Tvář vody (2017)

Tvář vody by se dala popsat jako zmodernizovaný příběh krásky a zvířete, který je zasazený do šedesátých let, kdy život nebyl pro mnoho skupin lidí vůbec jednoduchý. Rozhodně musím pochválit krásně zpracovaného rybáka, jenž je správně tajemný a snímek toho o něm moc neřekne. Skvěle udělané jsou i interakce mezi jednotlivými postavami a Shannon zde hraje správného magora. Hlavním problémem filmu je však, že se snaží zachytit strašně moc menšin (černoši, LGBT, postižení), až nikdo nemá vlastně dostatek prostoru. On i samotný příběh postupně tak trochu ztrácí dech, ale pořád to není vyloženě špatný snímek. 75%

Barva kouzel (2008) (TV film)

Tak jsem se podruhé vydal na magickou Zeměplochu, tentokrát dokonce s vůbec prvním turistou na světě, který jako postava skvěle paroduje tuto skupinu fotoaparátem vybavených tuláků. Oproti předešlému filmu mi zde trochu vadila jakási epizodičnost, jež je, jak jsem později zjistil, založena na samotném rozdělení knihy do povídek/kapitol. Co musím na filmu pochválit jsou komičtí čarodějové, jež mě bavili daleko více než v minulém snímku, hlavně Mrakoplaš je úplně perfektní. Ke konci se k hrdinům připojí ještě skvělý barbar Cohen v důchodu a občas se tu mihl i můj oblíbený Smrť. O něco horší film než Otec prasátek, ale pořád se jedná o povedený vstup do světa Zeměplochy. 80%

Captain Marvel (2019)

Marvel konečně vyrukoval se svou první ženskou sólovkou, která rozhodně není tak špatná, jak se předpokládalo. Carol jako postava funguje velice dobře a zasazení filmu do devadesátek nikterak nenarušuje už tak nabitou časovou osu. Největšími tahouny celého snímku jsou rozhodně Fury, Coulson a chlupatý mazel Goose, jež je jakýmsi ústředním komickým prvkem. Ačkoliv film odkazuje na všechny ostatní projekty, je víceméně samostatný a řekl bych, že k pochopení Endgame není ani nijak nutný. Už jen kvůli tomu, kam tvůrci film zasadili, bych jej spíše bral jako součást první fáze, která se samozřejmě točí kolem zrodu celého týmu. I když dílu nemám prakticky co vytknout, nějak cítím, že si to plný počet hvězd nezaslouží, něco tomu prostě chybělo, nějaká jiskra. 80%

Otec prasátek (2006) (TV film)

Filmům na motivy děl Terryho Pratchetta jsem se docela vyhýbal, jelikož mi lidi říkali, že jde o dost velkou slátaninu. V jistém ohledu měli pravdu, ale je to zatracená sranda. Málokdo dá jako hlavní postavy příběhu Smrťe, psychopatického zabijáka s nevšedním jménem nebo skupinu podivných čarodějů, kteří ani vlastně neví, co dělají. Dílo jako takové je jakousi parodií, která funguje vážně skvěle, odkazů na všechno možné je tu opravdu požehnaně. Film vás možná bude odrazovat délkou, ale takové množství postav by jinak bylo docela těžké ukočírovat, i když pravda, pár scén by se vystřihnout dalo. Takhle má každý tak akorát prostoru a film šlape od začátku do konce. Rozhodně kouknu i na další filmy, Pratchettovo univerzum se zdá být docela zajímavé. 85%

Zelená kniha (2018)

Píšou se šedesátá léta a bílý buran dělá šoféra vzdělanému a elegantnímu černochovi. Ne, nejedná se o příběh z alternativní reality, ale skutečné postavy, které se nebály změnit pohled tehdejší společnosti. Film nám ukazuje zábavnou cestu, během které se postavy seznamují a mění si navzájem názory na skupiny, z nichž pochází. Rozhodně musím pochválit obsazení, které je špičkové, i myšlenky, jež se snímek snaží divákům předat. Nezáležím na tom, z jaké vrstvy společnosti pocházíte, vždycky si můžete nalézt přítele i v někom, od koho to vůbec nečekáte. Nedivím se, že film získal Oscara, ale osobně se mi víc líbil BlacKkKlansman, který některé z myšlenek, jež mají filmy společné, dokázal ještě více vyzdvihnout. 85%

