• Romantický

Dotkni se mých ran (2020) (seriál)

Zase budu vypadat jako škarohlíd, ale prostě musím být na seriály přísný, nejen proto, že archivovat nelze vše a člověk musí vybírat, ale taky proto, že ostatní by měli šetřit svůj čas a nervy. Námět seriálu je relativně neobvyklý, a celkem chvályhodný, protože psychické nemoci jsou v Asii mnohem větší tabu, než zde, takže myšlenka je pořádku, nebýt v pořádku (ale léčit se, nebo překonat své problémy) je rozhodně trefa do černého. Autora pohádkových knih Ko Moon-Yeong (Seo - Ye-ji) je roztomilý egomaniak, za cynismem se skrývá trauma minulosti. Zdravotní bratr Moon Gang-Tae (Kim Soo-hyeon) se musí starat celý život o autistického bratra a zdá se, že se svéráznou spisovatelkou nemůže mít nic společného, natož ve své situaci, ale oba mají společného, více, než by čekali, problémy minulosti, svůj strach... První díly jsou prostě pecka, nápadité, animované sekvence, silné dialogy, humor. Seo Ye-ji je napodzemsky krásná a charismatická, její herectví ční nad ostatními. Kim Soo-hyeon je ok, zvládl být zdatným parťákem, na to, že jeho postava nemá tolik příležitostí se projevit. Jenže po díle 11. začne být patrné něco, co člověk ignoroval, nebo nebylo zjevné. Nápady došly, tempo spadlo. Zápletku a vústění všichni tušíme, ale minutáž dílů nad 60 je fakt zbytečná a celé to vyústění šlo srazit z 5 dílů na 1-2, impakt by byl mnohem větší, prostě to jeden a volnoběh, vata všude. Vedlejší charaktery jsou slabé a zbytečné vůbec příběh neposouvají (míněn vydavatel, jeho asistentka, rivalka Ko Moon-yeon Juri mohla zůstat, ale po určitém čase ja také pouze do počtu). Takže ano seriál je nadprůměrný, má sakra dobré herce a nápady, ale také přepálenou minutáž a jisté vady na kráse, 3,5 hvězdy, trochu zařádit ve střižně a hýbe se to ne pomezí 4-5 hvězd, jak to postupovalo od začátku...

Eoseowa (2020) (seriál)

Sen každé dívky se stal skutečností, bishík v kočce, nebo kočka v bishíkovi? L hraje opět dobromyslný charakter, a jakkoliv mu to jde skvěle, už by se také potřeboval pohnout jinam. Seriál naštěstí zachraňuje kromě neobvyklého námětu vynikající nováček, krásná a talentovaná Shin Ye-Eun, která jako mladá grafička Kim Sol-a má na krku starého otce, kterého nic nebaví a k tomu dostane bílou kočičí šelmu jménem Sergej Rachmaninov. Příběh o neobvyklém bishíkovi/kočce, osamělé ilustrátorce je fakt zábavný a první díly jsem se chlámal jako nikdy. S přibývajícím časem je vidět, že si tvůrci neví moc rady, co s linkou proměňování kočky na člověka, a konec je takový kostrbatý. Nicméně v rámci Koreje pořád solidní nadprůměr a uvidíte dost humorných momentů i solidní romantiku, za mě 3,5 hvězdy a hlavní herečku budu sledovat.

Falling Into You (2020) (seriál)

