• Krátkometrážní

Fumiko no kokuhaku (2009)

Jeden z těch filmečků, který místo příběhu, nebo atmosféry sází jen na jeden nápad. Jenom škoda, že ten nápad je nebývale nezábavný a mohl by možná fungovat jako vtípek v nějakém odlehčeném díle v nějaké hodně dlouhé anime sérii okolo dílu tři sta padesát osm, ale takhle moc nefunguje. Za dvě minuty se sice nudit nestihne snad nikdo, ale pocit lehké trapnosti která z téhle blbosti plné zbytečných pohledů pod sukni se dostavil, což rozhodně není dobře, takový animovaný ekvivalent pocitu, kdy všichni okolo vás mají zánovní kovové vidličky a kravaty, zatímco vy plastovou vidličku s ulomeným hrotem a špinavým tričkem s logem vaší oblíbené blackmetalové kapely.

Rain Town (2011) (studentský film)

Zbožňuju déšť. Nejlépe v těch chvílích, kdy začne pršet po setmění a já sedím u okna, čtu knížku a do toho popíjím čaj.. A tenhle film, odehrávající se v deštivém městě ve mě dokáže vyvolat téměř totožné emoce a to díky výborné atmosféře, kterou na tak krátké ploše dokáže zajistit bubnování kapek vody na rozličné podklady za doprovodu klavírních tónů a také nádherá animace, která má v sobě něco z evropské i japonské školy (to je jen můj subjektivní názor proradné modroploutve, která prý ohýbá hřbety knihám, takové pomluvy). Možná to není natolik intenzivní na první pohled, ale na ten druhý je jich dost a dost, výborný úvod do, jak doufám, dobré kariéry filmaře.

Český žurnál - Dělníci bulváru (2014) (epizoda)

1) Klusák je manipulativní přemoudřelý lumík, který už dávno ztratil soudnost a jeho snaha ptát se ožralého majitele bulvárního plátku, jestli by pro lid nebylo místo čtení bulváru lepší uspořádat nějakou tu vzpouru, není to už ani vtipné, stejně jako záběr na devět zapnutých robertků. 2) Považuju za značně důležité pro správné uchopení filmu vidět díl Hydeparku s Pavlem Novotným, který dost jasně ukazuje, že Klusák už dávno ztratil ambice natáčet dokumenty, místo kterých natáčí dlouhometrážní ekvivalenty reportáží tv nova, jen s rádobyhlubokým výrazem, jaká to škoda, po českém snu sklouznout do takových odpadů, ale alespoň to není tak brutální, jako u Dobrého řidiče smetany. 3) pokud si odmyslím zcela zbytečné scény a mou stupňující se averzi vůči klusákovi, byl by to dobrej dokument se zajímavou osobností, takhle je to prostě jenom smutnej průměr, který je sám MNOHEM větším bulvárem, než většina článků na Extra.cz.

Heart String Marionette (2012)

Jasně, chápu, v podstatě je to nejspíš amatérský film, na kterém dělalo pár lidí, ale to nedokáže ospravedlnit fakt, že stopáž objímající dvě hodiny je neskutečně, ale neskutečně přepálená a na odvyprávění příběhu by bohatě stačila hodina a pár minut (což je také čas, odkdy jsem se začínal nudit). Kdyby byla stopáž kratší, mohlo by být alespoň více času pohrát si s animací, která je, zcela upřímně, dost často vysoce nehezká a 3D modelování je někdy dost špatné a moc tomu ani nepomáhá fakt, že hlavní postava vypadá jako nějaký emo-mim zběhlý z koncertu pro dvanáctileté školačky z Badenkirchenu, které si rády malují nehty na černo a tváří se jako štěňata v depresi. Děj je sice zajímavý, ale ne natolik, aby zvládl dementní délku a odpustil nedotaženou animaci. Některé scény šli přežít jen díky výtečné a podmanivé hudbě, která o dost lepší, než film samotný, jehož druhá polovina je více méně zbytečná, nudná a lehce nahnilá. " Jsem jen maskou bez tváře "

Chladné světlo (2004)

Zvláštní, pomalý film, kterému hodně škodí flashbacky do dětství hlavního pahrdiny, které jsou sice lehce zajímavé, ale ve své podstatě dost nudné, což vadí nejen z důvodu nudných scén, ale i kvůli tomu, že na nich z velké části stojí i výsledná (byť předvidatelná) pointa. Obrovská škoda je, že v druhé půlce tvůrci z nějakého důvodu téměř vypustí kresbu, která dodávala (spolu s klavírním doprovodem, fjordy a jednou výjimečně monumentálně se tyčící horou) celému filmu prazvláštní, zajímavou atmosféru, jenže, bohužel, jak se tahle atmosféra vytrácela, vytrácela se z celého Kaldaljós i zajímavost a... A tak vůbec.

