Vavča

Vavča

Pavel Vaverka

okres Brno-venkov

67 bodů

Moji oblíbení skladatelé

 • foto

  Jóko Kanno

  Jeden z prvních autorů OST, který je absolutně fenomenální, oslovil mě před lety, fascinuje dodnes. Paní Yoko Kanno má neuvěřitelný žánrový rozptyl - jazzrockový Cowboy Bepop s různými stylovými odchylkami, našlapané technicistně dokonalé soundtracky série Ghost In The Shell, kombinující elektronické prvky, pop rock, jazz, něco symfonických aranží, zasněný atmosférický ost Wolf's Rain se skvělými písněmi, výborným openingem, endingem, romanticky rozervaný, epický orchestrálně klenutý, mohutně znějící ost k Visions Of Escaflowne jsou jen namátkové práce, kterými mě dostala. Dle mého jedna z nejdůležitjěších postav filmové hudby posledních 16 let. Spolupracovala s řadou orchestrů, vyprodukovala velké množství převážně vysoce kvalitní hudby, skládala alba, jednotlivé songy pro špičky hudební scény jako Akino Arai, Maaya Sakamoto a další.

 • foto

  Miklós Rózsa

  Klasik filmové hudby neuvěřitelným způsobem popohnal OST kupředu, před ním byla filmová většinou unylá, nezajímavá, nepůsobila moc důležitým dojmem, on dal svými skladbami filmům nový rozměr. Klasiky jako Král Králů, Ben Hur, Julius Caesar, Ivanhoe, Quo Vadis, El Cid by měly být základem pro někoho, kdo se zajímá o filmovou hudbu, její historii, vývoj. Miklós byl dle mého nepostradatelný, díky němu jsme dnes tam, kde si hovíme nyní. Mimo jiné schopný skladatel moderní vážné hudby.

 • foto

  Hans Zimmer

  Ostatní autoři recyklují, Zimmer skládá, tak nejčastěji zní glosy na tohoto plodného autora filmové hudby, která je vskutku kulervoucí. Inception, Gladiator, Thin Red Line, Piráti z Karibiku, Black Hawk Dawn, Krvavý přiliv. Mohutné aranže, zatěžkána dechová sekce, parádní rytmické změny, nečekané nápady, vynikající aranže smyčců, žesťů, valivý drtivý zvuk orchestru, hrající do plných. Málokdo umí vygradovat skladby tak mistrně jako on.

 • foto

  Vangelis

  Můj oblíbenec, který všem ukázal jak je možné využít smyčky, syntetizátory, jak vrstvit zvukové stopy. Hymnické Dobytí Ráje, melancholická minimalistická Antarctica, geniálně atmosférický Blade Runner, mohutně znějící Alexandr, dnes už klasika Chariots of Fire. To vše jsou alba mezi jinými, které mohu vřele doporučit. Naposled nejvíce ukázal svůj talent na desce Mythodea, doufejme, že nás ještě udiví svým hudebním talentem v blízké budoucnosti.

 • foto

  Kendži Kawai

  Dlouholetý veterán a klasik japonské OST scény. Jeho díla možná jsou nejen neuvěřitelně rozmanitá, jeho typický rukopis zaručeně nespletete. Je velkým fanouškem rockové, klasické, lidové hudby, kombinuje žánry s neuvěřitlenou lehkostí. Za Gundam kde skloubil arabské stupnice a motivy v symfonickém hávu si vysloužil přezdívku Abdúl. Udivili našlapanými OST k různým filmům - klasicky epické hudbě v Seven Swords, evokující dokonale hrdinství, nebo rytmicky sevřenými, kratšími skladbami pro akční nářez Princess Blade, nebo Dragon Tiger Gate. V anime šokoval dokonalou schopností spojit, folkkové motivy, symfoniku v titulu Serei no moribito. Složil mnoho kvalitní hudby pro dnes klasické filmy Ghost In The Shell, exceloval nedávno v Ip Man nebo anime Fate Stay Night. Neznat Kenjiho tvorbu je hřích!

