Dračí princ (2018) (seriál)

Dračí princ je krásně animovaný seriál, který vám zaplní prázdné místo po Legendách o Aangovi a Koře. Na první pohled Netflix odvedl opravdu slušnou práci. Máte tu dobře vystavěný svět, zajímavé lore, zapamatovatelné postavy i vcelku funkční zápletku, ale je tu také několik věcí, které seriál táhnou ke dnu. Tou první je humor, který je šíleně dětinský a nevěřím tomu, že by ti vtipy rozesmály i normální děti. To by musely být po lobotomii mozku... nebo Američany. Sem tam se nějaký ten povedený joke objeví (např. když pirát vysvětluje, jak přišel o oči), ale jinak tyto nevtipné vtipy zabíjí i spoustu vážných momentů, které by si divák více vychutnal bez nich. Dalším mínusem je nedůvěryhodné cestování postav. Na jednu stranu sledujeme hlavní postavy, jak někam putují, ale když někdo jiný vyrazí ze stejného místa o řekněme týden později, tak je stejně schopný postavy dohnat. Pomalu všechno navíc vyřeší Deus Ex Machiny a hlavně poslední díl třetí řady je jimi tak moc nabitý, že jsem té obrovské bitvě, kdy každou chvíli odněkud přicházela pomoc, nevěřil. Závěr a konečně rozvedený vztah Sorena a Rayly mě ale u seriálu nadále udrží a jsem zvědavý, kam nám tento svět zavede nyní. 70%

Vyproštění (2020)

Netflix poslední dobou se svými filmy jenom překvapuje a Vyproštění není výjimkou. Snímek jde ve stopách Johna Wicka a ukazuje nám syrovou akci i několik dlouhých záběrů. New York akorát vystřídala exotická Bangladéš a schopného Reevese rozjíždějící se Hemsworth. Jo, dějově je to samozřejmě klišé, ale něco super originálního dneska uděláte těžko. Trošku mě zamrzel konec, kde tvůrci prostě museli odprásknout záporáka a hlavního hrdinu po četných zraněních s největší pravděpodobností nechat naživu. Jo, temnější závěr bych si nechal líbit, ale i tak dávám filmu slušných 75%

Sendžó no Valkyria: Valkyria Chronicles (2009) (seriál)

Tenhle seriál ocení spíše fanoušci samotné herní předlohy, ale i tak bych jej označil za vcelku kvalitní anime. Máme tu fiktivní verzi Evropy i konfliktu, který je něco mezi první a druhou světovou válkou a celý svět je tak oproti jiným docela neokoukaný. Dá se pochopit, že se tvůrci začali od hry v určitých bodech odlišovat, protože herní cutscény toho opravdu moc nenabízí a mise vždycky zahrnují užití tanku. Možná mám trochu výhrady ke zpracování smrti jedné hlavní postavy, kdy je to docela stupidně střižené a řeší se to pak až v dalším díle, ale jinak s tím nemám moc problém. Bezvýznamné plus je, že hudbu k anime nahrál český orchestr, jinak bych byl rád, kdyby někdy zadaptovali i povedený čtvrtý díl, který konflikt mezi Císařstvím a Gallií ukazuje zase z jiné stránky. 80%

Ledové království II (2019)

První díl Ledového království byla ještě taková klasická a hloupoučká Disneyovka, ale u druhého dílu, který vznikl vlastně jen kvůli úspěchu jedničky, se tvůrci jaksi nerozhodli, jakým směrem se mají vydat. Dost mi to připomíná, jak se před pár lety Disney sekl u osmé epizody Star Wars a film je tak mixem všeho možného. Písničky jsou tentokrát opravdu otřesné, navíc jde vidět, že se tvůrci až moc inspirovali u videoklipů ze sedmdesátých let. Jo a taky si páni tvůrci trošku spletli, kde se příběh vůbec odehrává, protože ze Skandinávie tu máme rázem příběh o kolonizátorech a indiánech. Upřímně se bojím, jak bude vypadat pokračování, pokud tedy bude. Některé série prostě sequely dostávat nemají. 45%

Valkýra (2008)

Němci jsou ve všech filmech z druhé světové války vykreslování pouze jako záporné postavy, byť muselo být každému jasné, že to bylo úplně jinak. Valkýra tak divákům představuje patrně nejznámější atentát na samotného Fuhrera, který sice nebyl úspěšný, ale pořádně zahýbal s celým vedením. V hlavních rolích máme celou plejádu známých herců, kteří se svých úkolů chopili s plnou parádou. Vcelku mě překvapilo, že se Singer rozhodl právě pro takovou látku a nevadilo by mi, kdyby v podobně biografických snímcích pokračoval. 80%

