Batman začíná (2005)

Viděno jako poslední z trilogie. A paradoxně to tak bylo dobře, protože ačkoliv se Batman Begins honosí škatulkou „akční“, akce je na něm tím nejnepovedenějším prvkem – a já se na ni po zhlédnutí obou Temných rytířů upřímně těšil ze všeho nejméně. Naštěstí s ní ale Nolan šetřil, k čemuž mu napomohl i výborný výběr záporáka Scarecrowa – muže, jenž nebojuje pěstmi, ale plynem ovlivňujícím psychiku. Škoda relativně malého prostoru, který postava Cilliana Murphyho sama o sobě dostala (její činy se však prolínají celým filmem, zvláště pak démonicky perverzním závěrem).

Počátek (2010)

Lidský mozek coby samostatný vesmír; v hlavě se jádro informace získané smyslovým vjemem s jádrem informace získané vlastní představou neliší. Vtíravá a všem dobře známá otázka: „Zavřeli byste se do virtuální reality, kde budete mít všechno, co od života očekáváte, ale ve skutečnosti budete napíchlí na stroji s umělou výživou?“ má nyní vynikající ilustraci. Tou je film Inception, jeden z nejpůsobivějších snímků, jež kdy naplnil břicha popkornových diváků. Za možná trochu překvapivou čitelnost a jednoduchost příběhu přitom nelze režiséra Nolana jinak než pochválit.

Silnice (1954)

Jak by to na světě vypadalo, kdyby všichni lidé měli hrubiánovu zkušenost? A je k prozření skutečně nutná ona zkušenost? Zhlédnout toto veledílo by k načerpání a strávení myšlenky mělo dle mého názoru stačit.

Neměj mě rád (2011)

Debutující režisérka natočila znamenitou romanci, kde prvních asi třicet minut obstarává úvod. Tento fakt činí film zvláštním a člověka trápí otázka, zda-li se jedná o nemotornou zkratku k pointě, neoriginální pokus o to být originální, nebo drzý způsob jak si udržet divákovu pozornost i po zbytek filmu. Ať už je tomu tak či onak, film přináší v závěru hlubokou myšlenku, s výhradně pozitivním účinkem na divákovu duši.

Trasy myšlenek (2012)

Obraz společnosti jednadvacátého století pohledem obyčených lidí z velkoměst Ameriky, Asie a Evropy. Dojímavý New York, špinavé LA, nelidské Tokio, nevýrazný Hongkong, pyšná Moskva. Vlaková a metro doprava coby nevšední plodná plocha pro krátká interview cestujících, která o životě ve městě vypoví pozorovateli mnohé. Škoda malého množství zařazených měst, avšak obrovské plus za nepředstavitelnou atmosféru Tokia.

Nebezpečná metoda (2011)

Škoda, že Cronenberg na tu pilu víc nepřitlačil a neudělal z toho psychologickou úvahu. I tak však výjimečné dílo, které má fantastické herecké obsazení.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

„Ach, peníze, penízky, vy moji zlatí drahouškové!“ Nevím jak to Ritchie dělá, že na tom nejenom něco trhne, ale pravděpodobně (znovu) získá i statut filmaře skvěle navštěvovaného filmu, ale uměním dělat umění to nebude.

Batman se vrací (1992)

Důležitým prvkem při hodnocení tohoto filmu je divákova perspektiva, z jaké na dílo nahlíží. Žijeme v době, která Batmana vykresluje trochu jinak, než kdysi. Zasloužil se o to režisér Nolan se svým takřka až krajně realistickým pojetím tématu a důrazem kladeným na vážné poselství příběhu. Ve vizi Tima Burtona chybí jak realismus, tak i to poselství. Otázkou však je, zdali je to dobře, nebo špatně? Z mé perspektivy: já radši „moderního“ Batmana, jehož skvěle doplňuje vpravdě geniální počítačová/konzolová hra Batman: Arkham Asylum. K již přežitému filmovému zpracování chovám však nostalgické city z dob, kdy jsem si jako malý hrával s figurkou Temného rytíře. Batman se vrací je tak pro mne pouhou nostalgií s plytkým obsahem. Avšak důležité toto dílo jest v pochopení celého fenoménu jménem Batman, tedy alespoň v to věřím, jelikož jako všechno, i on se vyvíjí a opomíjet minulost – jak víme ze školy – není hezkou vlastností žádného z nás (milovníků statných mužů s výrazně vyztuženým suspenzorem).

E-Love (2011) (TV film)

Sledovat porno po orgasmu vyjde nastejno, člověk akorát nemusí dávat peníze za lístek do kina (TV film – ftw?). Leda že by vás něco vzrušovalo na padesátnici, nevypadajíc vpravdě tak zle, a učitelce filozofie (!) se silnou vadou zraku v jedné osobě, nenosící brýle, poblázněné zradou manžela, konajíc skutky, za které by se styděla snad i vaše hloupá patnáctiletá známá.