 • foto

  Hirojuki Sawano

  Nová krev japonské scény. Naprosto mě složil do mdlob svým ost k seriálu Mao. A zejména k seriálu Triangle osudové motivy, melancholické, zasněné melodie, rychlé vypalovačky, je tu smíchán jazz, rock, symfonická hudba, ale jaké nápady(aranže, využití syntetizátorů, piana, basových linek)!!! Platí to často i pro jeho další práce, vynikající je anime Gundam Unicorn, kde ukazuje jak má znít moderní filmová symfonická hudba, s rázovitými vojenskými pochody, do toho trocha rockové rytmiky, něco kytar, něco syntetizárů. Další zajímavé tituly jsou Iryu, Boss, Soul Link, Crescent Love, Taiyou no uta, Soul Link. Rozhodně má velkou budoucnost.

 • foto

  Širó Sagisu

  Nejen tvůrce hudebních stop pro profláklý titul Neon Genesis Evangelion. Mě dostal především svými pracemi pro film, strhující závažné skladby, těžce patetické i lítostivé ve filmu Cassherh, zaskvěl se syntézou lidových motivů a krátkých úderných symfonických skladeb pro Musa The Warrior, oslnil pohádkově okouzlujícím epickým ost pro fantasy The Restless z roku 2006, česky Noc v úplňku. V anime se mi nejvíce líbí jeho práce The Skull Man, jazz rock, symfonično ve skvělém balení. Překvapil svoji všestraností pro tv seriál On The Singl Bed Tonight, s minimálními symfo jazz aranžemi skvěle dotvářel atmosféru. Možná nemá tolik alb, jako ostatní, ale rozhodně patří ke špičce.

 • foto

  Henry Lai

   Vynikající skladatel, který vyniká hudbou především k epickým filmům jako Tři království, 14 Blades, White Vengeance, ale má ost i k celé řadě dalších povedených titulů jako Fire of Conscience, Dragon Squad, Just One Look, Beast Stalker, a mnohé další. Jestli má někdo jeho ost od http://www.csfd.cz/film/284222-osamely-valecnik/ ať mi dá prosím vědět, stejně jako v případě, že má soundtracky i k jiným jeho filmů. Vždy jsem si stěžoval, že Čína a Korea má oproti Japonsku zoufalý nedostatek skladatelů. Nicméně Tan Dun, není jediný schopný skladatel v Číně, takže šanci by měl dostat i Henry Lai, má svoji vlastní tvář a postupy, nikoho nekopíruje, ví si rady s rozdílnou škálou nástrojů i náladami, není to tak, že by sám sebe vykrádal, nebo opakoval svoje motivy. 

 • foto

  Šigeru Umebajaši

  Další veterán japonské scény, který má svůj typický rukopis, specifický styl malých aranžích symfonických, kombinovaný eletronikou, lidovými nástroji. Má na kontě docela dost povedených prací 2000 A.D., In The Mood For Love, Onmyoji I, II, 2046, wuxia eposy House of Flying Daggers, Curse of the Golden Flower, Fearless, romanticky zasněný ost pro thriller Daisy z roku 2006. Poslední OST k True Legend bylo celkem ok, snad nám brzy ukáže své schopnosti v plné síle.

 • foto

  Juki Kadžiura

  Ano mnozí ji nesnáší, za to, že je monotématická, nehýbe se ze svého hudebního vzorce jinam. Jenže mě její ost dostávají ať už Noir, Madlax, El Cazador, zejména epická 4CD kolekce k Tsubasa Chronicle, výborně znějící rockově našláplé Mai Hime, My Otome. Dokonale atmosférická, lehce orchestrální práce k Hack/Sign, tento soundtrack by se neztratil ani u nejlepších rpg! To jsou jen některé věci, které od ní mohu s klidným svědomím doporučit, její motivy se Vám vryjí spolehlivě do pamětí.