• Romantický

Pojďme se rozvést (2023) (seriál)

Riisa Naka je excelentní herečka, která nemá vždy úplně šťastnou ruku ve výběru top seriálu, vždy jí do klína spadne, nějaký ten průměr, nadprůměr. Prvních pět dílů to vypadá na úžasný typ žánru remarry comedy, kdy populární herečka Jui Kurosawa a její Šódži Taiši (Tóri Macuzaka) manžel, rádoby neschopný politik se chtějí rozvést, ale nemohou, protože by to oběma zničilo kariéru. Riisa podává naprosto úžasný výkon nespokojené, kdysi podváděné manželky, její etudy jsou nejen pro místní herecké ceny, ale prostě na Emmy. Tak silný, hravý a neskutečně procítěný výkon to je. Jenže poté dochází scénáristické nápady, humor se ztrácí a příběhová linka jde dost nesmyslným směrem. Ale prostě žijeme v době, kdy se ideologie lásky, a návratů nenosí, takže na rozdíl od 90.let happy end prostě být nemůže, což je škoda. Tóri Macuzaka musel v roli neskutečně trpět, protože hraje airheaded povrchního politka, který teprve objevuje svoje vnitřní a hlubší já, aby se z něj stal lepší člověk. Přitom on hraje ve filmech velmi složité a nevděčné role, bylo neskutečně zábavné ho sledovat v této komediální roli, kdy se snaží vyvážit svoje politické snahy a libido. Pro příznivce hlavní herečky jasná volba, ostatní to mohou zkusit.

Pravidla zločinu (2023) (seriál)

Brazilsko-paraguyské pomezí nabízí zločincům netušené možnosti vydělávat. Zejména, když místní policie se teprve učí, jak využívat laboratorní metody a identifikaci pomocí DNA. Sympatické obsazení, zápletka nabízí prokreslené charaktery, přímočarý příběh o bankovních lupičích, kteří tvoří pouze "pomocnou složku" obřího organizovaného zločinu dovede ukazovat místní komplikované poměry. Není to žádná selanka, korupce  a nekompetence v nejvyšších pozicích. Zločin má prostě pořád navrch v prostředí, kde si chudoba a smrt podávají denně ruce. Navzdory akčním scénám nečekejte od seriálu bezmyšlenkovité přestřelky a akci, na akci. Naopak seriál se poctivě snaží ukazovat mravenčí práci vyšetřování a realitu, která brzdí vítězství spravedlnosti. Seriál je to však napínavý a návykový, více lokální produkce soudruzi. Rozhodně jsem zvědav, zda dorazí druhá řada. Můj nejoblíbenější charakter je rozhodně agent Moreira (Guilherme Silva).

Příšera ze starého Soulu (2023) (seriál)

Park Seo Joon má roli šéfa luxusní zastavárny, Jang Tae Sang má prsty v každém větším kšeftu ve starém Soulu, a ví vše, nebo skoro vše. Proto si ho šéf japonské policie (Išikawa) vybere, aby mu našel jeho milenku Myung Ja. Když neuspěje, přijde o všechen majetek, a o hlavu. Soulu roku 1945 není milé místo, místní správa a kolaboranti vám, kdykoliv mohou šlápnout na krk, a činit, co se jim zlíbí. Jang Tae Sang se při pátrání dostane do podivné nemocnice, kde provádějí nehumánní experimenty na lidech (narážka na https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_731) S pomocí Yoon Chae Ok (Han So Hee), která hledá se svým otcem jako pár soukromých detektivů svoji matku tak nedobrovolně všichni odhalí japonská tajemství. Musíme  si říci, že tohle nebude série pro každého. Je to horor a psychicky velmi nepohodlná série (a vy víte, že já horory nějak nemusím), nicméně série je to velmi originální na korejské poměry. A podle mě by jste seriál měli vidět,romance v přijatelné míře, velmi dobře zahrané a prokreslené postavy, celá dobová atmosféra na Vás dýchá, včetně hudby, kostýmů, to vše funguje skvěle. Vynikají tady další herci, kromě hlavní dvojky, Jo Han Chul, Wi Ha Joon, ale především Kim Su Hyun jako lady Maeda (ona je tak dokonale elegantní, distingovaná, nevyhraněná, slovy rpg, neutral evil), že Vám z jejího charismatu spadne brada dolů. Já jsem běžně alergický na přepjaté vlastenecké série, kde Japonci slouží jako fackovací panáci, ale tady je příběh o podivném minitvorovi tvořící z lidí monstra velmi dobře vystavěn. Ta atmosféra strachu, násilí, naléhavost voleb, kterým hrdinové čelí, mučení, smrti, vynucená zrada přátel, atd. A přesto všichni bojují dál, odmítají přestat, i když ví, že mohou dopadnout špatně a zemřít. V tomhle má seriál celkem dost realistických rysů, a je v tom neuvěřitelně silný. Kde selhává jsou většinou flashbacky hlavních postav, které jsou někdy strašně cringe a zbytečné. Dokážu se povznést nad některé nelogičnosti při záchranné akci v podzemí nemocnice. Seriál je velmi dobře vystavěn, cliffhangery fungují, napětí by se dalo krájet. Hlavní dvojka se k sobě hodí, občas přehnaný heroismus, nebo některé věci bych udělal jinak (přestřelka v chodbě a evakuace), a pořád by byly působivé, ale celkově se akční scény povedly. To co seriálu podráží nohy je závěr, nebudu spoilerovat, nejsem s tím emočně spokojen, prostě, bylo to trochu moc násilné a chtěné. Za mě další sezóna potřebná není, ale třeba mě tvůrci překvapí. Přes všechny neduhy, je to povedený seriál a 4* si zaslouží, protože je bez problémů reprízovatelný.

