• Romantický

The Dark Ages: An Age of Light (2012) (seriál)

Série pokrývá časové období 4-11. stol. a snaží se ukázat, že temné časy měly rozhodně svoje světlá místa a úspěchy. Pravda první díl o křesťanech bude pro sekulárního člověka relativně nezajímavý, ale bohužel začít se tou sektou musí, neboť právě nadvláda křesťanství a islámu nad polyteismem a jinými druhy náboženství vedly ke konci antického světa. Druhý díl úžasným způsobem rekonstruuje impérium Hunů, palác Attily, jeho vojsko, bohaté nálezy z hrobů. Vyvrací také neplatné slovníkové definice o Vandalech, Gótech, představí obě etnika v bližším kontextu. Třetí díl představuje svět islámu, jeho technologické, architektonické úspěchy. Především však ukáže jeho umění, které nikdy nebylo pouze abstraktní, ale také figurální, s freskami jejich krása nezaostává za římskými, obrazy plné zvířat, lidí, a také žen. Cordoba samozřejmě nebude vynechána. Poslední díl se zabývá Vikingy. Prezentér Walder Januzczak je celkem příjemný průvodce, byť někdo asi nebude vydýchávat jeho zápal a nadšení. Doporučuji vidět, prakticky nutnost kvůli novým objevům, které se tradičně do naší vzdělávací soustavy nedostanou...

Si da ming bu 3 (2014)

Stále to nemá švih a svěžest jedničky, nicméně přijde mi to lepší než dvojka (byť hudebně to zaostává), svižnější děj, akční souboje a fantasy prvky stojí za to. Partička konstáblů tentokrát pomáhá císaři k získání vlády, proti rebelům. Uvidíte i charaktery z předchozích dílů, Liu Yifei je sice pořád celkem dřevo, ale zlepšuje, nemohu říct, že by mi nějak vadila. Hlavní práci dříče v soubojích obstaral Deng Chao. Pro letošek jeden z nadprůměrných titulů, který stojí za to vidět, byť neříkám, že to scénaristicky nešlo udělat lépe.

Going Medieval (2012)

Mike Loades se vydává po stopách běžného života ve středověku, cestuje do typického přístavního města v Dánsku, do archeologického parku ve Francii, kde budují hrad za pomoci stejných technologií, nástrojů, materiálů. Ukazuje nejen dobové válečnictví, ale i lovectví, přepravu po moři. Vyvrací zažité mýty o tom, že středověk byl temný, lidé špinaví s vykotlanými zuby bez ponětí o hygieně atd. Velice poučná série, kdy perspektivní zkratkou stihne Mike projít nejdůležitější věci ohledně středověku.

Yeokrin (2014)

Palác je kluzké místo, plné intrik a nebezpečí, kde se krev po schodech občas valí proudem, říká staré summerské přísloví a film Králův hněv to jen potvrzuje. Hyeon Bin konečně všem ukázal, že není pouze sladkým čumáčkem pro romantické role, ale je hotový herec, který zvládne mnohem více, než co se mu obvykle nabízí v seriálech. V roli krále obklopeného zrádci, které musí s filozofickým klidem přečkat a zlikvidovat je dokonalý. Ještě více překvapuje Han Ji-min v roli ďábelsky zlé královny v masce neosobního zla. V příběhu jsou samozřejmě důležité i vedlejší charaktery, které posouvají děj dále, vyřizováním své agendy přitopí pod kotlem stísněné, vražedné atmosféry. Užijete si kromě intrik a výborných hereckých výkonů solidní OST, ale hlavně dokonalé akční scény, estetiku kamery alá čínské eposy. Kdo miluje filmy jako Prokletí zlatého květu, nebo Černý Štír bude spokojen i zde, tleskám bravo, zatím nej. film letošní sezóny v Koreji pro mě.

Weapons That Made Britain (2004) (seriál)

Mike Loades je excelentním znalcem vojenské historie, jeho exkurz do středověku Vám podstatně rozšíří znalosti. Nemluvě o tom, že ve škole se na dané téma učí často pitomosti bez jakékoliv výpovědní hodnoty, jen proto, že je to oblíbený stereotyp, nebo na to má nějaký mrtvý či živý (těžko se to někdy poznává) náfuka velkou knihovničku. Půjdete nejen ve stopách historie, ale především experimentální archeologie, za pomoci vědeckých poznatků je vše také otestováno změřeno, přijde Vám středověké válečnictví podivné, neohrabané, bez vnitřní dynamiky? Kdepak, jen se o něm ví málo. Mike je příjemný prezentér, který umí správným způsobem vše podat, uhodit správný hřebíček na hlavičku. Kdyby se podobně přistupovalo k výuce v rámci školního systému, některé osoby by to mohlo na obou stranách barikády i bavit. Série jde tak na kořen věci, natolik autentická, že mě nutí přemýšlet, kde jsem nechal svoje středověké tréninkové zbraně z dob puberty. Hádám, že některý kus ze série Total War to spraví, případně můj oblíbený snímek Kingdom of Heaven....

Gasi (2014)

Bohužel ne úplně zdařilý mix psychologického dramatu a hororové vyvražďovačky. Škoda. Jang Hyuk je v roli (ne)dobrovolně záletného manžela výborný, jeho osobní stalker Jo Bo-Ah hraje rovněž výborně, ale scénaristicky prostě nedotažené, byť s koncem, který nabízí nejen jednu verzi interpretace vztahu obou hlavních postav.

