• Romantický

Legal V: Moto bengoši Takanaši Šóko (2018) (seriál)

Rjóko Jonekura nikoliv jako božský doktor, ale právník Takanaši Šóko, která udělá se svým týmem loserů a bývalých trestanců v soudních síních a peněženkách soupeřů pořádný vítr. Stejný tým tvůrců jako u Doctora X připravil svojí hvězdě opět roli na tělo, Rjóko je tady módní maniak, expert na vlaky, neuvěřitelně vtipná a inteligentní. Každý soudní případ dovede dokonale zabavit, drobnokresba vedlejších charakterů také nemá chybu. Zajímavý energický OST míchající různé žánry je také plus. Kromě Nanao, která je slabší hrají všichni skvěle, kromě týmu Takanaši baví hlavně Osamu Mukai jako chladný právník Kaizaki a jeho ďábelsky šéf Temma (Fumijo Kohinata). Hlášky a situace ze seriálu se určitě stanou populární a legendární. Sledovanost 15,61%, takže doufám, že na tento rok dostaneme druhou sezónu. Fakt škoda, že Rjóko nikdy nedostala pořádně šanci ve filmu (stejně jako Asaka Seto), když je tak neuvěřitelně populární již od roku 2012!

Hjakunen no monogatari (2000) (seriál)

Velmi pěkná filmová série s Nanako Macušimou v hlavní roli. Představuje příběhy žen v průběhu historie Japonska 20. stol., v prvním filmu se nám představí do roku 1920 jako dcera pozemkového vlastníka, která projde kvůli rodině a lásce řadou nešťastných situací. Sice ideově a psychlogicky jsem se s rozhodnutím hlavní hrdinky nesouhlasil, ale jinak doják jako sviň (8/10). V druhém filmu se přeneseme do okupovaného Japonska roku 1950, rozčarování z porážky, černý trh, gangy, okupační vojska a do toho se mladá učitelka pokouší postarat o svoje příbuzné. (7/10) Rok 2000, úspěšná zaměstnankyně magazínu Jokojama Čijó potká bezprizorního boxera, kterého potřebuje dočasně využít jako atrapu své domněle šťastného života pro setkání s matkou, kterou roky neviděla. Kvůli tomu musí cestovat do USA, takže problémy ani sranda na sebe nenechají dlouho čekat. Celkově nejlepší díl série (9/10). Nanako je dokonalá herečka, člověk si připadá někdy nepatřičně, když sleduje některé její kolegyně, které neumí podat ani třetinový výkon. Nanako je tady prostě svá, romantická, dojímavá, svéhlavá i odvážná, táhne prakticky filmy sama, protože její mužští kolegové se sice snaží, ale moc na ni nemají. Nejvíce se hodil asi Watabe Acuró, lehce komediální, tragická poloha mu sedla. Je to archivní věc, ale kdo chce vidět kvalitu neprohloupí.

Hyeobsang (2018)

Atraktivní téma rukojmích vyjednávání v áčkovém obsazení, Ye-jin Son se jako policejní vyjedna Ha Chae-yun připlete k jedné zpackané podnikatelsko-státní aktivitě a musí si poradit s požadavky obchodníka se zbraněmi jménem Min Tae-gu (Hyeon Bin), který pro násilí nejde daleko. Hyeon Bin opět zkouší něco nového a hraje záporáka celkem slušně. Co mě na filmu štvalo byla spíše hlavní ženská postava, postava vyjednavačky mi přišla těžce nereálná, neschopná a celkově mentálně nestabilní, v reálu by nevydržela snad ani den. Respektive štve mě to, že ona se dokáže jisté pasáže chovat normálně, jiné ne, jako by měl scénarista schizofrenii. Celkem slušné zvraty, akční složka, ale aby to bylo lepší, muselo by se přidat na scénáři a upravit chování hlavní postavy. Pěkná jednohubka, ale čekal jsem více.

Čúgakusei nikki (2018) (seriál)

Téma zakázané romance ona vs on je v Japonsku po roce 2000 řídké, v opačném gardu to letí, změna přivedla na tuto sérii hromy a blesky, hrozilo dokonce stopnutí vysílání. Což je s podivem, námět o vztahu učitelky, jejího žáka je strašně krotký, relativně přešlapuje na místě, má to vynikající hudbu, obsazení. Ale ty charaktery nejsou tak nějak často domyšleny, dopracovány, jakoby se nic závažného neřeší a stojí se na místě. Rovněž emočně to nedokáže vždy člověka zasáhnout, představit nějakou naléhavost, nebo společenský střet. Všichni jsou tady relativně konformisti ve smyčce špatných, někdy sebedestruktivních rozhodnutí. Když to srovnám s tím, co byli schopni za společenské střety a nepohodlí představit v 90. letech japonští scénaristé, tak se buď společenská atmosféra závažně změnila = zbabělost, přetvářka, prudérnost, pokrytectví, konec otevřené společnosti, nebo holt kluci a holky za kamerou na to ideově nemají. Kasumi Arimura jako učitelka Suenaga Hidžiri výborná, další krok vzhůru v její kariéře, dokáže zahrát komplexní postavu, Okada Kenši, nový bishík jako Kuroiwa Akira si na debut v 19 letech vede famózně.Je to rozhodně zajímavá a kvalitní série, ale docela dost tomu chybí, abych mohl být spokojen.

