Hawkeye (2021) (seriál)

Od comixoviek očakávam v prvom rade slušnú akciu a nenudiaci príbeh. V tomto prípade však ani jeden z týchto prvkov nebol naplnený. Akcia je veľmi chabá, príbeh je kombináciou nudnej rodinnej drámy a rádoby vtipnej vianočnej komédie, čo sa proste ku konceptu pôvodne akčného comixového príbehu vôbec nehodí. Zastávam názor, že keby to nevyšlo od značkou Marvel, tak po tomto seriáli neštekne ani pes a mal by nanajvýš priemerné hodnotenie. Podstatná časť seriálu je proste nudná a nezáživná, a len záverečné epizódy sú aspoň trochu záživnejšie, keďže ich osviežia postavy Yeleny či Kingpina. U mňa jednoznačne ďalšie seriálové sklamanie. 30%.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Film venujúci sa stále aktuálnej téme, teda slobody tlače, vplyvu médií na verejnosť a ich celkovej roli v minulom (aj súčasnom) svete. Hlavne v kontexte dnešnej doby, plnej fake news a ovplyvňovania cez sociálne siete je zaujímavé sledovať, ako prácne (a občas nebezpečne) sa kedysi zháňali verifikované zdroje. Téma je to síce zaujímavá, ale jej následné prevedenie na filmové plátno nutne prináša aj rôzne menej záživnejšie okamihy, a hlavne veľmi pomalé tempo. Spielberg síce dokáže veľa nenápadných scén "predať" vo veľkom, a výrazne mu v tom sekunduje brilantná Kamiňskiho kamera, ale bohužiaľ, celkovo je dej príliš patetický až sentimentálny, občas mdlý a neobsahuje žiadne pamätné vyvrcholenie. Herecky je to samozrejme prvá trieda, ale napriek tomu pociťujem z práce môjho top režiséra skôr sklamanie. 50%.

Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená (2018)

V mojich očiach toto pokračovanie oproti predošlým dielom až tak veľmi nekleslo, a to z prostého dôvodu, že až na pár vtípkov či kultúrnych odkazov ma veľmi nezaujali ani ony. Dej je až veľmi jednoduchý, a čo sa týka animovaných filmov, existujú proste aj lepšie a zábavnejšie značky. 40%.

Temná věž (2017)

Sfilmované adaptácie bestsellerov S. Kinga bývajú obvykle veľkým zážitkom, a to aj keď človek nepozná predlohu, ale v tomto prípade prišlo nečakané sklamanie. Ako občas to malo fajn atmosféru, pár solídnych akčných scén a čiastočnou oporou boli aj herci v hlavných rolách. Avšak v príbehu nie ja takmer nič, čo by dokázalo diváka vyslovene zaujať, prakticky celý zmysel príbehu mi tak nejak uniká a celé je to vystavané dosť nejednoznačne. Hoci stopáž nie je nič extra, napriek tomu sa veľmi skoro začnete nudiť a celková pozerateľnosť filmu sa postupne stráca.  Skôr mi to prišlo zamerané viac na mladších divákov, pričom koncept hororového sci-fi westernu sa dal určite spracovať na oveľa kvalitnejšej a vyspelejšej úrovni. 40%.

Hotel Transylvánie 2 (2015)

Klasické pokračovanie animovanej série. Nie je to zlé, ale zároveň to neprináša nič nové, čo by dokázalo príbeh nejakým spôsobom osviežiť. Pre detského diváka ideálna zábava, dospelé obecenstvo sa bude skôr nudiť. 50%.

John Wayne, Amerika za každou cenu (2019) (TV film)

Celkom podarený dokument o legende filmového plátna, plný zaujímavých informácií aj s trochou kritického pohľadu na jeho politickú agitáciu a premrštené vlastenectvo. Možno občas až príliš kritický, ale zas niektoré jeho vyjadrenia sú hlavne v dnešnom kontexte prehnané. Ale ako dokumentárny film mi poskytol to, čo som viac menej očakával, teda nemám dôvod byť v hodnotení kritický.