Strašidlo cantervillské (1989) (TV film)

Tak tohle bylo... Dost hrozný na všech frontách, v první řadě jsou děsivé herecké výkony, kde každý brutálně přehrává s čestnou výjimkou v podobě Jiřího Bartošky a s dodatkem, že přehrávání sedí k projevu Petra Nárožného, ale ostatní postavy jsou vesměs naprosto děsivé, například amerikánská omladina by si v případě syna zasloužila ubít toporem sekyry za mrzačení jinak dobrých hlášek a při obsazování dcery byli jedinými atributy pro výběr nejspíš schopnost tvářit se vilně (což se stejně nedaří) a odhodlání se na kameru podřadně vykozit. Režie (nebo lépe řečeno, to co si pod ní já představuju) byla nejspíš páchána pod vlivem vývaru z durmanu, jinak si nedovedu představit onu debilní, rádobyakční kameru, ani fakt, že když se titulní strašidlo transmorfuje do podoby upíra, má onen upír modernější oblek, než všichni ostatní a nejspíše naznačuje, že děs Cantervillu dokáže cestovat napříč časoprostorovým kontinuem. Vykostění předlohy naprosto neumětelským způsobem.

Batman: Strange Days (2014) (TV film)

Další do řady důvodů, proč doufat, že pánové z DC naleznou dostatečný počet koulí a někdy natočí Batmaní adaptaci odehrávající se v třicátých letech v noir-detektivním hávu. Tahle dvojminutovka má skoro všechno, co by se od krátké pocty netopýřímu opláštěnci dalo čekat, dokonce i atmosféra díky krásně ztemnělému retro vizuálu dostavila, chyběl snad jenom instantní zastavovač rozzuřených buvolů a lokomotiv ruské výroby v podobě Bat-spreje na opasku.

Amazing Spider-Man (2012)

Tak jsem se rozhodl odškrtnout jeden komksáckej rest, u kterého jsem očekával pouze průměr, ale... Ono je to sakra svělý a nejlepší filmový Spiderman, na kterého se, ve vší úctě k Bruci Campellovi s motorovkou místo ruky, Sam Raimi nechytá. Ačkoliv je velká škoda, že některé scény a dějové linky byli brutálně prostříhány, pořád je výsledek naprosto výborný, nejlépe ovšem funguje hlavní dvojice (Andrew Garfield je zrozen k tomu být tím pravým, hláškujícím Spidim) až po výbornou přehlednou akci, kde se nikdo nepokouší způsobit epileptický záchvat zdravému člověku (smrt zmateným střihům!), ani se nebojí záběrovat (no dobře, v tomhle případě spíš trikovat) souboj tak, aby byl vidět celý účastník boje a ne jen jeho rameno v deseti prostříhaných scénách během osmi vteřin. Dvojku už si v kině ujít nenechám, zvlášť když bude opět režírovat Marc Webb.PS: v tomhle filmu se zjevil druhý nejzábavnější knihovník v lachtanově pořadníku, první místo drží ten sloužící na Neviditelné Universitě Ankh-Morporské.

Sodoma Reykjavík (1992)

I hle, buvolovina (to jest krávovina na na druhou), ale veskrze příjemným způsobem, plno hovadících postav (včetně dvojníka Tomáše Rosického!), ze začátku má tah na branku bez zbytečných kliček (Film, ne Rosa), ale postupem času se kadence pravověrných černohumorných hovadin poněkud umírňuje a děj samotný je bez nich lehce bezzubým, naštěstí se ale závěr povedl vrátit do kolejí, které dříve vyjela vana plná rybiček a hledání jednoho ovladače (byť mě nebavil tak jako začátek). Trošku to vypadá, že Sodoma během let zestárla a rozhodně nepůsobí tak, jak nejspíš působila v době premiéry, ale s přimhouřením obludného oploutveného oka to pořád na čtyři hvězdičky stačí, svou zásluhu na tom má i nepřepálená délka.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Skvělý film, kterému může paradoxně uškodit to, jak ho někteří lidé přímají, také jinak se snaží tvářit, že se jedná o vizionářské a takřka filosofické (vážně, když jsem šel na záchod po Zimním vojákovi, tak se o Mittym takdo dva spolumočící bavili), jenže on je to prostě jen výjmečně dobře natočenej hřejivej a prvoplánovej film (dokonce de dopouští takových klišé, jako polovina pseudo-romantických komedií, co jsem kdy viděl, kdo přijde na to, co za klišé to je, má bludišťáka). Ale ono to vůbec nevadí, atmosféra se totiž zrodila výborná a téhle pohádce pro dospělé, kteří sní obrovsky sluší, na čemž má lví (Lannisteři!) zásluhu ohudebnění. Největším překvapením je ale Ben Stiller - režisér, ajko herec se už několikrát ukázal být velmi schopným, ale po reřijní stránce je pro mě obrovským překvapením, zvládá nejen správně úkolovat kameramana a tvořit nádherné obrazy, ale zvládá dost překvapivě i akci, ať už "reálnou," nebo vysněnou, dokonce tak, že mě napadlo, kterak by bylo super, kdyby MARVEL našel další dávku koulí a vecpal by Benu Stillerovi dr. Strange jako režiséru i herci.