Changgowl (2018)

Zkoušet zombie apocalypsu v prostředí středověké Koreje se zdálo jako fajn nápad, ale opak je pravdou. Hyeon Bin jako vždy výborný, jeho herecké i akční schopnosti baví, jenže když ten film je tak strašně nablblý scénaristicky jako béčko/céčko, navzdory hvězdnému obsazení. Navíc je to šíleně repetitivní a zábavy relativně málo kromě první třetiny, fakt zklamání, Bin by měl dávat bacha na to, co za projekty si vybírá.

Byuti insaideu (2018) (seriál)

Režisér Song Hyun-Wook si po loňské zpackané sezóně napravil reputaci. Série se svým filmovým protějškem jen velmi volně inspiruje. Herečka Han Se-Kye (So Hyeon-jin) se nedobrovolně a v nečekaných momentech proměňuje na jiné lidi, musí tak řešit často nepříjemné a komické situace celý život. Ředitel aerolinek, chladně kalkulující Seo Do-Jae (Lee Min-ki) ji musí za každou cenu získat k uzavření vysněného obchodu, i on má nepříjemné tajemství, které musí před světem chránit. Oba dva však nakonec uzavřou jistou dohodu k vzájemnému prospěchu... Klasická komediální romance, která má sice pár nezbytných klišé (souboj o peníze v rodině, vedlejší linie love story jiného páru), ale dovede stále překvapovat. Navíc má solidně obsazené vedlejší role, zejména Lee Da-hee jako Kang Sa-Ra sestra hlavního hrdiny. První díly jsou neuvěřitelný nátřesk nápadů a komedie, reižisér, scénaristka Im Mea Ri nešetří nápady, povedenými vtípky, odkazy. Rozhodně to není typická lehká romance, díly jsou celkově delší než hodinu, avšak ne na úkor kvality. Prvních deset dílů perfektní, pak příběh zvážní komediální rovina značně ustoupí, ačkoliv konec na poslední dva díly zbytečně dlouhý a vystačilo by to na díl, nebo trochu delší díl 14, stejně nemohu dát jen tři hvězdy. Dobře hudba, nic extra, ale příjemná, kamera ok, občas přijdou zajímavé záběry. Hlavní je však atmosféra vyhroceného dramatu, romantické komedie, která funguje díky oběma hlavním představitelům bezvadně. Seo Hyeon-jin je top herečka ve svém fochu a role superhvězdy ji přijde perfektně na tělo, rád bych ji viděl ve filmech a různých žánrech ona na to má. Je tak bezprostřední, svá, uhrančivá, má skutečně kouzlo. To hlavně její zásluhou směřuje seriál ke 4 hvězdám, jinak by to bylo za 3,5. Lee Min-ki po sérii Because This is My First Life opět v roli mírného autisty, bylo by fajn, kdyby zkusil něco jiného, byť i on má pár záseků a pobaví. Seriál není zase tak jednoduchý a povrchní jak se námět a trailery tváří, on skutečně řeší problém, který geniálně kdysi vystihl renesenanční filosof Francis Bacon, A crowd is not company; and faces are but a gallery of pictures; and talk but a tinkling cymbal, where there is no love. Tento seriál zachraňuje společně s jinými letošní korejskou sezónu po Life on Mars, Player, The Smile Has Left Your Eyes další povedený seriál a to ještě pár zajímavých titulů letos běží (Encounter, Memories of Alhambra, Fate of Furies atd.), tak uvidíme co se povede.

Stín (2018)

