• Romantický

Cesta (2006)

Film patřící do ranku historického komorního dramatu. Slasti a strasti maoismu na plné pecky, nenápadná průvodčí z autobusu Li Chufang zjistí, že doktor ze Šanghaje za kterým pálí je v provincii Šen-si za trest a později je nucen podstoupit převýchovu v kamenolomu. Inu nešťastná éra revolučních let, kdy každý kdo měl více, jak dvě buňky mozkové tak byl podezřelý. Maioistický režim deformoval nejen pracovní, ale i osobní životy, přímo do nich nevybíravě zasahoval. Průvodčí sice skončí v manželství se svým kolegou z práce, který ještě není to nejhorší, co se v totalitní Číně tehdy potloukalo, přesto manželství nemohlo být logicky šťastné (a nejen kvůli věkovému rozdílu). Čang Ťing-čchu v hlavní roli si musela užít svoje, protože ztvárňuje svoji postavu po několik dekád. Film je zčásti kritický, hlavně však nostalgický, zaměřující se na mikrokosmis hlavních postav čínského venkova.

Tengoku to džigoku: Saiko na futari (2021) (seriál)

Příběhů se záměnou těl je spoustu, ale co když se po nehodě ocitne policejní dektetivka v kůži psychopata, který je zároveň ředitel velké firmy, který neomylně kosí svoje cíle a zjevně má nějaký ten škraloup z minulosti? Ajase Haruka jako policejní detektiv buldog je celkem přesvědčivá, jenže problém je v tom, že ji Issei Takahaši roznáší na kopytech rozdílem třídy, napřed jako psychopat, a pak jako lehce zmatená zšenšitelá verze sama sebe... Příběh je to celkem napínavý a zábavný, ale zase v rámci asijských trendů nešťastná věc, nezvládnutý námět, problém, jak zacházet se zlem, zápornými postavami. Takže i když mě to do dílu 6 bavilo přímo luxusně, a kočkomyší hra, kdo koho eliminuje rychleji je maximálně napínavá, včetně občasných povedených vtípků, tak se ten scénář začne od dílu 8 rozpadat, tak tento 10 dílný seriál doběhne na volnoběh, bez nějaké velké myšlenky, povedeného finále. Škoda, rozehrané to bylo na vyšší metu.

Případ Sloane (2016)

Film, který nám ukazuje zblízka zákulisí amerického lobbingu, hodnot, které politici a jejich klienti, respektive obslužné agentury vyznávají. Jessica Chastain podává dokonale svůj charakter chladné, nepřístupné a bezholedné ženy kariéristky, pro kterou je každý prostředek k vítězství dobrý. Nemůže se přece zdržovat drobnostmi jako osobní život, spánek, morální zasády. Přesto v sobě motivaci udělat něco jiného, než jen pro peníze. Bude muset svést před senátním slyšení největší bitvou o svůj kariérní život. Příběh svižně odsýpá, postupně odhaluje charakter hlavní hrdinky, byť její motivace zůstává poněkud nejasná.

Badmaash Company (2010)

Sice do značné míry scénáristicky průzračná moralitka na téma přátelství, zpychnutí vlivem peněz, ztrátě osobnosti. Jenže je tady vynikající herecké obsazení Shahid Kapoor jako hrdopýšek a liška podšitá, talentovaná Anushka Sharma, která si umí vydobýt svůj prostor. Navíc sledujeme velice sympatickou partičku, která se toho podnikání vekskláckými způsoby v roce 1994 nebojí. Nostalgická atmosféra 90. je krásná, stejně jako hudební složka, film svým humorem rozhodně pobaví a zabaví hlavně díky hereckým výkonům všech zúčastněných. Za mě nadprůměrná komedie, která bez problémů může zaujmout i naprosté nováčky.

Daughters (2020)

Nenápadný, civilně pojatý film popisující přátelství dvou žen 20+, Koharu (Ajaka Mijoši) se rozhodne tváří tvář nečekané situaci pomoci svojí kamárdce Ajano (Džunko Abe), která oznámí, že je těhotná, ale otce odmítá a chce vše zvládnout sama. Film má někdy klipovitou režii působivé audiovizuální pasáže, posunuje se příběhem po ročních obdobích. Film není nějak výrazně dramatický, nebo vyhrocený, snaží se tak nějak nenápadně zobrazit nový druh společnosti, kde funguje i neúplná rodina s pomocí zapojení okolí. Morální a jiné otázky však neřeší, a pouze jen občas je jakoby nadhodí, aby zase spadly ze stolu. Na režijní debut to není špatná práce, navíc další výpoveď o světě mladých v Japonsku.

