Chudáčci (2023)

Tim Burton a Wes Anderson měli super bizarní dítě, kterým je ve skutečnosti film o ženské samostatnosti a zhrzelých mužích, kteří na to nejsou schopni přistoupit. Řekl jsem dítě? Ano, přesně takhle se hlavní hrdinka chová, protože ji vytvořil šílený vědec (který je sám dílem šíleného vědce) a jedná se o mladou ženu, které byl voperován mozek jejího nenarozeného dítěte. My jakožto diváci pak sledujeme její "dospívání" a objevování sexuality. Hodně sexuality, protože značnou část filmu prošoustá a dokonce i za peníze. Čím vám film opravdu uchvátí je audiovizuál a skvělé herecké výkony. Zápletkou a některými výjevy vás pak zase dost možná znechutí a donutí přemýšlet, zda by se to nedalo svým způsobem označit za dětskou pornografii nebo jednoduše pouze zneužívání nesvéprávné osoby. A že je film nominovaný na několik Oscarů? To jenom ukazuje, jak je celá komise zvrácená a prohnilá... stejně jako náš svět, kterému je tento film zrcadlem. Tak si seber svá procenta, ty můj Chudáčku... povedl ses a už se na tebe nikdy nepodívám. Hodnocení: 80 %

Echo (2024) (seriál)

Seriál není až tak špatný, jaké tu sklízí hodnocení, ale na druhou stranu to není ani žádná přelomová kvalita. Co lze rozhodně pochválit je střih a vizuál obecně, práce s hudbou a herecké výkony. Zejména Kingpin táhne seriál neskutečně nahoru a následně i ona jediná scénka s Daredevilem byla velice povedená. Na čem ale seriál padá je scénář a příběh, který vlastně neexistuje. Celé je to jenom o tom, že Kingpin chce Mayu zpátky a ona nechce. Proto chce ve finále pobít všechny, koho má ráda, ona mu v tom zabrání a on jako smutný pes uteče domů. Finále navíc místo vyvrcholení děje staví všechno na indiánské kultuře a zápletka tak jde úplně do háje. Hodnocení: 60 %

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Po mnoha a mnoha doporučeních jsem si po zopakování celé série nakonec pustil i druhý díl Kocoura v botách... a v prvních minutách jsem si říkal, jak to sakra může být tak populární. Úvodní sekvence je totiž celkem stupidní a kvalitativně přibližně na úrovni prvního Kocoura, ale pak prolog skončí, na scéně se objeví Smrťák a už to začíná šlapat. Animace si vzala jak jinak inspiraci u Spider-Mana od Sony, ale jde na tom po svém a příběh v sobě nese spoustu chytrých myšlenek a dobrých nápadů. Místy to sice pořád drhne, ale ve srovnání s jinými animáky z posledních let je to rozhodně špica. Smrťák a jeho hvízdání jsou naprosto perfektní a škoda, že postava nemá více prostoru. Film je za mě možná příliš overhyped, ale je rozhodně lepší než poslední tři filmy ze Shrekversa. Hodnocení: 80 %

Městečko South Park - Série 2 (1998) (série)

Druhá série South Parku trpí zbytečnou délkou, kdy místo pár úderných epizod má ty lepší na střídačku se slabšími. Vrcholem je za mě epizoda Planetárium, která pokořila i ty z řady minulé, ale z velké části tu tvůrci pořád staví na fekálním humoru a mají potřebu využívat klasických amerických svátků. Pomalu ale najíždí typická kritika společnosti a popkultury a tvůrci již také polevili s opakujícími se gagy, takže takový zpívající Šéf už v každé epizodě třeba není. I přes pár špatných epizod mi druhá řada přišla o chlup lepší než první, tak jí dávám 70 %.

Ptáci stěhováci (2023)

Stokrát převařená zápletka o starostlivém otci, který nechce, aby se jeho rodině něco stalo, byla zpracována tentokrát studiem Illumination. Když se tato klasická témata udělají dobře, vyznění může být parádní, ale Ptáci stěhováci nepřináší vlastně nic moc zajímavého a divákům servírují celkem ploché postavy, které se však pohybují v nádherném prostředí. Rodinka je vlastně taková klasická - starostlivý otec, schopná matka, zvídavé dítě, malé dítě a potrhlý příbuzný... který je v případě tohohle filmu ale bohužel opravdu navíc. K tomu připočítejte tunu vedlejších postav, s nimiž se hrdinové setkávají, ale tyto epizody jsou o něco slabší ve srovnání třeba s Hledá se Nemo nebo Croodsovi, což jsou animáky razící podobnou zápletku. Vedlejší postavy jsou o něco zajímavější než ty hlavní, ale hrdiny nijak moc neposouvají a nepřišlo mi, že by si z epizod odnášeli nějaké extra ponaučení. Takový animák, která nenadchne ani neurazí, ale pokud jste neviděli zmíněné snímky od konkurentů, radši sáhněte po nich. Hodnocení: 60 %

Náměsíčník (2023)

Je to vlastně klasická animovaná groteska (jako z minulého století), kterou bych i překousl, kdyby se nejednalo o Mimoně a studio Illumination. Ti dokážou blbé vtipy udělat totiž ještě blbější. Hlavní záporák z Já, padouch totiž v kraťasu uvízl na Měsíci a on se pokouší dostat pryč. A nebýt jeho vlastního ega... a Mimoňů, tak by to i dokázal. Hodnocení: 45 %