Joseon chongjabi (2014) (seriál)

Do dílu 12 výborný akčně historický seriál, který je velice dospělý, hlavní hrdina (Joon-gi Lee) dovede být nejen okouzlující playboy, ale také nesmlouvavý bojovník, který se s protivníky vůbec nepárá. Akční scény (souboje meči, tělo na tělo, pušky, jezdectví) jsou na velice vysoké úrovni a zejména Joon-gi předvádí asi svůj nej. výkon v kariéře. Jenže scénaristicky to děsně upadá. Jako by jste sledovali dva seriály v jednom, do dílu 16 honění hlavního záporáka a pak vše přehlušuje velká politika, která byla vždycky v seriálu přítomna, ale působí to hrozně násilně, nedomyšleně. Je to příliš vykonstruované. Na jednu stranu fajn historická snaha, ukázat problémy osvícené politiky, pokroku v Koreji 19. století. Výborný herec záporáka Yu Oh-Seong jako ostřelovač Choi Won-Shin. Nam Sang-Mi tentokrát jen standartní výkon, ale může za to taky scénář, ze začátku super, měla hodně prostoru pro ztvárnění silné nezávislé hrdinky, pak už to sklouzlo do generického teary charakteru. Stejně ale všechny přehrává Ahn Seok-Hwan jako místopředseda vlády Kim Byung Je. Hudba seděla, byť nic výrazně nadprůměr. Škoda, byl tady potenciál navíc, ale to by musel scénarista obě části série nějak více logicky a smysluplně provázat. Navíc si stále myslí, že Korejci až na výjimky neumí scénaristicky utáhnout série nad 16 dílů. Přesto to hodnocení berte jako 3,5*. Tenhle seriál si chci kvůli cool Joon-gimu a té nehorázně našlapané akci archivovat, ale nej. seriál roku, to se ještě rozhodne holt mezi jinými tituly. Ostrostřelec, přeskočil na koni akorát nadprůměrně vysokou překážku...

Kong cheng ji (2013)

Thriller, který se jasně inspiruje tituly jako Usual suspect, Cellular, Telefonní budka. Nedostatek originality budiž vynahrazen skvělým výkonem Daniela Wu v hlavní roli, pojišťovák Mark má na "přítele" na telefonu, který po něm nechce rozhodně snadné věci, ale sami uvidíte, jak si s tím poradí. Občasný sci-fi look je fakt pouze na okrasu, poněkud znepokojivým dojmem působí to, že tento koprodukční snímek je pouze v mandarínštině a s kantoverzí se jaksi nepočítalo. Vidím v tom snahu, ne-li spiknutí ze strany obou Čín, vymazat jakkoukoliv možnost na existenci kantonštiny, která se postupem času stane pouze vzpomínkou v knihách, filmových archivev... Odvážní symbolisté mohou namítat, že se mi to zdá, neo-noirový look Hong Kongu alá Blade Runner a mandarínština mají evokovat obavy obyvatel, jak bude město v budoucnosti vypadat, případně kritizuje už současný systém společnosti, její sociální problémy, ale tak nějak se této verzi zdráhám uvěřit.

Zmrzlá hrobka v Mongolsku (2013) (TV film)

Spojení archeologie a etnologie přináší paralely života dnešních Kazachů a starověkých Skythů žijících v oblasti Altajských hor. Velice zajímavý dokument, snažící se objasnit život nomádů, jeho vznik, počátky. Nevyhýbá se ani otázkám etnické, rasové identity obyvatel. Uvidíte odkrývání nálezů, jejich rekonstrukci, pc rekonstrukce, řadu krásných artefaktů, dozvíte se hodně o způsobu života Kazachů i Skythů, věci z religionistické oblasti. Tohle je rozhodně kvalitní dokument, který doporučuji ke shlédnutí i lidem, kteří měli již řadu knih o Skythech v ruce. I já jsem se zde dozvěděl nové informace.

Musaši (2003) (seriál)

Musashi má rozhodně skvělý a působivý začátek, kdy diváka vrhne do děje s nezbytným historickým komentářem, které objasní mnohé problémy doby. Éra válčících států není brána jako super vycházka, ale je podána maximálně reálně, taková, jaká byla se svými pravidly, problémy. Hlavní herec Ebizo Ichikawa je dostatečně uhrančivý (i když na Takuyu nemá ani náhodou), obsazení dost pomáhá Shinichi Tsusumi, a hlavně Musashiho životní láska Otsu (Yonekura Ryoko), Ryoko byla někdy důvodem proč to sledovat dál. Protože počátek vynikající, ale již před polovinou dílů, série ztrácí dech, objevují se zbytečné rekapitulace. Děj mimo hlavní postavy není vždy úplně zajímavý, byť Musashi a ostatní potkají zajímavé charaktery. Poslední čtvrtina série však opět nabírá tempo, které vrcholí kampaní okolo Osaky roku 1614, kde Musashi bojuje ze všech sil. Čeho si na seriálu cením není ani tak jeho akční složka, nebo hudba (Ennio Morricone složil svůj standart, nic extra), ale věrné vykreslení doby, atmosféra. Povedla se také politická rovina, historická reflexe doby. Šogunát Tokugawa, zde není povrchně glorifikován, simplifikován jako ve filmu Goemon, nýbrž je ukázán jako nelítostná, špinavá politická instituce, která svým způsovem ničí Japonsko a nic dobrého mu nepřináší. Hlavní problém série není pouze scénář, určité zbytečné díly, ale technická kvalita, výprava. Na tomhle se mohlo zamakat více, na to, že jde o sérii z roku 2003 tak to působí někdy hodně obstarožně, odfláknutě.