Luka (2021) (seriál)

LUCA je série, která se objeví výjimečně jednou za pár let a pochybuji, že něco podobného bylo k vidění. Ze začátku se to tváří jako relativně generické akční béčko s mírnými prvky scifi. Policistka Ha Neul Ae Gu Reum (čím dál hezčí Lee Da Hee) pátrá po zmizení své rodiny, vodítkem je podivný muž bez identity Ji Oh (Kim Rae Won, nemohu si pomoct, pro mě herec džentlmen, neuvěřitelně charismatický a dokonalý v každé roli co vezme). Zdá se, že Ji Oh má o nějaké ty genetické výhody navíc oproti lidské populaci. Jeho zvláštní schopnosti jsou mu však spíše prokletím, pátrá po něm policie i sekta která ho stvořila. Z běžného detektivního námětu s luxusními akčními scénami se čím dál víc stává gotický román nové doby s nezbytnými fantastickými prvky. Charaktery hlavních hrdinů jsou čím dál více prokreslené a profilované. Ačkoliv se příběh rozvijí pomalu a moc nesděluje, vydržte to ty první díly a nechte se unášet nejen akčním spádem, ale i vynikajícím OST (písně Your Eyes od Sun Woo Jung Ah a LUCA od zpěvačky Jemma, zpíváná v angličtině mě prostě podsekávají v kolenou, a celkově je OST na vynikající úrovni, chci ho. Nenápadné industriální ruchy, různé elektronické koláže i dramatičtější kousky vytvoření ze symfo samplů). Příběh nabývá časem na síle a nastoluje důležité otázky, co je lidská evoluce, kam povedou různá vylepšení, co je definice člověka, lidskosti, kam až může věda zajít? Nic z toho není jalové a podbízivé, je to velmi temné, mrazivě znepokojivé. Dialogy jsou na výši od prvního dílu. Navíc od dílu 8 je tady další kvalitativní skok v příběhu (nebudu spoilerovat), který je vážně na Koreu i Asii celkově neobvklý. Nebudete se prostě schopni od sledování odtrhnout. Kim Rae Won hraje dokonale ztrápeného, zmučeného a pronásledovaného hrdinu, který hledá naději, klid a chce žít lépe. Lee Da Hee naopak dokázala, že je velmi schopná herečka i pro hlavní role, v mých očích touto sérii velice vyrostla i její charakter se mění a hraje ho skvěle. Navíc má se svým kolegou neuvěřitelné napětí, žár i subtilní chemii. Nejshippovanější pár sezóny je podle mě na světě. Série se svým námětem a provedením blíží spíše profilu OCN než tvN, přestože hodně velká část recenzí na MDL tomu přiřkla průměr, nebo nic moc, část pochopila, že je to neobvyklé a jedinečné dílo. Na soukromu stanici sledovanost skoro 6%! Takže obrovský úspěch, bylo by chyba, aby jste sérii neviděli, protože o ní se ještě bude mluvit. Délka 12 dílů, některé mají přes hodinu.

Suits - Season 2 (2020) (série)

Starý gang je opět pohromadě, Kai, Suzuki, Makoto, Tama budou tentokrát bojovat nejen svoje obvyklé právní případy, osobní životy, ale především musí ochránit kancelář před nepřátelským převzetím od bývalého společníka, Uesugi (slizský a zákeřný Kótaró Jošida). Počet dílů (15) není vůbec na škodu, nudit se rozhodně nebudete. Přesto musím přiznat, že druhá série ztrácí určitý švih a eleganci jedničky, některá řešení, "finty" jsou až příliš prostoduché, navíc když jeden trik zopakují dvakrát, tak bych scénaristu topil. Přesto série nabídne vypjaté a napínavé situace, hlavní hrdina Suzuki je až trochu moc rozjívený emo bolestín v posledních dílech a málo právník (prostě v téhle profesi nemůžete vždycky dělat co chcete), nakonec se to zlepší. Osobní životy hrdinů jsou trochu více v centru, ale není to vždy ku prospěchu, cítím v tom trochu filler. Jednička představovala více branži, japonskou společnost, japonskost. Tady je to hodně sešňerované soubojem s Uesugim. Jenže když tady jsou některé geniální humorné situace (jak vyběhne nová právnička s Mitsugim), a Júdži Oda je perfektní herec, a jeho charisma k neutahání, tak si nemáte na co stěžovat, navíc v rámci cameo roliček se tady objeví celá řada slavných jmen, ať Takaši Sorimači, Naoto Takenaka, Kuroki Hitomi a další. Ending Wolf od B'z také zůstal. Je to v rámci Asie vysoce nadprůměrný seriál, který nutí diváka jet díl, za dílem, otázka je, zda se dočkáme další sezóny.