Richard Jewell (2019)

Jedna z největších amerických kauz devadesátých let se konečně dočkala filmového zpracování a výsledek je na jedničku. Richardův představitel, Paul Walther Hausser, podává opravdu skvělý výkon a já mu toho obtloustlého prosťáčka skutečně věřil. Obsazení Rockwella již pomalu vždycky značí nominaci na minimálně jednoho Oscara, což se filmu i povedlo, tentokrát tedy pro vedlejší ženskou roli. Jo, americký policejní i soudní systém je opravdu hnus. Zatímco u nás policie prokazuje vaší vinu, v Americe musíte vy prokazovat vlastní nevinu, jelikož to nikdo jiný neudělá. Na konci mi sice chyběla zmínka, že Jewell zemřel na infarkt kvůli soudní tahanici, ale to je už jen detail. 80%

Kokosy na sněhu (1993)

Těžko věřit tomu, že se na jedné olympiádě sešel jamajský tým bobistů i skokan na lyžích Orel Eddie. Po letech jsem si tak pustil i film o tomto zvláštním týmu a musím říct, že je to vcelku dobrá devadesátková komedie. Trenér se s kluky skvěle doplňuje a o humor je tak postaráno. Několikrát si ve filmu můžete všimnout paralely právě již se zmíněným Eddiem, kdy se posouvají regule, aby zabránili nástupu divoké karty na olympijské hry, ale takhle zkorumpované to zřejmě opravdu je. Jak ve filmu řekl samotný trenér, hry byly vždycky o reprezentaci své země. 80%

Odpor (2008)

Na film mě nalákala samotná synopse, která příběh popisuje jako jeden z těch nejzajímavějších, jaké se během druhé světové války staly... inu neřekl bych. Je tu tolik osobností, jejichž osudy bych chtěl vidět na filmovém plátně, ale bratry Bielské bych mezi ně nezapočítal. Film nám ukazuje víceméně obyčejnou partyzánskou skupinu, která měla mezi sebou akorát o něco lidštější pravidla a přeživší se o sebe více starali. Těžko říct, jak to bylo v reálu, ale finále je klasicky Hollywoodské a pomoc přichází v tom nejposlednějším momentu. Proti obsazení nemůžu nic říct, Craig, Schreiber i Bell zvládli role bratrů skvěle, jen by to možná chtělo celé téma pojmout trošku silněji a možná i z jiného pohledu. 70%

Zelený sršeň (2011)

Ty jo, ten film je daleko blbější, než si pamatuji... nebo jsem prostě dospěl. Seth Rogen je v roli Zeleného Sršně neuvěřitelně trapný a otravný, až je vám Kata v jeho blízkosti naprosto líto. Chudák, takového šéfa, kolegu a kamaráda si fakt nezasloužil. Waltz zase naprosto zbytečně přehrává a jeho herecký potenciál je zde naprosto nevyužitý. Dobré věci, které jsem si z filmu pamatoval, naštěstí zůstaly fajn i dneska. A tedy luxusní kafe, vymazlené auto, Katovy neuvěřitelné schopnosti a Gangsta's Paradise. Ach jo, asi vynechám sledování filmů, které mě v minulosti bavily a radši na ně budu nostalgicky vzpomínat, nechtěl bych se zase spálit. 55%

Apollo 13 (1995)

Oproti dva roky starému snímku První člověk má Apollo 13 výhodu v tom, že zpracovává zajímavé téma, kde se opravdu něco dělo. Zatímco u Apolla 11 vyšlo všechno až do posledního prdu, Apollo 13 se neustále potýkalo s problémy a bylo to takové drama, až se dalo krájet. Vážné scény jsou čas od času prolomeny nějakým fórkem a vždycky to stojí za to. A je jedno, jestli jde o babku s Armstrongem nebo techniky snažící se propojit zcela nemožné díly. Film má jinak samozřejmě skvělé obsazení v čele s Tomem Hanksem, který se musí objevit snad v každém filmu podle skutečnosti. Opravdu se nedivím, že zrovna Apollo nominovali na tolik cen, jelikož se jedná o vypiplané dílo a Ron Howard zde ukázal, že mu biografické snímky opravdu jdou. 80%