Rachel Stoneová: Sázka na Srdce (2023)

Netflix bohužel zase zavítal do hájemství učebnice jak pokazit slibně rozjetý a obsazený námět. Počátek filmu je našlapán adrenalinovou akcí, uťápnutá Rachel Stonevá z IT sekce je ve skutečnosti eso k pohledání a Gal Gadot se rozhodně v roli snaží působit přesvědčivě, a podle mě se jí to daří. Jste rychle vhozeni do příběhu a partička agentů kolem Rachel má slušné charisma, jsou vybráni sympatičtí herci, jenže po lisabonské expozici začne jít všechno do háje... Příběhový twist mi problém nedělá, byť je to zbytečně brutal, když se film snaží působit vtipně a lehce. Na skutečně thrillerové napětí a temnější vyznění však chybí dostatečně charismatičtí záporáci a zápletka celkově. Alia Bhatt je trestuhodně nevyužita, působí jako zmateně zlý a hloupý charakter z jednoho nejmenovaného rpg. Měla být buď záporná postava se vším všudy, nebo prodělat nějakou znatelnější změnu. Některé akční scény velmi povedené, jinde by bylo potřeba přidat, jinak hudba a vizuál ok. Stačilo trochu promakanější scénář, a hlavně najmout nějaké eso akční choreografie jako Yuen Woo-ping nebo Corey Yuen, atd. to by určitě z obsazení dostalo maximum. Takže celkově sice selhání, ale svým způsobem pořád zajímavé pro můj archiv...

Ride On (2023)

Jackie nám možná až moc zajíždí do vod sentimentu a rodinného filmu, ale přesto ten pán pořád umí i se skoro sedmi křížky na zádech! Navíc se rozhodl zkusit něco netradičního, jeho parťákem je zrůdně inteligentní kůň, který prošel castingem asi z 1000 zájemců.  A takový druh filmu je fakt makačka. Jackie vzdává poctu a čest hongkongským kaskadérům, kteří dělali odvážné a šílené věci za dob minulých, než přišly pojišťovny, nové normy, zákony, cgi a všechno se stalo náhle vykastrované a nereálné. Příběh je prostinký, kdy nezvedený otec musí najít cestu zpět ke své dceři, aby uhájil svůj nejcennější majetek, koně Rudý zajíc (legendární hřebec z klasického románu Tři království). Ve filmu je pár povedených vtípků, a některé velice našlapané akce, ze závěru můžete být trochu rozhozeni, když se starý kaskadér musí rozhodnout, zda jít s dobou, nebo dělat věci po svém. Jenže ono to dává smysl, hrdina se rozhoduje se smyslem pro rodinu a tam patří i jeho koňský parťák. Jackie má právo na nostalgii a ohlédnutí se zpátky, jaká to byla jízda (uvidíte archivní záběry z jeho filmů). Akce ve filmu velmi povedená, kůň Čitu je perfektní, ve filmu se mihnou hvězdy jako Andy On (který to měl v akčním ranku dosáhnout více se svými schopnostmi),  Jacky Wu, nebo staří pardálové jako Tony Leung Ka-fai, Ray Lui. Pro fanoušky Jackieho jasná volba, pro mě výjimečný film, protože v minulé dekádě byly jen dva povedené filmy, a vždy jsem říkal, že by bylo lepší, aby spíše filmy točil, nebo vychovával budoucí hvězdy. Tady ukázal, že do starého železa nepatří a nápady ještě stále má.