Tapestry (2020)

Celkem zajímavá a příjemně ubíhající romance. Film jako by nestál pouze v žánru romantického dramatu, ale působil spíše jako časosběrný dokument o lidech narozených za dob heisei éry (1989-2019). Ren potká Aoi, když je mu 12 a chce to ve fotbale dotáhnout daleko. Ona má díky své neúplné rodině jiná přání. Tato dvojice se různě setkává a loučí v dalších dvou dekádách. Film je velmi civilní, ukazuje kromě příběhu hlavní dvojice jakými problémy si mladí lidé musí v Japonsku procházet. Nemožnost získat nějaké solidní sociální postavení, roamování do ciziny s nejasnými výsledky, ztráta vztahů, rodinného zázemí, atd. Do toho katastrofy vyšší moci, kterým se také vyhnout nedá, ale hlavní dvojici spojují nitky osudu... A to je možná hlavní kámen úrazu filmu, vy prostě celou dobu víte, jak to dopadne, tvůrci rezignovali na nějaký více propracovaný scénář, povedly se jim však charaktery. Co mě na filmu baví jsou velmi slušné herecké výkony, Nana Komacu, kterou jsem neznal, nepřišla mi jako vhodná zpočátku, ale nakonec mě přesvědčila o svém umu. Takumi Saitó jako bezstarostný burzovní makléř měl neuvěřitelné charisma, nováček Takasagi Mahiro by snad také mohl být do budoucna hereckým příslibem, Suda a Nana jsou samozřejmě sebejistí ve svých rolích. Pro Japonce to musí mít mnohem větší emoční, výpovědní hodnotu, než pro cizince, nemluvě o jistém hávu nostalgie, naprosto chápu pokud má film vyšší hodnocení, než moje.

Saehaejeonya (2021)

Povídkový film, kde se zavřenýma očima dávám za tři. Uvidíme několik párů a věčné bolesti korejské společnosti. Jak skloubit osobní, pracovní život, překonat partnerské rozdíly. Yoo Yeon Suk a Lee Yeon Hee jsou jednoznačně nejsympatičtější pár, navíc v exotickém prostředí Argentiny, on si chce dát oraz od workoholické, likvidační korejské společnosti, žít si po svém, ona se po dlouhodobém vztahu chce posunout někam dál. Další dvojice tvoří rozvedený policista (Kim Kang Woo), dělající ochranku ženě v rozvodovém řízení (Yoo In Na), dále uvidíte pár majitele cestovky a jeho čínské ženy, paralympijského snowboardistu a jeho snoubenku. Některé pasáže a segmenty pěkné, příběhy jsou různě překříženy, nejsou separátní. Humor je nenásilný a hřejivý, romantická složka netlačí na pilu, přesto mě tady některé věci iritují, navíc herecky přece jen pouze dvě povídky ze čtyř mají vyšší kvalitu, celkově tomu chybí více nápadů, ale něco je také limitováno schopností daného obsazení.

Válečnice (2018) (seriál)

První díl na Amazonky přináší velmi pěkné archeologické rekonstrukce, když se oprostím od zjednodušení, že tehdejší etnika měla asijské rysy (ačkoliv tam byly europoidní a asijské populace pospolu), nebo nesmyslů, že do války jezdili na malých koních, zatímco ty velké si chovali na cestování pouští, tak jsem se ani jednou nenaštval. Dobře jazyk etnika má být íránský, indoevropský, nikoliv turkický podle fonetiky, a ten řecký hoplíta jakoby vypadl z komiksové 300 (vysvětlení, že perská armáda stála hlavně na dalekonosných lucích také neobstojí). Přesto všechno přínosný dokument líbil se mi, duch života ve stepi vystihuje dobře. Druhý díl na gladiátorky mě překvapil, Římané neměli holt módní časopisy a tak fanservis zajišťovaly bojovnice:) Ale teď vážně pod přilbou a zbrojí nebyl vidět rozdíl, je zajímavé, že lid i hodnostáři měli zájem o tyto zápasy, kosterní pozůstatky nápisy odhalily mnohé. Třetí díl je asi nejslabší, africké ženy dahomejského království byly vojákyně, celkem schopné, co na tom, že udržovaly monarchický, otrokářský režim... Celkově zajímavý dokument, který je rozhodně nadprůměrný.