Gattaca (1997)

Veľmi dobré sci-fi, ktoré v dnešnej dobe možno už ani nie je sci-fi, hoci miesto genetického materiálu sú dnes ľudia diskriminovaní, respektíve privilegovaní na základe rôznych iných okolností a podnetov. V podstate zasadenie deja do budúcnosti môžeme považovať len za akúsi kulisu, ktorá sa venuje téme, ktorá je aktuálna teraz a určite bola aj v dobe vzniku tohto snímku. Silnú pozíciu vo filme majú etické myšlienky a téma jednotlivca vo vzťahu k uniformnej spoločnosti. Scenár je naozaj prepracovaný a efektne skĺbil morálne pochybný pohľad na budúcnosť s napínavou detektívnou linkou. Výborný Ethan Hawke a ešte lepší Jude Law (hoci len na menšej ploche). 80%.

Tiché místo: Část II (2020)

Ako to obvykle pri pokračovaniach býva, pocit originality a prekvapenia sa v porovnaní s prvou časťou stráca. Najlepšou scénou filmu je hneď úvodný flashback, potom sa však tempo podstatne zníži. Vizuálne je to stále atraktívne, napätie funguje tak ako má, len to proste po druhý krát už nie ja taký zážitok. Oproti jednotke pribudlo viac postáv a miesto vypätých scén sa občas pritrafí aj nejaká akčnejšia naháňačka. Najviac mi však vadia tie umelo nadhodené scény, ktoré majú za cieľ zámerne vyvolať nejaký dejový zvrat. Proste postavy sa začnú správať absolútne nelogicky a problém je na svete. Fakt ma to vo filmoch dokáže dosť iritovať. Film sa pozerá dobre, ale zároveň má všetky atribúty, ktoré robia z pokračovaní len slabšieho potomka originálu. 60%.

Gentlemani (2019)

Guy Ritchie v posledných rokoch nemal šťastie na nejaký fakt kvalitný film, ktorý by zanechal vo fanúšikoch hlbokú stopu tak ako za starých čias. Preto je tento návrat k žánru pre neho tak typického určite zadosťučinením  pre všetkých, ktorí považujú za vrchol jeho tvorby kultovku Podfu(c)k. "The Gentlemen" je totiž určite najlepším a najzábavnejším kúskom práve od zmienenej klasiky. Ritchie opäť dokázal skĺbiť súhru zaujímavých postáv (fakt dokonalé herecké kreácie McConaugheyho, Granta aj Farrella), vypiplaných dialógov a hravého príbehu. Výrazný rozdiel oproti jeho staršej tvorbe je v tom, že už sa veci vo filme neriešia len násilím, ale proste....gentlemansky. A často aj s nečakane humornými následkami. Štruktúra deja je opäť poriadne prešpekulovaná, ale zároveň si dokáže udržať gradáciu a občas prinesie aj nečakané prekvapenia. Klasickú tvorbu režiséra tento kúsok síce neprekonáva, ale aj tak je to film, ktorý dokáže zaujať. 80%.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide ďalší z rady treťotriednych brakových filmov typu Megažralok vs crocosaurus, ale našťastie to nie je až také zlé. Hoci žiadne zázraky od toho nečakajte, nakoľko mimo úvodu (vedecká výprava), ktorý ešte ako tak vyzerá, že by film mohol byť ničím zaujímavým, sa tiež hrá len na béčkovú strunu plnú klišé. Najväčšou slabinou je podľa mňa absencia atmosféry alebo aspoň prosté budovanie napätia. Pri podobných filmoch je to dosť dôležitý aspekt, ale tu je takmer každá scéna predvídateľná. Prípadne, keď už absentuje zmienená atmosféra, mohli sa tvorcovia zamerať na poriadne hororové gore scény, ktoré by tiež mohli film posunúť zaujímavejším smerom. Keď k tomu pridám viacero nelogickostí alebo vyslovene fraškovitých scén, vychádza mi z toho len podpriemerná zábava. 40%.