Seriálu děsně nadržuji, protože v něm účinkují mí dva oblíbení herci Jiro Wang a Puff Kuo. Problém je, že na krku mají jen klasicky schématický romanticko-dramatický komediální seriál, kde nějak moc originálních nápadů nepohledáte. Vše je to převážně velmi šablonovité, ale naštěstí hlavní dvojka dělá co se dá. Jiro Wang jako rozjívený majitel transportní společnosti Fang Zhi Sheng, který potřebuje zachránit reputaci před svojí dosud neznámou zaměstnankyní - Chen Zi Tong, která touží po návratu sportovní kariéry v taekwondu a splnit si svůj sen o olympiádě. Na začátku se nudit nebudete díly mají spád, nápad i humor. Puff Kuo ve své roli poker face ranařky toužící po penězích za každého počasí i situace nemá chybu, Jiro na ní nemá nárok. Pár momentů vychytaných a dobrých, pak to však začne upadat po 8 dílu až do přílišného stereotypu, navíc druhý pár, teta hlavního hrdiny a bratr Chen Zi Tong nejsou s přibývajícím časem až tak zajímaví. Vzhledem k tomu, že nikdy neodhadnete komu kdy rupne v bedně u čínských soudruhů, radím archivovat, nevíte, kdy oba herce znova uvidíte. Technické provedení standart, hudba ok, ale nic světoborného, spousta věcí šlo vymyslet lépe. Navíc hlavní pár ačkoliv má svoje momenty, tak každý jakoby hrál spíše pro sebe, než spolu. Objektivně za dvě hvězdy, ostatní si udělají úsudek sami. Jdu archivovat další série s Puff Kuo a doufám, že oba hlavní herci chytí letos povedené tituly.

Futmalls (2020) (seriál)

Tchaj-wan se rozhodl, že televizní seriály lze dělat náměteme i provedením podstatně jinak, než tradiční domácí produkce, která se skládá obvykle z dlouhých dílů a mnoha dílů. Scifi, navíc není častým hostem v Asii obecně, o důvod více, proč zbystřit. Policista Zhao Xu Zhen (Bryan Chang), řeší zdánlivě nesouvisející případy, které však spojuje podivná stránka Futmalls.com, kde lze nakoupit nečekané vychytávky z budoucnosti, jejich použití však rozhodně není bez problémů. Seriál má celkem 8 dílů, velmi střízlivou minutáž, jednotlivé policejní případy pokračují ve více dílech. Tvůrce se drželi méně je více a vyplatilo, i když by se nějaké chybky na scénáři daly najít, nejde o nic zásadního. Hlavní hrdina se snaží stíhat svoji práci a nezanedbávat svoji přítelkyně Nian Jun (Eugenie Liu), se kterou ho svedl osud díky jeho bratrovi. Charaktery jednotlivých postav se postupně představují, pátrání je smysluplné a následky budoucích nákupů překvapivé. Doufám, že nekončíme, i když nejde o nějakou pecku, je to obrovský krok pro místní trh a rozhodně se nejedná o průměr, takže zaokrouhluji na čtyři hvězdy. Seriál je to totiž povedený a napínavý, ukazuje, že se v regionu máme na co těšit, např. https://mydramalist.com/65591-dream-raiders

Gangcheolbi2: Jeongsanghoedam (2020)

Hodný, divný a diplomatický. Prezident KLDR, USA a Korey uvíznou spolu na mírovém jednání během vojenského převratu. Maximálně zábavné politlogické úvahy, jaké plány má USA v rukávu na uchování své dominatní pozice. Všichni hlavní herci mě fakt baví. Včetně Anguse Macfadyena (slovník a chování alá Novotný je čistě náhodné:) Film má skvěle zahrané postavy Yoo Yeon-seok si roli vůdce KLDR vyloženě užívá. Humor, napětí, trochu selhává vojenská složka a tak nějak celkový rámec filmu. Ponorkové pecky jako Phantom the submarine, Lorelei nepřekonány, ale rozhodně solidní příspěvek na téma, o budoucnosti světa se rozhoduje v Asii.

Geomgaek (2020)

Vcelku jednoduchý námět na téma, vzali jste mi dceru tak dostanete přes držku. Jang Hyuk jako šermíř ztrácející zrak si nehodlá užívat výhod nadvlády Mandužuů v Koreji a jde svým oponentům tvrdě po krku. Akce, šermířské souboje jsou tady luxusní, herectví, nějaká hloubka postav naprosto absentuje, zaujme akorát Joe Taslim jako hlavní záporák. Hudba jen tak prošumí okoli, technické provedení dobré, i s menším rozpočtem a výpravou se dají dosáhnout velké věci, za mě 3,5 hvězdym překvapilo mě, že Jang Hyuk tak skvěle zvládl akční roli. Rozhodně film hodný reprízy.