Śakra (2023)

Donnie Yen rozhodně nepatří do starého železa, navíc se ujal povinnosti oživit ducha místní hongkongské produkce wuxia filmů. Zejména když námět pochází z dobře známé mramorizované předlohy jejímž autor je místní klasik wuxia románů. Zkrátit masivní seriálový román  (tedy jeho část) je celkem vzato husarský kousek (a je jasné, že další filmy mohou následovat k dokončení příběhu). Svět mistrů bojových umění, piklení a vysoké politiky ožívá. Donnie Yen jako místní Mirek Dušín se stane brzy štvancem, ale ukáže že má chování a způsoby pravého rytíře, gentlemana. Neuvěřitelně nabušené akční scény, souboje, kde nejsou oponenti pouze na ozdobu. Perfektní hudební podkres, dynamická kamera, navíc děj není jalový, nebo přehnaně patetický. V hlavních rolích uvidíte nějaké staré známé jako Kara Hui, cameo a třešnička na závěr Ray Lui (žeru jeho mandarínštinu, ačkoliv jinak většina času je čas kantonsky mluvící). Nějaké mladé talenty jako Cya Liu, Yukee Chen, perfektně obsazený film místními herci + těmi z pevniny. Film jsem si rozhodně užil a proč si nedat reprízu, když Yen prostě válí...

The Bionic Life (2023) (seriál)

Člověk se na to dva roky těší, a pak zjistí, že scifi námět o umělých lidech dost nehorázně vykrádá myšlenky P.K. Dicka (je zbytečné abych jmenoval které knihy, to poznáte). Zpočátku se lehce futuristický svět ukazuje jako relativně normální. Jenže nedávno se ukázalo, že bioničtí lidé mohou při emočně silném šoku začít konat zločiny. Je tedy nutné je postupně pochytat... Hlavní dvojice detektivů se snaží při různých případech najít prapočátek celého procesu vzniku. Škoda, že po dílu 6 to bylo, až příliš okaté a průhledné, kdy jste dopředu věděli, kdo je bionik, a kdo ne. Mohli jste pouze odhadovat jak na to hlavní hrdina zareaguje. Velmi pěkné herecké vákony Song Weilong i Vicky Chen, snad příště chytí lepší sérii. Viděno listopad/prosinec 2023.

The Covenant (2023)

Guy Ritchie mě naprosto dostal, místo svého tradičního gangsta stylu řízlého komedií a skvělými nápady vyplodil nečekaně silný válečný film, která je tak jímavý až dohání téměř k slzám, aniž by kdykoliv sklouzl ke kýči, nebo vydírání diváka. Film pracuje se silným hereckým obsazením a silným scénářem, perfektně natočené akční scény. Příběh přátelství dvou mužů, který ukazuje, že ještě na Západě žijí muži, kteří znají hodnoty, jako čest, přátelství, dluh... Je to tak silné, nepatetické a realistické.  Atmosféra a napětí se dá vyloženě krájet, Zase si musím povzdechnout, že zahraniční oligopol a jeho obsluha z domácích sabotérů nepustila do kin... Tohle je vyloženě snímek na velké plátno, repríza bude.

The Legend & Butterfly (2023)

Nobunaga je zde představen jako muž, který koná klíčová rozhodnutí na popud své ženy, právě on, ačkoliv je zpočátku nepřítel tak mu dodává inspiraci a odvahu. Je to samozřejmě ikonoklastická a heretická interpretace proti historii nicméně má svoje silné momenty. Jednak proto, že Takuja Kimura má silné charisma a hraje skvěle, Ajase Haruka nezůstává s výkonem pozadu.  Filmu vyčítám tom, že v něm zaniká jakoby původní osoba (díky osobnímu zájmu o vojenskou historii vím, že Nobunaga nebyl tupec). Romantická interpretace tak zůstává někde na půl cesty mezitím, co chce být, seriózně míněným historickým opusem, nebo fantasy romantickým příběhem. Neříkám, že film nemá svoji sílu a geniální okamžiky, včetně famózního závěru. Navíc Naoki Sató dodal. úžasné OST. Film stojí za to vidět, ale je vyloženě pro znalce historie. Viděno někdy v prosinci 2023.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Din Djarin je zpět na cestě ke svým soukmenovcům a příběh nám pěkně epicky košatí, navíc ukazuje i rehabilitační program Nové republiky pro imperiální zbytky, a vděčných bodů by se tady dalo najít více. Rozhodně si nebudete moct stěžovat na nedostatek akce a děje, vesmírní piráti,  jeden záporák jenž má skrz naskrz černé nejen srdce. Grogu mi do settingu tentokrát úplně nesedí a podle mě by se to obešlo zcela bez něj, protože prostě mám určité názory na SWU a podle nich Jedi se popelí u Jediů, nebo někdo sám, než aby mu dělal Mandalorian babysitting, ale budiž. Katee Sackhoff je zpět a rozhodně její postava nabyla na větší důležitosti. Díly jsou svěží, nápadité a závěrečný dvojdíl je vyloženě epický. Hudba opět perfektně sedí. Pouze dodatek, stínová rada Impéria fajn, ale přece jen v rámci SWU má být existence Thrawna naprostým tajemstvím, ale je mi jasné, že to je příběhový ark pro nový Disney projekt Ashoka  kde se můžeme těšit na 8 dílů.