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Tak tu máme (snad) finále jedné z nejpovedenějších animovaných sérií, která si naštěstí dokázala udržet kvalitu. Samozřejmě i tady platí pravidlo, že s každým dílem je animák blbější, ale jako důstojné završení to funguje na výbornou. Docela mě mrzelo, že humor byl tentokrát opravdu cringe a stupidní, přičemž jsme s rodinou nechápali, jak se celý sál může smát. Nejvíce to šlo vidět na Škyťákových parťácích, z nichž byli tentokrát opravdoví dementi, kteří se ve své hlouposti neustále předháněli. U záporáka jsem pak zase nechápal, proč draky rovnou nezabíjí, ale první je uspává (nedělejme z dětí blbce, ve starších animácích se normálně zabíjelo). Abych jenom nekritizoval, tak musím pochválit hudbu, která byla tradičně skvělá. Samotná animace byla zase neskutečná a realistická. Doufal jsem v něco lepšího, ale i tak dávám 75%

První člověk (2018)

"Já tomu možná nerozumím, ale za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidím. Když to srovnám třeba s tím výletem na Kokořín… Aspoň tam byly ty skály pískovcový, občerstvení… Co je tady? Prd." Asi takhle bych vyjádřil své pocity ze samotného filmu, který je jen roztahaná nuda. Snímek má sice skvělé obsazení a fungující vizuál, ale jaksi pořád nechápu, jak mohl získat Oscara za nejlepší efekty. Není tu nic, co bychom neviděli. Nejsilnější pasáž filmu je někdy uprostřed, kdy astronauti testují spojení modulu v kosmu. U samotného přistání na Měsíci jsem pak zíval nudou. Takhle to vážně být nemělo, ale Amíci to asi vidí jinak, je to přece součástí jejich historie. A když už jsem u toho citování Cimrmana, tak ještě jednou: "No prostě: nuda, nuda, šeď, šeď." Jinak se to asi vyjádřit nedá. 65%

Bohemian Rhapsody (2018)

Do Oscarů zbývá už jen pár hodin a já na poslední chvíli doháním film, který unesl celý svět, přičemž se u nás hezky popral i s takovým Avatarem. Bez původní hudby by film určitě tak úspěšný nebyl, ale herecké výkony taky dělají své. Sice bych se rád podíval i na Cohenovu verzi, která měla Freddieho ukázat i v jiném světle, ale chápu, že skupina chtěla, aby si jej lidé pamatovali pouze jako hudební legendu. Film jinak skvěle pracuje s kamerou i střihem a samotné finále, kdy Freddie doslova zpívá o život, je opravdu strhující. Něco mi ale brání v tom dát filmu plný počet hvězd. Sice miluji retro, ale takový fanboy, abych Queenům napálil pětku, zase nejsem. 85%

Fullmetal Alchemist – hledání kamene mudrců (2017)

Popravdě jsem to čekal horší, mnohem horší. Fullmetal Alchemist ale dokázal skvěle zachytit ducha předlohy, přičemž vychází z cca prvních 20 epizod a bere si i jednu linku z finále, aby toho případné pokračování nemusely řešit a uzavírat tolik. Některé postavy vypadají sem tam komicky, jelikož Alchymista vychází z evropské kultury a postavy tak v předloze i vypadají, ale to se dá seriálu prominout, jelikož jsou povětšinou všechny velmi dobře zahrané, především ztvárnění Mustanga a Hughese musím pochválit. Na televizní film má snímek i docela slušně udělané efekty, hůře vypadá akorát nesmrtelná armáda z finále, která působí dost plastově a digitálně. Za pokračování bych se nezlobil, ale těžko říct, zda se do něj bude chtít Netflix pustit, když film nebyl úplně dobře přijat. 75%

Snídaňový klub (1985)

Snídaňový klub je u nás vlastně docela neznámý film, ale v anglicky mluvících zemích je to šílená klasika. Z počátku to vypadá, že se jedná o klasickou komedii, kde se dají dohromady různorodé postavičky, ale nakonec se z toho vyklube psychologický film s propracovanými dialogy a skvělými hereckými výkony mladých herců. Celý film se navíc odehrává po většinu času jen v jedné místnosti, čímž mi to krapet připomnělo další skvělý film založený na dialozích, Dvanáct rozhněvaných mužů. Je docela škoda, že sešlo z pokračování, kdy se měly postavy potkávat po letech a zjišťovat, jak dopadli jejich bývali spolu-poškoláci. Režisér se možná nesnesl s jedním z herců, ale deset let člověka docela dost změní. 80% PS: Ben Mendelsohn jako by z oka vypadl mladému Paulu Gleasonovi.