Geu namjaeui gieokbeom (2020) (seriál)

Televizní zpravodaj Lee Jong Hoon, má sakra dobrou paměť, ale ne vždy je výhoda nic nezapomenout, někdy je tak trochu vězněm věcí dávno minulých, jako by uvízl na místě. Bezstarostná začínající herečka Yeo Ha-Jin, je neřízená střela a udělá pro stoupající popularitu cokoliv. Jak dopadne srážka takto dvou rozdílných protikladů? Nechci příběh spoilerovat, už během preview prvních dvou dílů mě chytla atmosféra, hudba, herci, příběh. Víte, jak vždycky naříkám, že flashbacky jsou zbytečné a co tam dělají? Tady sedí dokonale do každého dílu a mají svůj smysl. Uvidíte špičkové herce, Kim Dong-Wook je vynikající jako chladný, lehce uštěpačný moderátor zpravodaj, hrál v celé řadě filmů, musím jeho filmografii teprve projít, v seriálech se vypracoval z malých rolí do hlavních, i tam se mu podívám na zoubek. Mun Ka-Young je zkušená dětská herečka (hraje od 11 let a možná jste jsi viděli v řadě filmů, seriálů, ani o tom nevíte). Náhle nám vyrostla do výšky a krásy, je zcela uhrančivá v roli zdánlivě lehkomyslné hvězdy stoupající neomylně ke slávě... Uvidíte směs dramatu, hořkosladké romance, trocha komedie. Perfektní scénář, kde nic nepřebývá a vše má své místo, nikdy nedochází nápady, nebo napětí. Neuvěřitelně atmosferický seriál, po dlouhé době se mi nestalo, abych po dokoukání chtěl reprízu a během ní věděl, že bude další. Někdo bude mrmlat možná na konec, že je až moc korejský a mohl být efektivnější, já říkám byl klasický a v něčem neobvyklý zároveň. Jeden z párů dekády (a minimálně top tohoto roku), ta chemie mezi nimi mě složila, zatím nejlepší seriál sezóny, co jsem letos viděl, 4,5 hvězdy.

Gumihodyeon (2020) (seriál)

Seriál přináší námět z legend, devítiocasá liška přece nemůže milovat smrtelnici, aniž by to neskončilo tragédií. Lee Yeon není pouze lišák likvidující psance a příšery všeho druhu. Je to neskutečně cool týpek milující čokoládovou-mentolovou zmrzlinu a život bere s klidem, včetně svého věčně rebelujícího bratra (Lee Rang). Lee Dong-wook je ve své roli úžasný má charisma, bere svoji úlohu nikoliv smrtelně vážně, ale s nadhledem, občas jakoby z toho měl legraci, a nic ho nerozhází, jakoby neustále hledal cesty, jak diváka překvapit, nebo scénárista vymyslel řadu cest, jak může jeho postava diváky uhranout. Někteří ještě před seriálem tvrdili, jak neumí hrát, a má pouze jeden výraz. Tady musí sklapnout, má širokou škálu výrazů a věřil jsem mu je. Kim Bum jako brácha Lee Rang, taky nemá chybu, rozpolcený bad boy, který jde tvrdě za svým. Jo Bo-ah jako producentka Nam Ji-ah mě v první dvou dílech dostala, jako silná hrdinka, co si umí poradit sama, myslel jsem že sérii zcela herecky ovládne, ale měla zdatné kolegy, její role není tolik na odiv, nedostala prostor v tom trendu chytré ženy pokračovat. Není zase však, ale pouhý objekt, navíc vůrci jí ani nervali neustále do oslnivých garderob. Jo Bo-ah hraje tísněnou hrdinku, která ale v prostředí nadpřirozených bytostí logicky nemá moc prostoru zářit (byť chápu, že někteří mají pocit, že chemie mezi hlavní dvojkou mohla být lepší). Co mě na seriálu baví, je, že tvůrci dovedli udělat každý díl napínavý a zábavný, směs fantasy, akce, romance, trošku komedie, některé dialogy nemají vážně chybu, včetně popkulturních náražek. Mnoho situací a zápletek je rozpleteno zcela nečekaně. Nabušený OST https://www.youtube.com/watch?v=mnFBk-c7nTk který mě dostává. Ano děje se v rámci žánru, to čemu se z kulturních důvodů (fakt na to musím napsat článek) vyhne málokterý korejský seriál. 12 dílů smažba mezi 4-5hvězd, díly 13, 14 ztrácí dech a začíná to být někdy bezradné, v díle patnáct dojde po průtazích na finální souboj, a seriál by tady mohl skončit a mnoho lidí by tím bylo spokojených. Jenže jsme v Koreji, jakkoliv chápu potřebu tvůrců pojmout poslední díl trochu jinak, tak jsem se musel nutit sledovat, zbytečně dlouhý, nakonec však musím říct, že jsem se závěrem spokojen byť šly díly 15. a 16. spojit, nebo udělat elegantněji. Přesto sledovanost skoro 6% a to jde o soukromý kanál, není to samozřejmě nejvyšší letošní sledovanost, ale i tak je to hodně. Navíc, i přes určité problémy v závěru, příběh a charaktery mě hrozně baví, takže bych to viděl i na reprízu.