To se mi snad zdá (2023)

Kdo by čekal, že se Nicolas Cage objeví v povedeném mysteriózním filmu, který bude mít nějaký přesah. Král béčkových filmů si tak zde zahrál nudného profesůrka, jehož byste normálně naprosto přehlédli a byť touží být spisovatelem, nikdy se k tomu nedokopal a ostatní mu jen kradli jeho nápady. Najednou se ale začne dít něco podivného... lidem po celém světě se o něm začne zdát ve snech a nikdo to nedokáže vysvětlit. Cageův Paul tak nejprve figuruje jako pasivní návštěvník snů, ale následně se to celé zvrtne. Do této chvíle je film vlastně velmi zajímavý a divák absolutně nemůže čekat, co přijde příště. Pak se ale o Paulovi lidem zdát přestane a zničehonic tu máme reklamu na produkt, kdy se lidem podařilo uchopit vstupování do snů a začaly toho využívat firmy a influenceři. Tohle povědečtění celého problému mi nakonec srazilo celý film dolů. Na jednu stranu se totiž neobtěžují nic vysvětlit (víceméně magický realismus), ale pak přijdou s tímhle, jako kdyby nám mělo být jasné, jak Paul lidem do snů vstupoval. Konec je pak takový evropsky tragický, ale přeci jen by možná unesl i pár minut navíc, případně konec pojmout celý jinak, aby to mělo alespoň nějaké vyvrcholení. Hodnocení: 70 %

Městečko South Park - Série 1 (1997) (série)

Po několika letech jsem si řekl, že si dám opáčko South Parku, ale první série bohužel ještě není na takové úrovni jako série pozdější. Jak to u podobných seriálů bývá, úvodní řada se z větší části točí kolem klasických svátků, takže na reference k dobové politice apod. si ještě musí divák chvíli počkat. Byť má navíc South Park bezkonkurenční černý humor, dolů táhne seriál humor fekální, který je s ním víceméně na střídačku. Prdění, zvracení apod. nejsou zrovna něco, co by mě bavilo, ale ostatní věci to naštěstí dorovnávají. Na škodu také je, že gagy mají tvůrci potřebu opakovat v úplně každém díle, takže tu vždycky máme smrt Kennyho nebo zpívajícího Šéfa. Na pilotní řadu je to ale slušné a já tomu dávám hodnocení: 65 %

Dark (2017) (seriál)

Pokud bych měl Dark k něčemu přirovnat, je to rozhodně Stranger Things. Seriály mají společnou mysteriózní linku, pátrání po malém chlapci, příběh táhnoucí se přes celé rodiny, osmdesátky a mnoho dalšího... ale to jsou věci víceméně akorát na úrovni žánrových tropů. Zatímco Amíci rozdělují svět na černý a bílý a zlo zcela nutně personifikují jako monstrum, Dark nám ukazuje evropský pohled na věc, kdy svět je šedý a monstra jsou uvnitř všech z nás. Oproti americkému seriálu má Dark navíc velkou výhodu v tom, že jej zcela zjevně tvůrci od začátku do konce naplánovali na tři série. Stranger Things z amerického kontinentu naopak bylo vymýšleno vždy po řadách, kdy po první sérii ani tvůrci nevěděli, že by mohli nějak pokračovat... ale popularita seriálu je přesvědčila, že to za to stojí. Pokud bych měl seriály nadále srovnávat, tak má Dark daleko komplexnější a lidštější postavy, nejsou to ty klasické archetypy, jelikož se většinou stane něco, co je stejně rozbije... byť na úrovni právě žánrových tropů postavy fungují podobně a srovnat tak lze například Ulricha s Hopperem nebo Katharinu a Joyce. Co se týče scénáře, tak je Dark rozhodně na vyšší úrovni, kdy má navíc jednu z nejlépe napsaných zápletek o cestování časem. Pak je jen otázkou, jak moc tvůrci plánovali "happy end" případně zda nezvažovali i depresivnější variantu s uzavřením smyčky, ale spokojený bych byl myslím s oběma. Na seriál se určitě rád podívám znovu, kdy jej sice již budu vnímat jinak, ale hledat spojitosti bude určitě nová zábava. Hodnocení: 80 %

Leo (2023)

Velmi povedený animák, který dolů táhnou jen nemastný závěr a fakt, že jde o muzikál. Premisa jako taková je totiž uchopená skvěle, kdy si ještěra Lea berou žáci páté třídy po výuce domů a on jim dává rady a pomáhá jim s jejich problémy. Animací i humorem mi to připomnělo animák Za plotem, kdy si oba filmy trefně dělají legraci ze světa lidí, v tomhle případě navíc světa školního, dětského a toho měnícího se moderními technologiemi. Jak jsem již zmínil k úvodu komentáře, tak se závěr jako takový za mě příliš nepovedl, jelikož se ještěr víceméně dozví, že neumře, dojde na menší akci a suplující úča dostane vlastní třídu. Muzikálové filmy mi ani nevadí a u animáků jsem na to zvyklý, ale tady to vážně nefungovalo, kdy byl navíc český překlad písní otřesný. Hodnocení: 70 %