Film není wuxia epos ve stylu předchozích Zhangových prací, je to spíše politické drama, které netrpí ani tak slabými dialogy (tu stížnost na kdo jsi ty, je kde?), ale spíše špatně načasovaným rozvinutím, dokončením zápletky. Postavy jsou jen schematicky načtrnuté, ženské postavy jsou ubohý stín toho, co v Zhangových filmech byly (jak po dramatické, tak akční stránce). Neházal bych to na herečky Betty Sun se snaží, Guan Xia-Tong nemá prakticky prostor něco předvést je tady spíše jako cameo, host. Je to chyba rejži, luxusní audiovizuální balení nemůže zachránit tohle piklení na téma, jak má slabší stát na silnějším získat zpět své město Jing. Král, jeho velitel, každý má svůj plán. Není to wuxia je to Shakespearovské drama o politické moci. Jenže příběh je ke konci přežraný zvraty, které působí až moc násilně a stačilo málo, aby byl konec korunován dokonalým zvratem naznačeným na začátku. Charaktery mají málo prostoru nějak se více zapsat, takže vyniká akorát Deng Chao ve své dvojroli. Jsem vyloženě nesvůj z pojetí akce, jako by Zhang zapomněl kdo je a soutěžil v nápadech a neuvěřitelnostech s Harkem, jenže tomu to žeru je vtipný a vychází mu to (tady nechápu tu skoro až exploatační úroveň násilí, zvukové efekty, tak to film ničí, nebo neukázat jeden z nejpodstatnějších soubojů ve filmu, byť retrospektivně). Tady jsem v pokušení najít originál té povídky, zbraně, řešení soubojů působí bizardně a sráží film dolů. Proti Velké zdi trochu návrat k lepšímu, těžko říct, co přijde příště (Zhang chystá civilní drama na příští rok). Je to zklamání, ne kvalitou, ale očekáváním, které jsem měl. Přece jen Zhang je top režisér let 1987-2006 pro mě, jeho nynější filmy jsou v rámci zábavnosti akce hluboko za Harkem a jeho série soudce Ti. Imitovat Harka v nápaditosti akčních scén mi přijde jako těžká chyba, vždy jsme měli brady dole z toho jaké herečky Zhang obsadil a co všichni zúčastnění za souboje předvádějí, tady rozpaky, údiv, konstatování, to je slabé. Snad se z té mizérie brzy dostane, to mi připomíná, že v této dekádě marně vzpomínám na to, který wuxia "historický" spektál se povedl (Harka a jeho fantasy sérii Soudce Ti nepočítám). Jakoby klasický wuxia epos spojený s historií těžce ochořel a ne ne se vzpamatovat.

Laplace no madžo (2018)

Miike nezvykle krotký a sofistikovaný vyšle do akce zápletku, kdy profesor zjišťuje jak lze otrávit sirovodíkem člověka, když v otevřeném prostranství to teoreticky není možné. Odpověď by snad mohla dát Madoka Uhara (Hirose Suzu), která jak se zdá umí to o čem teoretičtí fyzikové jen sní... Celkem zajímavý neklišovitý námět, pomalé budování atmosféry, poklidné tempo je později vystřídáno i nějakým tím chvátáním a akcí. Nebyl jsem zklamán, ani uchvácen, spíše mi to přišlo kvalitou zpracování jako videofilm. Rozhodně je zajímavý nový rukopis režiséra, který dovede stále zkoušet něco nového a překvapovat. Nicméně nebyl jsem uchvácen, navzdory tomu, že je tady k ruce první liga, nicméně velmi solidní řemeslná práce.

I čchu chao si (2018)

Firemní partička ztroskotá na ostrově, kde musí přežít a náhle zjišťuje, že tváří v tvář přežití, očekávaného konce světa jdou zaběhnuté lidské pořádky do kopru, byť mocní dovedou být někdy stále mocní. Film je alegorií na politické režimy, utopie, to jak lidská společnost chce tvrdou ruku, nebo takřka náboženskou naději a svobodu. Huang Bo se ujal režie i hlavní role, jeho looser Ma Jin si nakonec s nástrahami totaliy a survivalu poradí, rozhodne se nadřadit život a lidi nad svoje zájmy. Do toho se pokouší sbalit Qi Shu, která by o něj samozřejmě jinak ani koštětem nezavadila. Jeden z nejdůležitějších a nejzajímavějších filmů této dekády, který ukazuje, že cenzurou může projít ledasco.A prosím sledovat až do konce titulků...

Peulleieo (2018) (seriál)

Korejský A-tým, který se skládá z řidičky, bojovníka, hackera, podvodníka. Neskutečně zábavná jízda o partičce, která prohnilým bohatým kriminálníkům bere a sobě dává, ukazuje podsvětí i státnímu zástupci záda - vynikající herecký univerzál Kim Won Hae jako poctivý rafan Jang In Gyu. Směs akce, komedie, vše táhne neodolatelný medový Hon (přezdívka hlavního herce Song Seung-heon), jeho podvodník Kang Ha-ri má charisma. Ostatní mu schopně přihrávají a tak si není na co stěžovat, originální řešení krizových situací, napětí, solidní akce, perfektní postavy, které se navzájem špičkují. Vynikající OST díky kterému to má vše spád. Není si na co stěžovat, jenže v díle 10 náhle nastupuje vážnější linie, začne to celé upadat do typicky korejské tragiky a klišé, nelogičností, jen proto, aby se obloukem přešlo k finále, které tak nějak instinktivně tušíte. Přesto 10 dílů hodně nadprůměrných poslední 4 horší, přesto nemohu dát jen 3,5 hvězdy, dávám čtyři. A třeba se nám tahle bandička vrátí příští sezónu znovu, seriál co má eleganci, koule, humor.