Hanzawa Naoki - Season 2 (2020) (série)

Bankéř Hanzawa Naoki se vrací i se svým sympatickým motem: „kdo mě oj…, tak ho oj… dvojnásob!“ Minule řešil osobní pomstu, nyní se sázky zvyšují, půjde o velké obchody a vedoucí místa v radě ředitelů banky. Velmi dramatická a emočně vypjatá série, což nemusí každému sednout, ale herecky je tenhle seriál v jiných výšinách, než ostatní, tohle si prostě budou pouštět budoucí japonští herci. O napínavé situace a dramatické střety tady není nouze. Kagawa a Sakai předvádí herecký koncert! Velmi propracovaný scénář ukrývající twist within twist, několik zápletek dovedně poskládaných do jedné obří konfrontace. Není to polopatický seriál radím sledovat v klidu, díl po dílu a nespěchat, i když je to napínavé. OST i ostatní díla, co složil Takajuki Hattori se dostávají na můj seznam!

Cheolinwanghoo (2020) (seriál)

Shin Hye Sun v crossgenerové roli, hraje sice královnu Kim So Yong, ale její vědomí patří mužskému hrdinovi. Dostáváme se do roku 1851, Korea tradičně v rozkladu, frakční dvorské válce, bídě a hladu. Nový král Cheol Jong má být pouze loutkový král a jeho nová žena, královna Kim So Yong dohledem a krkem, který s ním hýbe. Nicméně nic není tak jednoduché, jak se zdá. Hlavní hrdin/ka zjistí, že na královském dvoře jde sice o život, ale díky kuchařským schopnostem půjde pohnout s leckterou zapeklitou situací. Seriál Mr. Queen mě hned na počátku zaujal a měl jsem strach, zda tvůrcům nedojde dech a nápady, jak se to často stává, zejména v kostýmních sériích. Nicméně nestalo se, konal se malý zázrak. Seriál je divokou a neskutečnou kombinací slapstick, situačního i konverzačního humoru (těžící z tajů korejského jazyka), kromě toho je to klasické dvorské drama a o moc, a taky food porno (které jinak moc nemusím, ale sem to sedlo dokonale). Hlavní hrdinka jim bude muset ukázat, co je to ramyeon, mac dunaldu:)) a pořádně jim ukáže, co je to girl power. Shin Hye Sun je neskutečný živel a řádí jako utržený z řetězu (líbila se mi už v Angel's Last Mission, ale tam neměla tak dobré parťáky a scénář). Kim Jung Hyun se jí v roli krále pokouší stačit, na to, že musí působit při zemi a chovat se jako historická postava se mu to daří dobře. Seriál je zábavný, vtipně komediální a nikoliv trapný, zároveň také napínavý, nikdy se nudit nebudete, delší minutáž není provar, fillery zde nejsou. Pár hudebních motivů si oblíbíte, včetně rockovějšího endingu. Jsou zde i silné vedlejší postavy, ať královnin bratranec, královna matka, atd. Mr. Queen je jeden z nejzábavnějších a nejoriginálnějších korejských seriálů poslední doby, nějaké Flower of Evil, It's Okay to Not Be Okay jsou proti tomu pouze dočasně módní, trendy záležitosti, co nemají stejnou kvalitu a časem vyšumí. Mr. Queen zůstane jako něco neobvyklého, co se ještě nepovedlo. Nenechte se odradit počtem dílů, ani jejich délkou, dva díly po sobě jsou ideál, aby jste se nepřejedli...