Vsechno se musi "cernossky cool" neustale okecavat a urvavat, nekdy je to sranda, jindy spis zbytecnost. Moc mi tenhle styl nesedi (asi proto, ze jsem beloch) a i kdyz je z toho Bay citit - napr. jeho typicke obkruzovaci zabery kolem hercu zespoda, aby vynikla "hrdinskost" - jeho dalsi filmy me bavily vic, at uz zminena Skala, Armageddon nebo Transformeri. To jsem ani nezminil, ze hlavni zaporak je taky trochu prehnany idiot, protoze oddela na potkani uplne kohokoliv vcetne svych spolupracovniku.

Vlkodlak (2010)

[Director's Cut] Vcelku beckovy horor s jednoduchym pribehem, ale kvalitnimi herci. Jedna se o remake filmu studia Universal z r. 1941 a vypravi pribeh Lawrence Talbota (Del Toro), uspesneho herce, ale take slechtice, ktery se vraci na rodne sidlo k otci, se kterym leta nemluvil, aby zjistil, co se prihodilo jeho bratrovi, ktereho krasna snoubenka postrada. Ve chmurne krajine aglickeho Blackmooru, plne pover, cikanu a neblahych tajemstvi, potka nejen lasku, ale i nezvratny osud. Zni to ale lepe, nez je nakonec realita. Jsem uz trochu trikove rozmazleny a v tomhle smeru film nijak zvlast neoslni, i kdyz kupodivu ziskal oscara za masky [2011]. Mozna je to prave tim. Makeup je vyborny, ale doplnuji ho triky ala "Planeta opic" z r. 2001, kde byly beh a skoky opic podobne podivne jako u vlkodlaka zde, jakoby "na lanech". Hodne banalni scenar bez vyraznych zvratu tomu moc neprispiva - zkratka typicky horor...je uplnek, je vyrceno varovani "nechod ven"...a rup! just to borec udela, nemuze proste pockat na jindy :)) Vse tedy zachranuji charismaticti herci v cele s Hopkinsem jako Talbotem starsim, kteremu sekunduji Hugo "Agent Smith" Weaving jako inspektor ze Scotland Yardu a E. Bluntova, jako "kraska" mezi zviraty :)

Kouzelná romance (2007)

Tohle je vylozene pohadka pro specifickou cilovku a tou jsou hlavne mlade slecny, potazmo pak i rodice, protoze se na to asi podivaji s nimi. Film obsahuje par animovanych scen klasickeho disney strihu, aby se preklopil do hrane podoby uprostred New Yorku. Je to vpodstate neskutecny kyc od zacatku do konce, kde spousta veci nedava smysl - napr. ze pohadkova postava umi ovladat vysavac nebo kavovar :) - ale brzy se pristihnete, ze vam to ani nevadi. Ten kyc je zamerny a ma divaka poblouznit a pohadkove "nakazit". Vytahnout ho - podobne jako napr. "Mary Poppins" - ze sedive reality aspon na chvili do sveta, kde vsechno je barevne, happy, kde veverky mluvi a zle carodejnice dostavaji na budku :) Opravdu to funguje. Hlavne diky Amy Adams, ktera je tu jednim slovem nadherna. Sice prilis nechapu, co zenske vidi na Dempseym, protoze serial "Chirurgove" je mozna jeste vetsi kyc, ale holt byl v te dobe na spici popularity. "Cyclops" Marsden tu vedle nej vypada opravdu jak ucho, co jen pricmrndava, cimz plni svou roli presne tak, jak ma. Rovnez videt Idinu Menzel v realu pro me bylo prekvapenim, protoze ji znam jen jako hlas Elsy z "Frozen". Triky neurazi a hudba je taky fajn, i kdyz nedosahuje byvale urovne sveho multioscaroveho autora (Menken). Pokud premyslite, co o vikendu pustit sve male "princezne", timhle filmem urcite neprohloupite.